[Pytanie+dyskusja] Zegar molekularny - jak działa i problemy z nim związane.

Jeśli masz jakiś problem lub pytanie związane z paleontologią, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. http://www.lonelydinosaur.com/
Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 731
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

[Pytanie+dyskusja] Zegar molekularny - jak działa i problemy z nim związane.

Post autor: Taurovenator »

Zegar molekularny to (z tego co czytałem) całkiem dobra technika datowania powstawania linii filogenetycznych. Jednak nie jestem pewien jak to działa. Z tego co kojarzę, metoda polegała na mierzeniu tempa mutacji w DNA dzisiaj żyjących organizmów, w celu dowiedzenia się jak odległa w czasie jest linia prowadząca do danego gatunku. Zdaję sobię sprawę, że zegar wywołał spore kontrowersje, gdyż dane paleontologiczne nie zawsze wspierały pojawienie się danej linii filogenetycznej w czasie, który wskazywały dane z zegara. Po części może to wynikać z niepełności zapisu kopalnego, lecz również znam zarzuty, że zegar czasami przyspiesza, a czasami zwalnia (w związku z tempem powstawania mutacji). Powstaje więc pytanie, co jest ważniejsze : zegar, czy skamieniałości? Ja optuje za łączeniem tych danych z wymienionych powyżej problemów. A co wy o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8260
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Pytanie+dyskusja] Zegar molekularny - jak działa i problemy z nim związane.

Post autor: nazuul »

Zegar molekularny jest kalibrowany wiekiem skamieniałości. Sama molekuła dzisiejszego organizmu nie powie ci nic o szybkości zmian. Obecnie mocno zazębiają się dane molekularne, czasowe i filogenetyczne, przez co wyniki są bardziej dokładne. Czym innym jest sytuacja, gdy klad znamy z dwóch Lagerstatten oddzielonych 100 mln lat a co innego gdy zapis jest bardzo kompletny.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 731
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [Pytanie+dyskusja] Zegar molekularny - jak działa i problemy z nim związane.

Post autor: Taurovenator »

OK, dziękuję za odpowiedź. Jestem ciekawy jak to wygląda w przypadku nieptasich dinozaurów i jakie są największe kontrowersje w łączeniu tych danych, jeśli chodzi o kręgowce.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Pytanie+dyskusja] Zegar molekularny - jak działa i problemy z nim związane.

Post autor: Utahraptor »

Zegar molekularny bez kalibracji jest niedokładny. Różne organizmy mają różne tempo mutacji, czyli tykania molekularnego zegara. Dlatego obecnie używa się skamieniałości. To też może powodować rozbieżności. Skamieniałości są identyfikowane głównie na podstawie morfologii, a nie genetyki, a morfologia płata figle. Do tego dochodzi różne pojmowanie taksonomii przez filogenetyków i paleontologów.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ