Źródła wiedzy

Jeśli masz jakiś problem lub pytanie związane z paleontologią, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. http://www.lonelydinosaur.com/
Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Źródła wiedzy

Post autor: baryonyx17 »

Cześć. Przychodzę z pytaniem- z jakich źródeł (internetowych, książek itd.) najczęściej korzystacie przy szukaniu informacji o wymarłych stworzeniach? Ja osobiście, jeśli chodzi o dinozaury, w największej mierze korzystam z https://encyklopedia.dinozaury.com/wiki ... 2%C3%B3wna
Ale jeżeli chodzi o zwierzęta 'niedinozaurowe' czy te mniej znane gatunki często korzystam z http://www.prehistoric-wildlife.com/index.html aczkolwiek nie wiem na ile informacje tutaj zawarte są aktualne.

Korzystam też z książek, a moje ulubione publikacje to Dinozaury odkryte na nowo Michael J. Benton, Era dinozaurów od narodzin do upadku Steve Brusatte i Historia ewolucji (opracowanie zbiorowe). Szczególnie ta ostatnia (choć ma już 6 lat i pewne rzeczy już niestety stały się nieaktualne) jest moim ulubionym kompendium wiedzy, bo zawiera informacje na temat praktycznie każdego okresu i ważniejszych grup zwierząt. Obecnie jestem w trakcie lektury Tima Flannery'ego Europa historia naturalna, a przede mną czeka jeszcze Jak naprawdę żyły dinozaury Dean R. Lomax.

Z kanałów na YouTube to głównie materiały zza granicy (Ben G Thomas- https://www.youtube.com/@BenGThomas i EDGE Sciene- https://www.youtube.com/@EDGEscience/videos) choć z polskich twórców to oczywiście oglądam również NaukowoTV- https://www.youtube.com/@NaukowoTV

Nie mam naukowego wykształcenia, ani specjalistycznej wiedzy, ale zawsze zależy mi na korzystaniu z aktualnych informacji. Staram się na bieżąco weryfikować swoją wiedzę, dlatego unikam starszych publikacji i na bieżąco śledzę paleontologiczne nowinki.
Z jakich źródeł korzystacie? Na ile wiarygodne są podane przeze mnie źródła? Jakie inne publikacje/kanały/strony polecacie i jakich unikać?
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Źródła wiedzy

Post autor: nazuul »

Zależy co się szuka i po co. Żeby się mniej więcej zorientować w jakimś nowym temacie wystarczy np. pół-popularnonaukowa książka przeglądowa i wikipedia.
Korzystam głównie z prac naukowych i podobnych źródeł, jak dysertacje. Z innych korzystam przeważnie by się zorientować w nowym temacie i ustalić, które publikacje są istotne (wikipedia, ED, paleobiology database, Theropod Database - z tej ostatniej też bezpośrednio).
Do wyszukiwania przydaje się google scholar.
Konta i grupy w mediach społecznościowych - zależnie od zainteresowań.

Prehistoric-wildlife nieraz czytałem, jest wiarygodna, ale oczywiście mogą się znaleźć błędy czy nieaktualne/nieprecyzyjne informacje jak wszędzie.

Jako źródła informacji wystrzegać się należy przede wszystkim stron, na które można trafić szukając ilustracji szkieletów, zwłaszcza mniej znanych kręgowców tworzonych przez Davida Petersa (Pterosaur Heresis, ReptileEvolution itp.). Jako źródło swoistej rozrywki intelektualnej można, jak ktoś lubi.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Źródła wiedzy

Post autor: baryonyx17 »

Teraz jeszcze przypomniałem sobie o blogach dinoanimals- https://dinoanimals.pl/ , aczkolwiek tutaj też zawsze sprawdzam datę publikacji, a jednymi z moich ulubionych jest seria blogów Czas Tytanów- https://dinoanimals.pl/blogi/czastytanow/

O Davidzie Petersie słyszałem, swoją drogą, wiadomo skąd mu się to wzięło i czemu mają służyć jego wymysły?
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Źródła wiedzy

Post autor: nazuul »

Dinoanimals znam o tyle, że Krzysztof Stuchlik tam pisał swojego bloga a na jakimś innym ktoś kopiował teksty z dinozaury.com!

David Peters uważa, że wszyscy poza nim się mylą: źle interpretują skamieniałości, nie dostrzegając tego co autor widzi tj. mu programy do obróbki fotografii sugerują; i wszyscy stosują zbyt mało taksonów w analizach pokrewieństwa. Peters uważa, że ważne jest aby badać jak największą ilość gatunków w analizach a nie liczy się jakie cechy ich się bada, można to zobrazować skrajnym przykładem: wyobraź sobie cechy różniące np. różne teropody od siebie i te same cechy użyj do porównywania np. małp człekokształtnych ze sobą.
Służyć to ma krzewieniu prawidłowej zdaniem autora interpretacji skamieniałości, budowy organizmów i ich pokrewieństwa.
Zaczęło się od pterozaurów a teraz to chyba całe Vertebrata Peters uwzględnia.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Mike122
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 65
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 19:48

Re: Źródła wiedzy

Post autor: Mike122 »

Dinoanimals znam o tyle, że Krzysztof Stuchlik tam pisał swojego bloga
Szkoda, że zaprzestał.

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Źródła wiedzy

Post autor: baryonyx17 »

nazuul pisze:
10 czerwca 2023, o 11:06
a na jakimś innym ktoś kopiował teksty z dinozaury.com!

A wiadomo coś więcej na ten temat? O jakie konkretnie artykuły chodziło i jak się sprawa zakończyła?
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Źródła wiedzy

Post autor: nazuul »

Plagiator to Krzysztof Soiński.
https://dinoanimals.pl/blogi/czastytanow/edmontosaurus/
kopiuje tam mój tekst (por. filogeneza) z: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=19633
Nie wiem, czy jest więcej plagiatów, nie szukałem.
Na stronie jest zamieszczony formularz kontaktowy, ale wyskakuje błąd uniemożliwiający kontakt.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Źródła wiedzy

Post autor: Danu »

Mike122 pisze:
10 czerwca 2023, o 20:25
Dinoanimals znam o tyle, że Krzysztof Stuchlik tam pisał swojego bloga
Szkoda, że zaprzestał.
To dlatego, że mam teraz inne duże projekty które pochłaniają więcej czasu ;)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Mike122
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 65
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 19:48

Re: Źródła wiedzy

Post autor: Mike122 »

Brakuje mi takich artykułów poruszających jakiś wycinek wiedzy o mezozoiku czy dinozaurach. Coś takiego jak pisałeś na blogu. ED jest dobrym źródłem wiedzy, ale to jest właśnie encyklopedia, a fajnie byłoby poczytać ciekawie napisane artykuły nie o jednym gatunku, ale coś szerszego, np. o ciekawych stanowiskach paleontologicznych albo o jakimś okresie czasu i miejsca i występujących tam zwierzętach albo o wyprawach paleontologicznych prowadzonych przez znanych naukowców.
Krótko mówiąc jak takie coś powstanie to kupuję :)
Czytałem jakiś czas temu książkę Michaela J. Bentona "Gdy życie prawie wymarło". Wiadomo, że to była książka, a nie artykuł, ale tam bardzo ciekawie były opisane badania w różnych częściach świata i prowadzonych przez różnych naukowców. Dla mnie jako niezawodowca świetna sprawa.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Źródła wiedzy

Post autor: Danu »

Obecnie pracuję nad tym dzień w dzień kilka godzin dziennie. Mam nadzieję że pod koniec 2024 roku projekt zostanie doprowadzony do końca.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Źródła wiedzy

Post autor: baryonyx17 »

Mike122 pisze:
14 czerwca 2023, o 20:54
Brakuje mi takich artykułów poruszających jakiś wycinek wiedzy o mezozoiku czy dinozaurach. Coś takiego jak pisałeś na blogu. ED jest dobrym źródłem wiedzy, ale to jest właśnie encyklopedia, a fajnie byłoby poczytać ciekawie napisane artykuły nie o jednym gatunku, ale coś szerszego, np. o ciekawych stanowiskach paleontologicznych albo o jakimś okresie czasu i miejsca i występujących tam zwierzętach albo o wyprawach paleontologicznych prowadzonych przez znanych naukowców.
Krótko mówiąc jak takie coś powstanie to kupuję :)
Czytałem jakiś czas temu książkę Michaela J. Bentona "Gdy życie prawie wymarło". Wiadomo, że to była książka, a nie artykuł, ale tam bardzo ciekawie były opisane badania w różnych częściach świata i prowadzonych przez różnych naukowców. Dla mnie jako niezawodowca świetna sprawa.
Z całego serca polecam w takim razie Dinozaury odkryte na nowo od Bentona, o tej książce zapomniałem wspomnieć
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Źródła wiedzy

Post autor: baryonyx17 »

nazuul pisze:
12 czerwca 2023, o 18:32
Plagiator to Krzysztof Soiński.
https://dinoanimals.pl/blogi/czastytanow/edmontosaurus/
kopiuje tam mój tekst (por. filogeneza) z: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=19633
Nie wiem, czy jest więcej plagiatów, nie szukałem.
Na stronie jest zamieszczony formularz kontaktowy, ale wyskakuje błąd uniemożliwiający kontakt.
Żenada. Mi byłoby wstyd zamieścić coś takiego. Gdyby autor miał trochę więcej odwagi to mógłby chociaż usunąć wpis, nie mówiąc już o jakichkolwiek przeprosinach czy przyznaniu się do błędu
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
Mike122
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 65
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 19:48

Re: Źródła wiedzy

Post autor: Mike122 »

baryonyx17 pisze:
15 czerwca 2023, o 18:14
Z całego serca polecam w takim razie Dinozaury odkryte na nowo od Bentona, o tej książce zapomniałem wspomnieć



Mam i przeczytane, podobnie jak Dean R. Lomax "Jak naprawdę żyły dinozaury" i Steve Brusatte "Era dinozaurów". Teraz walczę z Dinosaurs "New Vision of a Lost World". Walczę bo jest po angielsku, a nie jestem w tym orłem :)
Po polsku w sumie nie czytałem "Sprzedam dinozaura" Paige Williams bo nie wiem czy tam więcej jest informacji o handlu skamieniałościami ( dla mnie mniej interesujące ) czy konkretnej wiedzy paleontologicznej.

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Źródła wiedzy

Post autor: baryonyx17 »

Przychodzę z kolejnym pytaniem. Ostatnio dużo myślałem o tym, że chciałbym dalej rozwijać się pod kątem paleontologicznej wiedzy. Do tej pory swoją wiedzę czerpałem ze źródeł popularnonaukowych, lecz chciałbym poszerzyć swoje horyzonty. Chciałbym zacząć sięgać po źródła stricte naukowe i bezpośrednie wyniki badań prowadzone przez paleontologów. Moim pierwszym podejściem była praca dotycząca skamieniałości rzekomego pliozaura i innych jurajskich gadów z Krzyżanowic- https://app.pan.pl/archive/published/ap ... 952020.pdf 952020.pdf
Jednak będąc szczerym przyszło mi to z ogromnym trudem ze względu na liczbę niezrozumiałych pojęć i terminów anatomicznych i naukowych, dlatego szybko zrezygnowałem z lektury, gdyż nie miałem ochoty latać co sekundę do tłumacza/wyszukiwarki w tę i z powrotem. I tu przychodzę z pytaniem- jak z tym zacząć? Jak nauczyć się czytać prace naukowe? Polecacie może jakieś konkretne lektury, a może jakieś słowniki anatomiczne, do których warto zajrzeć? Jaki jest najlepszy sposób, żeby nauczyć się tego wszystkiego?
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Źródła wiedzy

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Moja rada - dużo, dużo czytać. Tłumaczenie niezrozumiałych terminów jest problematyczne - często nie mają polskiego odpowiednika, a jeśli już, to jego znajomość często nic nie daje, bo dalej człowiek nie wie co to. Jeśli jakiś termin pojawi się po raz pierwszy, nawet go nie zapamiętasz. Jeśli znajdziesz go w dziesiątej pracy, zaczniesz kojarzyć - że to na przykład coś z czaszki i że jest ważne dla kinetyki. Przy trzydziestym artykule, będziesz już kojarzył jaki ma kształt, gdzie się znajduje, u kogo występuje, itd.
Dobrze mieć oczywiście na starcie jakieś ogólne pojęcie o temacie, więc jakiś podręcznik osteologii, przeglądówka danej grupy organizmów... to dobre miejsca startu.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Źródła wiedzy

Post autor: nazuul »

Zależnie od poziomu zaawansowania języka, powszechnego i branżowego, słowniki jednak mogą być potrzebne (np. ridge czy basal).
Nie bierz się za całość, ale zacznij od czytania dyskusji w pracach. Szczegółowe osteologie czy zaawansowane metodologie mogą poczekać. Analizuj ryciny w pracach, aby widzieć, o czym mowa.
Samo czytanie dla czytania może nie zdać egzaminu, bo człowiek się uczy przez praktykę. Polecam pisanie, albo choćby aktywność w forumowym quizie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1077
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Źródła wiedzy

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Ja na przykład najpierw wpisuję w przeglądarkę czy w Google Scholar jakieś pojęcie np. anatomiczne, a dopiero potem tłumaczę, bo nawet gdy znam polską nazwę to wolę wiedzieć gdzie dany wyrostek, kłykieć czy coś innego znajduje się w szkielecie (bez tego nie ma to sensu przynajmniej dla mnie).

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Źródła wiedzy

Post autor: baryonyx17 »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i rady. Rozpocząłem od tego filmiku wyjaśniającego najbardziej podstawowe zagadnienia- https://www.youtube.com/watch?v=B7IXLJ4 ... BenGThomas aczkolwiek zdaję sobie sprawę że jest to jedynie kropla w morzu. Łatwo nie będzie ale na pewno będę próbował :)
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Źródła wiedzy

Post autor: nazuul »

Przeklikałem filmik w kilku losowych miejscach i w 14:00 jest "paraphyletic clade", co fatalnie świadczy o poprawności filmu.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Źródła wiedzy

Post autor: baryonyx17 »

Widziałem również komentarz pod filmikiem dotyczący poprawek apropo terminów dorsal i ventral. Choć zawsze z chęcią oglądałem jego materiały i czerpałem z nich wiedzę to ciężko mi jednak oceniać jak często takie wpadki pojawiają się w jego filmach
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

ODPOWIEDZ