W mojej pracy przedstawiam krĂłtkÄ charakterystykÄ 7 rodzin promieniopĹetwych z fliszu karpackiego, z dwĂłch stanowisk paleontologicznych: KrÄpak w jednostce skolskiej i Rudawka Rymanowska w jednostce ĹlÄ skiej. W opisie skupiĹem siÄ na biologii i ekologii omawianych ryb.
Ryby doskonaĹokostne (Teleostei) jest to dominujÄ ca wspĂłĹczeĹnie grupa ryb, reprezentowana przez ponad 20,000 gatunkĂłw. DziaĹ Teleostei w fliszu karpackim jest reprezentowany przez przedstawicieli: 21 rzÄ dĂłw, 55 rodzin oraz 71 rodzajĂłw. W Karpatach na obszarze Polski z warstw menilitowych zebrano okoĹo 13000 okazĂłw, w tym 3314 kompletnych szkieletĂłw, 6382 niekompletnych szkieletĂłw, 1583 gĹowy i inne szczÄ tki (Kotlarczyk i inni 2006).
Litostratygrafia warstw menilitowych
Warstwy menilitowe zĹoĹźone sÄ ze skrzemionkowanych czarnych i brÄ zowych ĹupkĂłw menilitowych (pĹytkowych, gruboĹupliwych, liĹciastych, Ĺuskowych, szczapowych, kartkowych, tafelkowych, gomĂłĹkowych), zielonych ĹupkĂłw ilasto-krzemionkowych, rogowcĂłw, margli, piaskowcĂłw, zlepieĹcĂłw, porcelanitĂłw i diatomitĂłw (Piotrowski&Piotrowska 2004). Wydzielono teĹź horyzonty przewodnie: wapieni z JasĹa, wapieni z Tylawy, wapienie z Wujskiego i warstwy tuffu. Sedymentacja osadĂłw odbywaĹa siÄ na dnie gĹÄbokiego zbiornika morskiego - czÄĹci Tetydy, u podnóşy stokĂłw grzbietĂłw kordylierĂłw, ktĂłre byĹy niszczone przez erozje, co powodowaĹo odkĹadanie siÄ osadu Ĺźwiru, muĹu i piasku, ktĂłry po czasie siÄ osuwaĹ na dno basenu
Charakterystyczne Ryby
Argentinidae (srebrzykowate): Pod wzglÄdem ekologicznym ryby z rodziny Argentinidae jako formy dorosĹe wystÄpujÄ w strefie przybrzeĹźnej na skĹonie szelfu kontynentalnego. Jedynie w okresie tarĹa opuszczajÄ siÄ gĹÄbiej, gdyĹź jaja i larwy ich sÄ batypelagiczne (JerzmaĹska 1967). Argentinidae w Karpatach sÄ reprezentowane przez rodzaj Glossanodon, ĹźyjÄ cy wspĂłĹczeĹnie w strefie przybrzeĹźnej, a w czasie tarĹa wÄdrujÄ cy do obszaru strefy pelagicznej (JerzmaĹska & Kotlarczyk 1968). Przedstawiciele Glossanodon ĹźyjÄ w klimacie tropikalnym. PrzebywajÄ na gĹÄbokoĹci 140-1.400 m w strefie bentopelagicznej zamieszkujÄ c blisko piaszczystego podĹoĹźa (Kotlarczyk i inni 2006). Rodzaj ten z jednym gatunkiem Glossanodon musceli znany byĹ dawniej z obszaru Karpat i Kaukazu jako Nemachilus musceli z rodziny Cyprinidae (Paucâ 1932, 1934). Nowe stanowisko systematyczne tej formy jako przedstawiciela rodziny Argentinidae ustaliĹa w wyniku rewizji starszych oznaczeĹ JerzmaĹska (1967), porĂłwnujÄ c podobieĹstwa i róşnice rodzaju Proargentina opisanego przez Daniltshenko (1960, 1962), a obydwoma wspĂłĹczesnymi rodzajami Argentinidae (Glossanodon i Argentina). Diagnoza gatunku G.musceli jest nastÄpujÄ ca: krÄgosĹup zĹoĹźony z 45-51 krÄgĂłw, pĹetwa grzbietowa zaczyna siÄ w Ĺrodku ciaĹa, pĹetwa odbytowa zaczyna siÄ o 4-8 krÄgĂłw za ostatnim promieniem pĹetwy grzbietowej, pĹetwy brzuszne poĹoĹźone sÄ pod poczÄ tkiem pĹetwy grzbietowej (JerzmaĹska 1967).

Clupeidae (Ĺledziowate):
NaleĹźÄ tu wspĂłĹczesne ryby pelagiczne, ĹźyjÄ ce do gĹÄbokoĹci 200 m, znane ze swych wÄdrĂłwek na tarĹo w strefÄ przybrzeĹźnÄ (JerzmaĹska & Kotlarczyk 1968; Kotlarczyk i inni 2006). Szkielety Clupea warstw menilitowych sÄ czÄsto wygiÄte w ksztaĹt litery „S” (BieĹkowska 2004), u form tych przyczyny deformacji ciaĹa sÄ spowodowane przez naturalne poĹmiertne wygiÄcie, wzmocnione przez prÄ dy wodne, co niekiedy doprowadza do tego, Ĺźe przednia i tylna czÄĹÄ ciaĹa leĹźÄ rĂłwnolegle do siebie, a gĹowa jest zagiÄta jest do tyĹu (JerzmaĹska 1960).KrÄgosĹup Clupea sardinites z warstw menilitowych zbudowany jest z okoĹo 43 krÄgĂłw. Ĺťebra zaczynajÄ siÄ dopiero od 17 krÄgu liczÄ c od tyĹu. PĹetwa piersiowa zĹoĹźona z 13-14 promieni, leĹźy tuĹź za gĹowÄ . PĹetwa grzbietowa zbudowana jest z 15-17 promieni; poczÄ tek jej leĹźy poĹrodku odlegĹoĹci pomiÄdzy koĹcem pyska a nasadÄ pĹetwy ogonowej. PĹetwy brzuszne leĹźÄ o 4-5 krÄgĂłw za pierwszym promieniem pĹetwy grzbietowej. PĹetwa odbytowa na ogóŠjest Ĺşle zachowana na skamieniaĹoĹciach. PĹetwa ogonowa jest gĹÄboko wciÄta i skĹada siÄ z 9 promieni gĹĂłwnych i 6 promieni bocznych (JerzmaĹska 1960).
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... mitstart=2
Gadiformes (dorszoksztaĹtne):SÄ to ryby morskie, prowadzÄ ce wÄdrowny tryb Ĺźycia. PĹetwa brzuszna jest przesuniÄta przed pĹetwÄ piersiowÄ , pĹetwa grzbietowa skĹada siÄ z 2 lub 3 czÄĹci.
1. Merlucciidae (morszczukowate)
• Merluccius: drapieĹźnik ĹźyjÄ cy na gĹÄbokoĹci 50-1.000 m (zwykle 150-555 m) zamieszkujÄ cy wody szelfu i skĹonu kontynentalnego. Ryby te maja skĹonnoĹÄ do przebywania blisko dna w czasie dnia, w nocy wÄdrujÄ powyĹźej (70 - 370m).

• Palaeogadus – to wymarĹy rodzaj ryby bentopelagicznej zamieszkujÄ cej wody morskie i oceaniczne; ryba ta ma zwyczaj przebywania w gĹÄbiach, nie przekraczajÄ c gĹÄbokoĹci 875 m. Gatunek ten przebywaĹ przy linii brzegowej i na szelfie kontynentalnym (Kotlarczyk i inni 2006).

2. Gadidae (dorszowate)
• Palaeomolva: wymarĹy rodzaj, wykazujÄ cy wiele podobieĹstw do wspĂłĹczeĹnie ĹźyjÄ cego rodzaju Molva, ĹźyjÄ cego na gĹÄbokoĹci 30-1,500 (nie przekraczajÄ c 1.000 m gĹÄbokoĹci), zamieszkujÄ cego blisko dna. Molva wystÄpuje na skĹonie kontynentalnym (Kotlarczyk i inni 2006).

Myctophidae ( Ĺwietlikowate):drobne ryby batypelagiczne z organami Ĺwietlnymi. RoĹźne gatunki tej rodziny wystÄpujÄ wspĂłĹczeĹnie masowo w odkrytych wodach mĂłrz i oceanĂłw wykonujÄ c dobowe migracje o zasiÄgu kilkuset metrĂłw w pionie (JerzmaĹska & Kotlarczyk 1968).

Perciformes (okonioksztaĹtne)
1 . Serranidae (strzÄpielowate) wystÄpujÄ w pĹytkich przybrzeĹźnych wodach zwykle na gĹÄbokoĹci 30 m ponad skalistym, poroĹniÄtym glonami podĹoĹźem. Ryby te ĹźyjÄ w klimacie tropikalnym i umiarkowanym. U wiÄkszoĹci gatunkĂłw stwierdzono obojnactwo, potrafiÄ zmieniaÄ pĹeÄ.

ObjaĹnienie skrĂłtĂłw
1. APP : Acta Palaeontologica Polonica
2. ASGP: Annales Societatis Geologorum Poloniae (Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego)
3. QG: Geological Quarterly (Kwartalnik Geologiczny)
literatura :
1. BieĹkowska, M. 2004 Taphonomy of ichthyofauna from an Oligocene sequence (Tylawa Limestones horizon)of the Outer Carpathians, Poland QG 48
2. JerzmaĹska, A. 1960 Ichtiofauna ĹupkĂłw jasielskich z Sobniowa. Acta palae pol (4)
3. JerzmaĹska, A. 1967 Argentinides (Poissons) fossiles de la serie menilitique des Karpates. APPl 12(2)
4. Jerzmanska, A. & Kotlarczyk, J. 1968. Ichtyofaunal assemblage in the beds of the carpathians as indicators of sedimentary environment. ASGP 38.
5. Kotlarczyk, J., JerzmaĹska, A , Ĺwidnicka, E., Wiszniewska, T . 2006. A framework of ichthyofaunal ecostratigraphy of the Oligocene-Early Miocene strata of the Polish Outer Carpathian basin. ASGP 76