Poszukuję ciekawych artykułów o dinozaurach =)

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Teropod12
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2019, o 15:31

Poszukuję ciekawych artykułów o dinozaurach =)

Post autor: Teropod12 »

Witam wszystkich. zacznijmy od tego że lubie mieć coś na papierze i zbieram fajne (ciekawe) oraz przydatne informacje o dinozaurach do kupy do kupy po czym drukuje sobie to na papier i zciepiam razem na taka ala "książke" przykładowy temat "Dinozaury a ptaki – problem z zaklasyfikowaniem - Od ponad wieku naukowcy zdawali sobie sprawę, że wiele dowodów wskazuje na bliskie pokrewieństwo ptaków i jednej z grup archozaurów – jedyną obecnie żyjącą grupą siostrzaną ptaków są należące do archozaurów krokodyle. Gdyby ranga grupy systematycznej i pozycja w hierarchii systemu linneuszowskiego zależała tylko od pokrewieństwa, jak tego chcą kladystycy, to wówczas zgodnie ze spostrzeżeniami niektórych paleontologów ptaki należałoby umieścić wśród należących do archozaurów teropodów (tzn. wśród dinozaurów)[73]. Byłoby to jednak niedogodne z powodów praktycznych: ptaki to bogata w gatunki grupa czworonogów (Tetrapoda), jej przedstawiciele wykazują duże zróżnicowanie pod względem ekologicznym. Przypisanie ptakom rangi niższej od gromady, w nadrzędzie dinozaurów, ograniczyłoby możliwości odzwierciedlenia tego zróżnicowania w systematyce. Jednak wśród paleontologów brak zgody co do tego, która grupa gadów jest najbliższa ptakom – niektórzy z nich kwestionują pochodzenie ptaków od teropodów, wskazując na brak jednoznacznych dowodów umożliwiających na rozstrzygnięcie wzajemnych relacji filogenetycznych wśród archozaurów. Ponadto ptaki, w związku z uzyskaniem zdolności do lotu i związaną z tym gruntowną przebudową ciała, wykazują wiele cech wspólnych, a ich budowa odróżnia je wyraźnie od pozostałych archozaurów. Jednak najwcześniejsze ptaki i spokrewnione z nimi nieptasie teropody także wykazują wiele podobieństw, a niektóre cechy uznawane za wyróżniające ptaki (np. obecność piór) pojawiały się także u innych grup nieptasich dinozaurów[72][74]. Wielu zoologów z różnych powodów zdaje się nie zauważać pojawiających się coraz nowych dowodów na pochodzenie ptaków od archozaurów, czy też dokładniej – od teropodów[73]. Powoduje to problemy w wypracowaniu wspólnego stanowiska pomiędzy filogenetykami-kladystami i systematykami. Nieortodoksyjną propozycją konsensusu przedstawił Benton: przy zachowaniu rangi ptaków jako gromady, zasugerował on włączenie jej jako jednostki podrzędnej do nadrzędu Dinosauria (a więc niższej niż gromada rangi systematycznej)[75]. Konsekwencją braku powszechnie przyjętego stanowiska w sprawie umiejscowienia ptaków w hierarchii systematycznej jest to, że w podręcznikach, bazach informacji taksonomicznej i encyklopediach ptaki cały czas są traktowane jako niezależna od dinozaurów gromada w obrębie czworonogów (Tetrapoda)[/color]"

Chodzi o to aby było to ciekawe i ujmujące tak jak to.
Prosiłbym was o pomoc w wyszukiwaniu tego typu przydatnych informacji i wklejeniu pod spodem linków strzałka :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 7112
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Poszukuję ciekawych artykułów o dinozaurach =)

Post autor: nazuul »

Mi się wydaje, że wiarygodne znajdziesz na wikipedii i tutaj.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 369
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Poszukuję ciekawych artykułów o dinozaurach =)

Post autor: Piotr B. »

nazuul pisze:Mi się wydaje, że wiarygodne znajdziesz na wikipedii i tutaj.
Nazuul, ale ten cytowany przez Teropoda12 tekst pochodzi właśnie z Wikipedii... Nie jest to bardzo dobry tekst, choć przynajmniej nie jest stronniczy. Swoją drogą ciekawe, kto pisuje artykuły paleo do polskojęzycznej Wikipedii.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4047
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

Re: Poszukuję ciekawych artykułów o dinozaurach =)

Post autor: szerman »

Polska Wikipedia pod względem paleo wygląda o niebo lepiej niż te 5-10 lat temu, ale wciąż byłbym bardzo ostrożny.
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ