W haśle dostrzegam trzy argumenty za "karcharodontozaur łowcą zauropodów":
"Po pierwsze były one z reguły dominującym składnikiem fauny roślinożerców w ekosystemach opanowanych przez karcharodontozaurydy (np. Mapusaurus żył w towarzystwie ogromnego tytanozaur
yda Argentinosaurus, a Acrocanthosaurus współwystępował z Sauroposeidon)"
Weźmy najsłynniejsze formacje choćby. W Morrison (chyba najwięcej zauropodów w 1 miejscu) próżno szukać karcharodontozaurydów, tak samo
Alamosaurus i "Alamotyrannus". Abelizaurydy, megaraptory, spinozaurydy też występowały z wielkimi tytanozaurami ("tytanozauryd" [Titanosauridae] to bardzo problematyczne określenie, nie wiadomo gdzie w drzewie
Titanosaurus indicus się znajduje, z Titanosauria nie ma takiego poroblemu).
Drugi argument: zęby - to jest po prostu typowa budowa zęba teropoda (ziphodont). Tak samo kończyny tylne. To tyranozaurydy są wyjątkiem wśród dużych teropodów.
O ile teza główna "Carcharodontosaurus zapewne był typowo lądowym mięsożercą, polującym głownie na zauropody. Spinosaurus najprawdopodobniej żywił się rybami, więc teropody te zazwyczaj nie wchodziły sobie w drogę" jest w porządku, to argumentacja nie do końca przekonuje. Raczej bym się skupił na jego środowisku (karcharodontozaur z budowy wydaje się generalistą, zob. też badania izotopowe zębów*), np. zamiast tak:
"Biorąc pod uwagę budowę ciała i środowisko, w którym żył karcharodontozaur i jego krewniacy, najbardziej prawdopodobne wydaje się, że ich ofiarami padały przede wszystkim zauropody."
napisałbym tak:
"Biorąc pod uwagę budowę ciała i środowisko, w którym żył karcharodontozaur, najbardziej prawdopodobne wydaje się, że jego ofiarami padały zauropody." (później jest "Oprócz zauropodów Carcharodontosaurus mógł też zabijać i pożerać inne mniejsze zwierzęta, zwłaszcza liczne w jego środowisku krokodylomorfy czy nawet okazjonalnie żółwie. Mógł też żywić się wyrzuconymi na brzeg martwymi rybami i inną padliną.")
* Amiot, R., Buffetaut, E., Lécuyer, C., Wang, X., Boudad, L., Ding, Z., Fourel, F., Hutt, S., Martineau, F., Medeiros, M.A., Mo, J., Simon, L., Suteethorn, V., Sweetman, S., Tong, H., Zhang, F. & Zhou, Z. (2010) "Oxygen isotope evidence for semi-aquatic habits among spinosaurid theropods" Geology 38, 139-142.
http://sourcedb.cas.cn/sourcedb_igg_cas ... 971023.pdf