co myślicie o tej stronie? Dinofarma

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Dinofarma
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 4 lutego 2016, o 22:45

co myślicie o tej stronie? Dinofarma

Post autor: Dinofarma »

Wszyscy ludzie dobrej woli :D Tworzymy serwis dla małych miłośników dinozaurów i ich mam, prace są już dosyć zaawansowane. Co myślicie o tej stronie:
[Uwaga, strona wygasła, kopia tu: https://web.archive.org/web/20160325005 ... nofarma.pl
MZ]
http://www.dinofarma.pl ??
Chodzi nam głównie o pierwsze wrażenie, może jakieś podpowiedzi, ciekawe pomysły? Pracujemy właśnie nad kilkoma gierkami, w przyszłości wprowadzimy kilka produktów, pamiątek z dinozaurami.

bardzo nam zależy na opinii więc napiszcie choć parę słów
Ostatnio zmieniony 3 listopada 2021, o 09:40 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: co myślicie o tej stronie?

Post autor: Suchomim »

Powiem tak... W kilku miejscach są błędy przy opisach. Może więc sprawdź w Encyklopedii Dinozaury com co się zgadza, a co nie.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: co myślicie o tej stronie?

Post autor: Piotr B. »

Dinofarma,

Jak zauważył Suchomim, w tekstach popularnonaukowych na stronie jest pewna ilość błędów merytorycznych. Choć jednak niektóre błędy są dość poważne (typu "Dinozaury to nie tylko chodzące po ziemi olbrzymy, to również latające gady. Do takich należał Pterodaktyl"), w ogólnym wymiarze są to szczegóły, które łatwo poprawić.

Po pierwsze komu i do czego strona ma służyć...? Widzę, że jest to (1) strona o dinozaurach dla dzieci, która (2) ma napędzać sprzedaż w sklepie. Myślę, że warto się więc zastanowić zwłaszcza, jak uatrakcyjnić tę stronę tak, aby dziecko i jego rodzic odwiedzali ją regularnie. Opisy "dinozaurów" można przeczytać raz, ale nie czytać na okrągło... Znaczenie strategiczne mają tu:
- Dział z grami, który jest bardzo dobrym pomysłem, bo w gry dziecko grać będzie regularnie.
- Blog również jest dobrym pomysłem, gdyż się stale uaktualnia.
- Co jeszcze? Może jakieś forum?
To są elementy strategiczne, gdyż dzięki nim tylko na stronę będzie można zaglądać regularnie. Dzieci trzeba przyciągnąć i zatrzymać.

Ciężko ukryć, że cel istnienia portalu jest komercyjny (choć działy kontaktu i danych firmy są dopiero w budowie i nie wiem z kim właściwie piszę...). Od wartości merytorycznej może jednak zależeć, czy przedwsięwzięcie odebrane zostanie negatywnie ("oskubujecie z pieniędzy sprzedając plastikowe buble"), czy pozytywnie ("tworzycie jedyny swojego rodzaju portal pozwalając dzieciom rozwijać swoje zainteresowania, promujecie gry edukacyjne sporo mądrzejsze od strzelanek itd."). Ucieszy mnie, jeśli dział opisów popularnonaukowych będzie ulegał rozbudowie, a na blogu będą się pojawiać wartościowe treści.

Mam jednak na uwadze i chciałbym przypomnieć Forumowiczom, że wartość merytoryczna portalu zależeć może od współpracy wielu osób (być może "sami wszystkiego nie napiszecie"). Oczywiście dinofarma.pl nie może popełnić (i na chwilę obecną nie popełnia) tych samych błędów co -z założenia popularyzatorska strona- dinozaury.com i właściwie dostosować style tekstów, czyli tzw. poziom, do młodych czytelników.

Drobiazg dosłownie... Błękitne tło jest dla mnie dość smutne. Co odpowie Wasz grafik na propozycję zieleni?

Pozdrawiam,
Piotr

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: co myślicie o tej stronie?

Post autor: Suchomim »

Sporym błędem w opisach jest też opis brachiozaura, A w szczególności "Na obrazkach przedstawiających brachiozaura często widzimy go zanurzonego w wodzie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że brachiozaury były tak ciężkie i tak wielkie, że zdecydowanie lżej żyło im się będąc zanurzonym do pewnej wysokości, dzięki czemu ich ciało było nieco lżejsze i łatwiej było nim poruszać." Kiedyś tak uważano, ale teraz...
Proponuje przeczytać jego opis w ED:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... chiosaurus

A co do dinozaurów i gadów nie będących dinozaurami. Również Plezjozaur nie był dinozaurem. Ponadto plezjozaur nie żył od 240 do 65 mln lat temu. Tak długo żyła grupa do której należał.

EDIT
Przy opisie Allozaura zostało wstawiono rysunek Velociraptor, albo Utahraptor.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: co myślicie o tej stronie?

Post autor: Piotr B. »

Suchomim pisze:Sporym błędem w opisach jest też opis brachiozaura, A w szczególności "Na obrazkach przedstawiających brachiozaura często widzimy go zanurzonego w wodzie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że brachiozaury były tak ciężkie i tak wielkie, że zdecydowanie lżej żyło im się będąc zanurzonym do pewnej wysokości, dzięki czemu ich ciało było nieco lżejsze i łatwiej było nim poruszać." Kiedyś tak uważano, ale teraz...
Proponuje przeczytać jego opis w ED:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... chiosaurus
Poglądy o stylu życia zauropodów mają jeszcze szansę pójść w dowolnym kierunku. Dlaczego część zauropodów nie miałyby być związana z podmokłymi środowiskami i rzeczywiście spędzać część czasu w wodzie :?: Co się obecnie uważa na temat przyczyny takiego położenia nozdrzy :?: Do opisu wystarczy dodać informację, że obecnie przeważa inny pogląd niż dawniej.

Poza tym opis paleoekologii w Encyklopedii Dinozaury.com również jest spekulatywny:
Encyklopedia Dinozaury.com pisze:Brachiosaurus żerował w koronach drzew, gdzie nie sięgała większość innych roślinożerców. Wykorzystując długą szyję sięgał po najwyżej rosnące liście. Silnymi szczękami zrywał pędy i mniejsze gałązki. By zapewnić swemu wielkiemu cielsku konieczną do życia energię, Brachiosaurus potrzebował ogromnych ilości pożywienia. Ponieważ był ciężki, początkowo naukowcy sądzili, że zamieszkiwał jeziora i rzeki, gdzie wypór wody zmniejszałby jego wagę. Uważali, że na lądzie nogi zwierzęcia zapadałyby się głęboko w grunt. Umieszczonymi na czubku głowy nozdrzami mógłby oddychać nad powierzchnią wody. Żyjąc w wodzie, brachiozaur byłby zabezpieczony przed atakami drapieżników. Obecnie większość naukowców jest pewna, że brachiozaur żył wyłącznie na lądzie - ciśnienie wody mogłoby bowiem zmiażdżyć mu płuca. Obecnie wiemy, że nogi brachiozaura były wystarczająco silne, by udźwignąć ciężar zwierzęcia.
Skąd np. wiecie, co jadł :?: Weźmy np. prackę Khosla et al. (2014)... Koprolity, które niektórzy przypisują tytanozaurom, zawierają wiele inkluzji wodnych, a dieta ich wytwórców poza roślinami zawierała mięso. Oczywiście pytanie, kto je wyprodukował.
http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 8214005616

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: co myślicie o tej stronie?

Post autor: Dinosaur Man »

Strona merytoryczna przy przedsięwzięciu nawet popularnonaukowym jest najważniejsza- zwłaszcza jeśli jest dedykowana dzieciom- wbrew pozorom bardziej spostrzegawczym niż nam się wydaje. Wszystkie błędy powinny więc zniknąć, jeśli strona ma jakiś inny cel poza komercyjnym (jak już powiedział Piotr). Pomijając oklepany zestaw dinozaurów (oraz jak widać- nie-dinozaurów) i raczej małą rzetelność, nawet przedstawienia- choć miały być umowne- nie zawsze je przedstawiają. Dla przykładu: Pterodactylus to raczej Pteranodon, Allosaurus to raczej jakiś dromeozaur, Brachiosaurus bardziej przypomina Brontosaurus. Jest również masa ciekawostek nt. dinozaurów wymienionych, które mogłyby zainteresować dzieci, gdyby przy pisaniu opisów siedział ktoś to się interesuje dinozaurami. M. in. że Spinosaurus jest jak do tej pory jedynym znanym dinozaurem, któremu bardziej służyło środowisko wodne, był największym znanym teropodem i w dodatku napewniej czworonożnym (czego też nie widać na rysunku). To tylko jeden przykład. Jestem przeciw umieszczaniu na stronie informacji spekulatywnych takich jak np. tryb życia dinozaurów. Jest wiele innych ciekawszych informacji wynikających z paleontologii niż spekulacje.
Może przydałoby się poruszyć kwestię ptaków?
Wybór filmów spisany jeszcze bardziej na kolanie. Nie ma takiego filmu jak Jurassic Park IV.
Age of Dinosaurs- niskobudżetowy film akcji. Odpowiedzcie sobie czy sami chcielibyście to obejrzeć zanim polecicie to dzieciom.
Do Walking with Dinosaurs nic nie mam, jak i do Parków Jurajskich, ale przypadkiem nie przydałyby się jakieś filmy dokumentalne na liście? Najlepiej aktualne.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: co myślicie o tej stronie?

Post autor: Piotr B. »

Dinosaur Man pisze:To tylko jeden przykład. Jestem przeciw umieszczaniu na stronie informacji spekulatywnych takich jak np. tryb życia dinozaurów.
Zgadzam się z Tobą, że błędy merytoryczne powinny być bezwzględnie wyeliminowane, a zbytnie spekulacje są -jak zawsze- zbędne. Rzecz jednak w tym, że dzieciom trzeba zadziałać na wyobraźnię. "Dinozaury" te powinny mieć w sobie nieco życia i dynamiki. Informacje paleoekologiczne również warto popularyzować, oczywiście o ile mają podstawy naukowe, a nie sprowadzają się do czystej wyobraźni autora takich tekstów.

Awatar użytkownika
#raptorzpikseli
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 19
Rejestracja: 3 października 2021, o 13:56

Re: co myślicie o tej stronie?

Post autor: #raptorzpikseli »

U mnie nic, tylko gadka o wycieczkach na Ukrainę. I po co?

Ocena ogólna: Meh
Ocena do 10: 2/10
Dinozaury żyły na całym świecie! Czyż to nie wspaniałe?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: co myślicie o tej stronie?

Post autor: nazuul »

Strona nie istnieje, dodałem adres kopii w pierwszym poście
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ