Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 20 lutego 2020, o 08:44

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 18:05 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Autor: Maciej Ziegler. Korekta: Daniel Madzia, Krzysztof Lichota, Tomasz Sokołowski, Paweł Kryta

Gobiceratops (gobiceratops)
długość: ? (bardzo mały)
masa: ?
czas: 86-85 (-71?) Ma
miejsce: Mongolia - Ajmak południowogobijski (formacja Baruungoyot [= Barun Goyot])
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Protoceratopsidae


Wstęp
Gobiceratops to rodzaj niewielkiego dinozaura rogatego, żyją…cego w późnej kredzie na terytorium Mongolii. Co nietypowe, nie ma on kości rostralnej (tworzą…cej dziób w górnej szczęce), która jest charakterystyczna dla ceratopsów. Gobiceratops jest jednym z przedstawicieli bogatej fauny neoceratopsów z późnokredowej Azji Środkowej.

Etymologia
Nazwa rodzajowa została nadana od miejsca znalezienia - pustyni Gobi. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie tyle co "mały".

Materiał kopalny
Gatunek opisano na podstawie maleńkiej, 3,5-centymetrowej czaszki, oznaczonej PIN 3142/299 (PIN to skrót od Muzeum Paleontologicznego Rosyjskiej Akademii Nauk - Paleontological Museum of the Russian Academy of Sciences). Holotyp należy prawdopodobnie do młodego (choć to niepewne) osobnika, lecz już po fazie embrionalnej. Okaz ten to niemal kompletna czaszka z żuchwą… - brakuje kości łuskowych, prawej kości zaoczodołowej i lewej kości czołowej; uszkodzona jest kość ciemieniowa. Skamielina pochodzi z formacji Baruungoyot, ze stanowiska Khermin i została odnaleziona przez mongolsko-radziecką… ekspedycję w latach 70-tych.

Pozycja systematyczna
Alifanov umieścił gobiceratopsa w rodzinie Bagaceratopidae, do której też zalicza Bagaceratops, Breviceratops, Lamaceratops, Platyceratops i Magnirostris. Według Alifanova, najbliższym krewnym gobiceratopsa jest Bagaceratops. Zaproponował także, że bagaceratopidy, w przeciwieństwie do innych rodzin neoceratopsów, mają… pochodzenie paleoazjatyckie.

Młody bagaceratops?
Jak pisze Jaime A. Headden na Dinosaur Mailing List (źródło nienaukowe) holotyp gobiceratopsa mógł być zaliczony do rodzaju Bagaceratops, a cecha świadczą…ca o dorosłości tego osobnika - zrośnięta większość kości czaszki - jest szerzej rozpowszechniona wśród młodych ceratopsów. Jak napisał już Alifanov, nie wszystkie kości są… pozrastane - żuchwa jest nie zrośnięta do końca i brak kości rostralnej. Inne ceratopsy (Psittacosaurus mongoliensis, Protoceratops andrewsi), u których też znaleziono maleńkie czaszki, w niektórych przypadkach nawet mniejsze (28 mm u psitakozaura), mają… kość rostralną…. Diagnoza rodzaju brzmi jak opis młodego ceratopsa - oczodoły są… duże, ilość zębów mała, ogólny kształt czaszki i rozmiar kości zębowej świadczą… o młodości okazu. Dodatkowo hipotezę tożsamości Gobiceratops i Bagaceratops uprawdopodabnia to, że oba rodzaje dinozaurów pochodzą… z tej samej formacji i według Alifanova są… taksonami siostrzanymi. Za dorosłością… przemawiają… starte zęby, co jest wg autora opisu dowodem na to, że holotyp Gobiceratops był w stanie sam się odżywiać, tak więc nie jest to osobnik juwenilny. Alifanov pisze też, że obniżona ilość zębów i duże oczodoły nie powinny być w tym wypadku uważane za oznaki juwenilne (w nawiasie pisze, że ma na myśli juwenilne w sensie "niedorosłego").

Komentarz Tomasza Singera
"Miałem możliwość zobaczenia zdjęć okazu typowego tego rodzaju. Położenie kości powiekowej (palpebral) pomiędzy kością przedczołową i łzową (gdy u Bagaceratops to wyrostek kości przeczołowej oddziela kość powiekową od kości łzowej), a także jej orientacja równoległa (a nie prostopadła) względem oczodołu, wyraźnie wskazuję, że okaz ten nie jest młodocianym okazem Bagaceratops. Te cechy charakteryzują bardziej prymitywnych przedstawicieli Neoceratopsia jak np. Liaoceratops, być może rodzaj ten jest reliktem wczesnokredowych neoceratopsów, znanym na razie tylko z młodocianego osobnika. Natomiast wymieniane przez Alifanova cechy nie występują u Bagaceratops, więc raczej są jego synapomorfiami."

Wymarcie ceratopsów w Azji
Powszechnie wiadomo, że wszystkie nieptasie dinozaury wymarły z końcem kredy, około 65 milionów lat temu. Wiele grup jednak nie dotrwało do tego czasu - przynajmniej lokalnie nie znajduje się szczą…tków niektórych grup dinozaurów w skałach pochodzą…cych z mastrychtu (od ok. 71 Ma), w szczególności późnych osadów tego piętra (od ok. 69 Ma). Wśród nich są… także ceratopsy. Jak zauważa Alifanov, w azjatyckich osadach młodszych od Baruungoyot nie znaleziono żadnych szczą…tków ceratopsów, które prawdopodobnie wymarły, ustępują…c miejsca hadrozaurydom, głównie z Lambeosaurinae. Natomiast w Ameryce Północnej na samym końcu kredy sytuacja jest zupełnie inna - to dinozaury kaczodziobe ustępują… miejsca ceratopsom. Jednak, w przeciwieństwie do Azji, gdzie dinozaury rogate nie występują… w ogóle, w Ameryce Północnej żyły jeszcze hadrozauryny, np. Edmontosaurus. Przyczyny tego wymierania pozostają… nieznane, przypuszczalnie miały wpływ na nie czynniki fizjograficzne, takie jak spadek temperatury i wilgotności. Skutkowało to prawdopodobnie zmianami w roślinności na niekorzyść ceratopsów.


Spis gatunków:
Gobiceratops Alifanov, 2008
G. minutus Alifanov, 2008

Źródła:
Alifanov, V. R. 2008. The Tiny Horned Dinosaur Gobiceratops minutus gen. et sp. nov. (Bagaceratopidae, Neoceratopsia) from the Upper Cretaceous of Mongolia. Paleontological Journal 42 (6): 621-633.

http://dml.cmnh.org/2008Nov/msg00089.html

holotyp:
Obrazek

Rekonstrukcja: http://ntamura.deviantart.com/art/Gobiceratops-II-105051337


Ostatnio edytowano 2 listopada 2009, o 10:48 przez nazuul, łącznie edytowano 17 razy

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 18:23 
Offline
Permski gad ssakokształtny
Permski gad ssakokształtny

Dołączył(a): 23 lipca 2006, o 09:37
Posty: 669
Lokalizacja: okolice Poznania
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
świetny opis! :)
tylko to:
Cytuj:
występują wogóle

w ogĂłle


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 19:16 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
Gobiceratops jest jednym

żeby nie powtarzać w jednym akapicie trzy razy nazwy można napisać "Jest to jeden z..."

Po za tym opis jest bezbłędny i bardzo ciekawy :D

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 23:02 
Warto dodać wzmiankę o DMLowych krytykach - gobiceratops może być młodocianym bagaceratopsem.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 listopada 2008, o 12:20 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Dawid Mazurek napisał(a):
Warto dodać wzmiankę o DMLowych krytykach - gobiceratops może być młodocianym bagaceratopsem.
Dodałem

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 listopada 2008, o 14:23 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
kości żebowej świadczą

zębowej?

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 18 listopada 2008, o 16:27 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 marca 2006, o 12:39
Posty: 1609
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
nazuul napisał(a):
Gobiceratops (gobiceratops)
długość: ? (bardzo mały)
masa: ?
czas: 86-85 (-71?) Ma
miejsce: Mongolia - Ajmak południowogobijski (formacja Baruungoyot [=Barun Goyot])
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
[Protoceratopsidae :P]
Bagaceratopidae*


Co ciekawe, wg definicji zaproponowanej dla Protoceratopsidae (Sereno, 1998), wszystkie bagaceratopidy (sensu Alifanov, 2008) sa protoceratopsydami. :) Jesli chcemy, zeby "bagaceratopidy" tworzyly klad (poniewaz na razie chodzi o rodzine), ktory by zawieral tylko gatunki, ktore "bagaceratopidami" nazywa Alifanov (2003, 2008), jedna z mozliwych definicji dla nazwy Bagaceratopidae bylaby: "> B. rozhdestvenskyi ~ P. andrewsi" (zob. PhyloCode; Art. 9). Oczywiscie w takim wypadku bagaceratopidy bylyby kladem w ramach kladu Protoceratopsidae, co nie byloby zadnym problemem (dla FiloKodu). :)

nazuul napisał(a):
Holotyp należy do młodego (choć to niepewne) osobnika, lecz już po fazie embrionalnej.


Sytuacja jest bardziej komplikowana: Alifanov (2008:627) pisze, ze holotyp gobiceratopsa (btw, zupelnie poprawnie byloby "gobikeratopsa", ale tak uzywaja chyba tylko Grecy; czyli wlasciwie ci najbardziej kompetentni do takich spraw :)) ma "wytarte" (nie wiem czy dobre slowo uzywam) zeby, co jest wg autora dowodem na to, ze byl w stanie sam sie odzywiac, wiec nie chodzilo o juwenilnego osobnika (pisze tez, ze obnizona ilosc zebow i duze oczodoly nie powinny byc w tym wypadku uwazane za znaki juwenilne; w nawiasie pisze, ze ma na mysli juwenilne w sensie "niedoroslego"). Pozniej rowniez argumentuje dobrze zrosnietymi kosciami czaszki, co czlowieka troche zdziwi, szczegolnie ze jeszcze na tej samej stronie napisze, ze wlasciwie niezrosnieta zuchwa sugeruje to, ze jednak chodzi o mlodego osobnika... To wiec jak? Jesli G. minutus nie jest niedorosly (= logicznie "jest dorosly"), to jak moze byc "mlody"?

nazuul napisał(a):
Zaproponował także, że bagaceratopsydy[...]


"bagaceratopidy". ;) Alifanov (2003) zaproponowal nazwe "Bagaceratopidae", a nie "Bagaceratopsidae". ;)

nazuul napisał(a):
Młody bagaceratops?
Jak zauważa Jaime A. Headden na Dinosaur Mailing List (DML) holotyp gobiceratopsa mógł być zaliczony do rodzaju Bagaceratops, a cecha świadcząca o dorosłości tego osobnika - zrośnięte kości czaszki - jest szerzej rozpowszechniona wśród młodych ceratopsów. Według niego diagnoza rodzaju brzmi jak opis młodego ceratopsa - oczodoły są duże, ilość zębów mała, ogólny kształt czaszki i rozmiar kości zębowej świadczą o młodości okazu.


DML w wiekszosci wypadkow jest dobrym zrodlem informacji, ale ciagle chodzi o nienaukowa liste dyskusyjna (w swietle nauki na takim samym poziomie naukowym jak to forum), ale oczywiscie... uwazam, ze Jaime jest kompetentna osoba, wiec mozna jak najbardziej publikowac to, co napisal (choc to raczej takie oczywiste sprawy ;)).

nazuul napisał(a):
Zauważa też, że nie wszystkie kości są zrośnięte - stąd brak kości rostralnej. Dodatkowo hipotezę tożsamości Gobiceratops i Bagaceratops uprawdopodabnia to, że oba rodzaje dinozaurów pochodzą z tej samej formacji, i według Alifanova są taksonami siostrzanymi.


Alifanov (2008) nie twierdzi, ze wszystko jest idealnie zrosniete. Komentuje nawet brak kosci rostralnej, co jest akurat ciekawe, bo inne ceratopsy (Psittacosaurus mongoliensis, Protoceratops andrewsi), u ktorych tez byly znalezione male czaszki, kosc rostralna posiadaja.

nazuul napisał(a):
Wiele grup jednak nie dotrwało do tego czasu - przynajmniej lokalnie nie znajduje się szczątków niektórych kladów dinozaurów w skałach pochodzących z mastrychtu (od ok. 71 Ma), w szczególności późnych osadów tego piętra (od ok. 69 Ma). Wśród nich są także ceratopsy. Jak zauważa Alifanov, w formacjach geologicznych młodszych od Baruungoyot nie znaleziono żadnych szczątków ceratopsów, które prawdopodobnie wymarły, ustępując miejsca hadrozaurydom, głównie z podrodziny Lambeosaurinae.


Ze wzgledu na fakt, ze w calym artykule stosujesz rangi taksonomiczne, proponowalbym nie uzywac wyrazu "klad" (tzn. albo rangi, albo klady). Zamiast tego wyrazu uzylbym "grup" ([...]niektĂłrych grup dinozaurĂłw[...]).

nazuul napisał(a):
*umieścić w klasyfikacji Bagaceratopidae? ->http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?p=28355&highlight=#28355


Jak chcesz, ale nazwa Bagaceratopidae nie posiada definicji, wiec nie powinienes sie w ogole bawic kladami...

Lit.:
Alifanov, V. R. 2003. Two new dinosaurs of the infraorder Neoceratopsia (Ornithischia) from the Upper Cretaceous of the Nemegt depression, Mongolian People's Republic. Paleontological Journal 37 (5): 524-534.

Alifanov, V. R. 2008. The Tiny Horned Dinosaur Gobiceratops minutus gen. et sp. nov. (Bagaceratopidae, Neoceratopsia) from the Upper Cretaceous of Mongolia. Paleontological Journal 42 (6): 621-633.

Sereno, P. C. 1998. A rationale for phylogenetic definitions, with application to the higher-level taxonomy of Dinosauria. Neues Jahrbuch fßr Geologie und Paläontologie Abhandlungen 210: 41-83.

_________________
Wild Prehistory


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 18 listopada 2008, o 16:58 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Daniel Madzia napisał(a):
nazuul napisał(a):
Holotyp należy do młodego (choć to niepewne) osobnika, lecz już po fazie embrionalnej.


Sytuacja jest bardziej komplikowana: Alifanov (2008:627) pisze, ze holotyp gobiceratopsa (btw, zupelnie poprawnie byloby "gobikeratopsa", ale tak uzywaja chyba tylko Grecy; czyli wlasciwie ci najbardziej kompetentni do takich spraw :)) ma "wytarte" (nie wiem czy dobre slowo uzywam) zeby, co jest wg autora dowodem na to, ze byl w stanie sam sie odzywiac, wiec nie chodzilo o juwenilnego osobnika (pisze tez, ze obnizona ilosc zebow i duze oczodoly nie powinny byc w tym wypadku uwazane za znaki juwenilne; w nawiasie pisze, ze ma na mysli juwenilne w sensie "niedoroslego"). Pozniej rowniez argumentuje dobrze zrosnietymi kosciami czaszki, co czlowieka troche zdziwi, szczegolnie ze jeszcze na tej samej stronie napisze, ze wlasciwie niezrosnieta zuchwa sugeruje to, ze jednak chodzi o mlodego osobnika... To wiec jak? Jesli G. minutus nie jest niedorosly (= logicznie "jest dorosly"), to jak moze byc "mlody"?

(...)

Komentuje nawet brak kosci rostralnej, co jest akurat ciekawe, bo inne ceratopsy (Psittacosaurus mongoliensis, Protoceratops andrewsi), u ktorych tez byly znalezione male czaszki, kosc rostralna posiadaja.
Wmontowałem przeroboine do opisu, mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko

Dzięki wszystkim za poprawki i sugestie!

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 18 listopada 2008, o 19:44 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 marca 2006, o 12:39
Posty: 1609
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
nazuul napisał(a):
Wmontowałem przeroboine do opisu, mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko


Oczywiscie, ze nie. ;) Ale teraz juz nie wszystko "zauwaza" Jaime! Obrazek :P

_________________
Wild Prehistory


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 listopada 2008, o 10:50 
Offline
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 grudnia 2007, o 17:39
Posty: 354
Lokalizacja: Śląsk
nazuul napisał(a):
- braknie kości


chyba brakuje


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 6 stycznia 2011, o 11:35 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 września 2007, o 09:44
Posty: 1290
Lokalizacja: Warszawa
Miałem możliwość zobaczenia zdjęć okazu typowego tego rodzaju. Położenie kości powiekowej pomiędzy kością przedczołową i łzową (gdy u Bagaceratops to wyrostek kości przeczołowej oddziela kość powiekową od kości łzowej), a także jej orientacja równoległa (a nie prostopadła) względem oczodołu, wyraźnie wskazuję, że okaz ten nie jest młodocianym okazem Bagaceratops. Te cechy charakteryzują bardziej prymitywnych przedstawicieli Neoceratopsia jak np. Archaeoceratops, być może rodzaj ten jest reliktem wczesnokredowych neoceratopsów, znanym na razie tylko z młodocianego osobnika. Natomiast wymieniane przez Alifanova cechy nie występują u Bagaceratops, więc raczej są jego synapomorfiami.

_________________
Tomasz Singer

DINOZAURY


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 7 stycznia 2011, o 19:49 
Offline
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 czerwca 2009, o 10:40
Posty: 3939
Lokalizacja: B-B
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Parę nic lub niewiele znaczących błahostek, ale to tak dla zunifikowania opisów ;)
nazuul napisał(a):
formacja Baruungoyot [=_Barun Goyot]

Brak spacji.

nazuul napisał(a):
klasyfikacja:

Z dużej litery.

nazuul napisał(a):
(28 mm u psitakozaura)
…
Więc jednak forma przez pojedyncze "t" jest poprawna? Na forum funkcjonują zdaje się obydwie :P

Tomasz Singer napisał(a):
Miałem możliwość zobaczenia zdjęć okazu typowego tego rodzaju. Położenie kości powiekowej (palpebral) pomiędzy kością przedczołową i łzową (gdy u Bagaceratops to wyrostek kości przeczołowej oddziela kość powiekową od kości łzowej), a także jej orientacja równoległa (a nie prostopadła) względem oczodołu, wyraźnie wskazuję, że okaz ten nie jest młodocianym okazem Bagaceratops. Te cechy charakteryzują bardziej prymitywnych przedstawicieli Neoceratopsia jak np. Liaoceratops, być może rodzaj ten jest reliktem wczesnokredowych neoceratopsów, znanym na razie tylko z młodocianego osobnika. Natomiast wymieniane przez Alifanova cechy nie występują u Bagaceratops, więc raczej są jego synapomorfiami.

Komentarz niezwykle cenny, ale chyba powinien być w cudzysłowiu dla zasady oraz także dlatego, że jest napisany w pierwszej osobie.

nazuul napisał(a):
Spis gatunków:
Gobiceratops Alifanov, 2008
G. minutus Alifanov, 2008

Ja bym to jeszcze wytłuścił:

Gobiceratops Alifanov, 2008
G. minutus Alifanov, 2008

_________________
"Mastodon sapiens"


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 2 października 2014, o 19:12 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Tomasz Singer napisał(a):
Miałem możliwość zobaczenia zdjęć okazu typowego tego rodzaju. Położenie kości powiekowej pomiędzy kością przedczołową i łzową (gdy u Bagaceratops to wyrostek kości przeczołowej oddziela kość powiekową od kości łzowej), a także jej orientacja równoległa (a nie prostopadła) względem oczodołu, wyraźnie wskazuję, że okaz ten nie jest młodocianym okazem Bagaceratops. Te cechy charakteryzują bardziej prymitywnych przedstawicieli Neoceratopsia jak np. Archaeoceratops, być może rodzaj ten jest reliktem wczesnokredowych neoceratopsów, znanym na razie tylko z młodocianego osobnika.

Nie jest to widoczne w pracy Alifanova, ale załóżmy, że jest tak w istocie. Może to cecha prymitywna, zachowana u młodych a utracona u starszych okazów? Jak to wygląda u innych ceratopsów?

Patrząc do cytowanych w haśle źródeł, to bardzo wątpię, żeby Gobiceratops nie był młodym Bagaceratops (albo ewentualnie któregoś z jego potencjalnych synonimów). Zrośnięcia są mało przekonujące, mogą wynikać z tafonomii. Nie znalazłem w literaturze innych wzmianek o Gobiceratops.

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 16 października 2015, o 05:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 marca 2006, o 20:45
Posty: 3619
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
nazuul napisał(a):
Tomasz Singer napisał(a):
Miałem możliwość zobaczenia zdjęć okazu typowego tego rodzaju. Położenie kości powiekowej pomiędzy kością przedczołową i łzową (gdy u Bagaceratops to wyrostek kości przeczołowej oddziela kość powiekową od kości łzowej), a także jej orientacja równoległa (a nie prostopadła) względem oczodołu, wyraźnie wskazuję, że okaz ten nie jest młodocianym okazem Bagaceratops. Te cechy charakteryzują bardziej prymitywnych przedstawicieli Neoceratopsia jak np. Archaeoceratops, być może rodzaj ten jest reliktem wczesnokredowych neoceratopsów, znanym na razie tylko z młodocianego osobnika.

Nie jest to widoczne w pracy Alifanova, ale załóżmy, że jest tak w istocie. Może to cecha prymitywna, zachowana u młodych a utracona u starszych okazów? Jak to wygląda u innych ceratopsów?

Komentarz Tomasza dotyczy zapewne okazu PIN 4487/26 (Lamaceratops), gdzie k. powiekowa jest zachowana na stronie lewej (stąd usuwam komentarz z opisu w ED). Abstrahując od tendencji do dysartykulacji k. powiekowych, to ułożenie palpebral u lamaceratopsa wygląda na zgodne z tym, co obserwujemy u Bagaceratops (względem k. łzowych i przedczołowych zupełnie tak samo jak na jednej stronie najmniejszej czaszki bagaceratopsa w polskiej kolekcji!). Archaeoceratops ma znacznie masywniejszą, niżej ulokowaną k. powiekową (a u Liaoceratops, który był linkowany w ED w ogóle nie ma zachowanego palpebral).

Cytuj:
Patrząc do cytowanych w haśle źródeł, to bardzo wątpię, żeby Gobiceratops nie był młodym Bagaceratops (albo ewentualnie któregoś z jego potencjalnych synonimów).

Tekst Alifanova z 2008 roku przesiąknięty jest podejściem splitterskim (niemal każdy wspominany przez niego okaz z polskiej kolekcji ma być nowym rodzajem). Jednak...

Cytuj:
Nie znalazłem w literaturze innych wzmianek o Gobiceratops.

...Amerykanie usilnie ignorują wszystkie taksony tworzone przez naukowców ze wschodu, a Rosjanie równie zatwardziale ignorują wszelaką synonimikę czy unieważnienia rodzimych taksonów :) ot, taki urok rywalizacji między ośrodkami naukowymi.

Tak czy inaczej, mam nadzieję, że w przyszłym roku kwestia gobiceratopsa zostanie należycie wyjaśniona.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 16 października 2015, o 21:43 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Dino napisał(a):
nazuul napisał(a):
Tomasz Singer napisał(a):
Miałem możliwość zobaczenia zdjęć okazu typowego tego rodzaju. Położenie kości powiekowej pomiędzy kością przedczołową i łzową (gdy u Bagaceratops to wyrostek kości przeczołowej oddziela kość powiekową od kości łzowej), a także jej orientacja równoległa (a nie prostopadła) względem oczodołu, wyraźnie wskazuję, że okaz ten nie jest młodocianym okazem Bagaceratops. Te cechy charakteryzują bardziej prymitywnych przedstawicieli Neoceratopsia jak np. Archaeoceratops, być może rodzaj ten jest reliktem wczesnokredowych neoceratopsów, znanym na razie tylko z młodocianego osobnika.

Nie jest to widoczne w pracy Alifanova, ale załóżmy, że jest tak w istocie. Może to cecha prymitywna, zachowana u młodych a utracona u starszych okazów? Jak to wygląda u innych ceratopsów?

Komentarz Tomasza dotyczy zapewne okazu PIN 4487/26 (Lamaceratops), gdzie k. powiekowa jest zachowana na stronie lewej (stąd usuwam komentarz z opisu w ED). Abstrahując od tendencji do dysartykulacji k. powiekowych, to ułożenie palpebral u lamaceratopsa wygląda na zgodne z tym, co obserwujemy u Bagaceratops (względem k. łzowych i przedczołowych zupełnie tak samo jak na jednej stronie najmniejszej czaszki bagaceratopsa w polskiej kolekcji!).

Nie jest to dla mnie jasne i nie mam pracy pod ręką teraz - jak wygląda pod tym względem Gobiceratops?

Dino napisał(a):
mam nadzieję, że w przyszłym roku kwestia gobiceratopsa zostanie należycie wyjaśniona.

Można się domyślać dlaczego. Masz póki co jakąś opinię o tym taksonie? Jest cokolwiek, co mogłoby wskazywać na odrębność od bagaceratopsów?

Może "ignorowanie" jest lepszym podejściem niż nierozważne synonimizowanie.

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 17 października 2015, o 18:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 marca 2006, o 20:45
Posty: 3619
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
u gobiceratopsa nie ma zachowanej k. powiekowej. Jest kilka bardzo ciekawych cech odmiennych od znanych mlodych protoceratopsydów - np. ksztalt k. zaoczodolowych w widoku grzbietowym (bardzo solidne) czy nietypowe, zblizajace sie do siebie w widoku grzbietowym w kierunku ogonowym belki kryzy ciemieniowo-luskowej; chociaz ta druga cecha moze byc wynikiem bardzo wczesnego stadium ontogenetycznego (obserwuje je rowniez u innych bardzo mlodocianych osobnikow). Z drugiej Gobiceratops wykazuje zdecydowana wiekszosc sugerowanych autapomorfii dla Bagaceratops.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [OPIS] Gobiceratops
PostNapisane: 30 listopada 2015, o 22:09 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 marca 2006, o 20:45
Posty: 3619
Lokalizacja: Warszawa
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
nazuul napisał(a):
Dino napisał(a):
mam nadzieję, że w przyszłym roku kwestia gobiceratopsa zostanie należycie wyjaśniona.

Można się domyślać dlaczego. Masz póki co jakąś opinię o tym taksonie? Jest cokolwiek, co mogłoby wskazywać na odrębność od bagaceratopsów?

Może "ignorowanie" jest lepszym podejściem niż nierozważne synonimizowanie.

Wizyta w Moskwie ostatecznie upewniła mnie co do obecności u PIN 3142/299 wszystkich sugerowanych wcześniej (Makovicky, 2002; Morschhauser, 2012) i później (moje wystąpienie na EAVP 2015) autapomorfii Bagaceratops. K. rostralna z całą pewnością była obecna u tego osobnika, na co wskazują ślady na k. przedszczękowej.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL