Stało czy zmiennocieplne?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Stało czy zmiennocieplne?

Post autor: Suchomim »

Próbowałem tak cytować, ale nie wyszło, podobnie jak buźka. Zalogowany jestem zaledwie kilka dni, więc wszystkiego nie opanowałem. Co do dinozaura z rodzaju Sinornithoides dowiedziałem się od pana.O pierzastych dinozaurach wiedziałem od dawna (sinozauropteryks, welociraptor, dilofozaur itp.)

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stało czy zmiennocieplne?

Post autor: Dinosaur Man »

Prawdziwe pióra homologiczne z ptasimi notuje się przynajmniej od bazalnych celurozaurów. Co do dilofozaura nie ma żadnych pewnych danych. Natomiast nie można wykluczyć że okresowo struktury pióropodobne występowały na zasadzie głębokiej homologii u większości grup dinozaurów (przykłady wśród ornitopodów: Kulindadromeus, Tianyulong) lub nawet w całym kladzie Ornithodira. Struktury tego typu mogą być dobrym indykatorem wysokiego metabolizmu.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Stało czy zmiennocieplne?

Post autor: nazuul »

Dinosaur Man pisze:nie można wykluczyć że okresowo struktury pióropodobne występowały na zasadzie głębokiej homologii u większości grup dinozaurów (...) lub nawet w całym kladzie Ornithodira.
niekoniecznie głębokiej
Dinosaur Man pisze:ornitopodów: Kulindadromeus, Tianyulong
to nie są ornitopody lecz "wyroby ornitopodopodobne"
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stało czy zmiennocieplne?

Post autor: Dinosaur Man »

nazuul pisze: "wyroby ornitopodopodobne"
Jasne, mój błąd, oczywiście chodziło mi o klad Ornithischia ;)
W każdym razie, będąc w temacie, w sumie nie ważne czy mamy do czynienia z homologią głęboką czy płytką (jaka gratka, gdyby się okazało, że wszystkie dinozaury na jakimś etapie posiadały zawiązki protopiór), to i bez tego wiadomo, że dinozaury miały wysoki metabolizm- może nie występującą dziś formę stałocieplności- raz nabyta była dostosowywana fizjonomicznie przez rozmiary.

ODPOWIEDZ