[OPIS] Sacisaurus

Bazalne dinozauromorfy
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] Sacisaurus

Post autor: Sebastian »

Aktualny opis 4 posty dalej
Sacisaurus

Długość: 1,5 m
Wysokość: 0,7 m
Masa- 15-20 kg?
Czas: 220 Ma
Miejsce: Brazylia (gmina Agaudo)
Klasyfikacja:
Animalia
Chordata
Sauropsida
Ornithodira
Dinosauromorpha
Dinosauriformes
"Phytodinosauria"
"Silesauridae"


Sacisaurus- jest to prawdopodobnie bazalny dinozaur ptasiomiedniczny spokrewniony z północnoamerykańskim Technosaurus. Zwierzę to żyło około 220 mln lat temu na obszarze dzisiejszej Brazylii, gdzie odkryto również jego skamieniałości. Składały się one jednak jedynie z jednej kończyny tylnej. Nazwa rodzajowa sakizaura pochodzi od imienia elfa Saci (brazylijska mitologia).

Badania morfologii Sacisaurus wykazały, iż może on być bardzo blisko spokrewniony z polskim dinozauromorfem Silesaurus. Według większości paleontologów, a zwłaszcza dinozaurologów, sakizaur to bliski krewniak „śląskiego jaszczura”. Tym samym zwierzę to nie jest dinozaurem.

Najnowsze badaniamółwią, iż klad dinozaury oraz wyłączone z nich rodzaje, które zdają się być z nimi blisko spokrewnione, można zaliczyć do wspólnego jednego kladu! Nieformalnie został on nazwany "Phytodinosauria". Obejmowałby on zarówno dinozaury, jak i rodzinę Herrerasauridae oraz Sacisaurus i Silesaurus, dla których proponuje się utworzyć nową rodzinę "Silesauridae".

Krótka historia taksonu:
Sacisaurus został odkryty w 2001 roku w małej brazylijskiej gminie Agudo. Skamieniałości zaprezentowano w 2005 roku podczas Latin American Congress of Vertebrate Paleonthology. Opis gada został stworzony jednak niedawno, gdyż doczekał się publikacji dopiero pięć lat po odkryciu Sacisaurus- 1 Listopada 2006 roku.

Literatura:
Ferigolo, J. and Langer, M.C. (2006). "A Late Triassic dinosauriform from south Brazil and the origin of the ornithischian predentary bone." Historical Biology: A Journal of Paleobiology, p. 1-11. (English)

Spis gatunków:
Sacisaurus- Ferigolo i Langer, 2006
Sacisaurus agudoensis- Ferigolo i Langer, 2006Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Sacisaurus- jest to prawdopodobnie bazalny dinozaur ptasiomiedniczny spokrewniony z północnoamerykańskim Technosaurus.
>"Sacisaurus to prawdopodobnie.."
Zwierzę to żyło około 220 mln lat temu na obszarze dzisiejszej Brazylii, gdzie odkryto również jego skamieniałości.
to podkreślone jest nie potrzebne - nie trudno się domyślić, że występował tam gdzie odkryto jego kości :P
Składały się one jednak jedynie z jednej kończyny tylnej.
>"z kości kończyny tylnej"
badaniamółwią
spacja
Sacisaurus- 1 Listopada 2006 roku.
spacja przed myślnikiem - "listopada" z małej
Sacisaurus- Ferigolo i Langer, 2006
Sacisaurus agudoensis- Ferigolo i Langer, 2006
niepotrzebne myślniki po nazwie
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

d_m

Post autor: d_m »

A czy Phytodinosauria to nie ptasiomiednicze + zauropody + ostatnio silezaurydy, z wyłączeniem teropodów?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Z tego co czytałem na forum paleontologia.pl wydaje mi się, że masz racje - Pan Karol wszystko dość dokładnie wyjaśnił ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2434
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Sacisaurus

Post autor: Utahraptor »

Oto mój świąteczny prezent dla forum ;) :
__________________________________________________________

SACISAURUS

Długość: 1 m
Wysokość: 0,3 m
Masa: 5-10 kg?
Czas: późny trias
Miejsce: Brazylia (formacja Caturrita)
Klasyfikacja:
Dinosauromorpha
Dinosauriformes
Silesauridae


Sacisaurus - jest to przedstawiciel, blisko spokrewnionej z dinozaurami, rodziny Silesauridae. Początkowo był uznawany za przodka dinozaurów ptasiomiedniczych. Zwierzę to żyło w późnym triasie na obszarze dzisiejszej Brazylii, gdzie odkryto jego skamieniałości.

Krótka historia taksonu
Sacisaurus został odkryty w 2001 roku w brazylijskiej gminie Agudo. Skamieniałości zaprezentowano w 2005 roku podczas Latin American Congress of Vertebrate Paleonthology. Opis gada został stworzony jednak nieco później, gdyż doczekał się publikacji dopiero pięć lat po odkryciu szczątków - 1 Listopada 2006 roku. Paleontolodzy znaleźli aż 11 prawych kości udowych sacizaura i ani jednej lewej! Dlatego nazwali go na cześć jednonogiej istoty z tubylczej mitologii, która po portugalsku zwie się Saci. Nazwa gatunkowa nadana została na cześć miasta Agudo.

Geologia i stratygrafia
Sacisaurus znaleziono w osadach formacji Caturrita. Były to piaskowce pełne fragmentów mułowców i izolowanych skamieniałości. Początkowo datowano kości na koniec karniku/początek noryku, a więc 230-220 milionów lat. Ostatnio pojawiły się argumenty, że mogą być one znacznie młodsze. Dlatego nie da się obecnie wskazać jednoznacznie dokładnego wieku (zobacz więcej w opisie formacji Caturrita).

Materiał kopalny i budowa
Holotypem jest częściowo zachowana żuchwa o numerze MCN PV10041. Wyróżnia się ona obecnością skostnienia na przedzie, która było parzyste, w przeciwieństwie do pojedynczej kości przedzębowej u dinozaurów ptasiomiedniczych. Obie te struktury są homologizowane przez część badaczy. Poza holotypem znaleziono 5 innych żuchw, z których 4 mają zachowany przód z dodatkowym skostnieniem. Oprócz tego S. agudoensis przypisuje się kość szczękową, zaoczodołową, zewnątrzskrzydłową, 5 kręgów, łopatkę, izolowane zęby, kość biodrową, kulszową, łonową, 11 kości udowych, kość piszczelową i paliczki. Poza tym znaleziono także kość biodrową i dwie udowe. Były one znacznie większe od pozostałych i różniły się morfologią. Należały prawdopodobnie do innego taksonu.
Okno przedoczodołowe sacizaura było bardzo duże w porównaniu do dinozaurów ptasiomiedniczych. Towarzyszyło temu cienkie tylne ramię kości szczękowej. Było ono pozbawione otworów odżywczych i miało pochyłą górną krawędź. To także różniło sacizaura od Ornithischia. Dolna szczęka była zaopatrzona w dziób tak jak u innych przedstawicieli Silesauridae. W miejscu, gdzie był dziób badacze opisali dodatkowe skostnienie. Było ono homologizowane przez nich z kością przedzębową, charakterystyczną wyłącznie dla dinozaurów ptasiomiednicznych. Jednak jest ono widoczne tylko u dwóch okazów. Pozostałe go nie mają, co jest tłumaczone przez Ferigolo i Langera zrośnięciem jego z kością zębową. Kość szczękowa miała 10, a zębowa 15 zębodołów. Jest to znacznie mniej niż u wczesnych dinozaurów, a podobnie do Silesaurus i Pisanosaurus. Zęby Sacisaurus przypominają zęby innych roślinożernych gadów. W okolicy dzioba zęby były mniejsze i skierowane do przodu. W pozostałej części pyska były większe i ustawione pionowo.
Najbardziej nietypową cechą kręgosłupa są prezygapofyzy na dalszych kręgach ogonowych, które nachodzą na ponad jedną trzecią poprzedzającego je kręgu. Kość łonowa jest skierowana do przodu w przeciwieństwie do typowych dinozaurów ptasiomiedniczych, za to podobnie jak u silezaura i prawdopodobnie pizanozaura. Panewka biodrowa była zamknięta. Kość biodrowa jest niekompletna, ale przypomina Silesaurus, Caseosaurus, a także popozaurydy. Kości udowe mierzyły 88-103 mm długości. Od góry kość udowa jest trójkątna z podłużną bruzdą po środku. Jest to cecha prymitywna wśród archozaurów. Półki krętarzowej nie znaleziono na kości udowej. Czwarty krętarz był symetryczny.
Piszczel przypomina bardziej Lagerpeton, Silesaurus i Pisanosaurus niż Lesothosaurus i Marasuchus. Dobrze zbudowany grzebień strzałkowy nawiązuje do silezaura i prymitywnych teropodów. W miejscu styku piszczeli i kości skokowej był dobrze wykształcony wyrostek wznoszący jak u silezaura i dinozaurów.

Pozycja filogenetyczna - dinozaur, czy niedinozaur?
Początkowo sacizaur został wliczony w poczet dinozaurów ptasiomiedniczych przez Ferigolo i Langera. Skłoniła ich do tego budowa zębów, a także przedni otwór na kości zębowej, który był bardzo podobny do tego u Lesothosaurus. Poza tym grzebień knemialny (ang. cnemial crest) na kości piszczelowej nie jest rozszerzony w bliższej części - tak jak u Pisanosaurus i Lesothosaurus. Główną jednak przesłanką było skostnienie na czubku kości zębowej. Ferigolo i Langer utożsamiali je z kością przedzębową, która jest charakterystyczna wyłącznie dla dinozaurów ptasiomiedniczych.
Ich interpretacja była jednak od początku kontrowersyjna. Ci sami badacze przyznawali, że sacizaur ma bardzo prymitywną miednicę, odmienną od znanych dinozaurów. Rzekoma kość przedzębowa jest parzysta, a nie pojedyncza jak to ma miejsce u ptasiomiedniczych. W dodatku na niektórych okazach jest zrośnięta z kością zębową. Nietypowy jest też kształt kości szczękowej. Natomiast cechy zębów dinozaurów ptasiomiedniczych występują także u innych roślinożernych archozaurów i nie są dobrym argumentem. Poza tym sacizaur ma ich mało jak na przedstawiciela Ornithischia. Badacze tłumaczyli, że prawdopodobnie te cechy później zmieniły u bardziej zaawansowanych ptasiomiedniczych i świadczą o wczesnym etapie ewolucji tej grupy.
To co pozostawało jednoznaczne to bliskie pokrewieństwo sacizaura i silezaura. Oba dinozaury cechuje bardzo podobny szkielet, choć sacizaur wydawał się bardziej zaawansowany i mniejszy od silezaura.
Analizy filogenetyczne, które pojawiły się później, umieściły sacizaura poza dinozaurami. Znalazł się on obok takich form jak Silesaurus, Eucoelophysis, czy Asilisaurus, które połączono w grupę o nazwie Silesauridae. W ich obrębie Sacisaurus wydaje się być najbliżej spokrewniony z Diodorus (Kammerer i in., 2012). Pomimo wyników analiz kladystycznych część naukowców nie wyklucza, że silezaurydy mogą być przodkami dinozaurów ptasiomiedniczych. Brak jednak form bardziej pośrednich od sacizaura.

Paleobiologia
Sacizaur był niewielkim zwierzęciem sięgającym około 30 centymetrów wysokości i metra długości. Żywił się nisko rosnącą roślinnością, którą zrywał liściokształtnymi zębami i rogowym dziobem. Być może nie gardził małymi zwierzętami. Rzadkie, nieliczne zęby raczej nie nadawały się do żucia pokarmu. Sacizaur prawdopodobnie połykał słabo rozdrobniony pokarm. Przed drapieżnikami chronił się w gęstych zaroślach lub ratował się ucieczką. Kości udowe kilkunastu osobników znalezione w jednym miejscu mogą być przesłanką za stadnym trybem życia sacizaura.

Spis gatunków:
Sacisaurus Ferigolo i Langer, 2006
Sacisaurus agudoensis Ferigolo i Langer, 2006

Literatura:
Ferigolo, J. and Langer, M.C. 2006. "A Late Triassic dinosauriform from south Brazil and the origin of the ornithischian predentary bone." Historical Biology: A Journal of Paleobiology, p. 1-11.
Kammerer, C.F., Nesbitt, S.J., Shubin, N.H. 2012. The first silesaurid dinosauriform from the Late Triassic of Morocco. Acta Palaeontologica Polonica 57 (2): 277–284.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Posty: 3994
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Sacisaurus

Post autor: szerman »

Utahraptor pisze:Oto mój świąteczny prezent dla forum ;)
Super, zwłaszcza, że opis ładnie napisany :)

Padło takie sformułowanie:
Utahraptor pisze:Oprócz tego S. agudoensis (...)
Zaraz po nim to samo:
Utahraptor pisze:Oprócz tego (...)
Warto jedno z nich napisać innymi słowami.
Utahraptor pisze:5 [[kręg]]ów
Widzę, że Ciebie do ED też kusi ;)
Utahraptor pisze:Okno przedoczodołowe sacizaura (...)
Całe te 2 akapity powinny być już w ED jako Szablon: diagnoza.
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2434
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Sacisaurus

Post autor: Utahraptor »

Opis po poprawkach jest dostępny w ED (dzięki uprzejmości Szermana):
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... Sacisaurus

EDIT
Dokonałem aktualizacji opisu.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ