[opisy] Nuthetes

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
d_m

[opisy] Nuthetes

Post autor: d_m »

Nuthetes to rodzaj teropoda o wątpliwej przynależności i ciekawej historii taksonomicznej.

Po raz pierwszy opisany został przez Owena w 1854 roku jako Nuthetes destructor w oparciu o holotyp DORCM G 913, fragment lewej kości zębowej z dziewięcioma zębami, znaleziony przez Charlesa Willcoxa w dolnokredowych (środkowy barem) osadach formacji Lulworth odsłaniającej się na terenie hrabstwa Dorset w Anglii. Okaz ten zaginął, ale odnalazł się w kolekcji w latach 70. XX wieku. Do gatunku tego zaliczono również izolowane zęby, kolejną kość zębową - BMNH 48207, oraz szczątki, które okazały się później elementami pancerza żółwia. Pojedynczy ząb z Francji, CHEm03.537, również został przypisany do rodzaju, jako Nuthetes sp.

Owen uznał, że Nuthetes to waran, później - że krokodyl. Jeszcze pod koniec XIX wieku zdano sobie sprawę, że to dinozaur, a w 1970 roku gatunek formalnie przeniesiono do rodzaju Megalosaurus, wówczas taksona-worka. Badania porównawcze zębów na początku XXI wieku wykazały podobieństwo Nuthetes do dromeozaurów, ale właścicielem podobnych zębów jest chociażby tyranozauroid Proceratosaurus.

Holotyp: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... thetes.jpg

Opis powstał w oparciu o informacje z angielskiej Wikipedii, więc źródło umiarkowanie wiarygodne...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opisy] krótkie opisiki A-Z ;)

Post autor: nazuul »

aż tak źle z tym taksonem, że w krótkich opisach? (EDIT: przeniosłem do działu Theropoda)

wikipedia w bibliografii będzie słabo wyglądać
Dawid Mazurek pisze:Nuthetes to rodzaj teropoda o wątpliwej przynależnościi
systematycznej?

berrias!
osadach formacji Lulworth
Cherty Freshwater Member
za http://home.comcast.net/~eoraptor/Coelu ... destructor
właścicielem podobnych zębów jest chociażby tyranozauroid Proceratosaurus
celurozaur, niekoniecznie tyranozauroid

spis gatunków:
Nuthetes Owen, 1854
N. destructor Owen, 1854
= Megalosaurus destructor (Owen, 1854) Steel, 1970

zakladam, że wg niektórych autorów to nomen dubium - do sprawdzenia

EDIT
nieprawidłowe linkowanie obrazka, powinno być to: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nuthetes.jpg
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opisy] krótkie opisiki A-Z ;)

Post autor: szerman »

Jeżeli nie znajdzie się nic innego, to do bibliografii o wiele lepiej dać Mortimera, niż Wiki. Jestem pod wrażeniem Twojego głodu pisania opisów - na chwilę obecną również drugi Dawid działa prężnie, super! :D
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opisy] Nuthetes

Post autor: szerman »

Wrzucony z materiałem kopalnym na podstawie TTD:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... p/Nuthetes
Dawid Mazurek pisze:Opis powstał w oparciu o informacje z angielskiej Wikipedii, więc źródło umiarkowanie wiarygodne...
Podstawowe info sprawdziłem u Mortimera, trochę było też u Naisha i Martilla (no dobra, żeby mu przykro nie było - u Holtza była za to etymologia :lol:). Pewnie więcej szczegółów będzie w:


Milner, A. (2002). "Theropod dinosaurs of the Purbeck Limestone Group, southern England." In: Milner and Batten (eds.). Life and Environment in Purbeck Times. Special Paper in Palaeontology, 68(268): 191-201.

Rauhut, Oliver W. M.; Milner, Angela C.; and Moore-Fay, Scott (2010). "Cranial osteology and phylogenetic position of the theropod dinosaur Proceratosaurus bradleyi (Woodward, 1910) from the Middle Jurassic of England". Zoological Journal of the Linnean Society 158 (1): 155–195. doi:10.1111/j.1096-3642.2009.00591.x

Sweetman, S.C. (2004). "The first record of velociraptorine dinosaurs (Saurischia, Theropoda) from the Wealden (Early Cretaceous, Barremian) of southern England." Cretaceous Research, 25(3): 353-364. doi:10.1016/j.cretres.2004.01.004


Nazuul - to praktycznie w 90% takson zębowy, nie zdziwiłbym się, gdyby był faktycznie nomen dubium, ale w moich ograniczonych źródłach ani o tym mowa.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opisy] Nuthetes

Post autor: nazuul »

Rauhut i in. 2010 (cytuje Milner, 2002, ale nie podważa gruntowną analizą tematu):
Indeed, the strongly transversely flattened and
recurved teeth of Proceratosaurus are very similar to
the teeth of some dromaeosaurids, such as Velociraptor,
and thus caution is needed when referring isolated
teeth from the Late Jurassic/Early Cretaceous
to the Dromaeosauridae on the basis of general shape
and denticle size difference, as has been done previously
(e.g. Ruiz-Omenaca, Canudo & Cuenca-Bescós,
1996; Zinke, 1998; Milner, 2002; Rauhut, 2002;
Sweetman, 2004). Likewise, isolated theropod teeth
from the Late Bathonian Forest Marble, described as
‘dromaeosaurid-like’ by Evans & Milner (1994: 316
and fig. 18.7), might represent this or a closely related
taxon.
jest n.d, w Holtz i in. 2004 (partim - Fragmentary dentary, postcranium)
Holtz, T.R., Molnar, R.E. & Currie, P.J. (2004) "Basal Tetanurae" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 71-110.

do uzupełnienia o to i tam cytowane: Bonde, N. (2012) "Danish Dinosaurs: A Review" [w:] Godefroit, P. (red.) "Bernissart dinosaurs and early Cretaceous terrestrial ecosystems" Indiana University Press, Bloomington, 435-451.
Theropoda
? Tetanurae
dlaczego?
szerman pisze:Pewnie więcej szczegółów będzie w:


Milner, A. (2002). "Theropod dinosaurs of the Purbeck Limestone Group, southern England." In: Milner and Batten (eds.). Life and Environment in Purbeck Times. Special Paper in Palaeontology, 68(268): 191-201.
w tym faktycznie powinno być
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opisy] Nuthetes

Post autor: szerman »

nazuul pisze: jest n.d, w Holtz i in. 2004 (partim - Fragmentary dentary, postcranium)
Holtz, T.R., Molnar, R.E. & Currie, P.J. (2004) "Basal Tetanurae" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 71-110.
Faktycznie - wcześniej nie bazowałem na TD2, gdyż w pdfie nie znaleziono frazy Nutheles, natomiast teraz sprawdziłem po nazwie gatunkowej i destructor znalazł do strzału :?

Iuticosaurus już poprawiłem na podstawie D'Emica (chyba nie jest to na 100% tytanozaur) - tego zostawię na wieczór albo na jutro, o ile mam wszystkie w/w pracki.


:arrow: EDIT dodałem ciut na podstawie Holtza i in., 1 czy 2 dni temu
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ