figurki

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: figurki

Post autor: szerman »

Ostatnio będąc w Rossmannie widziałem w dziale dla dzieciaków stoisko z figurkami dinozaurów i nie tylko :) Były całkiem fajnie zrobione, ogólnie wyglądały bardzo dobrze (jak na tle 95% konkurencyjnych figurek dinków przeznaczonych do zabawy). Szkoda, że nie robili takich 20 lat temu :D - i to pomimo, że były Made in China. Ale najciekawsze było to, że nie były to tylko oklepane tyranozaur, triceratops, brachiozaur (te też były), ale były także m.in.: kosmoceratops, hatzegopteryks, liopleurodon, mapuzaur, retozaur, alamozaur i parę innych nieoklepanych rodzajów!
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: figurki

Post autor: d_m »

O - obczaję :mrgreen:

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: figurki

Post autor: szerman »

Wpadnę do Rossmanna, miałbym a'propo nich kilka pytań...

Właśnie sobie przypomniałem, że w Smyku były jeszcze lepsze figurki - takie wypasione, co prawda z twardej gumy, raczej modele niż zabawki. Ich cena jednak jest zawrotna... Dinki i inne prehistoryczne bestie (ale także zwierzęta współczesne) były podzielone na metkach na 4 kolekcje, oznaczone kolorami. "Najtańszy" kolor to koszt bodajże 20 zł lub nieco więcej, najdroższy zaś to - o ile dobrze pamiętam - ponad 50 zł :shock:
W Rossmannie najtańszy był młody brachiozaur (10,90 czy 10,99 zł), najdroższe były chyba za 20,90/20,99 zł albo 20-parę złotych z groszami. Właśnie nie pamiętam, czy górna granica to niecałe 21 zł czy nieco więcej.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: figurki

Post autor: Danu »

Teraz wszystko jest cholernie drogie... np 16 lat temu rodzice kupili mi klocki lego taki duży zestaw i wtedy on kosztował 220 zł, a teraz tej wielkości zestawy kosztują 500-600 zł :D i nawet teraz dałby rade pewno sprzedać za cenę wyższą niż ta za którą kupiłem patrząc na allegro.

Zabawki strasznie drogie teraz, moje figurki może niedługo też będą bezcenne a mam ich sporo dosyć :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: figurki

Post autor: szerman »

16 lat temu ludzie zarabiali po 800 zł, ale produkty były tańsze, np. litr benzyny był chyba za 2 zł :!:

Co do Lego - mam wrażenie, że największe zamki/bazy kosmiczne/statki pirackie chodziły wtedy za 400-500 zł, więc wcale tańsze niż obecnie nie były...
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: figurki

Post autor: Danu »

Trochę były, ale też i zestawy były większe teraz coraz bardziej są uszczuplane :)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: figurki

Post autor: szerman »

Danu pisze:Trochę były, ale też i zestawy były większe teraz coraz bardziej są uszczuplane :)
http://brickset.com/browse/themes/?theme=Technic

Albo porównanie dawnego Town:
http://brickset.com/browse/themes/?theme=Town
z dzisiejszym City:
http://brickset.com/browse/themes/?theme=City

Jak widać - dość paradoksalnie, bo części wydają się być większe i mniej uniwersalne - jest ich więcej w nowych zestawach :P


(zestawy są poukładane wg ilości klocków malejąco, jeżeli jednak coś się popsuło to trzeba dać Number of pieces -> Descending)
"Mastodon sapiens"

VitaPlantae
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 18 października 2013, o 14:57

Re: figurki

Post autor: VitaPlantae »

Ciekawy temat. Ale ogólnie mowa o figurkach dla młodszych odbiorców czy raczej o figurkach trochę bardziej profesjonalnych, droższych ? Rzeczywiście figurki od firmy Collecta, albo Schleich oferują spory wybór dinozaurów. Są nawet gatunki o których dawniej nawet nikt by nie pomyślał :-). Ale sądzę że te są jednak dla młodszych miłośników wielkich gadów mezozoiku. Jakość wykończenia figurek pozostawia sporo do życzenia, od faktury skóry po proporcje ciała, aż do wymalowania. Są troszkę tańsze ale nie wyglądają realistycznie z odległości mniejszej niż 5 metrów. Dużo, dużo lepiej prezentują się za to ręcznie malowane figurki francuskiej firmy Papo. Świetnie oddają naturalne gadzie ubarwienie. Cechuje je dbałość o najmniejsze szczegóły. Jak dla mnie jedyny minus to cena, dostępność na rynku polskim no i słabo zamaskowane ruchome elementy w niektórych modelach. A jeśli chodzi o pełen profesjonalizm i piękno :-> to figurki od Sideshow Collectibles, niestety wyprzedali i zakończyli całą serię :-X i np LW Studio. Czyli typowe modele kolekcjonerskie.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: figurki

Post autor: szerman »

VitaPlantae pisze:Ale ogólnie mowa o figurkach dla młodszych odbiorców czy raczej o figurkach trochę bardziej profesjonalnych, droższych ?
O tych i o tych :)
VitaPlantae pisze:Rzeczywiście figurki od firmy Collecta, albo Schleich oferują spory wybór dinozaurów. Są nawet gatunki o których dawniej nawet nikt by nie pomyślał :-)
No właśnie, Collecta pozytywnie mnie tym zaskoczyła. Tutaj link do ich stronki, wiele z tych dinków jest (albo przynajmniej było jeszcze w sierpniu) w ofercie Rossmanna:
http://www.collecta.biz/en/collections/prehistoric-life


Tak w ogóle to witamy na forum :)
"Mastodon sapiens"

VitaPlantae
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 18 października 2013, o 14:57

Re: figurki

Post autor: VitaPlantae »

Również witam :wink:
Czasami rozglądam się w sklepach internetowych co ciekawego ogólnie oferują z figurek kolekcjonerskich i modeli. A te od Collecty to już chyba są wszędzie, w sklepie merlin.pl jest ich cała masa. Jeszcze 15 lat temu w sklepach można było znaleźć raptem kilka dinozaurów, teraz Collecta oferuje grubo kilkadziesiąt gatunków. Chodź może nie jestem jakimś kolekcjonerem i nie zbieram figurek, ale jestem miłośnikiem firmy Papo. Świetnie odwzorowują zwierzęta, w tym dinozaury. Lepiej od konkurentów w tej branży :) .

PS. Hym, trochę strona mi się przycięła, dopiero załadowały mi się dwie pierwsze strony tematu.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: figurki

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Collecta pozytywnie mnie tym zaskoczyła (...)
http://www.collecta.biz/en/collections/prehistoric-life
przecież te figurki są fatalne :P
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: figurki

Post autor: szerman »

nazuul pisze:
szerman pisze:Collecta pozytywnie mnie tym zaskoczyła (...)
http://www.collecta.biz/en/collections/prehistoric-life
przecież te figurki są fatalne :P
Jeżeli uznamy, że mają służyć do zabawy to są świetne, przypomnij sobie gumowatą chińszczyznę z lat 90., na którą nasze pokolenie było skazane :P
"Mastodon sapiens"

VitaPlantae
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 18 października 2013, o 14:57

Re: figurki

Post autor: VitaPlantae »

szerman pisze:
nazuul pisze:
szerman pisze:Collecta pozytywnie mnie tym zaskoczyła (...)
http://www.collecta.biz/en/collections/prehistoric-life
przecież te figurki są fatalne :P
Jeżeli uznamy, że mają służyć do zabawy to są świetne, przypomnij sobie gumowatą chińszczyznę z lat 90., na którą nasze pokolenie było skazane :P
Dokładnie :wink: . Te od Collecty są dużo lepsze od gumowych zabawek made in china, które jeszcze gdzieś tam w zabawkowych leżą na półkach. Ale w żadnym wypadku nie są to modele, czy figurki z muzeum. I nie są tak do końca poprawne. Ciężko bawić się czy dać dziecku do zabawy makietę dinozaura za kilka setek :) pln, więc do tego figurki Collecty są idealne.

A czy ktoś z forumowiczów ma jakaś realistyczną makietę dinozaura ? Pochwalić się :wink: ...

samson
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 8
Rejestracja: 18 października 2013, o 15:26

Re: figurki

Post autor: samson »

ja zbieram mam około 120 [] :D

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: figurki

Post autor: szerman »

Parę dni temu (teraz już nie pamiętam - czy w Smyku, czy w Rossmannie) widziałem figurki dość egzotycznych (czyt.: nieoklepanych) rodzajów dinozaurów. Wykonanie na bardzo wysokim - w stosunku do konkurencji Made in China - poziomie.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 106
Rejestracja: 9 listopada 2015, o 18:38
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Lokalizacja: Tychy

Re: figurki

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Cześć.
Jestem stary więc powiem jakie ja miałem "figurki".
Istnieje coś takiego jak odpust:)-tam zjeżdżali się różni handlowcy z przeróżnym chłamem.
Panowie na blatach wystawione mieli różne gumowe stworzonka w tym również wytwory"dinozuropodobne"-i oczywiście miałem prawie wszystkie:)
Był tam ni to Allozur ni Tyrannozaur,Torosaurus bardziej niż Triceratops,jakiś blizej nie określony zauropod a wszystko z zębiskami:) i przeróżne pająki ,kościotrupy.
Jak zrobić z tego Styrakozaura-nic prostszego-wycina się Triceratopsowi kołnierz kostny w zęby taki jak u Styrakozaura i obcina rogi nad oczami-proste:)-i Styrakozaur jak znalazł:)
Często do takich eksperymentów potrzebna była lutownica aby zgrzać gumę-śmierdziało w domu!!:) i trzeba było poświęcić pająka dla pozyskania cennych kończyn:)
Lecz ta guma się zwęglała oni chyba to robili ze starych opon hahaha.
Najlepszym wyjściem było robić samemu-odlewaliśmy z ołowiu(10latek)-w formach z glliny:)że ja jeszcze żyję to cud:).
Ale tak ostatecznie została plastelina z której wychodziły naprawde fajne dinki:)-podobno miałem talent:)-pojechały moje dinusie do Warszawy,do Gdańska-jako prezenty:).
Ostatniego zrobiłem 26lat temu przed wojskiem-ale teraz gdy mam czas to spróbuję coś zrobić-wyślę fotkę(najwyżej dadzą je do -paleo-humor:)).
Robiłem również odlewy gipsowe-ale tylko bezkręgowców-trylobity,amonity itd.
Ale powiem wam szczerze gdybym ja był teraz 8 latkiem z takim zapałem jaki miałem to ze sklepu by mnie musieli wyrzucać:)
Np: jak zrobić logo w tamtych czasach na koszulce?-proszę:
ż brystolu wyciąłem czaszkę Allozaura w miarę dokładną-żyletką(ojciec był zly bo to był towar deficytowy) to służyło jako wzór do wycięcia identycznej z kalki-i tak przygotowany negatyw prasowało się żelazkiem na koszulkę:)
To było logo naszego klubu"Klub Paleontologa"-jak mi tego zazdrościli-hahaha.
Tak sobie ze wszystkim musieliśmy radzić 3\4 roboty to nasze pomysły i nasza praca-teraz nie trzeba tak się wysilać ale powiem że warto było:)
Pozdrawiam i dzięki za temat odmłodziłem się o 35lat:)

ODPOWIEDZ