[opis] Bravoceratops (brawoceratops)

Wszystko o "rogatych twarzach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Bravoceratops (brawoceratops)

Post autor: szerman »

Nie pisałem nic o anatomii (prócz tego co w etymologii). Nie wiem też, czy Danu nie chciał go napisać, mimo, że go nie rezerwował. Zawsze opis można uzupełnić (i pewnie coś poprawić).
_______________________________________________________________



Bravoceratops (brawoceratops)
Długość: ok. 6 m (?)
Masa: ok. 2,5-3 t (?)
Czas: późna kreda (wczesny mastrycht; ok. 69,9-68,1 Ma?)
Miejsce: USA – Teksas; formacja Javelina

Klasyfikacja
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Ceratopsia
Neoceratopsia
Coronosauria
Ceratopsoidea
Ceratopsidae
Chasmosaurinae

Wstęp
Bravoceratops to opisany w 2013 roku duży chasmozauryn z południowo-zachodniej części stanu Teksas (USA). Żył na tych terenach na początku ostatniej epoki kredy – mastrychtu. Bravoceratops znany jest zaledwie z jednego okazu – holotypu o numerze katalogowym TMM 46015-1. Być może jest bliskim krewnym Coahuilaceratops – niektóre wyniki analiz wykazały, że jest dla niego taksonem siostrzanym.

Lokalizacja
Holotyp brawoceratopsa spoczywał w piaskowym zlepieńcu, w najniższych osadach formacji Javelina – około 3 metry powyżej pokładów formacji Aguja. Wiek tych skał datowany jest na późną kredę (wczesny mastrycht). Znalezisko miało miejsce w południowo-zachodnim Teksasie, na terenie Parku Narodowego Big Bend, do którego niemal ogranicza się ekspozycja formacji Javelina, o miąższości około 165 metrów. Pasmo Grapevine Hills – oddalone o około 9 km na wschód od lokalizacji B. polyphemus – jest datowane metodą izotopów uranu i ołowiu na 69 (+/- 0,9) milionów lat. Być może tyle samo liczą warstwy, w których spoczywał brawoceratops.

Materiał kopalny
Holotyp TMM 46015-1 to fragmentaryczna, dysartykulowana czaszka, na którą się składa: puszka mózgowa z k. nadpotyliczną, części obu rogów nadocznych, tylna część lewej k.zaoczodołowej, tylna część prawej k. nosowej, fragmenty zrośniętych k. nosowych i epinasalu, obie k. policzkowe (jarzmowe), obie k. kwadratowe, obie k. kwadrato-jarzmowe, pośrodkowy łuk ciemieniowy ze środkowym epiparietalem, części prawej k. łuskowej, wyrostki dziobiaste obu k. zębowej, fragment płyty językowo-zębowej oraz liczne niezidentyfikowane fragmenty czaszki.

Etymologia
Nazwa rodzajowa Bravoceratops (hiszpańskie bravo + greckie ceratops) znaczy "dzikie rogate oblicze". Ponadto odnosi się do rzeki Rio Bravo del Norte (nazwa meksykańska), która jest odnogą Rio Grande (nazwa amerykańska). Epitet gatunkowy polyphemus wziął się od jednookiego giganta z mitologii greckiej – cyklopa o imieniu Polifem (inaczej Polifemos, Polyfem, Polyfemos, łac. Polyphemus) i jest aluzją dla środkowego wgłębienia lub miejsca zaczepienia środkowo-dystalnego łuku kości ciemieniowej dla domniemanego wystającego epiparietala u holotypu.

Spis gatunków
Bravoceratops Wick i Lehman, 2013
B. polyphemus Wick i Lehman, 2013

Bibliografia
Wick, S.L. & Lehman, T.M. (2013) "A new ceratopsian dinosaur from the Javelina Formation (Maastrichtian) of West Texas and implications for chasmosaurine phylogeny". Naturwissenschaften. in press. doi:10.1007/s00114-013-1063-0
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Bravoceratops (brawoceratops)

Post autor: Danu »

Nie ja nie pisałem opisu tylko prace potrzebuje na bieżąco do aktualizacji bazy.

Można jeszcze dodać bo w pracy jest, że "Large Chasmosaurine" patrząc po tych rycinach czaszek obok Anchiceratops i Pentaceratops faktycznie wydaje się nieco większa. Więc pewnie coś koło 7-8 metrów Bravoceratops ale nie wiem nie znam się zadobrze na ceratopsach.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Bravoceratops (brawoceratops)

Post autor: szerman »

Danu pisze:Można jeszcze dodać bo w pracy jest, że "Large Chasmosaurine" patrząc po tych rycinach czaszek obok Anchiceratops i Pentaceratops faktycznie wydaje się nieco większa. Więc pewnie coś koło 7-8 metrów Bravoceratops ale nie wiem nie znam się zadobrze na ceratopsach.
Ich kryzy są mniej-więcej tych samych rozmiarów, nie licząc kryzy arrhinoceratopsa, która jest wyraźniej krótsza od pozostałych. Posługując się tymi opisami:
viewtopic.php?f=9&t=763
viewtopic.php?f=9&t=765
viewtopic.php?f=9&t=2028

dałem brawoceratopsowi ok. 6 m długości i ok. 2,5-3 t, ze znakami zapytania :) No i w tekście dopisałem, że to duży chasmozauryn. EDIT - być może w ED są poprawniejsze szacunki dla w/w chasmozaurynów; jak ED (masło maślane) będzie online to porównam i w razie czego dokonam poprawy
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [opis] Bravoceratops (brawoceratops)

Post autor: Ti58 »

Ogólnie jak wczoraj Bravoceratops skalowałem to wyszedł jako ogromny
Screenshot_20220911-182754-958.png
Pierwszy Ceratops to T. maximus (8.4 m).
W internecie niby są szacunki że on ma tylko trochę ponad 5 m, ale nie ma szans żeby był taki mały
unknown-299.png
Na górze Coahuilaceratops, na dole Bravoceratops. Ostatni ma BSL około 115 cm.
Anchiornis :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Bravoceratops (brawoceratops)

Post autor: nazuul »

Ti58 pisze:
12 września 2022, o 08:38
Na górze Coahuilaceratops, na dole Bravoceratops. Ostatni ma BSL około 115 cm.
On jest zbyt niekompletny aby to oszacować. Klasyczny BSL czyli do końca kłykcia potylicznego nie jest tu widoczny.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1225
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [opis] Bravoceratops (brawoceratops)

Post autor: Lythronax »

Zaktualizowałem opis Bravoceratops. Czy są metody na oszacowanie wymiarów dla ceratopsów, których materiał kopalny jest bardzo skąpy (np. Bravoceratops, Xenoceratops, Judiceratops)?

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [opis] Bravoceratops (brawoceratops)

Post autor: Ti58 »

Oszacować BSL na podstawie ich krewnych jak jest na rekonstrukcji wyżej. Albo użyć coś co nie jest czaszką.
Anchiornis :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Bravoceratops (brawoceratops)

Post autor: nazuul »

BSL nie odpowie na pytanie o długość całkowitą. Nie kojarzę badań, które badałyby zależność jednego od drugiego, zwłaszcza w sposób pozwalający szacować długość wg BSL.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ