[PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: elfik... »

Triceratops pisze:A tytanozaury żyły na półkuli południowej, wyjątkiem był chyba tylko alamozaur
Na półkuli północnej żyło całkiem sporo tytanozaurów: azjatyckie- Opisthocoelicaudia, Nemegtosaurus, europejskie- Paludititan, Magyarosaurus czy Lirainosaurus.

d_m

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: d_m »

Danu pisze:[...]nawet duże brachiozaurydy te które żyły w środkowej kredzie np Sauroposeidon[...]
Sauroposeidon to jednak nie brachiozauryd, a krewniak tytanozaurów w obrębie Somphospondyli.

D'Emic, M.D. & Foreman, B.Z. 2012. The beginning of the sauropod dinosaur hiatus in North America: insights from the Lower Cretaceous Cloverly Formation of Wyoming. Journal of Vertebrate Paleontology 32 (4): 883-902.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Danu »

A to mnie zaskoczyłeś Dawidzie :) Masz może te pracę? Bo jakoś przeoczyłem :roll:
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Ze stwierdzeniem Danu też byłbym ostrożny - giganty są też we wczesnej kredzie, w "środkowej", w jurze... to by trzeba rygorystycznie przetestować metodami statystycznymi. Różnice w rozmiarach są niewielkie, to mało reprezentatywne okruchy w większości, luki w zapisie itp.
No właśnie, te luki w zapisie kopalnym. Możemy jedynie powiedzieć, że na stan obecnej wiedzy, największy (A. fragillimus) żył pod koniec jury, ale kolejnych kilka(naście?) znanych nauce (z kości) największych dinozaurów żyło w kredzie. Jak jednak wyglądała realna krzywa zmian wielkości zauropodów, pewnie nigdy się nie dowiemy - właśnie z racji ogromu tych kości jest o wiele mniej prawdopodobne, by się zachował w miarę kompletny i dobrze zachowany szkielet.
Dawid Mazurek pisze:Sauroposeidon to jednak nie brachiozauryd, a krewniak tytanozaurów w obrębie Somphospondyli.
Będzie zatem trzeba zaktualizować - mogę to zrobić, ale dopiero od piątku :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Danu »

Ciekawe czy to pewne, że on należy do Somphospondyli bo już i krytykę czytałem. Jeżeli Somphospondyli to i jego wymiary zapewne będzie trzeba zmodyfikować.


Co do wielkich tytanozaurów tak jak mówiłem w Argentynie został odnaleziony ogromny tytanozaur który jest bardzo kompletny znacznie bardziej niż futalognkozaur, napewno gdy 2 pracujące nad nim zespoły skończą wszelkie pracę i pojawi się praca na jego temat (Jeden pracuje w Carnegie Museum a drugi w Philadelphia Academy of Natural Sciences) wtedy dowiemy się znacznie więcej o ogromnych tytanozaurach. Jak dotąd jest jeszcze nie nazwany widziałem tylko kilka zdjęć i wiem, że kości udowe maja ponoć 220 cm.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: szerman »

Tylko nie wiem czy zostawić tak:

Macronaria
? Brachiosauridae / Somphospondyli

czy po prostu:

Macronaria
Somphospondyli

:?:
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: nazuul »

Danu:
Oczywiście, że zauropody się w kredzie nie zmniejszały (niektóre pewnie tak). Z późnej kredy znamy duże tytanozaury, ale z tego czasu znamy w ogóle wiele tytanozaurów i są też małe (z kampanu-mastrychtu np. Saltasaurus, Opisthocoelicaudia, Aeolosaurus, Bonitasaura, różne europejskie). Późnokredowych stanowisk w Ameryce Płd. jest mnóstwo, więc szansa na znalezienie giganta jest spora. Somfospondyle to bardzo duża i zróżnicowana grupa, wciąż słabo znana.

Właściwie to by trzeba stwierdzić co jest (jak na zauropoda) szyją długą, krótką czy średnią, pewnie długość kręgosłupa grzbietowego do szyi, to by trzeba ustalić zakresy np. umawiamy się, że długoszyi to taki, którego stosunek długości to >1,3. Duże zauropody siłą rzeczy miały (absolutnie a niekoniecznie proporcjonalnie) dłuższe szyje niż mniejsze zauropody. Krótka szyja dużych tytanozaurów pewnie się wzięła ze skalowania kompletnego saltazaura, ale dziś już wiemy, że szyje tytanozaurów były różne.
Nieduże zauropody miały szyje długie jak i (chyba często) krótkie (Euhelopus, Rapetosaurus, mamenchizaurydy vs krótkoszyje dikreozaurydy, nigerzaur czy Bonitasaura). U blisko spokrewnionych i podobnej wielkości diplodokidów jest spore zróżnicowanie proporcji.
Pod uwagę brać też należy phylogenetic bracketing, więc jeśli np. jakiś tytanozaur lokuje się w filogenezie między formami długoszyimi, to pewnie też miał długą szyję (ale filogeneza tytanozaurów jest słabo znana).
Ponadto bardzo długa szyja jest ekstremalnym rozwiązaniem konstrukcyjnym - sama waga, pompowanie krwi, długość nerwów, manewrowość itp. Zapewne są jakieś ograniczenia, np. nie jest możliwa szyja o długości 15 czy 20 m.
Czy więc rzeczywiście są podstawy do stwierdzenia, że "znacznie bardziej prawdopodobne jest to że [wielkie zauropody] miały długie niż krótkie" - więc zakładamy, że np. taki Argentinosaurus należał do długoszyich zauropodów? My tego zwyczajnie nie wiemy.
EDIT
ogólnie większe zauropody mają dłuższe szyje niż mniejsze:
Parrish, J. M. (2006). The origins of high browsing and the effects of phylogeny and scaling on neck length in sauropodomorphs. [w] Amniote paleobiology: phylogenetic and functional perspectives on the evolution of mammals, birds, and reptiles (red. M. Carrano, R. Blob, T. Gaudin and J. R. Wible), s. 771–786. University of Chicago Press, Chicago.


szerman:
nie wiem, ale jeszcze Titanosauriformes
Triceratops pisze:Proszę o poprawienie ewentualnych błędów w mojej wypowiedzi.
spróbuję :)
Według mnie rozmiary zauropodów zwiększały się wtedy, gdy była duża dostępność pożywienia, czyli np. w późnej jurze i wczesnej kredzie.
czyli w późnej kredzie nie było? Skąd to wiadomo?
Myślę, że w środkowej kredzie (chyba 125-100 mln lat temu, ale nie jestem pewna...) zauropody zaczęły wymierać, bo powstały nowe rodzaje drapieżników, jak Utahraptor czy Acrocanthosaurus, lub np. tyranozaury czy giganotozaury.
To stwierdzenie, jak i powyższe uzmysławia, jak bardzo mało wiemy. Twoje pomysły mogą być jak najbardziej trafne, ale trudne albo niemożliwe do przetestowania. Co nieco jest też w cytowanej tu pracy (i tam cytowanych)
Zdaje mi się, że przedstawiciele takich rodzin jak diplodoki mogły przetrwać do środkowej kredy.
rodzina Diplodocidae to chyba tylko jura (ma ktoś Whitlocka pod ręką?). Za to nadrodzina Diplodocoidea jak najbardziej: rodziny Dicraeosauridae i zwłaszcza Rebbachisauridae (choć wg niektórych badań Nemegtosauridae to też diplodokoidy).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Ag.Ent »

Dawid Mika pisze:Chłodniejszy klimat w kredzie to kwestia dyskusyjna. Sporo dowodów wskazuje, że w mastrychtcie (czyli na samą końcówkę kredy) doszło do ocieplenia - wiadomo gazy cieplaniarne emitowane do atmosfery przez trapy Dekanu. Tak np. średnia temperatura we wczesnej kredzie wynosiła 10 stopni Celsjusza, a w późne - 18.
Ale to chyba nie są uśrednione dane dla całego świata? Bo taka dysproporcja pomiędzy wczesną a późną kredą (10 *C vs 18 *C) to była na terenach prowincji Liaoning, a na innych obszarach pewnie te różnice wyglądają inaczej.
nazuul pisze:(choć wg niektórych badań Nemegtosauridae to też diplodokoidy)
Badań było kilka, ale wszystkie (chyba) mają jeden wspólny mianownik: Paul Upchurch ;)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Danu »

Czy więc rzeczywiście są podstawy do stwierdzenia, że "znacznie bardziej prawdopodobne jest to że [wielkie zauropody] miały długie niż krótkie" - więc zakładamy, że np. taki Argentinosaurus należał do długoszyich zauropodów? My tego zwyczajnie nie wiemy.
Oczywiście, że nie wiemy i ja tu mogę mądrować i rozpisać się na 100 stron ale póki szyi argentynozaura nie zobaczymy to się nie dowiemy. Swoją teorię opieram głownie na porównaniach, zgodzę się , że proporcji nie znamy, ale zauważ, że już np taki alamozaur jest stosunkowo lepiej znany bo mamy więcej materiału i naprawdę praktycznie nie mogę sobie przypomnieć, żeby którykolwiek z wielkich tytanozaurów posiadał krótką szyję... Jeżeli jest przykładowo prawdopodobieństwo, że tytanozaury spokrewnione z sobą mają pewne cechy to można zakładać , że są one podobne u danych rodzajów a nie drastycznie różne. Jeżeli zakładamy, że puertazaur należał do Longkosauria to jaki wniosek możemy wysnuć?. Cechą charakterystyczną która trzeba umieszczać w definicji lognkosauria jest właśnie kwestia szerokich i dużych kręgów szyjnych, szyja futalognkozaura była długa podobnie prawdopodobnie można zakładać , że i innych lognkozaurów też, bowiem podobna budowa może to sugerować.

Oczywiście, że dowodu nie ma ale ja się chętnie zapytam jaki jest dowód na to , że szyję były krótkie... To, że były długie to nie jest pojedynczy przypadek masz tutaj conajmniej 4 (Alamosaurs, Daxiatitan, Brachiosaurus, Futalognkosaurus) a pewnie jeszcze pominołem bo przyznam się bez bicia nie wiem jak się ma sprawa z Mendozasaurus a nie czytałem jak poczytam to napisze z głowy nie powiem. Ale tak jak ciągle podkreślam wiele może wnieść opis tytanozaura z Argentyny , który prawdopodobnie może być w okolicach 30 m długości.

Z kolei, to, że szyja nie mogła osiągać 15 albo 20 m to też jest takie gdybanie oczywiście, że są pewne granice, ale już mamy chociaż jeden przypadek szacunków większy od 15 m bowiem Carpenter zasugerował długość szyi A. fragillimus na 16,75 m.

EDIT:

Zrekonstruowany Mamenchisaurus sinocanadorum w Tokio mierzy aż 35 m a jego szyją ponoć 17 m.. :wink:
Ostatnio zmieniony 4 lutego 2013, o 10:55 przez Danu, łącznie zmieniany 1 raz.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
christofer01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 18
Rejestracja: 1 lutego 2013, o 19:52
Imię i nazwisko: Krzysztof Koziński
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: christofer01 »

Dinozaury wyginęły dlatego że w ziemię rąbnął meteoryt wielkośi mount everestu czyli wiele kilometrów. Najpierw zginęły rośliny potem roślinożercy no i na koniec mięsożercy.Były też dinozaury paleoceńskie. Wyginęło 15% ryb, 2% płazów,27% żółwi,6% jaszczurek i węży,36% krokodyli ,100% wodnych latających i lądowych gadów i 75 % ptaków.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Danu »

Z tymi dinozaurami paleoceńskimi to zdania są bardzo podzielone, nie ma na to zabardzo dowodów.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: nazuul »

christofer01 pisze:6% jaszczurek i węży
albo znacznie więcej, zob. http://www.dinozaury.com/2012/12/13/zab ... paleogenu/
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

monikaxdd
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 16
Rejestracja: 4 marca 2013, o 12:19

Quiz

Post autor: monikaxdd »

Witam.
Mam kilka pytań odnośnie dinozaurów. Byłabym wdzięczna gdyby ktoś mi na nie odpowiedział.
1. Czy dinozaury zmieniały barwę?
2. Które z dinozaurów wydawały dźwięk podobny do dzwięku puzona?
3. Czy biegun północny w okresie kredy był pokryty lodem?
4. Jakie zwierzęta latały nad głowami dinozaurów?
5. Najwcześniejszy dinozaur to?

Dziękuje.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Quiz

Post autor: Danu »

Witaj Moniko na forum, troszkę zły dział wybrałaś na pytania, postarałem się na nie w miarę krótko odpowiedzieć, jednak nie jestem pewien tych odpowiedzi :?

1. Narazie całkiem niedawno wyjątkowe znalezisko potwierdziło jaki kolor piór mógł mieć dinozaur, zmiana barwy to chyba póki co spekulacja, chociaż np na Wędrówkach z dinozaurami pokazywano jak stegozaur zmieniał barwę płyt itd. Tej odpowiedzi nie jestem pewien.
2. Być może Parasaurolophus myśle, że chyba trudno określić.
3. O ilę się nie mylę nie był pokryty lodem chyba oba bieguny nie były w mezozoiku ale tego nie jestem pewien wiec ktoś musi to potwierdzić albo obalić.
4. To pytanie jest dosyć względne :) najpopularniejszą grupą są pterozaury, czyli gady latające, ale i same dinozaury być może latały, czy też mezozoiczne ptaki, ptaki są uważane za dinozaury. Oraz pewnie spora ilość owadów.
5. To trudne pytanie, najstarsze dinozaury pochodzą chyba z formacji Ischigualasto z Argentyny datowanej na Karnik na około 231,4 miliona lat temu są to np Eoraptor i Herrerasaurus

jest jeszcze Nyasasaurus według niektórych może on być dinozaurem jeśli tak by było w istocie to jego pochodzenie datuje się na późny Anizyk- Środkowy Trias- około 243 miliony lat temu lub nawet trochę starszy.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

1.
Dzisiejsze ptaki zmieniają barwę w ciągu życia, np. gdy dorastają, mają okres godowy albo na zimę. Podobnie mogło być u wymarłych zwierząt. Jest to możliwe do określenia, jeśli zostaną zbadane pod tym kątek setki skamieniałości pierzastych dinozaurów z Chin. Jeśli chodzi o zmianę barwy jak jak to robią np. kamaleony, to do tego są potrzebne specjalne komórki. Wątpię, żeby można to było odczytać ze skamieniałości, chociaż...
Płyty stegozaura były pokryte keratyną. Może ona zmieniać barwę (np. siwienie), ale na pewno nie tak szybko, jak w tym serialu.

2.
Chodzi chyba o ten fimik: http://www.youtube.com/watch?v=lBU6zfI1b0U
Mamy tylko kości a nie tkanki miękkie, więc to tylko przybliżenie tego dźwięku - zapewne w rzeczywistości nie brzmiał tak samo.

3.
Ogólnie w kredzie było cieplej niż obecnie, choć zdarzały się też chłodniejsze okresy. Zaproponowano, że kilka razy doszło do pokrycia się biegunów lodem. Jest to jednak sprawa kontrowersyjna przynajmniej w części tych przypadków (czy we wszystkich, to by się musiał wypowiedzieć ktoś lepiej rozeznany).

5.
Prawdopodobnie równowiekowe z Eoraptor i HerrerasaurusPanphagia, Chromogisaurus, Sanjuansaurus i Eodromaeus oraz brazylijskie Staurikosaurus, Saturnalia i Pampadromaeus
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

monikaxdd
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 16
Rejestracja: 4 marca 2013, o 12:19

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: monikaxdd »

Dziękuje bardzo za odpowiedzi, były one mi bardzo potrzebne. Jak moglibyście to mam jeszcze więcej pytań, na które nie znam odpowiedzi. Więc jak ktoś mógłby mi pomóc to dziękuje. Będę dodawać tak co chwile jakieś.



Na razie tyle, dziękuje :D
Ostatnio zmieniony 12 marca 2013, o 13:43 przez monikaxdd, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: nazuul »

1. Masiakasaurus knopfleri
2. Zmiennocieplne, to chyba oczywiste
3. Tak, koprolity (odchody), treść żoładka, sama budowa organizmu,...
4. Zapewe na biegunach i w górach, jak obecnie
5. Nie
6. Miały podobne struktury, moim zdaniem są to struktury tożsame pochodzeniem z piórami, ale różne są podlądy
7. Amphicoelias fragillimus, o ile to nie fałszerstwo
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

monikaxdd
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 16
Rejestracja: 4 marca 2013, o 12:19

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: monikaxdd »

To kolejna seria pytań.



Dziękuje.
Ostatnio zmieniony 12 marca 2013, o 13:43 przez monikaxdd, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: nazuul »

Dziwne pytania zadajesz. Jaki jest ich cel? Naprawdę nie wiesz, czy zęby dinozaurów kamienieją? :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

monikaxdd
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 16
Rejestracja: 4 marca 2013, o 12:19

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: monikaxdd »

Po prostu nigdy się nie interesowałam dinozaurami. Dopiero od niedawna zaczęłam i mam dużo pytań odnośnie ich to się pytam.
A czy jak ktoś wie to nie może odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Danu »

monikaxdd pisze:To kolejna seria pytań.
1. Jakie zwierzeta przeżyły " wielkie umieranie " 65 mlm lat temu?
2. Co to znaczy Wielkie wymieranie?
3. Czy boczne osadzenie oczu u dinozaurów jest regułą?
4. Nazwisko polskiego paleontologa który odkrył szkielet Tarbozaura na Pustyni Gobi.
5. Ile gatunków dinozaurów dotychczas odkryto i opisano?
6. Który z zauropodów mógł unosić szyję wysoko nad jak zyrafa?
7. Jak nazywał się najgroźniejszy i największy drapieżnik okresy Jury?
8. Które dinozaury mogły mieć kilka serc?
9. Który z dinozaurów miał największy mózg w stosunku do wielkości i masy ciała?
10. Czy zęby dinozaurów kamienieją?

Dziękuje.
Czy ja wiem :) Moniko twoje pytanie nie dokońca świadczą o tym, że się nie interesowałaś, szczególnie pytanie 9 tutaj nie zostałoby zadane przez kogoś nie mającego pojęcia o dino :)

1. Według najnowszej tabeli stratygraficznej nastąpiło to 66 mln lat temu:) Przeżyły głownie, niewielkie stworzenia należące do różnych grup.
2. To chyba nie trudno się domyślić:)
3. Nie rozumiem dokońca oco Ci chodzi, ale dinozaury chyba głownie miały- "boczne osadzenie" oczu, jednak np tyranozaur prawdopodobnie posiadał widzenie binakularne czyli oczy były skierowane na prosto podobnie jak u ludzi.
4. Chyba chodzi o pana Karola Sabatha
5. Ciężka sprawa, rodzajów jest na liście George Olshevskiego 1283- nie ptasich, jednak nie uwzględnia on np Nototyrannus, niektórzy też mają podzielone zdania co do niektórych rodzajów z tej listy, samych gatunków jest znacznie wiecej , w tym mnóstwo synonimów, jest ich liczba którą chyba nikt do tej pory nie zliczył.
6. To też póki co spekulacje, wydaje się, że szyję mogły unosić dosyć wysoko głownie brachiozaurydy czyli np brachiozaur i jego krewni.
7. Nie można ocenić czegoś takiego jak najgroźniejszy, to pojęcie względne, natomiast największy hmm- Saurophaganax , Allosaurus (o ile Epanterias to synonim A. fragilis. ) lub Torvosaurus chyba któryś z tych.
8. To też kwestia narazie spekulacji, przedstawiano ją np odnośnie dużych zauropodów jakoby miały mieć "dodatkowe serca" w szyji które pompowałyby krew wysoko.
9. Bambiraptor aczkolwiek być może wynika to z tego, że ów osobnik nie był jeszcze dorosły.
10. hehe :)

poprawcie nieścisłości.
Tribute to Dinosaurs 2020

monikaxdd
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 16
Rejestracja: 4 marca 2013, o 12:19

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: monikaxdd »

No może, coś tam wiem. Ale nie na wszystkie pytania znam odpowiedzi. No te pytanie 10 rzeczywiście było bezsensu, czy zęby kamienieją, ale po prostu przepisywałam te pytania takie jak miałam więc dlatego. Później albo jutro dodam kolejne serie pytań i byłabym wdzięczna gdyby ktoś odpowiedział.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Danu »

A mogę zapytać skąd przepisujesz te pytania?
Tribute to Dinosaurs 2020

monikaxdd
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 16
Rejestracja: 4 marca 2013, o 12:19

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: monikaxdd »

hmm z kartki :D dostałam do nauki bo zaczynam pracę w Jura parku ; )

monikaxdd
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 16
Rejestracja: 4 marca 2013, o 12:19

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: monikaxdd »

...
Ostatnio zmieniony 12 marca 2013, o 13:44 przez monikaxdd, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ