[Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Dzięki, chociaż nie bardzo jest czego (do opisu raczej się nie nadaje ;)). Ale zbieżność nazwy gatunku z tym, co kiedyś opowiadał profesor biologii Maciej Giertych wydała mi się zbyt "piękna", by to przemilczeć :).

Wracając do czworonożności u ptasiomiednicznych: nie tak dawno Susannah Maidment i Paul Barrett opublikowali inną pracę na zbliżony temat:
Maidment SCR, Barrett PM. 2012. Does morphological convergence imply functional similarity? A test using the evolution of quadrupedalism in ornithischian dinosaurs. Proceedings of the Royal Society B 279: 3765-3771. http://dx.doi.org/10.1098/rspb.2012.1040.

PS Mamy jeszcze pracę opisującą neuroanatomię południowoamerykańskich tytanozaurów:
Carabajal AP. 2012. Neuroanatomy of Titanosaurid Dinosaurs From the Upper Cretaceous of Patagonia, With Comments on Endocranial Variability Within Sauropoda. Anatomical Record. http://dx.doi.org/10.1002/ar.22572.

PPS W osadach formacji Caturrita (która może być młodsza niż dotychczas sądzono) odkryto tropy dużego teropoda.
da Silva, R. C., Barboni, R., Dutra, T., Godoy, M. M., and R. B. Binotto. 2012. Footprints of large theropod dinosaurs and implications on the age of Triassic biotas from southern Brazil. Journal of South American Earth Sciences 39: 16-23. http://dx.doi.org/10.1016/j.jsames.2012.06.017.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Tomasz Singer »

Nie wiem czemu nikt o tym wcześniej nie pisał, bo na DML piszą o tym już od kilku dni.
Drugi okaz śpiącego dinozaura Mei long, z dodatkowymi informacji na temat tego gatunku.
http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0045203

Nie wiem czemu nie pokazuje mi tego linku.

[Nieprawidłowy adres. Wpisałem jako DOI.
MZ]


W ogóle nie pokazywał mi tekstu w URL jako linku, do którego można wejść. (Czasami zdarzało mi się zrobić jakiś błąd w trakcie przepisywania. Między czasie sprawdziłem adres na DML i chodził.)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Tomasz Singer pisze:Nie wiem czemu nikt o tym wcześniej nie pisał (...)
Widać temat mało ciekawy ;) A tak serio, to wtedy akurat forum było "padnięte", a później zapomniałem napisać.

Paul Sereno długo milczał, aż wreszcie zaatakował nas mającą 225 stron monografią heterodontozaurydów, zawierającą opis nowego gatunku Pegomastax africanus. Korzystajcie śmiało, rozkoszując się dobrodziejstwami otwartego dostępu:
Sereno P. 2012. Taxonomy, morphology, masticatory function and phylogeny of heterodontosaurid dinosaurs. ZooKeys 226: 1-225. http://dx.doi.org/10.3897/zookeys.226.2840.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:Korzystajcie śmiało, rozkoszując się dobrodziejstwami otwartego dostępu:
Sereno P. 2012. Taxonomy, morphology, masticatory function and phylogeny of heterodontosaurid dinosaurs. ZooKeys 226: 1-225. http://dx.doi.org/10.3897/zookeys.226.2840.
Czy u Was też się ściąga z prędkością "?", a maksymalnie 1,3 kb/s?
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:Czy u Was też się ściąga z prędkością "?", a maksymalnie 1,3 kb/s?
Niestety :( Wygląda na to, że nie tylko my mamy teraz problemy z serwerami...
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

w miarę działa tekst w html. Ryciny nie wszystkie chcą się załadować, ale działają w linkowaniach do tego, np. do http://species-id.net/wiki/Tianyulong_confuciusi

Tianyulong (BTW, znany z sześciu szkieletów) - WTF?
Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Fakt, Tianyulong jest dziwaczny, ale ogólnie ilustracje są w porządku.
Właśnie udało mi się ściągnąć wreszcie PDF-a - dalej idzie bardzo powoli, ale przynajmniej nie przerywa już ściągania po kilku MB (jeśli miałoby to komuś pomóc, to Chromem ściągało mi się szybciej niż Firefoksem).

PS Fajna rekonstrukcja heterodontozaura :)

PPS Sereno zajął się m.in. uzębieniem heterodontozaurów, a z kolei teraz Erickson et consortes wzięli na tapetę uzębienie hadrozaurów: autorzy ci doszli do wniosku, że u hadrozaurów zęby zbudowane były z sześciu różnych typów tkanek, a nie dwóch, jak u większości gadów.
Erickson GM et al. 2012. Complex dental structure and wear biomechanics in hadrosaurid dinosaurs. Science 338: 98-101. http://dx.doi.org/10.1126/science.1224495.

U mnie w Operze nadal nie da się ściągnąć, kończy się na nieco ponad 3 Mb. MSz
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:Właśnie udało mi się ściągnąć wreszcie PDF-a - dalej idzie bardzo powoli, ale przynajmniej nie przerywa już ściągania po kilku MB (jeśli miałoby to komuś pomóc, to Chromem ściągało mi się szybciej niż Firefoksem).
W końcu ich serwer działa normalnie - ostatnia próba sprzed tygodnia zakończyła się na ściągnięciu paru MB, przy prędkości ok. 3 kB/s... Teraz zasysa mi na Operze w przedziale 400-500 kB/s, więc ściągnięcie jest kwestią kilku minut :) Tak więc zachęcam do downloadu, póki szybko idzie.

Ciekawa pracka, pewnie będzie trzeba dopisać nowe ustalenia Sereno w poszczególnych dinkach. Ostatnio zresztą stwierdziliśmy z Tomkiem Singerem w konwersacji na FB, że Paul Sereno jest nadzwyczaj elastyczny i uniwersalny - istny człowiek orkiestra. W ogóle to z Tomkiem przygotowujemy bombę, ale zanim to nastąpi to czeka nas dużo roboty...;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Ostatnio zresztą stwierdziliśmy z Tomkiem Singerem w konwersacji na FB, że Paul Sereno jest nadzwyczaj elastyczny i uniwersalny - istny człowiek orkiestra.
czy to nie jest czasem efekt medialności? Nie wydaje mi się, żeby się jakoś szczególnie wyróżniał dorobkiem. Wielu paleontologów (porównywać by trzeba z tymi z jego pokolenia) ma duże osiągnięcia, lecz nie zajmują się wypasionymi krokodylomorfami czy dinozaurami

To też prawda - to, czym się on zajmuje jest bardzo efektowne. MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: hanys »

Osteology of the Basal Hadrosauroid Eolambia caroljonesa (Dinosauria: Ornithopoda) from the Cedar Mountain Formation of Utah

Abstract
Background
Eolambia caroljonesa is known from copious remains from the lower Cenomanian Mussentuchit Member of the Cedar Mountain Formation in eastern Utah; however, the taxon has been only briefly described. Thus, we present herein a complete osteological description of Eolambia.
Methodology/Principal Findings
The description of Eolambia presented here is based upon the holotype partial skeleton (CEUM 9758), paratype partial skull (CEUM 5212), and abundant disarticulated elements from two bonebeds that contain juvenile individuals. These remains allow the skeletal anatomy of Eolambia to be documented almost fully and a revised diagnosis to be proposed.
Conclusions/Significance
The description provided here facilitates comparisons between Eolambia and other iguanodontians and allows Eolambia to be coded for additional characters in phylogenetic analyses. The close affinity between Eolambia and Probactrosaurus gobiensis from the Early Cretaceous of China supports previous hypotheses of faunal interchange between Asia and North America in the early Late Cretaceous.
http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0045712



Bone microstructure and relative age of the holotype specimen of the diplodocoid sauropod dinosaur Suuwassea emilieae

Brandon P. Hedrick, Allison R. Tumarkin-Deratzian, and Peter Dodson
Acta Palaeontologica Polonica in press available online 16 Oct 2012 doi: http://dx.doi.org/10.4202/app.2012.0049
We present the first study of bone microstructure in Suuwassea emilieae, a diplodocoid sauropod from the Morrison Formation. Although the holotype of Suuwassea was recently identified as a subadult, bone histology demonstrates that this individual had reached sexual maturity at approximately 75–80% of maximum adult size. The smaller size of the holotype of Suuwassea relative to contemporary sauropods is due to ontogeny rather than a true reflection of adult size. A fully adult individual would have likely been similar in size to a fully adult specimen of Apatosaurus. Suuwassea has a number of plesiomorphic characters that might have been explained by its supposed early ontogenetic status, and would then have called the validity of the taxon into question. However, our demonstration that it was an adult confirms that these features represent retention of plesiomorphic character states or evolutionary reversals in a derived animal. Additionally, the specimen shows extensive cortical drift and secondary osteon formation related to skeletal loading, which is often obscured by complete remodeling of Haversian systems in sauropod taxa. There are substantial differences in the microstructure across the bone, which could make histologic samples not based upon complete cross sections problematic. Suuwassea is one of four currently recognized dicraeosaurid taxa, and this study contributes potential taxonomic characters in sauropod bone microstructure.
http://www.app.pan.pl/article/item/app20120049.html
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: szerman »

Może jakiś artykuł na stronkę? ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

pewnie, ale raczej nie z tych dwóch
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Erlikozaur był słaby w gębie. Siła ugryzienia wynosiła (w zależności od miejsca szczęk) prawdopodobnie od 43 do 134 N. Te niewielkie wartości potwierdzają, że terizinozaury były roślinożerne.
Lautenschlager S. 2012. Cranial myology and bite force performance of Erlikosaurus andrewsi: a novel approach for digital muscle reconstructions. Journal of Anatomy. http://dx.doi.org/10.1111/joa.12000.

Przy okazji: Naturwissenschaften otwierają swoje archiwa (tymczasowo), więc jeśli ktoś ma na oku jakiś artykuł stamtąd, może go teraz bez przeszkód pobrać. W tym roku ukazało się już tam kilka prac o dinozaurach i innych prehistorycznych bestiach.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

d_m

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: d_m »

Schweitzer triumfuje? Jeśli to się potwierdzi to będzie, jak dla mnie, bomba ;) Kilka dni już wisi a na forum zero komentarza? Co z Wami? ;)

http://dx.doi.org/10.1016/j.bone.2012.10.010

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

To już prędzej na główną, chyba wiemy kto umie przystępnie i z głową o tym napisać :) (cóż, mnie to przerasta)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Szczerze mówiąc, to ja widzę co najmniej kilka osób, które to potrafią (przedpiścy, wbrew temu, co sam zdaje się twierdzić, nie wyłączając). Zaryzykuję wyjście na megalomana, ale się nieco podjarałem tą publikacją (tak to już bywa z paleontologią molekularną) i korzystając z wolnego weekendu skrobnąłem niusika. Ktoś z Was też tak zrobił albo ma ochotę napisać, czy mam przesłać te moje wypociny Dinowi?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:Ktoś z Was też tak zrobił albo ma ochotę napisać, czy mam przesłać te moje wypociny Dinowi?
Prześlij je ;) PS Witamy w jurze! :D
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: d_m »

Coś nie tak z podpisem obrazka w (swoją drogą bardzo dobrze napisanym) newsie.

"Fotografie z mikroskopu transmisyjnego i elektronowego izolowanych oocytów tyranozaura. Źródło: Schweitzer et al., 2012"

1. Mikroskop transmisyjny (TEM) to - obok mikroskopu skaningowego (SEM) - jedna z odmian mikroskopu elektronowego.

2. Chyba raczej osteocyty - nie oocyty?

3. in press?

No przecież ;)
ŁCz

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Dawid Mazurek pisze:(...) swoją drogą bardzo dobrze napisanym (...)
Dzięki! Przesłałem jeszcze Twoje uwagi Łukaszowi na PW.
szerman pisze:Witamy w jurze! :D
Dzięki, chociaż nie wiem, czy to taki powód do radości - teraz jura, to znaczy, że wkrótce będzie kreda, czyli czas wymierać :)

Ale to dopiero za 1000, no już 999, postów ;) MSz
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

w końcu jest - pierzasty ornitomimozaur, Ornithomimus: http://dx.doi.org/10.1126/science.1225376
dobry materiał na newsa
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

News przygotowany przez Briana Switka: http://blogs.smithsonianmag.com/dinosau ... mily-tree/

Ciekawi mnie przedstawiony kladogram: megalozauroidy są tam bliższe ptakom niż karcharodontozaury. Ciekawe, czy to wynik analizy przeprowadzonej przez Zelenitsky i in. czy ma to po prostu obrazować stopniowość ewolucji upierzenia u teropodów.

EDIT OK, już wiem. Chociaż też nie do końca, bo niby zaczerpnęli hipotezę filogenezy z Turnera i in. (2007), ale w tej analizie nie widzę allozauroidów ani megalozauroidów (co najwyżej jako outgroup, ale to się nie liczy).
Ostatnio zmieniony 25 października 2012, o 21:48 przez Ag.Ent, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Dino »

Jak zjeść triceratopsa będąc tyranozaurem - instrukcja krok po kroku.
http://www.nature.com/news/how-to-eat-a ... ps-1.11650

Zabiera się ktoś za news o ornitomimozaurze? Jak do jutra nikt się nie zgłosi, to rezerwuję ;)

EDIT.
Opierzony ornitomim - pióra niektórych dinozaurów wyewoluowały do zalotów, nie do lotu

Do tej pory ślady piór odnaleziono we wszystkich grupach celurozaurów - u tyranozaurydów (np. Yutyrannus), komspognatydów, alwarezzaurydów, owiraptorozaurów, terizinozaurów, dromeozaurydów, troodontydów i, oczywiście, ptaków. Do skompletowania drzewa rodowego brakowało jedynie ornitomimozaurów. Była to jednak tylko kwestia czasu.

Gdy w 1995 roku dr Darla Zelenitsky z Royal Tyrrell Museum of Palaeontology (znana m.in. z odkrycia prehistorycznego, ciężarnego żółwia) znalazła szkielet Ornithomimus, zauważyła na jego kończynach przednich około siedemdziesięciu dziwnych, prostych, czarnych śladów. Geneza tych pozostałości była tajemnicą aż do roku 2009, kiedy to Frank Hadfield, biznesmen z Drumheller w stanie Alberta (Kanada), przesłał do Royal Tyrrell Museum dwa odkryte przez siebie okazy ornitomima. Jeden z nich był młody, prawdopodobnie padł osiągnąwszy wiek jednego roku, zaś drugi, dorosły, był pozbawiony kończyn przednich. Na obu okazach Zelenitsky zauważyła gęstą powłokę drobnych nitek – głównie na tułowiu, szyi, plecach i kończynach (u młodego również na przednich). Każdy z filamentów mierzył ok. 50 mm długości i 0,5 mm szerokości. Okazało się, że reprezentują one wczesny etap ewolucji upierzenia – stadium tzw. "protopióra". Zelenitsky przebadała raz jeszcze okaz odnaleziony w roku 1995, i ustaliła, że dziwne ślady na kończynach przednich były pozostałościami po wyraźnie długich piórach.

Odmienność piór u młodych i dorosłych osobników każe sądzić, że ornitomimy (a zapewne i inne celurozaury) zmieniały upierzenie w trakcie wzrostu. Co więcej, ponieważ dłuższe pióra "skrzydeł" (nie można tu mówić o skrzydłach w prawdziwym tego słowa znaczeniu) pojawiały się dopiero u dojrzałych zwierząt, należy przypuszczać, że miały one znaczenie związane z reprodukcją - choćby w zalotach, do zwracania na siebie uwagę potencjalnego partnera (podobnie jak to robią dzisiejsze pawie), czy przy wysiadywaniu jaj w gnieździe.

Co więcej – omawiane szkielety ornitomimów zostały znalezione w osadach prehistorycznej rzeki, które przekształciły się w piaskowiec. Jak dotąd zdecydowana większość pierzastych nie-ptasich dinozaurów była odkrywana w drobnoziarnistych osadach – jak te w Liaoning (Chiny) – a powszechnie uznawano, że w gruboziarnistym piaskowcu nie jest możliwe zachowanie drobnych szczegółów delikatnych struktur. Daje to szanse na kolejne odkrycia opierzonych dinozaurów – sęk w tym, by odkrywcy skamieniałości byli w stanie rozpoznać ślady piór zanim zostaną zniszczone w trakcie wydobywania skamieniałości, czy późniejszej preparacji.

Literatura:
Zelenitsky, D., Therrien, F., Erickson, G., DeBuhr, C., Kobayashi, Y., Eberth, D., Hadfield, F. 2012. Feathered non-avian dinosaurs from North American provide insight into wing origins. Science. 338, 510-514

Brian Switek na Dinosaur Tracking [j. angielski]: http://blogs.smithsonianmag.com/dinosau ... mily-tree/

Ed Yong na Not Exactly Rocket Science [j. angielski]: http://blogs.discovermagazine.com/notro ... ot-flight/

News na Eurekalert [j. angielski; wideo]: http://www.eurekalert.org/pub_releases/ ... 102112.php

Wpis na NewScientist [j. angielski]: http://www.newscientist.com/article/dn2 ... tship.html

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

Wyszła bardzo ważna praca D'Emica: "The early evolution of titanosauriform sauropod dinosaurs" http://dx.doi.org/10.1111/j.1096-3642.2012.00853.x
Dino pisze:Każdy z filamentów mierzył ok. 5 cm długości i 1 cm szerokości
pół mm szerokośći
Dino pisze:Okazało się, że reprezentują one najwcześniejszy etap ewolucji upierzenia – stadium tzw. "protopióra".
niekoniecznie najwcześniejszy. Ewolucja pióra została podzielona na pewne etapy, te mają być 1 lub drugim, ale IMHO pewności nie ma (por. Foth 2012)
Dino pisze:Odmienność piór u młodych i dorosłych osobników, każe sądzić
bez ,


EDIT
może lepszym tytułem by było:
Opierzony ornitomim - [s]pióra[/s] "skrzydła" [s]niektórych[/s] dinozaurów wyewoluowały do zalotów, nie do lotu

warto wspomnieć, że chodzi o O. edmontonicus
(całkiem możliwe, że jest to młodszy synonim, także w innym rodzaju)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

jeszcze co do pierzastych dromoiceiomimów - komentarz Mortimera (zob. też McFeetersa):
http://theropoddatabase.blogspot.com/20 ... -long.html

news na stronie został otagowany "ichnoskamieniałości", tak jak o skórze zaurolofa

Pierzastych dinozaurów może być więcej:
1) bazalne ornitopody (Jeholosaurus)
[quote="Stone, R. (2012) "Dinosaur Kingpin Opens Fossil Bonanza to Science" Science, 337(6097), 900-901. doi: 10.1126/science.337.6097.900"]Paul Sereno, a paleontologist at
University of Chicago, has also come here
two times to study Sinosauropteryx prima
and Jeholosaurus, feathered dinosaurs from
the early Cretaceous[/quote]
2) zauropody (wie ktoś o co chodzi?)
Ruben Safir na DML (por. też dalsze komentarze) pisze:On Fri, Oct 26, 2012 at 09:28:32PM +0100, Henrique Niza wrote:
> Exciting discovery, although not unexpected.
>
> So how long until we find evidence of fuzzy filaments in sauropods?

If the interview with Mark Norel is to be taken at face value, then it
already has happened and is awaiting publication.
3) bazalne teropody - u mnie w TNT matryca Rauhuta i in. na podstawie Smitha i in. plasuje Sciurumimus ciągle jako najbardziej bazalnego teropoda. Chyba robię coś źle
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:3) bazalne teropody - u mnie w TNT matryca Rauhuta i in. na podstawie Smitha i in. plasuje Sciurumimus ciągle jako najbardziej bazalnego teropoda. Chyba robię coś źle
Nie ustawiles go jako outgroup?

ODPOWIEDZ