Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki:)

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki:)

Post autor: Danu »

Cóż moje początki to taka mała książeczka dla dzieci w ktorej było chyba z 6 rodzajów dinozaurów... Szał zaczął się jak pojawiły się te naklejki w chipsach chio to było jakoś tak z 15 lat temu .... Były do zebranie 44 i był album. Heh pamiętam, że moją 1 naklejką był Baryonyksa drugą Styracosaurus ale wczesniej juz poznalem tyranozaura chyba z tamtej książeczki :)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: szerman »

Nie pamiętam tego pierwszego impulsu, ale wiem, że na kartonie A4 rysowałem sobie dinozaury. Było ich parę, może 6-7, te najbardziej znane. Pamiętam, jak poznawałem w jakiś sposób nowe - ależ byłem zdziwiony, jak poznałem trzeciego, kolejnego zauropoda :lol: Nie wiedziałem wtedy, że jest ich więcej niż 1... Jak i pozostałych przedstawicieli różnych grup. Po zarysowaniu całego (może z 20 dinków) założyłem sobie pierwszy zeszycik na rysunki. Wtedy zresztą pterozaury uznawałem za dinozaury. Dochodziły kolorowanki, atlasy*, w tym seria De Agostini , jakieś programy, z których pamiętam ten dokument, z którego pochodzą te animacje:
http://www.youtube.com/watch?v=mAPWYajXlAg
http://www.youtube.com/watch?v=_hQm9sLhdbM
http://www.youtube.com/watch?v=PDwrxYOy0AY
http://www.youtube.com/watch?v=xvHsOVQ5uSA
http://www.youtube.com/watch?v=EFkc3Yq2mfs

Nieodłączne były oczywiście figurki do zabawy. Oraz kreskówki i seriale:
http://www.youtube.com/watch?v=w7xBt-W3ZHQ
http://www.youtube.com/watch?v=2PPf3aaZmUw
http://www.youtube.com/watch?v=Nv4_TUx2Ho0 (dla mnie wówczas mistrzostwo, pamiętam odcinek, jak wspominali, że allozaur sprzed wielu lat był potężniejszy niż dzisiejszy T. rex albo powrót legendarnej samicy... białego parazaurolofa :mrgreen: )
http://www.youtube.com/watch?v=PnHuNUNV0BE (kolejny klasyk; pamiętam, że w ostatnim odcinku dobrzy i źli szukali jakiegoś ogromnego zauropoda (amficelias? ;) ), w tropach którego mieścił się... triceratops, a szukali go po to, by zdobyć przewagę nad drugą frakcją)
http://www.youtube.com/watch?v=Lqhof8OvyAI (kolejna perełka)
pewnie jeszcze coś było, ale nie mogę sobie przypomnieć co, aż pojawił się...:
http://www.youtube.com/watch?v=QWBKEmWWL38

i nieco później: http://www.youtube.com/watch?v=FytrtsXV ... re=related
(choć - muszę przyznać - przegrywał rywalizację z inną emitowaną na ówczesnym RTL7, ale o innej tematyce: http://www.youtube.com/watch?v=2nRflfyi ... ure=relmfu)
http://www.youtube.com/watch?v=rCMOGPX8-I8 (ale tu dinków wiele nie ma i tematyka zupełnie inna).

Potem to już Jurassica, Wędrówki z Dinozaurami i nagle koniec zainteresowania. Wróciłem do niego wraz z rejestracją na d.com w czerwcu 2009 :)

* Miałem bardzo ciekawy atlas w formacie A4 (może z 1992-1993 r; w każdym razie przed Dinozaurami De Agostini). Miał pomarańczową okładkę, na 1. stronie był jakiś wstęp i z tego co pamiętam mały rysunek dwóch eoraptorów. Dalej 2 strony o późnym triasie, następnie o wczesnej jurze, późnej jurze, wczesnej kredzie, późnej kredzie, życie na morzu i powietrzu a na końcu (już 1 strona) rysunek odnalezionego szkieletu przez paleontologów i jego preparowanie. Niestety nie wiem, jak się nazywał, a bym sobie chętnie przypomniał tamte lata :) O ile istnieje on w Internecie.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Danu »

Dink the Little Dinosaur intro

he tez ogladalem te bajke kiedys:)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Dino »

Ja miałem to szczęścię, że urodziłem się w '92 tuż przed wielką falą dinomanii (Jurassic Park '93; bestsellerowa książka z '90 też zrobiła swoje) - w dwa lata później już mogłem uczyć się czytać na Dinozaurach! DeAgostini (podejrzewam, że to przez wzgląd na nostalgię do tamtego tytułu w nazwie d.com mamy wykrzyknik :D), oglądać sławetną Jurassicę na Discovery, czy Dinosaurs (chyba na Planete). Książki, naklejki z chio (do dziś chyba gdzieś mam tę planszę), kreskówki (Denver i Pradawny Ląd na czele) a już niewiele później Wędrówki z dinozaurami. W sumie osiemnaście lat w tym siedzę i dalej nie ogarniam ;)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Danu »

Jeszcze były takie żetony kiedyś z jurassic parku do zbierania tak okolo 15 lat temu , tez kilka mialem :)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Triceratops »

Hmm, nie pamiętam...
Wiem, że szał był 2006-2008, kiedy odkryli smoka. A wcześniej to, chyba też rysunki, bajki itp. :)
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Dinosaur Man »

Cóż, z tego co pamiętam, moje pierwsze dinozaury poznałem w serii Ufozaury (Dinosaucers)http://www.youtube.com/watch?v=hS9vDru3Wlo. Byłem pod wielkim wrażeniem Zaginionego Świata Parku Jurajskiego i również miałem żetony, chyba z gum do żucia. Z faktem ewolucji oswoiłem się mniej więcej w tym samym czasie, gdy wyszła seria "Dinozaury!" i szczerze mówiąc, byłem na początku dość przerażony, choć na kartach numeru była pokazana zaledwie ewolucja koni. Na dobre dinozaurami zainteresowałem się od czasu "Wędrówek". Przerażenie łatwo przeszło w ciekawość. Moją pierwszą książką była "Era dinozaurów" Jinny Johnson.

d_m

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: d_m »

Moim pierwszym spotkaniem z dinozaurami była chyba Skalna Kotlina Dinozaurów w Chorzowskim ZOO (rok 1986, mam kilka zdjęć), potem był Denver - ostatni dinozaur i naklejki z obrazkami Buriana zbierane do albumu. Gdy do kin wchodził Jurassic Park miałem już sporą kolekcję samodzielnie nazbieranych skamieniałości.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:Miałem bardzo ciekawy atlas w formacie A4 (może z 1992-1993 r; w każdym razie przed Dinozaurami De Agostini). Miał pomarańczową okładkę (...)
Z naklejkami? :) Bo coś czuję, że mamy ten sam (tzn. ja dalej mam, gdzieś mi nawet ostatnio mignął przed oczami).

Co do moich początków to chyba wszystko zaczęło się od znanej wszystkim (albo prawie wszystkim) serii De Agostini, której pierwsze numery ukazały się, kiedy miałem jakieś trzy lata (chociaż bardzo wcześnie zainteresowałem się zoologią i ewolucją, więc możliwe, że jeszcze wcześniej gdzieś natknąłem się na dinozaury). Potem przyszła pora na różne książki popularnonaukowe (zwłaszcza Wielkie dinozaury Curriego i Špinara oraz Księga dinozaurów Lamberta) oraz filmy (tutaj warto wspomniec o Wielkich łowach na dinozaury* z cyklu "Niekończąca się podróż" czy jakoś tak [Infinite Voyage], prowadzonej przez Stephena J. Goulda). Potem kilka lat przerwy, następnie Wędrówki z dinozaurami, a potem to już tylko coraz bardziej naukowe publikacje :)

* - ta scena z tego filmu do dziś mnie wzrusza i wywołuje jakąś taką ekscytację :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:
szerman pisze:Miałem bardzo ciekawy atlas w formacie A4 (może z 1992-1993 r; w każdym razie przed Dinozaurami De Agostini). Miał pomarańczową okładkę (...)
Z naklejkami? :) Bo coś czuję, że mamy ten sam (tzn. ja dalej mam, gdzieś mi nawet ostatnio mignął przed oczami).
Nie gadaj :D Możesz pstryknąć fotkę okładki, żeby się przekonać czy to jest ten atlas, o który mi chodzi? :)

Tu jest zbiorczy link w/w przeze mnie filmików z pewnego dokumentu (chyba się nazywał Dinozaury w polskiej wersji):
http://www.youtube.com/watch?v=JULG6mO9 ... re=related

Animacji jest znacznie więcej. Czyżby Microsoft był zamieszany w jego produkcję?
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:Nie gadaj :D Możesz pstryknąć fotkę okładki, żeby się przekonać czy to jest ten atlas, o który mi chodzi? :)
A jednak :) Jeśli to ten, to mogę Ci cały zeskanować, jeśli chcesz.
Atlas okładka.jpg
Ten atlas jest z 1993 roku, a pierwsze numery pisma De Agostini z 1994 (a myślałem, że są starsze...), więc to jednak nie De Agostini jest moim pierwszym kontaktem z dinozaurami.

PS
szerman pisze:Tu jest zbiorczy link w/w przeze mnie filmików z pewnego dokumentu (chyba się nazywał Dinozaury w polskiej wersji):
http://www.youtube.com/watch?v=JULG6mO9 ... re=related

Animacji jest znacznie więcej. Czyżby Microsoft był zamieszany w jego produkcję?
Heh, też to oglądałem :) Może nawet dalej mam to na jakichś starych kasetach...?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:
szerman pisze:Nie gadaj :D Możesz pstryknąć fotkę okładki, żeby się przekonać czy to jest ten atlas, o który mi chodzi? :)
A jednak :) Jeśli to ten, to mogę Ci cały zeskanować, jeśli chcesz.
Atlas okładka.jpg
Ten atlas jest z 1993 roku, a pierwsze numery pisma De Agostini z 1994 (a myślałem, że są starsze...), więc to jednak nie De Agostini jest moim pierwszym kontaktem z dinozaurami.
Ja nie mogę, to jest ten atlas :!: :D Przez moment nie byłem pewny, ale ten pierwszy obrazek z góry po lewej mi się przypomniał :D Nie widziałem go od ok. 2000 roku, kiedy robiąc porządki go... wyrzuciłem. Jakbyś mógł, to zeskanuj go, będę bardzo wdzięczny :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Danu »

Haha panowie nie wierze. Ja też mam ten altas!!! nie wiedzialem o czym mowicie ale jak zobaczylem okladke to juz wiem, tez go mam dostalem kilkanascie lat temu :)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Dino »

Tak myślałem, że to o ten atlas chodzi :) też byłem (jestem?) jego posiadaczem, sądziłem, że jest późniejszy niż DeAgostini.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: szerman »

Panie i Panowie, teraz już wiem czemu od dziecka czuję sentyment do jury i jakoś nawet dzisiaj wydaje mi się ona być (przynajmniej na papierze) ciekawsza od kredy. Porównajcie sobie oba ekosystemy jurajskie i oba kredowe - narysowane są o wiele bardziej ciekawie te pierwsze :D Panorama morrisońska jest kapitalna, a ta z wczesnej jury niewiele jej ustępuje. Także trias jest o wiele bardziej sympatycznie przedstawiony od wczesnej i późnej kredy :) I nawet pomimo infantylnych rekonstrukcji nadal cieszą moje oko :D

Łukasz - z 1994 był podobny atlas, tyle że geograficzny(?), z czerwoną okładką. Mam wrażenie, że mógł być z tej samej serii. Niestety jego też wyrzuciłem dawno temu.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Dino »

szerman pisze:Łukasz - z 1994 był podobny atlas, tyle że geograficzny(?), z czerwoną okładką. Mam wrażenie, że mógł być z tej samej serii. Niestety jego też wyrzuciłem dawno temu.
Nie sądzę - to jest dokładnie ta sama okładka, jaką zapamiętałem (być może po prostu w moje ręce trafiła odpowiednio późno, by uznać za młodsze od DeAgostini, a odpowiednie wcześnie, bym powklejał naklejki niemiłosiernie krzywo ale z finezją).

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Przyszły paleontolog »

Moja przygoda z dinozaurami rozpoczęła się na gazetkach DeAgostini, które były u nas w bibliotece. Później tata dokupił mi kolejne numery. Potem ciocia nagrywała mi Jurassice na kasety video*, niestety przez przypadek ponownie je zagrałem. Oglądałem też Walking the Dinosaurs i Dziki, nowy świat. Oczywiście nie obyło się bez figurek (teraz mam ich około 600). Później zobaczyłem w programie, że leciał Park Jurajski i oczywiście obejrzałem. Były też książki i oczywiście D.com na końcu :mrgreen:

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: szerman »

Dino pisze:
szerman pisze:Łukasz - z 1994 był podobny atlas, tyle że geograficzny(?), z czerwoną okładką. Mam wrażenie, że mógł być z tej samej serii. Niestety jego też wyrzuciłem dawno temu.
Nie sądzę - to jest dokładnie ta sama okładka, jaką zapamiętałem (być może po prostu w moje ręce trafiła odpowiednio późno, by uznać za młodsze od DeAgostini, a odpowiednie wcześnie, bym powklejał naklejki niemiłosiernie krzywo ale z finezją).
Nie miałem na myśli, że miałeś inny, ale że takowy również istniał :) Małe sprostowanie - to, że z tej samej (tak mi się wydaję) serii, to nie znaczy że był o paleo. Tematyka o ile pamiętam była dość szeroka, trochę historii, trochę biogeografii, zaznaczone zabytki na mapach kontynentów, itp. Po prostu kompozycja okładki była bardzo podobna do tej z dinozaurami, więc możliwe, że to ten sam wydawca. Dostałem go nieco później, może rok po atlasie dinozaurów.

Mi naklejki rodzice naklejali, bo wiedzieli, że mi krzywo mi wyjdzie i że będę z tego powodu rozpaczał przeszło tydzień. Dali mi na koniec tylko pteranodonta, którego... krzywo przykleiłem ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: nazuul »

Pojechałem do domu rodzinnego, mogę więc odpowiedzieć w tym fajnym temacie. Moja przygoda z paleo zaczęła się od książki pt. Dinozaury, gdzieś w 1992-1993 r., w każdym razie przed premierą Parku Jurajskiego (tj. IX.1993). Książka zaczynała się od zdania, że kiedyś na Ziemi żyły niezwykłe stwory... no jakby mnie piorun strzelił. Później (gdy już umiałem czytać) doszły kolejne książki. Były naklejki w chipsach i w gumach (te gumy [do żucia] to w aptece były). Dinozaurów DeAgstini nie miałem - one naprawdę są tak stare?

szerman - wielkie dzięki za te linki, szczególnie to (ale te bajki, Dink to było chyba "Zanim nastał czas" - albo to była pełnometrażówka Dinka?):
szerman pisze:pamiętam ten dokument, z którego pochodzą te animacje:
http://www.youtube.com/watch?v=mAPWYajXlAg
(...)s
to był niesamowity serial!!! Dobrze pamiętam szczególnie tą ze stegozaurem, było jeszcze stado wędrujących ?centrozaurynów (??pachyrinozaurów), ale nie jestem pewien, czy w tym. Z pewnością czymś innym był dokument z podobnymi animacjami, ale dotyczący drapieżnych, kreodontów itp.


Jeszcze o samej pierwszej książce - już dawno nie istnieje, bo nie wytrzymała nadmiernej eksploatacji, oto okładka we francuskim oryginale:
Obrazek
(po polsku nie znalazłem, rys. stąd)

Autor: Emilie Beaumont, ilustracje Lindsey Selley. W Polsce wydana w 1992 r., tłum. Leszek Kwiatek, str. 28 (wyd. Oficyna PANDA w serii "W królestwie zwierząt"). Była to seria początkowo 6 książek (Małpy, Wśród śniegów, Zwierzęta domowe, Zwierzęta leśne, Dzikie koty), później doszły jeszcze inne.
Zawartość:
Małe dinozaury (awimim, ?prokompsognat, x, x, ?x)
Wielkie dinozaury (diplodok i barozaur)
Dinozaury pancerne (?ankylozaur [+tyranozaur], dioplozaur, akantofolis)
Ostre szpony (welocyraptor [+ofiara] i deinonych)
Dinozaury kaczodziobe (edmontozaur, anatozaur, korytozaur)
Stegozaury (stegozaur i kentrozaur)
Dinozaury drapieżne (tyranozaur [+ofiara], allozaur)
Dinozaury rogate (triceratops, monoklon, bagaceratops, ptoroceratops)
Ornitopody (parazaurolof, uranozaur, x, x)
Megalozaur (o odkrywaniu)
Na tropach przeszłości (szkielet diplodoka)
:arrow: Gdyby ktoś gdzieś trafił, to jestem zainteresowany kupnem.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:to był niesamowity serial!!! Dobrze pamiętam szczególnie tą ze stegozaurem, było jeszcze stado wędrujących ?centrozaurynów (??pachyrinozaurów)
Tak jest, chociaż chyba zamiast płaskiej narośli na nosie zrobili mu ogromny róg. :) Pamiętam też, że bardzo spodobała mi się koncepcja stegozaura "machającego" kostnymi płytami na grzbiecie celem odstraszenia napastnika. Ech, łezka się w oku kręci - w wakacje będę musiał przysiąść i obejrzeć raz jeszcze ten serial. :)
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:
nazuul pisze:to był niesamowity serial!!! Dobrze pamiętam szczególnie tą ze stegozaurem, było jeszcze stado wędrujących ?centrozaurynów (??pachyrinozaurów)
Tak jest, chociaż chyba zamiast płaskiej narośli na nosie zrobili mu ogromny róg. :)
To wędrujące w tumanach kurzu i pyłu stado, pokazane z profilu, było chyba nawet w czołówce. Ten róg był podobny kształtem jak u Arsinoitherium:
Obrazek
tyle, że ten paleogeniczny przyjemniaczek miał taki podwójny (czego z profilu nie widać) :)

Pachyrinozaur przedstawiony z takim okazałym rogiem wygląda o wiele bardziej majestatycznie.
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:To wędrujące w tumanach kurzu i pyłu stado, pokazane z profilu, było chyba nawet w czołówce. Ten róg był podobny kształtem jak u Arsinoitherium: (...)
Pachyrinozaur przedstawiony z takim okazałym rogiem wygląda o wiele bardziej majestatycznie.
Szkoda, że to anatomicznie niepoprawne :P No i ten róg był nawet jeszcze większy niż u Arsinoitherium.

A propos tego serialu mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że nie znalazłem go na żadnej płycie ze starymi filmami o dinozaurach :( Z kolei dobra jest taka, że w trakcie poszukiwań znalazłem kasetę z tym serialem :P

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Przyszły paleontolog »

Mi z kolei udało się znaleźć w internecie trzy odcinki "Jurrasica". Pamiętam, jaki to był fajny film. Ma ktoś może więcej ? Moglibyśmy stworzyć temat z filmami o dinozaurach (jest tu chyba BBCode "youtube").

gorgonopsid250
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 8 sierpnia 2012, o 09:01

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: gorgonopsid250 »

Coz, ja dinozaurami fascynowalem sie od wieku 4 lat. Kiedys nie bylo az tak wielu bajerow, np. gazeta z plyta o dinozaurach gratis. Caly czas obesrwowalem telewizje. pamietam, ze moim pierwszym filmem o dinozaurach (oczywiscie dokumentalnym;)) bylo "Wedrowki z potworami" (inny tytul "Zanim przywedrowaly dinozaury") Spodobal mi sie niesamowicie!!! odtamtad interesuje sie prehistoria, lecz najbardziej lubie ere paleozoiczna (540-250 mln lat temu).
Kocham dinozaury!!!!!

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Przyszły paleontolog »

Witamy na forum ! Wędrówki z potworami nie były serialem o dinozaurach, lecz o płazach i gadach, które żyły przed nimi. Życzę powodzenia w rozwijaniu swojego hobby :)

ODPOWIEDZ