[ANKIETA] Ulubiona grupa dinozaurów

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.

Która grupa dinozaurów jest Twoją ulubioną?

teropody
23
55%
zauropodomorfy
5
12%
ornitopody
4
10%
stegozaury
3
7%
ankylozaury
1
2%
ceratopsy
6
14%
pachycefalozaury
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 42

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[ANKIETA] Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: szerman »

Która grupa dinozaurów Was najbardziej fascynuje, a która najmniej i dlaczego? Zapraszam do głosowania.

PS Mnie najbardziej interesują oczywiście zauropody ze względu na ich osobliwy wygląd i majestatyczność ;) Nie przepadam natomiast za pachycefalozaurami i ornitopodami niebędącymi hadrozaurami.

PS2 W razie czego można zmienić swój głos.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: nazuul »

Zagłosowałem na teropody - zdecydowanie najbardziej fascynującą grupę. Później są kolejno: ceratopsy, stegozaury, heterodontozaurydy, ornitopody i na końcu cała reszta.

Opcje ankiety takie jak podział systematyczny na forum ma sens, ale jednak grupa grupie nierówna, wystarczy popatrzeć choćby na ilość tematów w poszczególnych działach i wliczyć ptaki do teropodów (jak wynika z innej forumowej ankiety, taki pogląd dominuje). Dlatego proponuję rozbić teropody na kilka opcji (2-4): np. grupę koronną ptaków - Aves/Neornithes (=wszystkie dzisiejsze i wymarli potomkowie ostatniego wspólnego przodka współczesnych), bazalne ptaki, nieptasie celurozaury, niecelurozaurowe teropody. Można jeszcze dodatkowo oddzielić zauropody od niezauropodowych zauropodomorfów.
Ptasiomiedniczne są strasznie rozdrobnione - może zrobić z nich jedną opcję? Mogły by być wtedy np. 4 (ptaki, nieptasie teropody, zauropodomorfy, ptasiomiedniczne).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Utahraptor »

Nazuul, to jest Gniazdo raptorów. Jak już to zamiast bazalnych ptaków - wczesne ptaki, Aves - ptaki dzisiejsze i ich bliscy krewni (albo nowoczesne ptaki), niezauropodowe zauropodomorfy - prozauropody, itd. Jednostki mniej formalne, ale bardziej czytelne dla wszystkich. :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Ptasiomiedniczne są strasznie rozdrobnione - może zrobić z nich jedną opcję? Mogły by być wtedy np. 4 (ptaki, nieptasie teropody, zauropodomorfy, ptasiomiedniczne).
Podzieliłem dinozaury klasycznie, jak w większości książek dla młodzieży: dinozaury mięsożerne, długoszyje, kolczaste, pancerne, rogate, itd. ;)
Utahraptor pisze:Jak już to zamiast bazalnych ptaków - wczesne ptaki, Aves - ptaki dzisiejsze i ich bliscy krewni (albo nowoczesne ptaki), niezauropodowe zauropodomorfy - prozauropody, itd.
Na początku myślałem na podziale bardziej szczegółowym: brachiozaurydy, mamenchizaurydy, diplodocydy, itd. u zauropodów i analogicznie w innych grupach ;) Ale stwierdziłem że to niepotrzebne.
"Mastodon sapiens"

kuba2000
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 13
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 15:08

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: kuba2000 »

NAJLEPSZE TEROPODY są ekstra i mają wiele cech wspólnych

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Krzysztof »

Stegozaury:
-dwa rzędy kostnych płyt trójkątnych i romboidalnych biegnących przez cały grzbiet służące do regulacji temperatury ciała
-mała głowa w porównaniu do reszty ciała - mózg wielkości włoskiego orzecha
- ogon zakończony dwiema parami długich kolców u niektórych rodzajów jak np kentrozaur miał jedną parę kolców umieszczonych na wysokości łopatek

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: polonozuch »

Najbardziej lubię teropody, ponieważ:
- ptaki wyewoluowały z nich (gdyby nie powstały ptaki, nie byłoby samolotów)
- należą do nich moje ulubione gadziomiedniczne dinozaury np.: albertozaur
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Tomasz Singer »

Generalnie lubię wszystkie grupy dinozaurów, ale ze względu na to, że ostatnio bliżej zajmuję się ceratopsami to zagłosowałem na nie.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Dinosaur Man »

polonozuch pisze:gdyby nie powstały ptaki, nie byłoby samolotów)
A tam, bez przesady, są jeszcze owady i nietoperze :P A nawet gdyby nie było, to pozostaje wyobraźnia.
Ja zagłosowałem na biedne zauropodomorfy (dziwi mnie tylko jeden głos). Zdecydowanie za rekordy wielkości na lądzie i za posturę która nie przypomina nic co dziś znamy (żyrafy, słonie i mosty wiszące to wg mnie dość słabe porównanie tego co reprezentowały sobą największe zauropody). Wrażenie robi nawet "mała" opistocelikaudia w Muzeum Ewolucji :D

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: AlbertoRaptor »

Nie będę oryginalny, więc zagłosowałem na teropody, ponieważ mnie najbardziej interesują szczególności wielkie i krwiożercze drapieżniki.

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: polonozuch »

Teraz jakoś lubię ceratopsy. Dlatego, że pisze (w większości) ich opisy i są dla mnie ciekawe.
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Kahless »

Najbardziej interesują mnie tyreofory, zastanawiałem się, którą grupę wybrać ale zwyciężyły stegozaury. Według mnie jest to bardzo ciekawa a jednocześnie mocno nie doceniana, za słabo zbadana i troszkę lekceważona grupa dinozaurów.

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Troodon »

Teropody
bo należą do teropodów moje ulubione dinozaury, czyli te które należą do rodziny tyranozaurów, oraz podobne do tyranozaura, oraz poszczególne gatunki raptorów: Velociraptor mongoliensis, Deinonychus antirrhopus, Troodon bakkeri.
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Zatorland_pl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 56
Rejestracja: 5 czerwca 2012, o 15:10

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Zatorland_pl »

Ciężko wybrać spośród wszystkich jednak godne przemyślenia są teropody. Miały one świetny wzrok i szybko biegały, ofiara w starciu z nimi nie miała kompletnie szans. Ciekawa była ich różnorodność - od małych po olbrzymy (gigantozaur czy spinozaur), opierzone lub nie.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Dawid Mika »

Zatorland_pl pisze:Ciężko wybrać spośród wszystkich jednak godne przemyślenia są teropody. Miały one świetny wzrok i szybko biegały, ofiara w starciu z nimi nie miała kompletnie szans. Ciekawa była ich różnorodność - od małych po olbrzymy (gigantozaur czy spinozaur), opierzone lub nie.
Czy oby na pewno wszystkie teropody miały "świetny wzrok". Śmiem wątpić. Jakieś wyjątki od reguły - zwłaszcza w tak obszernej i zróżnicowanej w gautnmki grupie jak Theropoda - zawsze się zdarzają.
To samo dotyczy biegania. Czy pingwiny są dobrymi sprinterami? A przecież to ptaki = teropody.

Gigantozaur to wątpliwy rodzaj zauropoda, natomiast giganotozaur - karnozaur. Nazwy jakże podobne, a zwierzaki inne.

I ostatnie zastrzeżenie: nie ma, nie było i nigdy nie będzie drapieżnika, którego każde polowanie kończy się sukcesem. Mięsożerca, szukając ofiary, musi "liczyć się" z prawdopodobieństwem, że nic nie złapie, albo co gorsza - ulegnie zranieniu/zginie.
Dlatego też sporo np. dzisiejsze duże kotowate na ofiary wybierają osobniki z jakichś względów słabsze (np. młode, schorowane czy stare) od reszty stada.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:ptaki = teropody
niefortunny skrót myślowy, jeszcze ktoś pomyśli, że naprawdę tak jest. Nie może być znaku równości, bo - zależnie od sposobu opisywania pokrewieństw między organizmami - ptaki są jedną z grup teropodów (są teropody, które nie są ptakami - i w taki sposób przedstawia to Dawid Mika) albo są ich potomkami (żaden ptak nie jest teropodem i żaden teropod nie jest ptakiem).
O co chodzi z tymi sposobami możliwie najprościej wyjaśnia to: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... C5%82ownik
Był kiedyś taki temat z ankietą: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =69&t=3764

Teropody wygrywają w ankiecie, co było do przewidzenia ;) (ale spodziewałem się jeszcze większej przewagi)

tak przy okazji to zagadka w quizie okazała się niewypałem
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Przyszły paleontolog »

Tak jak inni zagłosowałem na teropody (z reguły drapieżniki bardziej nas intrygują :) ). Jest to zdecydowanie najbardziej zróżnicowana i ciekawa grupa dinozaurów. Dalej w kolejności są zauropody, ornitopody i triceratopsy.

kaka
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 60
Rejestracja: 18 lutego 2014, o 20:33

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: kaka »

sorka ale nie mogę się zdecydować. wiec wybieram
dwa.to zauropody i ceratopsi. mam nadzieje że tak
można.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: szerman »

kaka pisze:sorka ale nie mogę się zdecydować. wiec wybieram
dwa.to zauropody i ceratopsi. mam nadzieje że tak
można.
W zasadzie to ankieta pozwala na podjęcie tylko pojedynczej decyzji, ale bez obaw - można ją zaktualizować jeżeli ktoś zmieni zdanie :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: JurassicScience »

Teropody - głównie ze względu na mojego ulubionego Tyrannosaurus :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [ANKIETA] Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: nazuul »

Przeniosłem głos z teropodów na ceratopsy, choć bez przekonania (bardziej w celu odkopania tematu). Najchętniej zagłosowałbym na obie opcje, pozostałe daleko w tyle za nimi a ponadprzeciętnie interesujące wydają mi się ostatnio ankylozaury.
Grupa grupie nierówna, sensowny jest podział na trzy nieptasie: teropody, zauropodomorfy, ptasiomiedniczne, albo rozdrobnienie wszystkich a nie tylko ptasiomiednicznych.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1065
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: [ANKIETA] Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

teropody, nie zewzględu na populrność, bardziej różnorodność+ ptaki- bardzo ciekawe stworzenia. Poza tym tyreofory oraz ornitopody.

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 865
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: [ANKIETA] Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Zlitowałem się nad ornitopodami.

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [ANKIETA] Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Lythronax »

Swój głos oddałem na ceratopsy.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1065
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: [ANKIETA] Ulubiona grupa dinozaurów

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Wielkie zaskoczenie :lol:

ODPOWIEDZ