[PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pytania misia

Post autor: Dawid Mika »

Przyszły paleontolog pisze:
misio pisze: 11.Z jakich zwierząt wyewulowały dinozaury?
Z ArchozaurĂłw, takich jak euparkeria.

Obraz :arrow: http://www.seirim.net/SeirimSite/D&P/Euparkeria.jpg
Euparkeria nie jest archozaurem, tylk archozauromorfem (o ile archozaury to ostatni wspólny przodek krokodyli i ptaków + jego potomkowie). Nie jest ona też prawdziwym przodkiem dinozaurów, lecz może się okazać jego krewnym. Jednak powinien być on do niej trochę podobny.

PokemonMaster
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 19
Rejestracja: 15 listopada 2009, o 22:01
Lokalizacja: Karsy

Post autor: PokemonMaster »

1. Różne spekulacje pojawiły się już na tem temat, ale ja uważam, że jednak był mięsożercą, w końcu nie miał w swoim środowisku silnych rywali o pożywienie (dzisiaj: hieny i lwy np.; hieny często zadawalają się padliną pozostawioną przez lwy), a jego waga raczej nie przeszkadzala mu w zdobywaniu jedzenia (z tego co wiem na krótkich dystansach mógł rozwijac dośc duże prędkości)
2. No chyba Spinozaur:)
3. Hehe nie zabieraj się za lekture Crichtona, radze poszperac na www.dinozaury.com:)

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Co do książek to jeszcze bym polecił pozycję pt. : "Wielkie dinozaury". Tylko pewnie trzea było by jej szukać w antykwariatach, gdyż została wydana w 1994 roku.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
arek07
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 20 września 2010, o 16:08
Imię i nazwisko: Arek bąk
Lokalizacja: Trablice/Radom

Re: [PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: arek07 »

1.Spinozaur
2.Giganotozaur
3.Karcharodontozaur
4.Tyranozaur
5.Deltadrom
6.Mapuzaur
Jak chcesz się dowiedzieć więcej o dinozaurach to zapraszam na wikipedię.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Dinozaury

Yaha
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 17
Rejestracja: 26 października 2010, o 17:50

Odpowiedz

Post autor: Yaha »

Co do pierwszych trzech pytań użytkownika robsonek01 to mam odpowiedz na pierwsze.
Tyranozaur był mięsożercą ale padliną nie gardził.
Dinozaury żyją!

Szymi
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 1 maja 2011, o 13:48

Wymarcie (nieptasich) dinozaurów

Post autor: Szymi »

Witam Was!!! Mam dopiero 5,5 roku ale bardzo interesuje się dinozaurami. W tej chwili w pisaniu tego postu pomaga mi mój tatuś, konto też założył mój tatuś. Mam do Was pytanie jako początkujący dinozaurolog. Kiedy dinozaury wyginęły i co naprawdę było przyczyną wyginięcia dinozaurów? Bardzo dziękuję za odpowiedzi i na pewno w dorosłym życiu będę archeologiem ponieważ bardzo interesują mnie dinozaury. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rahonawis
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 38
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, o 15:14
Lokalizacja: Legionowo

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Rahonawis »

Witam ciebie. Dinozaury wyginęły 65.5 milionów lat temu. Najbardziej prawdopodobne jest to, że wyginęły w wyniku uderzenia meteorytu w ziemię który wzbił w powietrze dużą ilość pyłu. Ten pył zasłonił słońce przez co rośliny nie mogły się rozwijać, a co za tym idzie dinozaury roślinożerne nie miały co jeść. Gdy roślinożerne zginęły, te mięsożerne nie miały na co polować i tęż zginęły z głodu.
Tak to mogło wyglądać.

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: polonozuch »

Szymi, archeologia jest o wyłącznie o przeszłości człowieka, a paleontologia o prehistorii. Ja też popełniłem raz ten błąd.
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Utahraptor »

Nie wiadomo na pewno, co zabiło dinozaury. Jest wiele hipotez na ten temat. Najprawdopodobniej odpowiedzialnych jest kilka przyczyn. Generalnie przyjmuje się, że wyginęły około 65 milionów lat temu, tak jak pisał Rahonawis. Jednak pewne dane wskazują, że w Ameryce Północnej mogły przetrwać 1 albo 2 miliony lat dłużej. Poniżej linki do tematów na forum:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 2044#p2044
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=3&t=2790
Przepraszam, ale nie chciało mi się usuwać wszystkich krzaczków.
Biologia, UW

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

EWOLUCJA w ED

Post autor: Utahraptor »

Zrobiłem w słowniku hasło o ewolucji:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... p/Ewolucja
Uwagi mile widziane ;)
Biologia, UW

d_m

Re: EWOLUCJA

Post autor: d_m »

Czy wstawianie do Encyklopedii niepotwierdzonych hipotez to dobra droga? :P

A tak poważnie, dobrze że hasło powstało - można je jednak rozbudować. Przejrzałem tylko pobieżnie, ale widzę że skrzywdziłeś nazwisko Wallace'a.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: EWOLUCJA

Post autor: nazuul »

W ramach równouprawnienia należałoby też omówić "teorie" alternatywne, no ale to "encyklopedia" tylko z nazwy

Ogólnie to "słownik" się oddalił mocno od początkowego założenia.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: EWOLUCJA

Post autor: Ag.Ent »

Dawid Mazurek pisze:(...) widzę że skrzywdziłeś nazwisko Wallace'a.
Widzisz, ale nie poprawiasz - to grzech w świecie wiki :P

Mam wątpliwość co do linkowania niektórych pojęć, typu "allel" lub "heterozygota" - czy to nie za duże odejście od głównego podmiotu encyklopedii, czyli dinozaurów? Fakt, "ewolucja" też nie jest dinozaurem, ale jest to pojęcie nieustannie używane w ich kontekście, czego raczej nie można powiedzieć np. o heterozygotyczności czy recesywności mutacji.

Racja. MZ

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: EWOLUCJA

Post autor: Dino »

Ag.Ent pisze:Mam wątpliwość co do linkowania niektórych pojęć, typu "allel" lub "heterozygota" - czy to nie za duże odejście od głównego podmiotu encyklopedii, czyli dinozaurów? Fakt, "ewolucja" też nie jest dinozaurem, ale jest to pojęcie nieustannie używane w ich kontekście, czego raczej nie można powiedzieć np. o heterozygotyczności czy recesywności mutacji.
Zgadza się - zamiast linków lepiej dać krótkie wyjaśnienie hasła w nawiasie. Słownik mimo wszystko nadal ma być słownikiem paleontologicznym (z elementami geologii i biologii), a nie ogólnobiologicznym czy ewolucyjnym.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: EWOLUCJA

Post autor: Utahraptor »

Ok, usunąłem linki do potencjalnych haseł. Zostawiłem tylko dobór naturalny i dobór płciowy. Dzięki za poprawki Ag.Ent ;) .
nazuul pisze:Ogólnie to "słownik" się oddalił mocno od początkowego założenia.
To znaczy?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: EWOLUCJA

Post autor: nazuul »

Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: EWOLUCJA w ED

Post autor: Utahraptor »

A rzeczywiscie :)
Na pocieszenie powiem, że moje hasła na ogół w pierwszym zdaniu wyjaśniają istotę rzeczy, więc jak ktoś chce szybko coś sprawdzić, to nie musi czytać całości.
Ja pisałem hasła wg mojej wizji słownika. Nie wiem, która jest lepsza. W przypadku ewolucji, lepiej wytłumaczyć wszystko w wyczerpujący sposób i nie pozostawiać pola do niedomówień (jeśli chcemy uniknąć alternatywnych teorii ;) ).
Biologia, UW

Zatorland_pl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 56
Rejestracja: 5 czerwca 2012, o 15:10

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Zatorland_pl »

Jeśli mowa o wyginięciu, warto także powiedzieć o tym kiedy się pojawiły na naszym globie. Dinozaury pojawiły się ok 200-220mln. lat temu.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: nazuul »

>230
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Zatorland_pl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 56
Rejestracja: 5 czerwca 2012, o 15:10

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Zatorland_pl »

W okresie kredy, kontynenty były już znacznie od siebie oddalone. Zapanował również chłodniejszy klimat na Ziemi. Pojawiły się pierwsze kwitnące rośliny, takie jak platany i róże. Były one lepiej przystosowane do zmieniającego się klimatu, lecz nadal rosły paprocie, skrzypy, drzewa iglaste i sagowce. Zniknęły ogromne zauropody, ustępując miejsca mniejszym i zwinniejszym roślinożercom, takim jak, np. Iguanodon. Bogata fauna umożliwiała rozwój także wielkim dinozaurom drapieżnym, jak Albertozaur, Tyranozaur , czy mniejszy Karnotaur. Wśród mniejszych drapieżników należy wymienić szybkiego i zwinnego Deinonycha. Pod koniec tego okresy nastąpiło gwałtowne wymieranie dinozaurów. Naukowcy wciąż próbują rozwiązać zagadkę nagłego wyginięcia dinozaurów z naszej planety.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Dawid Mika »

Zatorland_pl pisze:W okresie kredy, kontynenty były już znacznie od siebie oddalone. Zapanował również chłodniejszy klimat na Ziemi. Pojawiły się pierwsze kwitnące rośliny, takie jak platany i róże. Były one lepiej przystosowane do zmieniającego się klimatu, lecz nadal rosły paprocie, skrzypy, drzewa iglaste i sagowce. Zniknęły ogromne zauropody, ustępując miejsca mniejszym i zwinniejszym roślinożercom, takim jak, np. Iguanodon. Bogata fauna umożliwiała rozwój także wielkim dinozaurom drapieżnym, jak Albertozaur, Tyranozaur , czy mniejszy Karnotaur. Wśród mniejszych drapieżników należy wymienić szybkiego i zwinnego Deinonycha. Pod koniec tego okresy nastąpiło gwałtowne wymieranie dinozaurów. Naukowcy wciąż próbują rozwiązać zagadkę nagłego wyginięcia dinozaurów z naszej planety.
1. Chłodniejszy klimat w kredzie to kwestia dyskusyjna. Sporo dowodów wskazuje, że w mastrychtcie (czyli na samą końcówkę kredy) doszło do ocieplenia - wiadomo gazy cieplaniarne emitowane do atmosfery przez trapy Dekanu. Tak np. średnia temperatura we wczesnej kredzie wynosiła 10 stopni Celsjusza, a w późne - 18.
2. Z zauropodami to nieprawda. Z kredy znamy sporo zauropodów, w tym ogromnych. Choćby - z tych naprawdę dużych - argentynozaur, daksiatitan, bruhatkajozaur, puertzaur i inne.
3. Nazwy rodzajowe łacińskie piszemy z duże litery i kursywujemy. Tymczasem ich spolszczenie odpowiedniki - odwrotnie.
Tak więc:
[s]Albertozaur[/s] = albertozaur = Albertosaurus
[s]Deinonych[/s] = deinonych = Deinonychus
i tak dalej, i tym podobnie ...

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Danu »

Wprost przeciwnie niż napisałeś zatorland.

Zauropody stawały się coraz większe i potężniejsze i najwięksi przedstawiciele zauropodów żyli w samym końcu kredy w mastrychcie (nie licząc Amphicoelias fragillimus)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: nazuul »

Ze stwierdzeniem Danu też byłbym ostrożny - giganty są też we wczesnej kredzie, w "środkowej", w jurze... to by trzeba rygorystycznie przetestować metodami statystycznymi. Różnice w rozmiarach są niewielkie, to mało reprezentatywne okruchy w większości, luki w zapisie itp.
Może równie dobrym wytłumaczeniem jest losowość występowania szczególnie wielkich rozmiarów a nie prosta liniowość.

Podobnie mam zastrzeżenia do stwierdzenia, że skoro futalognkozaur miał długą szyję, to inne giganty też.

Dawid - nie trzeba cytować całego postu poprzednika!
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Triceratops »

Według mnie rozmiary zauropodów zwiększały się wtedy, gdy była duża dostępność pożywienia, czyli np. w późnej jurze i wczesnej kredzie. Dla przykładu największe zwierzę świata - Amphicoelias fragillimus wykształcił się właśnie wtedy.
Myślę, że w środkowej kredzie (chyba 125-100 mln lat temu, ale nie jestem pewna...) zauropody zaczęły wymierać, bo powstały nowe rodzaje drapieżników, jak Utahraptor czy Acrocanthosaurus, lub np. tyranozaury czy giganotozaury.
Zdaje mi się, że przedstawiciele takich rodzin jak diplodoki mogły przetrwać do środkowej kredy. A tytanozaury żyły na półkuli południowej, wyjątkiem był chyba tylko alamozaur.
Proszę o poprawienie ewentualnych błędów w mojej wypowiedzi.

A Zatorland_pl to w ogóle pisze bzdury albo z jakichś książek przepisuje nieprawdziwe informacje - potencjał biologiczny... :roll:
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: kiedy wyginęły?

Post autor: Danu »

Wiesz największe zauropody to własnie tytanozaury (jedyny wyjątek Amphicoelias fragillimus) nawet duże brachiozaurydy te które żyły w środkowej kredzie np Sauroposeidon i "Brachiosaurus" nougaredi nie dorównywały wielkością późniejszym tytanozaurom. Te największe pochodzą z mastrychtu jak Puertasaurus, Alamosaurus lub niepewny Bruhathkayosaurus czyli z samego końca ery dinozaurów. Można wysnuć hipotezę, że zauropody własnie odwrotnie niż do niedawna sądzono zamiast zmniejszać to coraz bardziej zwiększały rozmiary. Ale zgadzam się nazuul, że może to są zbyt daleko idące wnioski. Jednak błędne byłoby stwierdzenie, że zauropody się zmniejszały.

Ale nie tylko futalognkozaur mia długą szyję, wystarczy spojrzeć na Alamosaurus tak samo... Mówisz, że nie znaczy , że wszystkie miały długą ok , ale wskaż mi które nie miały? Bo jak na razie praktycznie wszystkie wielkie zauropody, których szyje są znane są długie a nie krótkie dlatego uważam, że znacznie bardziej prawdopodobne jest to że miały długie niż krótkie. Przykładów jest kilka jak wymienione 2 wyżej tak i np jeszcze Daxiatitan, Brachiosaurus. Pogląd, że miały krótkie szyje przedstawiali Mortimer i Carpenter a ten pogląd jest coraz bardziej krytykowany.
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ