[Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Utahraptor »

Znowu zignorowali badania Polaków:
Possible link connecting reptilian scales with avian feathers from the early Late Jurassic of Kazakstan
Dzik, J., Sulej, T., Niedźwiedzki, G.
2010
Historical Biology 22 (4) , pp. 394-402.

Nie chce się mi się nawet komentować.
Biologia, UW

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

To spisek! Na pewno Putin maczał w tym palce ;)
A tak na serio, to autorzy nie są specjalnie zorientowani w literaturze paleontologicznej (mało znane nazwiska, przynajmniej z mojej perspektywy, więc pewnie nie siedzą w paleo) albo nie uznają tej skamieniałości za mającą jakiekolwiek znaczenie w kwestii pochodzenia pióra, tak jak mało kto uznaje Drepanosauridae za blisko spokrewnione z ptakami.
Dino pisze:Mortimer i Krentz twierdzą, że pracka jest cool ;) Dla mnie też cool bo przyda się do mojego opisu :)
Dla mnie też :) Przewiduję, że to będzie najważniejsza publikacja tegoroczna, może nawet coś na miarę peptydów z kości.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Utahraptor »

Gdyby publikacja Polaków dotyczyła jakiegoś tam pióra, to rozumiem, ale oni sugerują, że mają najstarsze pióro. Dlatego powinni się jakoś do tego odnieść. To samo recenzenci, którzy na to nie zwrócili uwagi.
Podobna sytuacja wyszła ostatnio z dicynodontami. Mamy z Polski 3 opublikowane doniesienia o występowaniu dicynodontów: z karniku/noryku, z noryku i z noryku/retyku. Żadne nie zostało uwzględnione w najnowszej pracy, która o spadku terapsydów w późnym triasie traktuje:
http://rspb.royalsocietypublishing.org/ ... 1.abstract
wątek na paleontologia.pl:
http://www.paleontologia.pl/forum/viewt ... 9882#29882
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Dino »

Newsy na stronie: W 1859 roku Karol Darwin opublikował swoje wielki dzieło – „O powstawaniu gatunków”. W dwa lata później, jakby na potwierdzenie jego teorii, w późnojurajskich osadach wapiennych w Solnhofen w Niemczech odkryto „brakujące ogniwo” między gadami a ptakami – Archaeopteryx. Większość dyskusji w ostatnich latach była poświęcona zagadnieniu czy, i jeśli tak, to jak sprawnie, zwierzę to wykorzystywało swoje skrzydła. Rąbka tajemnicy odsłaniają najnowsze publikacje paleontologów.

Międzynarodowy zespół badaczy pod przewodnictwem Ryana Carneya z Uniwersytetu Browna (Brown University) opublikował wyniki badań nad odizolowanym okazem pióra Archaeopteryx. Okaz ten to MB.Av.100, znajdujący się w Humboldt Museum für Naturkunde w Berlinie. Jak udało się ustalić, pióro to pochodziło ze skrzydła i było nadlotką dużą pierwszego rzędu (ryc. 2). Co więcej – za życia zwierzęcia pióro to było czarne. Kolor z reguły nie zachowuje się w stanie kopalnym – jak więc udało się naukowcom dojść do takich wniosków? Otóż – patrząc na skamieniałość pod mikroskopem elektronowym można dostrzec niewielkie, pałeczkowate struktury. Jeszcze do niedawna naukowcy identyfikowali je jako bakterie; teraz wiemy, że są to sfosylizowane melanosomy – organella komórek pigmentowych zawierających melaninę, która decyduje o kolorze np. pióra.

W 2006 roku Jakob Vinther (współautor streszczanej tu publikacji) odkrył melanninę zachowaną w pęcherzyku atramentu skamieniałej kałamarnicy. „To dało mi do myślenia, że melanina mogła uleć skamienieniu w wielu innych skamieniałościach, również w piórach” – mówi Vinther, obecnie pracownik Uniwersytetu Teksaskiego w Austin (University of Texas at Austin). „Zdałem sobie sprawę, że zaczął się całkiem nowy rozdział w tym, co możemy zrobić, by zrozumieć naturę opierzonych dinozaurów czy wymarłych ptaków”.

Pałeczkowate melanosomy mierzyły średnio 1 µm (mikrometr) długości i 250 nm (nanometrów) szerokości. Aby określić kolor melanosomów, paleontolodzy Matthew Shawkey i Liliana D’Alba dokonali statystycznego porównania melanosomów archeopteryksa ze znalezionymi u 87 gatunków żyjących obecnie ptaków, reprezentujących cztery rodzaje: czarny, szare, brązowe i te wystepujace u pingiwnów (ryc. 1). „Z 95-procentowym prawdopodobienstwem możemy założyć, że pióro to było czarne” – mówi Ryan Carney, lider zespołu badającego pióro archeopteryksa.

Następnie naukowcy postanowili lepiej okreslić strukturę pióra. Aby to zrobić, przypatrzyli się skamieniałym promykom – krótkim, żebrokształtnym przydatkom, który nachodzą na siebie i zazębiają się, jak zamek błyskawiczny, nadając piórom sztywność. Okazało się, że promyki i ustawienie melanosomów pomiędzy nimi są identyczne jak u dzisiejszych ptaków.

Powraca jednak pytanie – do czego mógł służyć czarny pigment? Być może do regulowania temperatury ciała, być może spełniał funkcję ochronną (kamuflaż), a może był użyteczny w trakcie toków? Naukowcy mają jeszcze jedną teorię – u dzisiejszych ptaków obecność melanosomów zapewnia dodatkową siłę i wytrzymałosć piór, co jest bardzo ważne, zwłaszcza w piórach skrzydeł – to dlatego końcówki lotek u dzisiejszych ptaków są najczęściej ubarwione. ”Nie możemy ostatecznie powiedzieć, że oto mamy dowód na to, iż Archaeopteryx był lotnikiem” – mówi Carney. „Wiemy jednak, że, podobnie jak u dzisiejszych ptaków, melanosomy archeopteryksa zapewniały mu podobne korzyści strukturalne, niezależnie od tego, w jakim celu pierwotnie powstały”.

http://www.dinozaury.com/2012/02/06/arc ... rne-piora/ Opisując dzisiejsze gatunki kręgowców, naukowcy w dużej mierze opierają się na charakterystyce tkanek miękkich (np. umaszczenie ptasich piór, gadzich łusek, ssaczych włosów). Struktury te szybko niszczeją po śmierci zwierzęcia, toteż zdecydowana większość taksonów prehistorycznych jest określana na podstawie twardych części szkieletu (jak kości i zęby), które znacznie częściej zachowują się w stanie kopalnym niż np. delikatne łuski.

Mimo to, znane są zachowane elementy okrywające dinozaurów (łuski, pióra, skostniałe elementy skórne – tarczki, osteodermy) z większości ważniejszych grup taksonomicznych. Najbardziej powszechne są tkanki miękki przedstawicieli Hadrosauridae – w stanie kopalnym odnaleziono odciski skóry z niemal wszystkich części ciała (a sławny okaz brachylofozaura, nazwany „Leonardo”, ukazuje również narządy wewnętrzne – przeczytaj więcej tutaj). Mimo bogactwa znalezisk, nikt do tej pory nie zajął się kwestią ujednolicenia terminologii łusek i ich potencjalną użytecznością do rozróżniania poszczególnych gatunków.

Paleontolog Phill R. Bell z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Alberta w Kanadzie skupił się na okazach reprezentujących odciski skóry dwóch gatunków Saurolophus - S. angustirostris z Mongolii (kilka okazów tego gatunku zostało udostępnionych przez Magdalenę Borsuk-Białynicką z Instytutu Paleobiologii PAN) i S. osborni z Kanady. Gatunki te zostały dosyć dobrze zbadane pod względem osteologicznym (na podstawie budowy kości), a teraz mogą być rozróżniane, bazując jedynie na anatomii tkanek miękkich – różnice są bowiem widoczne w kształcie i układzie łusek. To pierwszy raz w historii paleontologii kręgowców, kiedy delikatne struktury okrywające mogą zostać użyte do identyfikacji gatunkowej danego okazu.

A różnic jest niemało – najbardziej spektakularne są odmienności w układzie łusek na ogonie – u mongoloskiego gatunku obecne są pionowe pasma wyraźnych łusek i płaskie, sporej wielkości guzki biegnące wzdłuż linii środkwoej grzbietu. Jak wynika z badań, architektura łusek jest zgodna w każdym stadium ontogenetycznym Saurolophus angustirostris, dzięki czemu potwierdza się wcześniejsza hipoteza, iż układ tych struktur jest charakterystyczny dla danego taksonu. Co więcej, układ łusek może w pewnym stopniu wpływać na ubarwienie zwierzęcia – być może S. osborni był cętkowany, a S. angustitrostris posiadał paski (ryc. 1).

Autor pracy postuluje, by przyszłe opisy taksonomiczne zawierały ujednolicony opis odcisków skóry – w tym pozycję i orientację tych struktur na ciele zwierzęcia. Bell sam przedstawia terminologię łusek bazującą na ich wymiarach, kształcie i ornamentacji.

Kolejne badania pozwalają coraz dokładniej badać różnice międzygatunkowe dinozaurów, opierając się nie tylko na anatomii skamieniałych kości, ale również na tkankach miękkich.

http://www.dinozaury.com/2012/02/06/odc ... -gatunkow/ Poza tym - nie wiem czy słyszeliście, ale Paleontology udostępniło za free swój najnowszy numer:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 1/issuetoc
  • New dinosaur tracksites from the Middle Jurassic of Madagascar: ichnotaxonomical, behavioural and palaeoenvironmental implications (pages 109–126)
  • Ontogenetic histology of Stegosaurus plates and spikes (pages 145–161)

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: skrecu »

Dino pisze: Poza tym - nie wiem czy słyszeliście, ale Paleontology udostępniło za free swój najnowszy numer:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 1/issuetoc
  • New dinosaur tracksites from the Middle Jurassic of Madagascar: ichnotaxonomical, behavioural and palaeoenvironmental implications (pages 109–126)
  • Ontogenetic histology of Stegosaurus plates and spikes (pages 145–161)
to taka piekna nowa świecka tradycja, warta zaszczepienia wszędzie
poza tym bardzo ciekawe:
  • A new species of long-snouted lungfish from the Late Devonian of Australia, and its functional and biogeographical implications (pages 51–71)
  • A new genus of Devonian tetrapod from North-East Greenland, with new information on the lower jaw of Ichthyostega (pages 73–86)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

skrecu pisze:to taka piekna nowa świecka tradycja, warta zaszczepienia wszędzie
Nie taka nowa - już od kilku lat jest to stosowane w czasopismach wydawanych przez Wileya (większości): nie tylko Palaeontology, ale też Zoological Journal of the Linnean Society, Lethaia, Cladistics, Journal of Zoology... Więc jeśli ktoś ma coś do ściągnięcia z pierwszych tegorocznych numerów tych (i nie tylko) czasopism, niech śmiało tak czyni :) Będą za free prawdopodobnie przez cały rok - do pierwszego numeru z 2013 roku. Czasopisma Elsevierowskie też stosują się do tej pięknej tradycji - cóż, zawsze jakiś plus dla tego Złego Wydawcy ;)
Utahraptor pisze:Dlatego powinni się jakoś do tego odnieść. To samo recenzenci, którzy na to nie zwrócili uwagi.
Racja, powinni. Ale mam wrażenie, że ta publikacja przeszła zupełnie bez echa - nie mówię tu tylko o cytacjach, ale w ogóle; prawie wcale nie było wpisów na blogach na ten temat, nie widziałem jakiejś dużej dyskusji na DML-u czy gdzie indziej. Spodziewałem się, że będzie inaczej, zważywszy na temat pracy i wnioski.
Utahraptor pisze:Podobna sytuacja wyszła ostatnio z dicynodontami. Mamy z Polski 3 opublikowane doniesienia o występowaniu dicynodontów: z karniku/noryku, z noryku i z noryku/retyku. Żadne nie zostało uwzględnione w najnowszej pracy, która o spadku terapsydów w późnym triasie traktuje:
http://rspb.royalsocietypublishing.org/ ... 1.abstract
wątek na paleontologia.pl:
http://www.paleontologia.pl/forum/viewt ... 9882#29882
Czytałem. To rzeczywiście spora wpadka, zważywszy że akurat w tym przypadku nie można powiedzieć, że publikacje przeszły "bez echa".

PS Domniemany mamenchizauryd z górnej jury/dolnej kredy Tajlandii: http://www.app.pan.pl/article/item/app20090155.html

PPS Dwa nowe okazy owiraptoryda Nemegtomaia barsboldi - jeden na gnieździe z jajami.
Fanti F, Currie PJ, Badamgarav D (2012) New Specimens of Nemegtomaia from the Baruungoyot and Nemegt Formations (Late Cretaceous) of Mongolia. PLoS ONE 7(2): e31330. http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0031330

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Dino »

  • Prieto-Márquez jak zwykle w hadrozaurydach siedzi:
    Albert Prieto-Márquez (2012)
    The skull and appendicular skeleton of Gryposaurus latidens, a
    saurolophine hadrosaurid (Dinosauria: Ornithopoda) from the early
    Campanian (Cretaceous) of Montana, USA.
    Canadian Journal of Earth Sciences (advance online publication)
    doi: 10.1139/e11-069
    http://www.nrcresearchpress.com/doi/abs/10.1139/e11-069


    The osteology of the holotype and referred specimens of the
    saurolophine hadrosaurid, Gryposaurus latidens, from the lower Two
    Medicine Formation of Montana (USA), is described in detail. With an
    estimated early Campanian (Late Cretaceous) age, this dinosaur is one
    of the oldest known hadrosaurids. Gryposaurus latidens shows several
    autapomorphies, including dentary tooth crowns, with an apicobasal
    length/mesiodistal width ratio of 1.7–2.2, a single median carina, and
    large marginal denticles in sections of the dental battery; deep and
    oval depression on the posteroventral premaxillary surface; and, in
    the context of Hadrosauridae, a shallow lacrimal process of the
    rostral process of the jugal. Furthermore, G. latidens differs from G.
    notabilis and G. monumentensis in having a broadly arcuate
    anterolateral oral margin of the premaxilla, a posterior margin of the
    narial fenestra that is wider than the dorsoventral depth of the
    proximal region of the narial bar, with a nasal crest that rises above
    the level of the frontals (in adults) and is located above the
    posterior margin of the narial fenestra, and wide and shallow
    posteroventral margin of the rostral process of the jugal, among other
    characters. This study confirmed a previous hypothesis supporting G.
    latidens as the sister taxon to a clade composed of the other species
    of Gryposaurus.
  • S. V. Saveliev, V. R. Alifanov and Yu. L. Bolotsky (2012)
    Brain anatomy of Amurosaurus riabinini and some neurobiological
    peculiarities of duck-billed dinosaurs.
    Paleontological Journal 46(1): 79-91
    DOI: 10.1134/S003103011201011X
    http://www.springerlink.com/content/3p11623284229487/


    Twenty-two endocasts of 12 specimens of Amurosaurus riabinini Bolotsky
    et Kurzanov (Lambeosaurinae, Hadrosauridae) have been examined. The
    most important neurobiological features of this species and
    duck-billed dinosaurs integrally are discussed. It has been
    established that the sense of smell played the major role in
    afferentation of hadrosaurids. In lambeosaurines, the vomeronasal
    sense of smell was probably intensified to search for sexual partners
    at a large distance. The hypotheses of sound and visual communications
    of duck-billed dinosaurs are not corroborated.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Utahraptor »

Taksonomiczne bla bla bla.
Druga praca jest zdecydowanie ciekawsza, ale trzeba by się pochylić nad metodologią.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Dino »

O tafonomii jurawenatora i kompsognata:
Achim G. Reisdorf and Michael Wuttke (2012)
Re-evaluating Moodie’s Opisthotonic-Posture Hypothesis in Fossil
Vertebrates Part I: Reptiles—the taphonomy of the bipedal dinosaurs
Compsognathus longipes and Juravenator starki from the Solnhofen
Archipelago (Jurassic, Germany).
Palaeobiodiversity and Palaeoenvironments (advance online publication)
DOI: 10.1007/s12549-011-0068-y
http://www.springerlink.com/content/311101262274k114/


More or less complete and articulated skeletons of fossil
air-breathing vertebrates with a long neck and tail often exhibit a
body posture in which the head and neck are recurved over the back of
the animal. Additionally, the tail is typically drawn over the body,
while the limbs have a rigid appearance. In palaeontological
literature, this “opisthotonic posture” of such fossils still requires
a causal interpretation in an etiological context. According to this
hypothesis, there is a presumption of a cerebral disorder generating
perimortem muscle spasms that are preserved by rapid burial or other
sequestration of a skeleton in the fossil record. We re-evaluate this
“opisthotonic posture hypothesis” by analysing the non-avian theropods
Compsognathus longipes and Juravenator starki from the famous South
Franconian plattenkalks of the Upper Jurassic Solnhofen Archipelago.
Decay experiments with the extant domestic fowl Gallus gallus L. and
analysis of the theropods’ constructional morphological constraints
reveal that the opisthotonic posture is not a peri- but a postmortem
phenomenon. By analysing the timeline of decomposition, it is possible
to recognise different stages of decay, depending on the varying decay
resistance of soft tissues. Adipocere formation must have blocked
further decay until embedding was completed by minimal sedimentation.
Analyses of the palaeoenvironment of the basins of the Solnhofen
Archipelago show that the conditions of deposition of individual
basins cannot be considered to be similar, even inside the same time
frame. Therefore, a generalised approach of looking at the
depositional setting must be excluded. Assumptions by Faux and Padian
(2007) that the accepted palaeoenvironmental reconstruction of the
Solnhofen Fossillagerstätte has to be questioned in the light of the
opisthotonic posture hypothesis enforce the need for a review of
palaeoecological factors of the Franconian Plattenkalks from a
taphonomic perspective.

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: skrecu »

Utahraptor pisze:Mamy z Polski 3 opublikowane doniesienia o występowaniu dicynodontów: z karniku/noryku, z noryku i z noryku/retyku. Żadne nie zostało uwzględnione w najnowszej pracy, która o spadku terapsydów w późnym triasie traktuje:
http://rspb.royalsocietypublishing.org/ ... 1.abstract
no a teraz mamy w Reichu jeszcze to:
http://www.ingentaconnect.com/content/s ... 2/art00003
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »


Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Edyta »

Computational modelling of locomotor muscle moment arms in the basal dinosaur Lesothosaurus diagnosticus: assessing convergence between birds and basal ornithischians
Journal of Anatomy
Volume 220, Issue 3, March 2012, Pages: 212–232, Karl T. Bates, Susannah C. R. Maidment, Vivian Allen and Paul M. Barrett
Article first published online : 3 JAN 2012, DOI: 10.1111/j.1469-7580.2011.01469.x
Abstract pisze:Ornithischia (the ‘bird-hipped’ dinosaurs) encompasses bipedal, facultative quadrupedal and quadrupedal taxa. Primitive ornithischians were small bipeds, but large body size and obligate quadrupedality evolved independently in all major ornithischian lineages. Numerous pelvic and hind limb features distinguish ornithischians from the majority of other non-avian dinosaurs. However, some of these features, notably a retroverted pubis and elongate iliac preacetabular process, appeared convergently in maniraptoran theropods, and were inherited by their avian descendants. During maniraptoran ⁄ avian evolution these pelvic modifications led to significant changes in the functions of associated muscles, involving alterations to the moment arms and the activation patterns of pelvic musculature. However, the functions of these features in ornithischians and their influence on locomotion have not been tested and remain poorly understood. Here, we provide quantitative tests of bipedal ornithischian muscle function using computational modelling to estimate 3D hind limb moment arms for the most complete basal ornithischian, Lesothosaurus diagnosticus. This approach enables sensitivity analyses to be carried out to explore the effects of uncertainties in muscle reconstructions of extinct taxa, and allows direct comparisons to be made with similarly constructed models of other bipedal dinosaurs. This analysis supports some previously proposed qualitative inferences of muscle function in basal ornithischians. However, more importantly, this work highlights ambiguities in the roles of certain muscles, notably those inserting close to the hip joint. Comparative analysis reveals that moment arm polarities and magnitudes in Lesothosaurus, basal tetanuran theropods and the extant ostrich are generally similar. However, several key differences are identified, most significantly in comparisons between the moment arms of muscles associated with convergent osteological features in ornithischians and birds. Craniad migration of the iliofemoralis group muscles in birds correlates with increased leverage and use of medial femoral rotation to counter stance phase adduction moments at the hip. In Lesothosaurus the iliofemoralis group maintains significantly higher moment arms for abduction, consistent with the hip abduction mode of lateral limb support hypothesized for basal dinosaurs. Sensitivity analysis highlights ambiguity in the role of musculature associated with the retroverted pubis (puboischiofemoralis externus group) in ornithischians. However, it seems likely that this musculature may have predominantly functioned similarly to homologous muscles in extant birds, activating during the swing phase to adduct the lower limb through lateral rotation of the femur. Overall the results suggest that locomotor muscle leverage in Lesothosaurus (and by inference basal ornithischians in general) was more similar to that of other non-avian dinosaurs than the ostrich, representing what was probably the basal dinosaur condition. This work thereby contradicts previous hypotheses of ornithischian–bird functional convergence.
The evolution of cranial form and function in theropod dinosaurs: insights from geometric morphometrics
Journal of Evolutionary Biology
Volume 25, Issue 2, February 2012, Pages: 365–377, S. L. BRUSATTE, M. SAKAMOTO, S. MONTANARI and W. E. H. HARCOURT SMITH
Article first published online : 24 NOV 2011, DOI: 10.1111/j.1420-9101.2011.02427.x
Abstract pisze:Theropod dinosaurs, an iconic clade of fossil species including Tyrannosaurus and Velociraptor, developed a great diversity of body size, skull form and feeding habits over their 160+ million year evolutionary history. Here, we utilize geometric morphometrics to study broad patterns in theropod skull shape variation and compare the distribution of taxa in cranial morphospace (form) to both phylogeny and quantitative metrics of biting behaviour (function). We find that theropod skulls primarily differ in relative anteroposterior length and snout depth and to a lesser extent in orbit size and depth of the cheek region, and oviraptorosaurs deviate most strongly from the ‘‘typical’’ and ancestral theropod morphologies. Noncarnivorous taxa generally fall out in distinct regions of morphospace and exhibit greater overall disparity than carnivorous taxa, whereas large-bodied carnivores independently converge on the same region of morphospace. The distribution of taxa in morphospace is strongly correlated with phylogeny but only weakly correlated with functional biting behaviour. These results imply that phylogeny, not biting function, was the major determinant of theropod skull shape.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Jak sugerują badania histologiczne, polarne hadrozaury Edmontosaurus nie migrowały.
Chinsamy A, Thomas DB, Tumarkan-Deriatzin AR, Fiorillo AR. 2012. Hadrosaurs were perennial polar residents. The Anatomical Record. http://dx.doi.org/10.1002/ar.22428

W The Anatomical Record jest też kilka nowych, ciekawych artykułów, m.in. szczegółowy opis anatomii płuc aligatora amerykańskiego i jej podobieństwie do ptasiej (to rozszerzenie artykułu, który ukazał się w 2010 roku w Science, a o którym mowa była na forum) czy ewolucja budowy ucha wewnętrznego i słuchu u kenozoicznych naczelnych.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Utahraptor »

Przeczytałem abstrakt o edmontozaurach. Ciekawa sprawa. Może migrowały, ale na niewielkie odległości? Np. żyły na krawędzi koła podbiegunowego i złaziły nieco na południe, tylko tyle by uciec przed nocą polarną? Zresztą noc polarna, to była jedyna rzecz, która mogła im przeszkadzac. Z jakiś niewyjaśnionych powodów za kołem rosły wtedy lasy! Roślinnośc utrzymywała się cały rok, cho nie wiemy w jaki do końca sposób. W każdym razie pokarmu nie brakowało i nie było znowu tak chłodno, a jedynie ciemno...
Swoją drogą warto by było zrobic badania izotopowe. One mogłyby ujawnic, czy rzeczywiście tych wędrówek nie było.
Kto uzupełni?
viewtopic.php?f=8&t=744
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:Kto uzupełni?
viewtopic.php?f=8&t=744
króciutką notkę już dodałem:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... oldid=5291
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

O sile ugryzienia tyranozaura:
Bates KT, Falkingham PL. 2012. Estimating maximum bite performance in Tyrannosaurus rex using multi-body dynamics. Biology Letters. http://dx.doi.org/10.1098/rsbl.2012.0056

I kolejna odsłona sagi "Toroceratops" - tym razem Scannelli i Hornerowi odpowiadają Longrich i Field:
Longrich NR, Field DJ. 2012. Torosaurus is not Triceratops: Ontogeny in chasmosaurine ceratopsids as a case study in dinosaur taxonomy. PLoS ONE 7 (2): e32623. http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0032623
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:kolejna odsłona sagi "Toroceratops" - tym razem Scannelli i Hornerowi odpowiadają Longrich i Field:
Longrich NR, Field DJ. 2012. Torosaurus is not Triceratops: Ontogeny in chasmosaurine ceratopsids as a case study in dinosaur taxonomy. PLoS ONE 7 (2): e32623. http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0032623
wrzucam opatrzone wstępnym komentarzem luźne tłumaczenie abstraktu (mam nadzieję jeszcze dziś uzupełnić opis w ED, zatem podkreślone szybko do zmiany, o ile Łukasz znajdzie dziś czas na wrzucenie tego na główną):


W 2010 roku zaproponowano, że Torosaurus jest młodszym synonimem Triceratops, co stało się przedmiotem zaciętej krytyki (lecz często zupełnie nietrafnej). Właśnie opublikowano badanie, które jest jak dotąd najmocniejszym głosem przeciw synonimizowaniu. Autorzy piszą (swobodne tłumaczenie; wiele tez jest dyskusyjnych, więcej będzie niedługo w zaktualizowanym opisie torozaura):

"Taksonomia rogatych dinozaurów jest komplikowana przez zmiany rozwojowe ich czaszkowej ornamentacji (tj. kryzy, rogów). Bazując na tym, zaproponowano, że Triceratops i Torosaurus są synonimami a ten drugi reprezentuje dorosłą formę tego pierwszego. Hipoteza ta ma trzy testowalne założenia: (1) takie samo rozmieszczenie geograficzne i stratygraficzne, (2) większą dojrzałość osobników zaliczanych tradycyjnie do Torosaurus od tych zaliczanych do Triceratops i (3) istnienie form pośrednich. Test pierwszego założenia wypada pomyślnie dla hipotezy tożsamości obu dinozaurów.

Zbadaliśmy względną dojrzałość osobników Torosaurus i Triceratops, co pozwoliło poukładać zachowane czaszki w ciąg rozwojowy. Sekwencja zmian wygląda następująco: u młodych osobników widoczne są już elementy ornamentacji, u młodocianych następuje zrośnięcie kości góry czaszki i w końcu u dorosłych przyrastają różki na brzegu kryzy, różki jarzmowe i dziób. Posiłkując się tym schematem, zidentyfikowaliśmy dojrzałe i niedojrzałe osobniki Torosaurus i Triceratops. Opisujemy też zgłębienia w dolnej stronie kryzy u triceratopsa i wskazujemy, że różnią się one kształtem i rozmieszczeniem od okiem torozaura. Stwierdzamy zatem, że te wgłębienia nie są pośrednie między litą kryzą triceratopsa a przedziurawioną oknami kryzą torozaura.

Torosaurus to odrębny rodzaj a nie dorosły Triceratops. Nasze metody stwarzają ramy do testowania hipotez o synonimice poprzez rozwój osobniczy w zapisie kopalnym."

abstrakt:
Background
In horned dinosaurs, taxonomy is complicated by the fact that the cranial ornament that distinguishes species changes with age. Based on this observation, it has been proposed that the genera Triceratops and Torosaurus are in fact synonymous, with specimens identified as Torosaurus representing the adult form of Triceratops. The hypothesis of synonymy makes three testable predictions: 1) the species in question should have similar geographic and stratigraphic distributions, 2) specimens assigned to Torosaurus should be more mature than those assigned to Triceratops, and 3) intermediates should exist that combine features of Triceratops and Torosaurus. The first condition appears to be met, but it remains unclear whether the other predictions are borne out by the fossil evidence.

Methodology/Principal Findings
We assessed the relative maturity of Torosaurus and Triceratops specimens by coding skulls for characters that vary with maturity, and then using a clustering analysis to arrange them into a growth series. We found that a well-defined sequence of changes exists in horned dinosaurs: development of cranial ornament occurs in juveniles, followed by fusion of the skull roof in subadults, and finally, the epoccipitals, epijugals, and rostral fuse to the skull in adults. Using this scheme, we identified mature and immature individuals of both Torosaurus and Triceratops. Furthermore, we describe the ventral depressions on the frill of Triceratops, and show that they differ in shape and position from the parietal fenestrae of Torosaurus. Thus, we conclude that these structures are not intermediates between the solid frill of Triceratops and the fenestrated frill of Torosaurus.

Conclusions/Significance
Torosaurus is a distinct genus of horned dinosaur, not the adult of Triceratops. Our method provides a framework for assessing the hypothesis of synonymy through ontogeny in the fossil record.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Dinosaur Man »

Daliśmy się nieco zwieść z tym torozaurem analizując dostępną wówczas hipotezę synonimizacji, nie mając okazów w rękach. To dobry przykład aby pokazać, że z naszego pola możemy jedynie tworzyć informacje wtórne (ok, welocyp to wyjątek ;)). Lecz zawsze dobrze wiedzieć więcej, w tym jest cała frajda z nauki :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

Dinosaur Man pisze:Daliśmy się nieco zwieść z tym torozaurem analizując dostępną wówczas hipotezę synonimizacji, nie mając okazów w rękach.
albo może nauczka do tego, żeby publikować hipotezę w całości, już dopracowaną, wiele danych jeszcze czeka na publikację w tej kwestii. W tej nowej publikacji wiele jest (moim zdaniem) nietrafionych argumentów, ale jeszcze muszę się dokładniej wgryźć w całość.

EDIT
Komentarz: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=3&t=4592
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Właśnie opublikowano (zapowiadaną już wcześniej na forum) monografię opisującą osteologię holotypu tyranozauryda Alioramus altai.

Brusatte SL, Carr TD, Norell MA. 2012. The osteology of Alioramus, a gracile and long-snouted tyrannosaurid (Dinosauria, Theropoda) from the late Cretaceous of Mongolia. Bulletin of the American Museum of Natural History 366: 1-197.
http://dx.doi.org/10.1206/770.1
http://hdl.handle.net/2246/6162 (uwaga, ponad 80 MB)

EDIT

Nowy okaz mikroraptora i jego ubarwienie (według analizy kształtu melanosomów - głównie opalizujące):
Li et al. 2012. Reconstruction of Microraptor and the evolution of iridescent plumage. Science 335: 1215-1219. http://dx.doi.org/10.1126/science.1213780
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

Mikroraptor wymaga newsa (sugerowane linki w []):

Barwy strukturalne Microraptor
Niedawne badania ujawniły, że ze skamieniałości da się odczytać kolor piór dinozaurów - zob. [ http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =14&t=3779 ]. Właśnie opublikowane analizy szczątków wczesnokredowego [dromeozauryda] [Microraptor] ujawniły, że jego upierzenie miało czarny kolor, popularny wśród innych wczesnych [Paraves] (jak [Anchiornis] czy Archaeopteryx [ http://www.dinozaury.com/2012/02/06/arc ... arne-piora ]). Tym razem nauka poszła jeszcze krok dalej. Udało się wykazać, że u mikroraptora pióra mieniły się tęczowymi kolorami - stwierdzono występowanie ubarwienia strukturalnego (to zjawisko, zwane iryzacją, zaobserwować można np. na piórach sroki czy plamach benzyny). Odkrycie sugeruje ważną rolę pokazową we wczesnej ewolucji piór. Te na ogonie mikroraptora pełniły zapewne właśnie taką funkcję, a nie - wbrew wcześniejszym przypuszczeniom - aerodynamiczną. Inna podważona nowym odkryciem hipoteza to nocny tryb życia Microraptor.

Film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XJGiPzcalwU[/youtube]

Rysunki:
http://news.mongabay.com/2012/0308-hanc ... aptor.html

Obrazek
Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

W PLoS ONE z kolei opisano jaja karłowatych tytanozaurów z Rumunii wraz ze szczątkami zarodków (na wczesnym stadium rozwoju, jeszcze przed wykształceniem kości). Zauropody te składały mniej jaj od ich kontynentalnych krewniaków, co może być adaptacją do "efektu wyspowego" (pod koniec kredy Rumunia była wyspą).

Grellet-Tinner G, Codrea V, Folie A, Higa A, Smith T (2012) First Evidence of Reproductive Adaptation to "Island Effect" of a Dwarf Cretaceous Romanian Titanosaur, with Embryonic Integument In Ovo. PLoS ONE 7(3): e32051. http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0032051.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Dinosaur Man »

Piękny ten mikroraptor, troszkę jak szpak z tą iryzacją.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: nazuul »

Znaleziska młodych zauropodów są sporadyczne a każde takie znalezisko dostarcza wielu informacji. W 2007 r. opisano (Schwarz i in.) dość kompletny szkielet młodego zauropoda z formacji Morrison (późna jura, USA). Okaz zwany jest popularnie Toni. Szacowana długość to ok. 2 m a wiek - prawdopodobnie poniżej roku. Początkowo był zidentyfikowany jako diplodokid. Teraz wykazano, że to brachiozauryd (Carballido i in., 2012; w 2010 r. przedstawiono wyniki tych badań na konferencji Society of Vertebrate Paleontology). Okaz jest znacznie bardziej kompletny niż wszystkie dotąd opisane osobniki Brachiosaurus altithorax, do którego prawdopodobnie należy. Stwierdzone zmiany w rozwoju osobniczym to: zwiększenia stopnia pneumatyzacji szkieletu, zmiany w budowie wyrostków kolczystych (np. poszerzanie w kręgach grzbietowych) oraz w proporcjach (wydłużenie szyi, ramienia i śródręcza).

O tym okazie było już (błędy są): http://www.dinozaury.com/2007/07/13/pra ... z-wyoming/


Chronologicznie:
Schwarz, D., Ikejiri, T., Breithaupt, B., Sander, P.M. & Klein, N. (2007) "A nearly complete skeleton of an early juvenile diplodocid (Dinosauria: Sauropoda) from the Lower Morrison Formation (Late Jurassic) of north central Wyoming and its implications for early ontogeny and pneumaticity in sauropods" Historical Biology, 19 (3), 225-253.

Carballido, J., Schwarz-Wings, D., Marpmann, S. & Sander, P.M. (2010) "Systematic reevaulation of “Toni“ the juvenile sauropod from the Morisson Formation" Society of Vertebrate Paleontology Abstracts with Programs, 69A

Carballido, J., Marpmann, S., Schwarz-Wings, D. & Pabst, B. (2012) "New information on a juvenile sauropod specimen from the Morrison Formation and the reassessment of its systematic position" Palaeontology. doi: 10.1111/j.1475-4983.2012.01139.x

Abstract: Morphological changes in the ontogeny of sauropods are poorly known, making difficult to establish the systematic affinities of very young individuals. New information on an almost complete juvenile sauropod (SMA 0009) with an estimated total length of about 2 m is here presented. The specimen was described as a diplodocid owing to the presence of some putative synapomorphies of this group. However, recent further preparation revealed the absence of diplodocid characters and the presence of macronarian derived characters. To test the affinities of this specimen, a phylogenetic analysis was conducted. The strict consensus tree recovers the specimen as a basal titanosauriform, in an unresolved relation with Brachiosaurus and Giraffatitan. Nevertheless, a brachiosaurid assignment is here suggested in base of the widely accepted monophyly of this group (only recovered when SMA 0009 is placed within this group). Although the existence of a new taxon cannot be completely ruled out, the combination of derived and plesiomorphic characters in the specimen suggests its assignment to Brachiosaurus. Sixteen extra steps are needed to place this specimen within Diplodocidae. The high cost to place this specimen within this group is owing to the fact that several diplodocid characters are absent in SMA 0009, such as the absence of divided centroprezygapophyseal lamina in cervical vertebrae, procoelous anterior caudal centra, composed lateral lamina in anterior caudal vertebrae, elongated middle caudal vertebrae, short cervical ribs and caudolateral projection of distal condyle of metatarsal I. Finally, the systematic position reveals few major ontogenetic transformations. These affect the pneumatic structures (e.g. change from simple pleurocoels in the cervical vertebrae to complex pleurocoels and the development of lateral excavations in the dorsal vertebrae) but also include unrecorded transformations of the neural spine (e.g. the development of the spinodiapophyseal lamina, the widening of the neural spines in the dorsal vertebrae) and allometric growth in some limb bones.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2012 - nowe informacje

Post autor: Ag.Ent »

Tym razem kolejny młodziak:
Z formacji Cloverly opisano niekompletny szkielet juwenilnego teropoda Acrocanthosaurus atokensis. Na podstawie linii zahamowanego wzrostu w kości udowej oszacowano masę zwierzęcia w poszczególnych latach życia. Analiza sugeruje, że akrokantozaur rósł w podobnym tempie jak allozaur i większość tyranozaurydów, a maksymalne rozmiary osiągał w 20-30 lat. D'Emic i współpracownicy stwierdzają ponadto, że akrokantozaur jest jedynym potwierdzonym wczesnokredowym olbrzymim teropodem z Ameryki Północnej.

D'Emic MD, Melstrom KM, Eddy DR. 2012. Paleobiology and geographic range of the large-bodied Cretaceous theropod dinosaur Acrocanthosaurus atokensis. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology. http://dx.doi.org/10.1016/j.palaeo.2012.03.003.

Opisano ponadto liczne tropy dinozaurów (teropodów, zauropodów, ankylozaurów, ornitopodów i innych dwunożnych ptasiomiednicznych) - a prócz tego np. żółwi i przypuszczalnie krokodyli - z piaskowca Obernkirchen (berrias) w północno-zachodnich Niemczech.

Hornung JJ, Böhme A, van der Lubbe T, Reich M, Richter A. 2012. Vertebrate tracksites in the Obernkirchen Sandstone (late Berriasian, Early Cretaceous) of northwest Germany— their stratigraphical, palaeogeographical, palaeoecological, and historical context. Paläontologische Zeitschrift. http://dx.doi.org/10.1007/s12542-012-0131-7.

EDIT

Histologia Tenontosaurus tilletti. Tenontozaur rósł wolniej od innych iguanodontów, takich jak hadrozaury, co oznacza, że swoje mniejsze maksymalne rozmiary osiągał wolniej od nich.
Werning S (2012) The Ontogenetic Osteohistology of Tenontosaurus tilletti. PLoS ONE 7 (3): e33539. http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0033539.

O pneumatyczności szkieletu pozaczaszkowego u triasowych archozaurów i wczesnej ewolucji ptasiego układu oddechowego:
Butler RJ, Barrett PM, Gower DJ (2012) Reassessment of the Evidence for Postcranial Skeletal Pneumaticity in Triassic Archosaurs, and the Early Evolution of the Avian Respiratory System. PLoS ONE 7 (3): e34094. http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0034094.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

ODPOWIEDZ