Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Utahraptor »

Można już oglądać nową wystawę w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN pt. "Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu". Uroczyste otwarcie nastąpi 9 stycznia. Można zobaczyć różnorodne, pięknie zachowane skamieniałości z Karatau. Polecam :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Dino »

Nie wiem, czy informował ktoś, ale Ewolucja 4, poświęcona Karatau, jest już dostępna on-line:

http://www.biol.uw.edu.pl/ewolucja/_pobr.html

http://www.dinozaury.com/2012/01/03/ewo ... a-karatau/

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Ag.Ent »

Dino pisze:Nie wiem, czy informował ktoś, ale Ewolucja 4, poświęcona Karatau, jest już dostępna on-line:
A wydawało mi się, że "Ewolucja" miała się już nie ukazywać... Ale to dobrze, że jest, w wolnej chwili przejrzę :)

Szczerze mówiąc, nie jestem do końca przekonany, że okaz z Kazachstanu to faktycznie pióro, bardziej widziałbym to jako łuskę - w ich (łusek) morfologii występowała też bardzo duża różnorodność morfologiczna. Skład izotopowy też nie wyklucza takiej interpretacji. Będę musiał jeszcze raz przejrzeć artykuły z "Ewolucji" i "Historical Biology" i wyrobić sobie dokładniejsze zdanie...
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Utahraptor »

Pióro, to przekształcona łuska. Pytanie jaki kształt łuski, jakich zwierząt był wyjściowy dla piór?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Dawid Mika »

Utahraptor pisze:Pióro, to przekształcona łuska. Pytanie jaki kształt łuski, jakich zwierząt był wyjściowy dla piór?
Na pewno (nie chcę tu negować Twoich kompetencji, jednak dziwi mnie ta informacja) ?
Z tego co wiem wiele nowszych badań neguje tę hipotezę.

andwol
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 48
Rejestracja: 28 sierpnia 2011, o 13:53

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: andwol »

Pióro to przekształcona łuska? Są też hipotezy, że pióro wykształciło się zupełnie niezależnie od łusek, i chyba to jest pogląd przeważający dzisiaj w środowisku biologów ewolucyjnych.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Utahraptor »

Rzeczywiście jest taki pogląd, nie wiem czy przeważający. Nie pamiętam na jakiej podstawie. Czy chodziło o dane embriologiczne?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Dawid Mika »

niepublikowana cześć artykułu o teropodach pisze:[..] jakoby pióra powstały z mocno wydłużonych łusek. Jako główny dowód na tę teorię przedstawiano podobną chemiczną budowę piór i łusek, a mianowicie obecność keratyny - prostego białka należącego do skleroprotein. Teoria ta jakiś czas była bardzo popularna, później jednak zaczęła podupadać. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dwa fakty:
- nie znaleziono żadnej formy pośredniej między łuskami a piórami (pomijając nic nie znaczącej w tej kwestii longiskwamy o wydłużonych łuskach, więcej o niej wyżej).
- w czasie rozwoju embrionalnego u ptaków, które przychodzą świat pokryte pokryte piórami (tj. puchem) nie powstają one z jakichś łuskopodobnych struktur, lecz wyrastają bezpośrednio z nagiej skóry. Tak samo jest u ptaków, które na świat przychodzą ''gołe" jak np. zimorodki.

Tak więc obecnie uważa się jakoby pióra były wytworami naskórka, a nie zmodyfikowanymi łuskami. [...]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: nazuul »

Dawid - cały artykuł wymaga gruntownej rewizji, ten fragment też.
Utahraptor pisze:Czy chodziło o dane embriologiczne?
tak
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Ag.Ent »

niepublikowany artykuł o teropodach. [w:] Dawid Mika pisze:- w czasie rozwoju embrionalnego u ptaków, które przychodzą świat pokryte pokryte piórami (tj. puchem) nie powstają one z jakichś łuskopodobnych struktur, lecz wyrastają bezpośrednio z nagiej skóry.
Łuski też są tworem naskórka :) A dokładniej, zarówno łuski, jak i pióra powstają w wyniku interakcji pomiędzy nabłonkiem a mezenchymą. Badania embriologiczne (przynajmniej te, o których czytałem) mocno sugerują, że zarodkowe populacje łusek (z nóg kury) są homologiczne z populacjami komórek naskórka, z których powstają pióra. Te komórki mogą być też homologiczne z zarodkowym naskórkiem aligatora.
Z tym że nie jestem w stanie powiedzieć, na ile cytowane poniżej publikacje są jeszcze dziś aktualne. Może są, a może już nie są.

Literatura
Chuong et al. 2000. Evo-Devo of feathers and scales: building complex epithelial appendages. Current Opinion in Genetics and Development 10: 449-456.http://ncsce.org/PDF_files/feathers/200 ... andDev.pdf
Sawyer i Knapp. 2003. Avian skin development and the evolutionary origins of feathers. Journal of Experimental Zoology (Mol Dev Evol) 298B: 57-72. http://biology-web.nmsu.edu/houde/Sawye ... p_2003.pdf
Sawyer et al. 2003. Origin of feathers: Feather beta (β) keratins are expressed in discrete epidermal cell populations of embryonic scutate scales. Journal of Experimental Zoology (Mol Dev Evol) 295B: 12-24. http://www.oocities.org/ggjetfred/data/ ... erEtAl.pdf
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Utahraptor »

Ja mam stos artów o powstaniu piór, ale jakoś nie chciało mi się do tej pory czytać. Mogę Ci wysłać, ale nie są już świeże (mają po parę lat). Z danymi embriologicznymi trzeba podchodzić ostrożnie. W rozwoju embrionalnym wiele zmian morfologicznych o podłożu filogenetycznym mogło ulec zatarciu. Pióra powstały ponad 150 mln lat temu. Czyli upłynęło sporo czasu, by to przejście zostało wycięte z rozwoju. Ewolucja zazwyczaj wykorzystuje dostępne już materiały. Rzadko powstaje coś zupełnie nowego. Z drugiej strony kto wie?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Dinosaur Man »

Raczej to co ulega zatraceniu w tak zaawansowanym stopniu nie ma szans odtworzenia w przyszłości. Kiedyś też czytałem, jakoby pióra nie były homologiczne do łusek, ale patrząc na przebieg ewolucji i jak to Utathraptor dobrze ujął, coś na poziomie embrionu może ulec zatarciu, w tym pierwotnie występujące łuski, które stopniowo były zastępowane przez pióra. Można owszem wnioskować o homologii na podstawie miejsc pokrytych łuskami, które czasem są zastępowane przez pióra, ale nie jest to regułą (a więc zmiana ewolucyjna następuje bez stałego wyłączenia genów), np. na nogach u niektórych sów.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Dino »

Otwarcie wystawy nastąpi o godzinie 13, postaram się tam zagościć ;)

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Utahraptor »

Było o kondycji Instytutu Paleobiologii PAN i historii paleo w Polsce. Także o idei Narodowego Muzeum Przyrodniczego. No i oczywiście wystawa - warto zobaczyć bo ciekawy stan zachowania skamieniałości. Dużo zachowanych szczegółów anatomicznych, choć wszystko oczywiście zmiażdżone. Poza tym dużo znajomych twarzy, wielu paleontologów. Chyba pierwszy raz widziałem prof. Zofię Kielan-Jaworowską. Były też napoje i ciasta :D
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowa wystawa w ME: Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu

Post autor: Dino »

Ja się bardzo cieszę, że wpadłem, zjawiło się sporo osób, a możliwość krótkiej rozmowy z ikoną polskiej paleontologii, jaką jest prof. Kielan-Jaworowska jest wspaniałym doświadczeniem :)

Najcenniejsze znalezisko, pra-pióra, oprawione w złote ramy i odsłonięte w sposób niemalże epicki (brakowało jedynie fanfarów i werbli) nasunęło mi pewne skojarzenie :D

Szkoda, że nie miałem aparatu fotograficznego; podejrzewam jednak, że na stronie Muzeum Ewolucji niebawem pojawi się trochę zdjęć z wydarzenia.

ODPOWIEDZ