[ZNOWU PYTANIE] Największy pajęczak


Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

[ZNOWU PYTANIE] Największy pajęczak

Post autor: minmi »

Jak nazywał się największy pajęczak wszech czasów? Czy wiecie coś na jego temat?



PS: Potrzebuję na referat z biologii.
Obrazek

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [ZNOWU PYTANIE] Największy pajęczak

Post autor: szerman »

minmi pisze:Jak nazywał się największy pajęczak wszech czasów?
Pajęczak, czyli niekoniecznie pająk ;) Pajęczaki to gromada do której należą m.in. pająki, ale także np. skorpiony i roztocza. Wydaje mi się, że to jakiś skorpion powinien być największy (choćby ze względu na posiadanie szczypiec i ogona), a nie jakiś pająk, albo coś innego, ale kto wie. Tu masz jednego z największych przedstawicieli skorpionów (niestety nie jest napisane, czy jest największy, czy nie):
http://en.wikipedia.org/wiki/Brontoscorpio

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Post autor: skrecu »

to musi być jakiś środkowopaleozoiczny skorpion
niestety staroraki (w tym wielkoraki) nie zaliczają się do pajęczaków a były większe!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [ZNOWU PYTANIE] Największy pajęczak

Post autor: Suchomim »

Największy, który znam to Sylurski Brontoscorpio anglicus. Ale pewnie były większe. Jeszcze znalazłem tego- Pulmonoscorpius kirktonensis.
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2015, o 08:43 przez Suchomim, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aleks24fg
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 18 października 2014, o 11:12
Imię i nazwisko: Aleksander Żelski
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: [ZNOWU PYTANIE] Największy pajęczak

Post autor: Aleks24fg »

Hmm, chodzi ci tylko o kopalne czy współczesne też mogą być? Bo z kopalnych to mogę podać ci kilka z którymi się spotkałem. Jeśli chodzi o pająki to największym jest Mongolarachne (= Nephila) jurassica, uważany za największego pająka budującego sieci. Z Eurypteridów to Megarachne, bo widzę że nikt o nim jeszcze nie wspominał, może i nie największy ale i tak 34 cm długości ciała i 50 cm rozpiętości odnóży to mało nie jest. I tu taka ciekawostka, kiedyś uważano go za największego pająka i rekonstruowano jako podobnego do współczesnych ptaszników. A z współczesnych pająków to największe są: Theraphosa leblondii, T. apophysis i niedawno opisany gatunek prządki N. komaci.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re:

Post autor: nazuul »

Aleks24fg pisze:z kopalnych to mogę podać ci kilka z którymi się spotkałem. Jeśli chodzi o pająki to największym jest Mongolarachne (= Nephila) jurassica, uważany za największego pająka budującego sieci. Z Eurypteridów (...)
ale przecież
skrecu pisze:to musi być jakiś środkowopaleozoiczny skorpion
niestety staroraki (w tym wielkoraki) nie zaliczają się do pajęczaków a były większe!
Właściwie po co wpisywać tutaj wypowiedzi, które nic nie wnoszą do tematu, skoro już dawno (zob. "PS" w pierwszym poście i datę) szerman odpowiedział...
szerman pisze:Tu masz jednego z największych przedstawicieli skorpionów (niestety nie jest napisane, czy jest największy, czy nie):
http://en.wikipedia.org/wiki/Brontoscorpio
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [ZNOWU PYTANIE] Największy pajęczak

Post autor: Ag.Ent »

Aleks24fg pisze:Jeśli chodzi o pająki to największym jest Mongolarachne (= Nephila) jurassica, uważany za największego pająka budującego sieci.
Tylko wśród kopalnych, bo ze współczesnych pająków sieciowych większe są np. Nephila komaci, N. pilipes i jeszcze kilka innych gatunków prządek. W ogóle kopalne pająki nie dorównują rozmiarami największym współczesnym ptasznikom.
Aleks24fg pisze:Z Eurypteridów to Megarachne, bo widzę że nikt o nim jeszcze nie wspominał, może i nie największy ale i tak 34 cm długości ciała i 50 cm rozpiętości odnóży to mało nie jest. I tu taka ciekawostka, kiedyś uważano go za największego pająka i rekonstruowano jako podobnego do współczesnych ptaszników.
Te wymiary to właśnie pamiątka z tych "pajęczych" czasów. Według rekonstrukcji Seldena i in. (2005) Megarachne ma ok. 54 cm długości, ale to dość niewiele jak na wielkoraka - największe z nich miały 2-2,5 m.

Awatar użytkownika
jopi
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 3
Rejestracja: 5 lutego 2016, o 18:08
Lokalizacja: Radom

Re: [ZNOWU PYTANIE] Największy pajęczak

Post autor: jopi »

Nie wiem jak się nazywa, wiem że miał 40 cm odnóża.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [ZNOWU PYTANIE] Największy pajęczak

Post autor: szerman »

jopi pisze:Nie wiem jak się nazywa, wiem że miał 40 cm odnóża.
https://en.wikipedia.org/wiki/Brontoscorpio
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ