Nowa filogeneza bazalnych Tetanurae

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Nowa filogeneza bazalnych Tetanurae

Post autor: Daniel Madzia »

Wiedzialem o tym juz wczesniej, bo rozmawialem na ten temat ze Stevem, ale i tak... wow :!:
Benson, R.B.J., M.T. Carrano & S.L. Brusatte. 2009. A new clade of archaic large-bodied predatory dinosaurs (Theropoda: Allosauroidea) that survived to the latest Mesozoic. Naturwissenschaften doi:10.1007/s00114-009-0614-x

Abstract: Non-avian theropod dinosaurs attained large body sizes, monopolising terrestrial apex predator niches in the Jurassic-Cretaceous. From the Middle Jurassic onwards, Allosauroidea and Megalosauroidea comprised almost all large-bodied predators for 85 million years. Despite their enormous success, however, they are usually considered absent from terminal Cretaceous ecosystems, replaced by tyrannosaurids and abelisaurids. We demonstrate that the problematic allosauroids Aerosteon, Australovenator, Fukuiraptor and Neovenator form a previously unrecognised but ecologically diverse and globally distributed clade (Neovenatoridae, new clade) with the hitherto enigmatic theropods Chilantaisaurus, Megaraptor and the Maastrichtian Orkoraptor. This refutes the notion that allosauroid extinction pre-dated the end of the Mesozoic. Neovenatoridae includes a derived group (Megaraptora, new clade) that developed long, raptorial forelimbs, cursorial hind limbs, appendicular pneumaticity and small size, features acquired convergently in bird-line theropods. Neovenatorids thus occupied a 14-fold adult size range from 175 kg (Fukuiraptor) to approximately 2,500 kg (Chilantaisaurus). Recognition of this major allosauroid radiation has implications for Gondwanan paleobiogeography: The distribution of early Cretaceous allosauroids does not strongly support the vicariant hypothesis of southern dinosaur evolution or any particular continental breakup sequence or dispersal scenario. Instead, clades were nearly cosmopolitan in their early history, and later distributions are explained by sampling failure or local extinction.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Świetnie, że już jest :D
jakiś czas temu zobaczyłem tą prackę na stronie Stephena Brusatte. Nie myślałem, że chodzi aż o tyle problematycznych taksonów. Obstawiałem aeosteona i orkoraptora - a tu taka niespodzianka, a co do megaraptora i chilantaizaura - obstawiałem, ze to jednak spinozaurpidy. Tak czy ianczej - fajnie!

czas poprawić kilka artykułów i opisów :wink:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:Nie myślałem, że chodzi aż o tyle problematycznych taksonów.
Chodzi o jeszcze wieksza liczbe taksonow! Troszeczke juz o tym pisalem tutaj, ale nieporownywalnie obszerniej bede o nowej analizie i nomenklaturze pisal na Wild Prehistory. W kazdym razie nie tak dlugo temu pisalem o "polarnym allozaurze" (= Australovenator sp.) i narzekalem na zle analizy (punkt 5), wiec jestem szczesliwy, ze sa ludzie, ktorzy nie robia ciagle tego bledu, ze tylko wrzucaja nowy takson do starej analizy... Super... Na prawde; w ogole sie nie dziwie, ze wynik tak sie rozni od poprzednich analiz!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Przygotowałem newsa (przy okazji - trzeba poprawić opisy wszystkich neowenatorydów :wink: EDIT - aerosteona, australowenatora, megaraptora, chilantaizaura i orkoraptora już przerobiłem):


Carcharodontosauria, Neovenatoridae i Megaraptora - czyli karnozaurowa rewolucja.

Jeszcze do niedawna kwestia filogenezy bardziej bazalnych - nienależących do Coelurosauria - teropodów była gorzej znana i (może prócz allozauroidów - Brusatte i Sereno, 2008) nie cieszyła się tak dużą popularnością, jak tych bliższych ptakom teropodów. Ceratozaury doczekały się niedawno rewizji (Carrano i Sampson, 2008). Teraz przyszła kolej na bazalne (niecelurozaurowe) tetanury.
Właśnie ukazała się publikacja naukowców pod przewodnictwem Rogera Bensona dotycząca filogenezy bazalnych tetanurów. Naukowcy zauważyli, że problematyczne dotąd taksony - Aerosteon, Australovenator, Chilantaisaurus, Fukuiraptor, Megaraptor, Neovenator i Orkoraptor (uważane - zależnie o który z tych teropodów chodzi - za bliskie spinozaurydom, za karnozaury albo bazalne celurozaury) - mają ze sobą wiele wspólnego. Po wnikliwych porównaniach i analizach paleontolodzy stwierdzili, że te - dotąd tak tajemnicze teropody - tworzą klad, który nazwali Neovenatoridae. Jest on siostrzanym taksonem Carcharodontosauridae (który to został przedefiniowany tak, aby nie zawierał neowenatorydów), z którym tworzy nowo utworzony Carcharodontosauria. Zaawansowani przedstawiciele Neovenatoridae zostali umieszczeni w kolejnej nowej grupie - Megaraptora. Megaraptory to karnozaury o unikalnej budowie. Miały wydłużone, potężne przednie łapy, a na nich wielkie i wąskie pazury przystosowane do zabijania. Umiały szybko biegać, na co wskazują wydłużone dolne partie kończyn tylnych - co nie było wcześniej zaobserwowane u bazalnych tetanurów. Cechuje je też znaczny stopień pneumatyzacji kości kończyn, spotykany także u ptaków. Neowenatorydy były kosmopolityczną i najbardziej zróżnicowaną grupą wśród karnozaurów. Neowenatorydy to grupą teropodów, któr odniosła duży sukces - jej przedstawiciele żyli od wczesnej kredy (przynajmniej barrem, ~130 Ma) do niemal końca kredy (~70 Ma) i we wszystkich ekosystemach, które odtworzono na podstawie znalezisk z formacji geologicznych, były dominującymi drapieżnikami.
Przy okazji Benson, Carrano i Brusatte opublikowali (w nieco zmienionym kształcie) oczekiwaną od ponad roku hipotezę dotyczącą filogenezy tetanurów opartą na analizach głównego autora - wybitnego znawcy tej tematyki.
Należy zauważyć, że Benson i współpracownicy nie przetestowali pewnej intrygującej możliwości - mianowicie takiej, że megaraptory mogą być bliższe ptakom niż karnozaurom (tj. były by wtedy celurozaurami - a nie ich "naśladowcami"). Jedynymi przedstawicielami Coelurosauria włączonymi do analizy były Compsognathus, Guanlong i Tanycolagreus.

Dowiedz się więcej o nowej grupie teropodów i ich krewnych w artykule o karnozaurach.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

nazuul pisze:Należy zauważyć, że Benson i współpracownicy nie przetestowali pewnej intrygującej możliwości - mianowicie takiej, że megaraptory mogą być bliższe ptakom niż karnozaurom (tj. były by wtedy celurozaurami - a nie ich "naśladowcami"). Jedynymi przedstawicielami Coelurosauria włączonymi do analizy były Compsognathus, Guanlong i Tanycolagreus.
Heh, wykrakałem? :lol: http://theropoddatabase.blogspot.com/20 ... ridae.html
Może za parę lat Mickey to opublikuje...


BTW, musimy uważnie patrzeć kiedy pracki ustanawiające nowe taksony zostały opublikowane - we wielu miejscach jest źle napisane. Przykładowo ta omawiana w tym temacie wyszła na papierze w 2010, więc trzy nowe klady mają ten rocznik. :wink: Wynika to z faktu, że artykuły są najpierw publikowane w internecie a dopiero później - często po wielu miesącach i w następnym roku - wychodzą drukiem. Dotyczy to m. in. (jak widać, szczególnie peridyk Proc. Royal Soc. B, ale ostatnio też swojski APP):

Neovenatoridae 2010 nie 2009
Proceratosauridae 2010 nie 2009
Albertonykus 2009 nie 2008
Beishanlong 2010 nie 2009
Austroraptor 2009 nie 2008
Tianyuraptor 2010 nie 2009
Cruxicheiros 2010 nie 2009

Z drugiej strony nieraz pracki zostają opublikowane w pewnym roku, ale informacja jest w internecie dopiero w roku następnym (jak ostatnio np. z Luoyanggia i Xianshanosaurus). Uważajmy więc na to :wink:
Ww. poprawiłem na forum i polskiej wikipedii.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Może za parę lat Mickey to opublikuje...
Wątpię :) Wielu ludzi na DML-u, jego blogu czy gdzie indziej namawiało go, żeby publikował, ale jak dotąd nie widziałem żadnej jego "oficjalnej" pracy.
nazuul pisze:Przykładowo ta omawiana w tym temacie wyszła na papierze w 2010, więc trzy nowe klady mają ten rocznik.
Powstaje ciekawe pytanie: trzy klady czy dwa? Neovenatoridae zostały opisane jako rodzina, ale Megaraptora jako takson bez rangi, więc zasada ICZN-u, według której artykuły dostępne tylko online nie stanowią "opublikowanej pracy" dotyczy chyba tylko nazwy Neovenatoridae. Niektóre artykuły ICZN-u (w tym 9. - "what does not constitute published work") dotyczą również nazw taksonów mających rangę wyższą niż nadrodzina, ale Megaraptora mieści się wewnątrz "rodziny" Neovenatoridae (przynajmniej w analizie Bensona i in.), więc nie wiem, czy nazwę Megaraptora można uznać za należącą do "grupy rodzinowej".
I jak tutaj lubić rangi? :)
nazuul pisze:Ww. poprawiłem na forum i polskiej wikipedii.
Dzięki. Sam miałem poprawić, ale zawsze miałem coś ważniejszego do roboty. :)

ODPOWIEDZ