[Opis] Parvicursor

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Parvicursor

Post autor: Tomasz »

Rozmiary:
-długość: 40cm
-wysokość: 15-20 cm
-waga 20 dag
Występowanie:
-miejsce: Mongolia - Azja (formacja Barun Goyot)
-czas: 83-71 Ma - późna Kreda
Materiał kopalny:
- Holotyp- (PIN 4487/25) (~390 mm; 162 g) niekompletne kręgi piersiowe (8, 12 i 13), fragmenty trzonów kręgów krzyżowych (1,2 i 3), siedem kręgów szyjnych (1-7), kilka szewronów (łuków nerwowych), fragmenty kości miednicznych, kość udowa (52,6 mm), tibiotarsus (75,6 mm), kość strzałkowa (15,4 mm), I kość śródstopia (3,5 mm), II k. śródstopia (54, 2 mm), III k. śródstopia (58,1 mm), IV k. śródstopia (55,2 mm), paliczki oraz dwa pazury stopy.
Przyłączone- ?(PIN coll.) niekompletna czaszka i szkielet (Mirantsev, 2004).
Obrazek

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurishia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora
Maniraptoriformes
Alvarezsauridae
Mononykinae

Parvicursor (znaczy "mały biegacz") był rodzajem małego dinozaura który posiadał długie, smukłe nogi stworzone do szybkiego biegania. Mierzył tylko 40cm od pyska do końca ogona i ważył jedynie około 200 gramów, co oznacza, że jest aktualnie najmniejszym nieptasim dinozaurem znanym z okazu dorosłego osobnika.

Tak jak inni członkowie rodziny Alvarezsauridae, Parvicursor zapewne posiadał bardzo krótkie, kołkowate przednie kończyny zakończone jednym dużym i mocnym pazurem i prawdopodobnie dwoma mocno zredukowanymi. Jednak nie mamy pewności, ponieważ nie znaleziono dotychczas kończyn przednich tego dinozaura. Prawdopodobnie pazur ten był przydatny do rozkopywania twardych kopców termitów lub do kopania w ziemi.

Parvicursor jest znany z późnokredowych osadów formacji Barun Goyot, leżącej w Khulsan w Mongolii. Odnaleziono jedynie niekompletny szkielet tego gada oznaczony numerem PIN 4487/25, składający się z miednicy, tylnej kończyny oraz kilku ogonowych kręgów. Typowy gatunek P. remotus został opisany przez Karhu i Rautiana w 1996. Najbliższymi krewnymi Parvicursor był prawdopodobnie Mononykus i Shuvuuia.

Obrazek
Tak moógł wyglądać Parvicursor


Gatunki:
Parvicursor Karhu i Rautian, 1996
Parvicursor remotus Karhu i Rautian, 1996
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2008, o 21:50 przez Tomasz, łącznie zmieniany 9 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Możnaby dodać jeszcze odkryte skamieniałości w opisie zamiast w ogólnych danych podpunktu materiał kopalny :wink: :

Holotyp- (PIN 4487/25) (~390 mm; 162 g) niekompletne kręgi piersiowe (8, 12 i 13), fragmenty trzonów kręgów krzyżowych (1,2 i 3), siedem kregów ogonowych (1-7), kilka szewronów (łuków nerwowych), fragmenty kości miednicznych, kość udowa (52,6 mm), tibiotarsus (75,6 mm), kość strzałkowa (15,4 mm), I kość śródstopia (3,5 mm), II k. śródstopia (54, 2 mm), III k. śródstopia (58,1 mm), IV k. śródstopia (55,2 mm), paliczki oraz dwa pazury stopy.
Przyłączone- ?(PIN coll.) niekompletna czaszka i szkielet (Mirantsev, 2004).

O i jeszcze w kwestii klasyfikacji:
Dinosauria
Saurishia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora
Maniraptoriformes
Maniraptora/Ornthomimosauriformes*
Alvarezsauridae
Mononykinae?

Co do twojej wersji to mam małe ale- Parvicursoridae jest po pierwsze nieaktywne, po drugie zawiera jeden rodzaj znany z niekompletnego szkieletu a po trzecie jest to synonim Alvarezsauridae. Istnieje także nieaktywna podrodzina Parvicursorinae, która według większośći jest z punktu widzenia definicji tym samym kladem co Mononykinae, a Karhu & Rautian w 1996 roku strzelili jednym słowem wielka gałe, zaliczając jednoczesnie wpdake w swojej karierze paleontologów. Radziłbym więc usunięcię z opisu tych nazw lub tylko wspomnieć o propozycjach ich utworzenia przez wspomnianych przeze mnie badaczy.

Co do mojej klasyfikacji to sytuacja ornithomimosauriformes nie jest pewna, gdyż nie ma 100% co do tego, że cos z ornitomimami miały w ogóle wspólnego. Niektorzy zaliczają alwarezzaurydy do maniraptorów, inni do metornitów lub eumaniraptorów, jeszcze inni do ornitomimozaurokształtnych. Co do tej ostatniej grupy to ona sama także nie jest pewna. Jedni zaliczają Ornithomimosauria do maniraptorów, a inni wraz z Alvarezsauridae (w jako Ornithomimosauriformes) do Tyrannoraptora jako klad siostrzany do maniraptoriformes, a nawet blisko spokrewniony z Tyrannosauroidea :wink: Dlatego o tym co tu napisałem tez warto wspomnieć.

Najbliższymi krewnymi Parvicursor był prawdopodobnie Mononykus i Shuvuuia.

Wymiary (zapewne z wikipedii): są tylko szacowaniami, dlatego nigdy nie będa dokładne, dlatego (po za tym w długości się pomyliłeś) trzeba je zmienić:
Dł: ok. 40 cm
Masa: do 20 dag

Na stronie aby określić miliony lat temu uzywamy skrótu Ma
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2007, o 17:48 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Wielkie dzięki za obszerne i dokładne informacje...

Mam jeszcze pytanie:
Jakie są prawidłowe wymiary tego gada??
- www.dinosaurier-web.de podaje 1m długości, 0,3m wysokości i 2kg wagi
- polska wikipedia że 60-100cm długości, 30cm wzrostu i 2 kg wagi
- angielska wikipedia podaje 39cm długości i 162 gramy wagi
- czeska i hiszpańska wikipedia podaje 45-55 cm długości

Sam się już pogubiłem.. szczególnie jeśli chodzi o wage: różnica pomiędzy 162 gramami a 2 kilogramami jest bardzo duża :?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Zdecydowanie to angielska wikipedia podaje właściwe rozmiary tego teropoda :)

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Zdecydowanie to angielska wikipedia podaje właściwe rozmiary tego teropoda :)
Zdecydowanie? Popatrz jeszcze raz co z niego znamy:

Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Znając jednak przyblizone proporcje ciała alwarezzaurydów, mozna także oszacować przyblizona długość i masę co nie jest łatwe. To co pokazane jest na rysunku ma (w tejże skali) ok. 20 cm, dlatego drugie 20 cm (20+20=40 :wink: ) to chyba wystraczające. Zastanawia mnie jednak to, że Mortimer na Theropods Database wymienia w holotypie kręgi szyjne, a ja ich powyżej nie widze :?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Sebastian pisze:Znając jednak przyblizone proporcje ciała alwarezzaurydów, mozna także oszacować przyblizona długość i masę co nie jest łatwe.
No właśnie przybliżoną ;).. Danielowi zapewno chodziło o to że podkreśliłeś swoje zdanie wyrażaniem "zdecydowanie"...
Sebastian pisze:Zastanawia mnie jednak to, że Mortimer na Theropods Database wymienia w holotypie kręgi szyjne, a ja ich powyżej nie widze :?
Nie wiem dlaczego na rysunku nie umieszczono kręgów szyjnych.. byc może autor o nich zapomniał lub chiał pokazać jedynie tylnią część szkieletu tego gada... Ja tą fote znalezłem na http://www.paleograveyard.com/parvicursor.html
Ostatnio zmieniony 10 listopada 2007, o 12:57 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Znając jednak przyblizone proporcje ciała alwarezzaurydów, mozna także oszacować przyblizona długość i masę co nie jest łatwe.
Nie widze wielkiej roznicy miedzy 40-50 cm. Szczegolnie, ze znamy tylko niekompletny szkielet pozaczaszkowy...
Sebastian pisze:Zastanawia mnie jednak to, że Mortimer na Theropods Database wymienia w holotypie kręgi szyjne, a ja ich powyżej nie widze :?
Ja ich nie widze wymienione nawet na The Theropod Database? :wink:

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Sory pomyłka- żle spojrzałem. Ale co do wielkości to nie ma się co sprzeczać bo zaczyna to przypominac kłótnię, czy argentinozaur miał 35 czy 36 m długości :) Co do źródeł to 1 m lub 2 kg to przesada, ale w granicach tych, o któych napisałem zapewne się ten gad mieścił. Pozdrawiam :mrgreen:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Sory pomyłka- żle spojrzałem. Ale co do wielkości to nie ma się co sprzeczać bo zaczyna to przypominac kłótnię, czy argentinozaur miał 35 czy 36 m długości :)
Nie, oczywiscie nie chodzi mi o sprzeczanie sie ĂĄ la "35 czy 36 metrow u argentynozaura". Chodzi mi raczej o to, ze na podstawie niekompletnego materialu kopalnego nie mozna podac dokladne rozmiary, a wiec nie mozna tez ustalic, ktore z oszacowan podane na Wikipedii jest "zdecydowanie" prawidlowe ;)

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Brak kręgów szyjnych na rekonstrukcji może oznaczać słabe zachowanie tych kości i/lub to, że nie były artykułowane i nie można ustalić ich dokładną pozycję w kręgosłupie.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Nie nie- nie zostały nalezione: to moja pomyłka :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Parvicursor

Post autor: nazuul »

dorbne poprawki: :wink:
Tomasz pisze:krutkie, kołkowate przednie kończyny zakończone
krĂłtkie
Tomasz pisze:Gdy tylko wyczówał zagrożenie
wyczuwał
Tomasz pisze:Parvicursor jest znany z późno kredowych osadów
późnokredowych
Tomasz pisze:Najbliższymi krewnymi Parvicursor był prawdopodobnie...
kursywa :wink:

Poprawiłem :D - Tomasz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis]

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:Rozmiary:
-długość: 40cm
-wysokość: ??
-waga 20 dag
Moje oszacowanie wysokości:
Na podstawie porporcji i długości kości (udo - 52,6 mm), tibiotarsus (75.6 mm) , metatarsal II (54.2 mm) - mamy około 17 cm wysokości (dajmy 15-20)
Tomasz pisze:-miejsce: Mongolia - Azja
formacja Barun Goyot
Tomasz pisze:Maniraptora/Ornthomimosauriformes*
Alvarezsauridae
Mononykinae?
Mononykinae bez "?
http://home.comcast.net/~eoraptor/Ornithomimosauria.htm pisze:Mononykinae Chiappe, Norell and Clarke, 1998
Definition- (Mononykus olecranus + Shuvuuia deserti + Parvicursor remotus) (modified from Chiappe et al., 1998)
i bez kursywy

i nie ma kladu Ornthomimosauriformes - chodziło o Ornithomimiformes :wink:
Tomasz pisze:Gatunki:
Parvicursor - Karhu i Rautian, 1996
Parvicursor remotus - Karhu i Rautian, 1996
bez "-"
Tomasz pisze:Tak jak inni członkowie rodziny Alvarezsauridae, Parvicursor zapewne posiadał bardzo krótkie, kołkowate przednie kończyny zakończone tylko jednym całkowicie zredukowanym, dużym pazurem, (...)
Alvarezsauridae bez kursywy
co do pazura, powinno brzmieć tak
jednym dużym i mocnym pazurem i prawdopodobnie dwoma mocno zredukowanymi. Jednak nie mamy pewności, ponieważ nie znaleziono dotychczas kończyn przednich tego dinozaura. Prawdopodobnie pazur ten był przydatny do rozkopywania twardych kopców termitów lub do kopania w ziemi.
Tomasz pisze:Niestety pazur ten nie mógł służyć do obrony z powodu nieprzystosowania do szybkich, elastycznych ruchów.
sprawa zlaeży od punktu widzenia - dla drapieżców jest "stety", ale chyba można tak zostawić
Tomasz pisze:Parvicursor jest znany z późnokredowych osadów formacji Barungoiotan (Barun Goyot Formation) leżącej w Khulsan w Mongolii.
Barungoiotan (poprawnie Barungoyotian) to chyba określenie wieku, lepiej samo formacja Barun Goyot
Tomasz pisze:Odnaleziono jedynie niekompletny szkielet tego gada o holotypie PIN 4487/25, składający się z miednicy, tylnej kończyny oraz kilku ogonowych kręgów.
oznaczony numerem
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Parvicursor

Post autor: szerman »

Tomasz pisze:Materiał kopalny:
- Holotyp- (PIN 4487/25) (~390 mm; 162 g) niekompletne kręgi piersiowe (8, 12 i 13), fragmenty trzonów kręgów krzyżowych (1,2 i 3), siedem kregów szyjnych (1-7), (...)
kręgów
Tomasz pisze:Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurishia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora
Maniraptoriformes
Maniraptora/Ornthomimosauriformes*
Alvarezsauridae
Mononykinae?


Ornithomimosauriformes
Tomasz pisze:Mierzył tylko 40cm od pyska do końca ogona i ważył jednynie około 200 gramów, co oznacza, że jest aktualnie najmniejszym nieptasim dinozaurem znanym z okazu dorosłego osobnika.
jedynie
Tomasz pisze:Typowy gatunek P. remotus został opsiany przez Karhu i Rautiana w 1996.
opisany

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Ornithomimosauriformes jest nieaktywny

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Ornithomimosauriformes
A to jest coś takiego? Czy chodzi o Ornithomimiformes?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Takie coś jak Ornthomimosauriformes istnieje tylko na forum D.com! - juz o tym pisałem powyżej :P

Tak swoją drogą, to łączenie alwarezaurydów z ornitomimozaurami to hipoteza wątpliwa tak samo jak uważanie tych pierwszych za ptaki, która z niewiadomego powodu zrobiła olbrzymia kariere na naszym forum.

EDIT
Ornithomimosauriformes (już z "i") oczywiście także nie istnieje. Pousuwałem z kilku tematów tego dziwoląga.

Wprowadziłem tez poprawki postulowane powyżej.

ODPOWIEDZ