[OPIS] Mei

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Uwagi do opisu poprawionego przez szermana.

Klasyfikacja - troodonty krewnymi ornitomimozaurów to stare hipotezy, dzisiaj bezdyskusyjnie odrzucane. Zresztą co znaczy Tyrannoraptor/Maniraptora ? Każdy maniraptor jest tyranoraptorem.

Powinna być taka:

Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Paraves
Deinonychosauria
Troodontidae

Czas występowania: 139 - 136.44 Ma
Chiny (Liaoning), formacja Yixian
Astragali = kości skokowe
Jest to także dowód na to, iż dinozaury i ptaki są ze sobą blisko spokrewnione.
Nie, ptaki i dinozaury nie są spokrewnione. Ptaki są dinozaurami, a nie jakimiś ich krewnymi jak krokodyle.

Furcula = widełki obojczykowe
Podobnie jak inne troodony Mei miał charakterystyczny podłużny pysk zaopatrzony w cienkie i ostre zęby. Ofiarami teropoda padały z pewnością jaszczurki i duże owady.
Zacytuję poprawiony art o teropodach:
Andrea Cau na swoim blogu na podstawie budowy i liczby zębów, wielkości osobników, stopnia rozwoju arctometatarsus i długości szczęk podzielił (częściowo w sensie filogenenetycznym) troodontydy na kilka grup:
- owadożerne takie jak Mei czy Jinfengopteryx. Miały one dość krótkie pyski uzbrojone w ostre, ale nieząbkowane zęby. Były to niewielkie, prymitywne formy. [..]
Jego przednie kończyny pokryte były prawdopodobnie piórami, a całe ciało izolującym puchem.
??
W pierwszej części zdania chodzi o lotki, a to też pióra. Zresztą nie wiem czy na podstawie położenia kończyn upierzenie Mei nie jest pewne ...
W Chinach odkryto skamieniałości? śpiącego dinozaura sprzed około 125 mln lat temu.
Może lepiej napisać dokładniejszy czas występowania ?

Ogólnie rzecz biorąc opis można by było jeszcze rozbudować. Spróbuję isę tym zająć, ale kiedy nie wiem.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Mei

Post autor: nazuul »

szerman pisze: Zmieniłem klasyfikację na tą, zasugerowaną przez nazzula.
Źle mnie zrozumiałeś. Ja (korzystając z uprawinień moderatorskich) poprawiłem klasyfikację w opsie Sebastiana, która poprzednio wyglądała tak:
Maniraptoriformes
Maniraptora/Tyrannoraptora???
Deinonychosauria/Ornithomimosauriformes
Troodontidae
a to jest absurd (Dawid powyżej napisał czemu, a w dodatku coś takiego jak Ornithomimosauriformes nie istnieje)
Dawid Mika pisze:Czas występowania: 139 - 136.44 Ma
barrem (130-125 Ma) wg:

Xu, X. and Norell, M.A. (2006). "Non-Avian dinosaur fossils from the Lower Cretaceous Jehol Group of western Liaoning, China."Geological Journal, 41: 419-437.

Zhou, Z. (2006). "Evolutionary radiation of the Jehol Biota: chronological and ecological perspectives." Geological Journal, 41: 377–393.


EDIT - kolejna porcja zmian (bo dokłądniej przeglądnąłem opis)

szerman pisze: sclerotic plates ?
nie znam polskiego odpowiednika, ale to sa takie płytki w oczach "gadów"
szerman pisze:promienna
promieniowa

szerman pisze:W Chinach odkryto skamieniałości? śpiącego
? :wink:
szerman pisze:sprzed około 130-125 mln lat temu.
bez "temu"
szerman pisze:Podobnie jak inne troodony
poprawnie troodonty, a żeby było wiadomo o jaki takson chodzi (Troodon czy Troodontidae - choć tutaj wynika to jasno z kontekstu) to troodontydy :)
szerman pisze:Być może jego przednie kończyny pokryte były piórami, a reszta ciała izolującym puchem.
puch to tez pióra. Na kończynach pewnie były lotki
szerman pisze:Jak wynika z analizy kladystycznej przeprowadzonej przez Makovicky'ego i innych (2005), Mei jest najbliĹźszym krewnym Sinovenator (wczesnego troodonta).
zgoda. Jednak to się dość szybko zmienia i dlatego wg mnie powinniśmy znacznie ograniczyć pisanie tego typu informacji w opisach. Np. wg obecnej hipotezy filogenezy celurozaurów między najbardziej bazalnym troodontydem Sinovenator a bardziej zaawansowanym Mei plasuje się jeszcze Anchiornis - zob. artykuł o Coelurosauria (w tym artykule jest zdecydowana większośc kladogramów dotyczących różnych grup celurozaurów, w tym troodontydow, bo we większości badania ich filogenezy robi się zbiorczo - dla wszstkich celurozaurów).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re:

Post autor: nazuul »

W wątku pojawiły się informacje o przynależności Mei do Unenlagiinae - o jaką publikację chodzi (wydaną najpóźniej w 2006)?
W szczególności:
Daniel Madzia pisze:czesciej traktuje sie go jako troodontyda, ale pojawily sie watpliwosci co do tej tezy panow Xu i Norella
szerman pisze: sclerotic plates ?
chodzi o te kości w oczach - jak one się nazywają po naszemu? Inna nazwa to sclerotic ring
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] Mei

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:
szerman pisze:sclerotic plates ?
chodzi o te kości w oczach - jak one się nazywają po naszemu? Inna nazwa to sclerotic ring
Pierścienie twardówkowe.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [OPIS] Mei

Post autor: Tomasz Singer »

Tutaj kolejna rekonstrukcja śpiącego Mei. Powinna być też w naszej galerii.
Załączniki
tomekSi(13).jpg
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ