[OPIS] Mahakala

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] Mahakala

Post autor: Sebastian »

Poprawiona przez nazuula wersja niżej


Mahakala

Długość: 70 cm
Wysokość: 25 cm???
Masa: 400-500 g???
Czas: dolna kreda, kampan, ok. 80 Ma
Miejsce: Pustynia Gobi, Formacji Djadokhta, Ömnögov, Mongolia.
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Paraves
Eumaniraptora
Deinonychosauria
Dromaeosauridae


Mahakala to rodzaj bazalnego dromeozauryda, którego skamieniałości odkryto skałach datowanych na kampan (około 80 milionów lat temu) w Formacji Djadokhta w Ömnögov (Mongolia).

Mahakala to mały, 70-centymetrowej długości, dromeozauryd, którego szkielet wykazuje pewne cechy zbliżające go do wczesnych trodontów i ptaków. Niewielkie rozmiary tego dinozaura mogą świadczyć o tym, że jest on przykładem jednego z kilku etapów ewolucji Avialae, a mianowicie zmniejszeniem rozmiarów ciała. Jest to także dowód na to, że nie był to tylko element ewolucji ptaków, ale także deinonychozaurów, z którymi są spokrewnione.

Mahakala została opisana na podstawie holotypów IGM 100 oraz IGM 1033, które składają się na niekompletne kości czaszki, kręgi i kości kończyn. Proporcje ostatnich ze szczątków są bardzo podobne do tych u Archaeopteryx, Caudipteryx oraz Mei.

Nazwa tego teropoda pochodzi od imienia bustwa w buddyźmie tybetańskim- Mahakala, który jest w tej religii najpotęźniejszym strażnikiem Dharmy (praw buddyzmu).

Spis gatunkĂłw:
Mahakala- Turner, Pol, Clarke, Erickson i Norell, 2007
Mahakala omnogovae- Turner, Pol, Clarke, Erickson i Norell, 2007

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony http://www.geocities.com/dannsdinosaurs/yixd-sml.gif

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Mahakala

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:dolna kreda, kampan, ok. 80 Ma
górna kreda oczywiście :wink:
Sebastian pisze:Mahakala to mały, 70-centymetrowej długości, dromeozauryd, którego szkielet wykazuje pewne cechy zbliżające go do wczesnych trodontów i ptaków.
Bez przecinka po "długości".
Sebastian pisze:Mahakala została opisana na podstawie holotypów IGM 100 oraz IGM 1033, które składają się na niekompletne kości czaszki, kręgi i kości kończyn.
holotyp jest jeden.
Z pracy w ktĂłrej jÄ… przedtawiono ([url]http://www.sciencemag.org/cgi/reprint/317/5843/1378.pdf[/url]) pisze:Holotype. Specimen number IGM (Mongolian
Institute of Geology, Ulanbaatar) 100/1033,
a partial skull and postcranial skeleton
Sebastian pisze:bustwa
bĂłstwa
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Poprawiona przez nazuula wersja niżej


Uzupełniona wersja opisu. Zostały dwa zdania Sebastiana, więc dalej jest on autorem.

Długość: ok. 70 cm
Wysokość: ok. 25 cm ?
Waga: ok. 600 g ?
Miejsce występowania: ogniwo Tugrugyin formacja Djadokhta, Tugrugy Shireh, prowincja Ömnögov, pustynia Gobi, Mongolia
Czas występowania: ok. 80 milionów lat temu (kampan, późna kreda)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Paraves
Eumaniraptora ?
Deinonychosauria ?
Dromaeosauridae ?


Mahakala to rodzaj maniraptora (bazalnego dromeozauryda?), którego skamieniałości odkryto skałach datowanych na kampan (około 80 milionów lat temu) w formacji Djadokhta w Ömnögov (Mongolia).


Etymologia

Nazwa rodzajowa Mahakala pochodzi od imienia bóstwa w buddyzmie tybetańskim- Mahakala, który jest w tej religii najpotężniejszym strażnikiem Dharmy (praw buddyzmu). Natomiast epitet gatunkowy (omnogovae) odnosi się do prowincji Ömnögov, gdzie odkryto szczątki tego celurozaura.


Materiał kopalny

Holotyp mahakali (IGM 100 / 1033) należy do mierzącego ok. 700 mm osobnika dorosłego i zawiera: kości czołowe, kość kwadratową, tylną cześć puszki mózgowej, dźwigacz, oś, trzeci kręg szyjny, kość krzyżową, trzynaście kręgów ogonowych, trzy szewrony, łopatkę, niekompletną kość ramienną (0k. 35-40 mm), kość łokciową (ok. 40 mm), półksiężycową kość nadgarstka, kość śródręcza I, kość śródręcza II (18 mm), kość śródręcza IIII, pazury "dłoni", niekompletną kość biodrową (52,5 mm), kość udową (79 mm), kość piszczelową (110 mm), kość strzałkową, kość skokową, kość piętową, kość śródstopia I, kość śródstopia II, paliczek II-2, pazur drugiego palca stopy (17,8 mm), kość śródstopia III (82 mm), paliczek III-1 (19,1 mm), paliczek IV-1, przednią falangę IV-2.



Budowa


Mahakala była niewielkim, mierzącym ok. 70 cm (a więc podobnej wielkości co owiraptorozaur kaudipteryks, prymitywny ptak archeopteryks i troodontyd Mei) długości dinozaurem. Kość łokciowa jest szeroka, zredukowana i zwęża się od tyłu do wąskiego brzegu, a na tylnej części udowej występuje wydłużony boczny grzbiet. Wstawki wyrostka poprzecznego kręgów ogonowych są skierowane na boki. Na podstawie tych można diagnozować przynależność danej skamieliny do mahakali. Warto zwrócić uwagę, że wymieniony tu teropod wykazuje kilka cech wspólnych z troodontydami jak skierowane ku tyłowi kości czołowe wraz z wąskim regionem oczodołów, co świadczy o dużych oczodołach i inne. Nie występuje kilka charakterystycznych dla dromeozaurydów (do których może należeć) cech np. tylnoboczny rożek z serią wcięć, za to widnieje kilka cech nieznanych u tych dinozaurów. Na prootic widać charakterystyczne wgłębienia (znane u ptaków, alwarezzaurydów oraz troodontyda byronozaura), a kość kwadratowa jest dwa razy zagięta. Na kości krzyżowej znajduje się sześć niespneumatyzowanych, skostniałych dźwigaczy, znanych także u rahonawisa i welociraptora. Zrośnięte łuki neuralne tworzą charakterystyczną dla dromeozaurydów płytkę. Ogon jest mniej więcej takiej długości jak u prymitywnych ptaków (Archaeopteryx, Jeholornis), bazalnych troodontydów (Jinfengopteryx, Mei) oraz dromeozaurydów. Do uproszczenia struktury dochodzi u niego od jedenastego-dwunastego kręgu (u rahonawisa bliżej dziewiątego, a welociraptora dziesiątego). Paskopodobna (jak u ptaków), wąska łopatka ma w przekroju jajowaty kształt. Zachowany fragment kości ramiennej sugeruje, że została ona mocno zredukowana. Kość łokciowa podobnie jak u innych maniraptorów jest wygięta. Leżący na niej mały guzek służący za życia do zaczepu bicepsów świadczy o ich niewielkich rozmiarów. Półksiężycowa kość nadgarstka leży bliżej kości śródręcza, co jest plezjomorfią utraconą u większości awiali. Niewielka półka kości biodrowej jest trójkątna i nie rozszerza się na boki jak u innych (?) bazalnych dromeozaurydów. Kość udowa jest wygięta ku tyłowi. Jej mniejszy krętarz jest wysoko położony, a jego przedni brzeg przylega ścisłe do większego krętarza. Piszczel jest dłuższa od kości udowej. Boczna powierzchnia kości piętowej jest wklęsła i nie ma nacięcia, służace do połączenia z kością strzałkową (cecha wspólna z rahonawisem i zaawansowanymi alwarezzaurydami). W odróżnieniu od troodontów i mikroraptorów Mahakala ma zwężoną trzecią kości śródstopia, która występuje również u archeopteryksa i zaawansowanych dromeozaurydów. Wydaje się ona stanem wyjściowym dla Paraves.

Klasyfikacja

Wg autorów opisu mahakali jest ona bazalnym dromeozarydem, prymitywniejszym od mikroraptorów. Włoski paleontolog Andrea Cau na swoim blogu przedstawił wyniki oddzielnego umieszczania w megamatrycy kości łokciowej i pozostałych części ciała rahonawisa, powszechnie uważanego za unenlagina. Wg nich kość łokciowa należny do zaawansowanego ptaka, tymczasem pozostałe szczątki rahonawisa do bazalnego dromeozauryda, spokrewnionego z Mahakala. Jednak Mickey Mortimer na swojej stronie Theropod Database uznaje rahonawisa i mahakalę za bazalnych przedstawicieli Paraves, nie tworzących kladu.


Mahakala, a ewolucja ptakĂłw

Mahakala miała zredukowane kończyny przednie, nie nadające się do lotu. Niektórzy interpretują to jako dowód, że deinonychozaury w tym dromeozaurydy pochodzą naprawdę od nielotnych przodków. Jednak możliwe jest aby redukcja kończyn przednich tego dinozaura jest wtórna, a więc nie neguje pochodzenia deinonychozaurów od latających przodków. Mahakala reprezentuje jeden z najważniejszych etapów ewolucji lotu - zmniejszenie rozmiarów. Na podstawie rozmiarów tego teropoda, prymitywnych awiali i bazalnych troodontydów autorzy jego opisu zasugerowali jakoby wspólny eumaniraptorowy przodek deinonychozaurów i awiali był niewielkim mierzącym ok. 65 cm (mniej więcej tyle co największy okaz archeopteryksa i sapeornisa) i ważącym 600-700 g zwierzęciem.

Środowisko


Szczątki mahakali odkryto w ogniwie Tugrugyin formacji Djadokhta (Tugrugy Shireh, prowincja Ömnögovi, pustynia Gobi, Mongolia). Badania wskazują, że w kampanie na jej terenach znajdował się półpustynny stepowy teren. Sporadycznie dochodziło do większych opadów i burz piaskowych. Z tej przyczyny nie znaleziono w niej szczątków organizmów typowo wodnych jak ryb, za to występujące sporo lądowych krokodyli i żółwi. Bardzo zróżnicowane były niewielkie celurozaury jak duży alwarezzauryd Kol oraz maleńka Shuvuuia, owiraptorozaury np. Citipati czy Oviraptor, troodontyd Sauronitholestes, dromeozaurydy Velociraptor, Tsaagan oraz inne. Z tej formacji znane są również domniemane szczątki tarbozaura oznaczone jako Tarbosaurus sp. Jeśli ta intepretacja jest poprawna są to najstarsze znane szczątki tego tyranozauroida (inne są z mastrychtu). W osadach wspomnianej wyżej formacji znaleziono także szczątki prymitywnego ceratopsa Protoceratops, ankylozaura Pinacosaurus oraz nieopisanych hadrozaurydów i zauropodów. W cieniu dinozaurów żyły maleńkie ssaki jak Kryptobaatar czy Deltatheridium.


Gatunki

Mahakala Turner, Pol, Clarke Erickson i Norell, 2007
Mahakala omnogovae Turner, Pol, Clarke Erickson i Norell, 2007

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Paraves
Eumaniraptora ?
Deinonychosauria ?
Dromaeosauridae ?

(...)

Mahakala to rodzaj maniraptora (bazalnego dromeozauryda?), którego skamieniałości odkryto skałach datowanych na kampan (około 80 milionów lat temu) w formacji Djadokhta w Ömnögov (Mongolia).

(...)

Klasyfikacja

Wg autorów opisu mahakali jest ona bazalnym dromeozarydem, prymitywniejszym od mikroraptorów. Włoski paleontolog Andrea Cau na swoim blogu przedstawił wyniki oddzielnego umieszczania w megamatrycy kości łokciowej i pozostałych części ciała rahonawisa, powszechnie uważanego za unenlagina. Wg nich kość łokciowa należny do zaawansowanego ptaka, tymczasem pozostałe szczątki rahonawisa do bazalnego dromeozauryda, spokrewnionego z Mahakala. Jednak Mickey Mortimer na swojej stronie Theropod Database uznaje rahonawisa i mahakalę za bazalnych przedstawicieli Paraves, nie tworzących kladu.
W temacie o Austroraptor ustalono, że obowiązuja nas "oficjalna" wersja klasyfikacji - czyli bazalny dromeozauryd. To co wychodzi Mortimerowi to możemy napisać jako alternatywę w głębi opisu, a nie w metryczce w góry.
U Mortimera figuruje ona jako Eumaniraptora incertae sedis (oznacza to gwiazdką) a nie bazalny Paraves.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

dźwigacz, oś, trzeci kręg szyjny
polska nazwa to 'obrotnik' bądź 'kręg obrotowy'

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Opis przystosowany do formy z ED (myślę, że dobrze jest od razu przyjąć identyczną formę, jak ED, żeby Dino miał mniej roboty z przerabianiem!) i poprawiony (głównie budowa). Poprawki wymagajace komentarza pod opisem
Dawid Mika pisze:Mahakala (mahakala)

długość: ok. 70 cm
masa: ok. 600 g ?
miejsce: ogniwo Tugrugyin - formacja Djadokhta, Tugrugy Shireh, prowincja mnögov, pustynia Gobi, Mongolia
czas: 83-71 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Paraves
Eumaniraptora
Deinonychosauria
Dromaeosauridae


Mahakala to rodzaj bazalnego dromeozauryda, którego skamieniałości odkryto skałach datowanych na kampan w formacji Djadokhta w prowincji Ömnögov (Mongolia).

Etymologia
Nazwa rodzajowa Mahakala pochodzi od imienia bóstwa w buddyzmie tybetańskim - Mahakala, który jest w tej religii najpotężniejszym strażnikiem Dharmy (praw buddyzmu). Natomiast epitet gatunkowy (omnogovae) odnosi się do prowincji Ömnögov, gdzie odkryto szczątki tego celurozaura.

Materiał kopalny
Holotyp mahakali (IGM 100 / 1033) należy do mierzącego ok. 700 mm osobnika dorosłego i zawiera: fragmenty czaszki (kości czołowe, część lewej kości szczękowej, część żuchwy, kość kwadratową, tylną cześć puszki mózgowej, ząb), dźwigacz, obrotnik, trzeci kręg szyjny, kość krzyżową, trzynaście kręgów ogonowych, trzy szewrony, łopatkę, niekompletną kość ramienną (ok. 35-40 mm), kość promieniową, kość łokciową (ok. 40 mm), półksiężycową kość nadgarstka, kość śródręcza I, kość śródręcza II (18 mm), kość śródręcza III, pazury "dłoni", niekompletną kość biodrową (52,5 mm), kość udową (79 mm), kość piszczelową (110 mm), kość strzałkową, kość skokową, kość piętową, kość śródstopia I, kość śródstopia II, paliczek II-2, pazur drugiego palca stopy (17,8 mm), kość śródstopia III (82 mm), paliczek III-1 (19,1 mm), paliczek IV-1, przedni paliczek IV-2.

Budowa
Mahakala była niewielkim, mierzącym ok. 70 cm (a więc podobnej wielkości co owiraptorozaur kaudipteryks, prymitywny ptak archeopteryks i troodontyd Mei) długości dinozaurem. Kość łokciowa jest szeroka, mocno ściśnięta i zwęża się od tyłu do wąskiego brzegu, a na tylnej części udowej występuje wydłużony boczny grzbiet. Wstawki wyrostka poprzecznego kręgów ogonowych są skierowane na boki. Warto zwrócić uwagę, że wymieniony tu teropod wykazuje kilka cech wspólnych z troodontydami, jak np. sklepione grzbietowowentralnie kości czołowe, wraz z wąskim regionem oczodołów, co świadczy o dużych oczodołach. Nie występuje kilka charakterystycznych dla dromeozaurydów (do których należy wg opublikowanych badań) cech np. przednioboczny róg kości czołowych nie ma rowków połączeniowych/stawowych, za to widnieje kilka cech nieznanych u tych dinozaurów. Wgłębienie na prootic może korespondować z wtórną/drugorzędową powierzchnią stawową kości kwadratowej. Wgłębienie koresponduje topograficznie z płaszczyzną stawową u ptaków, alwarezzaurydów oraz troodontyda byronozaura. Kość krzyżowa zawiera sześć niespneumatyzowanych, zrośniętych ze sobą trzonów kręgowych, znanych u rahonawisa i dorosłych osobników welociraptora
Zrośnięte łuki neuralne na tylnych kręgach krzyżowych tworzą charakterystyczną dla dromeozaurydów płytkę. Ogon jest długi, jak u prymitywnych ptaków (Archaeopteryx, Jeholornis), bazalnych troodontydów (Jinfengopteryx, Mei) oraz dromeozaurydów. Do uproszczenia struktury dochodzi u niego od jedenastego-dwunastego kręgu (u rahonawisa bliżej dziewiątego, a welociraptora dziesiątego). Długa i wąska (jak u ptaków) łopatka ma w przekroju mocno ściśnięty, jajowaty kształt. Zachowany fragment kości ramiennej sugeruje, że została ona mocno zredukowana. Kość łokciowa, podobnie jak u innych maniraptorów, jest wygięta. Leżący na niej mały guzek służący za życia do zaczepu bicepsów świadczy o ich niewielkich rozmiarach. Półksiężycowa kość nadgarstka pokrywa proksymalne powierzchnie I i II kości śródręcza, co jest plezjomorfią utraconą u większości awiali. Niewielka półka kości biodrowej jest trójkątna i nie rozszerza się na boki jak u innych bazalnych dromeozaurydów. Kość udowa jest wygięta ku przodowi. Jej mniejszy krętarz jest dobrze wykształcony a jego przedni brzeg przylega ścisłe do większego krętarza. Piszczel jest dłuższa od kości udowej. Boczna powierzchnia kości piętowej jest wklęsła i nie ma żłobków, służących do połączenia z kością strzałkową (cecha wspólna z rahonawisem i zaawansowanymi alwarezzaurydami). W odróżnieniu od troodontów i mikroraptorów Mahakala ma niezwężoną trzecią kości śródstopia, co występuje również u archeopteryksa i zaawansowanych dromeozaurydów. Wydaje się ona stanem wyjściowym dla Paraves.

Klasyfikacja
Wg autorów opisu mahakali jest ona bazalnym dromeozaurydem, prymitywniejszym od mikroraptorów i unenlaginów. Włoski paleontolog Andrea Cau na swoim blogu przedstawił wyniki oddzielnego umieszczania w megamatrycy kości łokciowej i pozostałych części ciała rahonawisa, powszechnie uważanego za unenlagina. Wg nich kość łokciowa należny do zaawansowanego ptaka, tymczasem pozostałe szczątki rahonawisa do bazalnego dromeozauryda, spokrewnionego z Mahakala. Mickey Mortimer na swojej stronie Theropod Database uznaje mahakalę za bazalnego przedstawiciela Paraves lub dromeozauryda.

Mahakala a ewolucja ptaków
Mahakala miała zredukowane kończyny przednie, nie nadające się do lotu. Niektórzy interpretują to jako dowód, że deinonychozaury, w tym dromeozaurydy pochodzą naprawdę od nielotnych przodków. Jednak możliwe jest aby redukcja kończyn przednich tego dinozaura jest wtórna, a więc nie neguje pochodzenia deinonychozaurów od latających przodków. Mahakala reprezentuje jeden z najważniejszych etapów ewolucji lotu - zmniejszenie rozmiarów. Na podstawie rozmiarów tego teropoda, prymitywnych awiali i bazalnych troodontydów autorzy jego opisu zasugerowali jakoby wspólny eumaniraptorowy przodek deinonychozaurów i awiali był niewielkim, mierzącym ok. 65 cm (mniej więcej tyle co największy okaz archeopteryksa i sapeornisa) i ważącym 600-700 g zwierzęciem.

Środowisko
Szczątki mahakali odkryto w ogniwie Tugrugyin formacji Djadokhta (Tugrugy Shireh, prowincja Ömnögovi, pustynia Gobi, Mongolia). Badania wskazują, że w kampanie na jej terenach znajdował się półpustynny stepowy teren. Sporadycznie dochodziło do większych opadów i burz piaskowych. Z tej przyczyny nie znaleziono w niej szczątków organizmów typowo wodnych jak ryb, za to występujące sporo lądowych krokodyli i żółwi. Bardzo zróżnicowane były niewielkie celurozaury - jak duży alwarezzauryd Kol oraz maleńka Shuvuuia, owiraptorozaury np. Citipati czy Oviraptor, troodontyd Sauronitholestes, dromeozaurydy Velociraptor, Tsaagan oraz inne. Z tej formacji znane są również domniemane szczątki tarbozaura oznaczone jako Tarbosaurus sp. Jeśli ta interpretacja jest poprawna są to najstarsze znane szczątki tego tyranozauroida (inne są z mastrychtu). W osadach wspomnianej wyżej formacji znaleziono także szczątki prymitywnego ceratopsa Protoceratops, ankylozaura Pinacosaurus oraz nieopisanych hadrozaurydów i zauropodów. W cieniu dinozaurów żyły maleńkie ssaki, jak Kryptobaatar czy Deltatheridium.


Spis gatunków:
Mahakala Turner, Pol, Clarke Erickson i Norell, 2007
Mahakala omnogovae Turner, Pol, Clarke Erickson i Norell, 2007


Obrazek
Szkielet Mahakala omnogovae (autor: Jaime A. Headden, rysunek pochodzi z tej strony)
ang. axis to nie oś, ale kręg obrotowy (obrotnik)

Phalanx -> paliczek (a nie falanga, która raz się pojawiła)

W „Budowie” pisałeś o cechach diagnostycznych, lecz 2 pominąłęś

Ogólnie o szczegółowej budowie Mahakala - to jest naprawdę trudne do przetłumaczenia (no może nie dla naukowców), lecz to co umiałem poprawiłem. Myślę, że tego typu szczegóły można sobie spokojnie darować, bo większości czytelników zapewne nie interesują, a i tak wypisujesz (niemal) same głupoty i (prawie) wszystko poprzerabiałem:

skierowane ku tyłowi kości czołowe =>> sklepione grzbietowowentralnie

anterior to przedni, a nie tylny

rożek z serią wcięć =>> przednioboczny róg kości czołowych nie ma rowków połączeniowych/stawowych (nie wiem czy to poprawne tłumaczenie, oryginał: The anterolateral corner of the frontal lacks the articulation notch present in other dromaeosaurids


Na prootic widać charakterystyczne wgłębienia (znane u ptaków, alwarezzaurydów oraz troodontyda byronozaura), =>>

Na prootic widać charakterystyczne wgłębienia (znane u ptaków, alwarezzaurydów oraz troodontyda byronozaura), =>> Wgłębienie na prootic może korespondować z wtórną/drugorzędową powierzchnią stawową kości kwadratowej. Wgłębienie koresponduje topograficznie z płaszczyzną stawową u ptaków, alwarezzaurydów oraz troodontyda byronozaura,

kość kwadratowa jest dwa razy zagięta =>> oryginał, którego przetłumaczenie przerasta moje siły: The quadrate is incipiently bistylic, unlike the single-headed ball-shaped process in other dromaeosaurids.

Na kości krzyżowej znajduje się sześć niespneumatyzowanych, skostniałych dźwigaczy, znanych także u rahonawisa i welociraptora. =>> Kość krzyżowa zawiera sześć niespneumatyzowanych, zrośniętych ze sobą trzonów kręgowych, znanych u rahonawisa i dorosłych osobników welociraptora

Półksiężycowa kość nadgarstka leży bliżej kości śródręcza=>> Półksiężycowa kość nadgarstka pokrywa proksymalne powierzchnie I i II kości śródręcza,

Jej mniejszy krętarz jest wysoko położony=>>raczej dobrze wykształcony

W odróżnieniu od troodontów i mikroraptorów Mahakala ma zwężoną trzecią kości śródstopia, która występuje również u archeopteryksa i zaawansowanych dromeozaurydów. =>> Na odwrót. Ma NIEzwężoną (bez Arctometatarsus, o którym możesz przeczytać o art. o Coelurosauria, zob. też. tabelka i rys. nad nią)

Jednak Mickey Mortimer na swojej stronie Theropod Database uznaje rahonawisa i mahakalę za bazalnych przedstawicieli Paraves, nie tworzących kladu. =>> raczej za Paraves incerae sedis (dromeozauryda lub bazalnego parawiala)
Ostatnio zmieniony 9 października 2009, o 21:10 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

nazuul pisze:(...) kość śródręcza IIII, pazury "dłoni", (...)
Chodzi o III kość, czy może IV?

[III. MZ]

ODPOWIEDZ