[Opis] Laosaurus (laozaur)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Laosaurus (laozaur)

Post autor: Tomasz »

Laosaurus (laozaur)

Wielkość:
- długość: ?
- masa: ?
Występowanie:
- czas: kimeryd (-?późny kampan), 156-151 (?70 Ma)
- miejsce: Wyoming (USA), Alberta (Kanada)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Ornitopoda incertae sedis

Laosaurus to niepewny rodzaj małego ornitopoda, który żył podczas późnej jury na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych i Kanady. Nazwa rodzajowa oznacza "skamieniałego jaszczura" (z greki: laos=kamień, sauros=jaszczur[ka]) W 1978 roku amerykański paleontolog, Othniel Charles Marsh opisał nowy rodzaj na podstawie kręgów (YPM 1874) odkrytych przez Samuela Wendella Willistona na obszarze grzbietu Como Bluff (formacja Morrison) w stanie Wyoming. Okaz ten zawierał dziewięć niekompletnych oraz dwa kompletne trzony kręgów ogonowych, które jak uznał Marsh pochodziły od zwierzęcia o wymiarach lisa. Jeszcze w tym samym roku opisał dwa kolejne gatunki: L. gracilis (trzony kręgów grzbietowych i ogonowych oraz kość łokciowa) i L. altus (YPM 1876 - kości miednicy i kończyny tylnej oraz ząb). W 1983 roku Peter Galton przypisał do gatunku L. gracilis kolejne skamieniałości (trzynaście trzonów kręgów grzbietowych i osiem ogonowych oraz fragmenty kończyny tylnej). W 1909 roku Charles Gilmore bazując na wielkości, przypisał mu również niekompletny szkielet. W 1894 roku, na podstawie nowych odkryć, Marsh uznał, że dla L. altus należy stworzyć nowy rodzaj - Dryosaurus, któremu przypisał również niekompletny szkielet YPM 1882, uznawany wcześniej za osobnika L. consors. Rok później opisał nową rodzinę Laosauridae, którą z czasem uznał za synonimiczną z Hypsilophodontidae.

W 1924 roku Gilmore opisał kolejny gatunek laozaura, L. minimus (epitet gatunkowy nawiązuje do jego niewielkich rozmiarów), bazując na okazie NMC 9438, który zawiera niekompletną lewą kończynę tylną i fragmenty kręgów. Szczatki te odkryto w późnokampańskich osadach formacji Oldman, choć wcześniej Gilmore uważał, że jest to dolnokredowa formacja Blairmore, co wyjaśnia dlaczego przypisał późnokredowe skamieniałości do późnojurajskiego rodzaju. W 1949 roku Loris Russell po wykazaniu błędu stratygraficznego, uznał gatunek ten za niepewny w obrębie rodzaju Laosaurus ("L." minimus).

W 1977 roku Galton uznał szczątki przypisane do L. consors i L. gracilis za należące do nowego rodzaju - Othnielia. W 1983 roku zaliczył szczątki L. minimus do rodzaju "Troodon, mięsożernego ornitopoda". Jak się później okazało kości przypisane do troodona, należały tak naprawdę do dwóch osobnych zwierząt - drapieżnika i jego ofiary, roślinożernego Orodromeus. Obecnie (Sues i Norman, 1990) L. minimus uznaje się za prawdopodobny drugi gatunek orodroma, choć bardzo fragmentaryczne szczątki holotypu są słabo zachowane. Gatunek L. celer uznany został w 1990 i 2004 roku za nomen dubium przez autorów "The Dinosauria" (1st i 2nd ed.). W 2007 roku Galton opisał nowy rodzaj Othnielosaurus, oparty na gatunku L. consors.

Laosaurus Marsh, 1878 = nomen dubium
Laosaurus celer Marsh, 1878 = nomen dubium
Laosaurus altus Marsh, 1878 = Dryosaurus altus (Marsh, 1878) Marsh, 1894
Laosaurus consors Marsh, 1894 = Othnielosaurus consors (Marsh, 1878) Galton, 2007
Laosaurus gracilis Marsh, 1878 = Othnielosaurus consors
"Laosaurus" minimus Gilmore, 1909 = ?Orodromeus minimus (Gilmore, 1909) ?, ?

Obrazek
być może tak wyglądał laozaur, rekonstrukcja otnielozaura ze strony http://www.dinosaurpicturesonline.com
Ostatnio zmieniony 22 lipca 2009, o 18:54 przez Tomasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4021
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Laosaurus (laozaur)

Post autor: szerman »

Tomasz pisze:W 1978 roku amerykański paleontolog, Othniel Charles Marsh opisał nowy rodzaj na podstawie kręgów (YPM 1874) odkrytych przez Samuela Wendella Willistona na obszarze grzbietu Como Bluff (formacja Morrison) w stanie Wyoming.
Zapewne w 1878 :wink:
Tomasz pisze:Szczatki te odkryto w późnokampańskich osadach formacji Oldman, choć wcześniej Gilmore uważał, że jest to dolnokredowa formacja Blairmore, co wyjaśnia dlaczego przypisał późnokredowe skamieniałości do późnojurajskiego rodzaju.
Szczątki

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

Dryosaurus
brak kursywy
Troodon, "mięsożernego ornitopoda.
ponownie brak kursywy, i po co cudzysłów?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

i po co cudzysłów?
Tak było w tekście na wikipedii, więc tak zostawiłem, ponieważ tak ujął to Galton, więc jest to swego rodzaju cytat. W dodatku nie jest to obecnie poprawne, gdyż Troodon jest jak wiadomo drapieżny ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ