Kora mĂłzgowa nieptasich dinozaurĂłw ?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Kora mĂłzgowa nieptasich dinozaurĂłw ?

Post autor: Dawid Mika »

Czy dinozaury miały korę mózgowę ? W programie "W cieniu dinozaurów" pokazano, że stegozaur nie miał jej w odróżnieniu od laolestesa - jurajskiego ssaka. Jednak w inny fillmie "Sekcja zwłok krokodyla" pokazano, że krokodyle mają korę mózgowąw odróżnieniu od innych gadów, dzięki której się uczą. Nie wydaje mi się aby krokodyle ewoluowały w stronę rozwoju mózgu. Czy kora mózgowa pojawiła się u archozaurów przed rozdzieleniem się linii rozwojowych krokodyli i dinozaurów ? Czy u tych grup wytworzyła się niezależnie ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Skoro mają ją i krokodyle i ptaki, to ich ostatni wspólny przodek zapewne też ją miał - może niektóre dinozaury ją utraciły (nie jestem pewien, korą mózgową dinozaurów się jakoś nigdy nie zajmowałem :)) - więc wynikałoby z tego, że to synapomorfia archozaurów albo - ponieważ kora mózgowa występuje też u ssaków - ogólnie owodniowców, a współczesne niekrokodylowe gady byłyby wtórnie "bezkorowe". Ale głowy nie dam, nie znam się na ewolucji kory mózgowej ani w ogóle anatomii :)

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Ag.Ent pisze:ponieważ kora mózgowa występuje też u ssaków - ogólnie owodniowców, a współczesne niekrokodylowe gady byłyby wtórnie "bezkorowe"
ssaki posiadają korę nową, a ptaki i gady mają jakąś starszą odmianę (paleocortex albo archicortex)

ODPOWIEDZ