[Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
dunia514
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, o 20:39

Książka dla 8-latka (ale nie dla dzieci)

Post autor: dunia514 »

Mam 8 letniego kuzynka który niedługo ma komunię™. Jest wielkim miłoś›nikiem dinozaurów już od paru lat (!). Chciałabym dać mu w prezencie książkę. Niestety te ktĂłre dostępne są w zwykłej księgarni nie są juĹź wystarczające.
Myślałam o atlasie bądź wielkiej encyklopedii - czyli o czymś co zakrawa o szerszą wiedzę na temat dinozaurów ale ma także i ilustracje. Jednocześnie nie szukam niczego dla dzieci. Świetnie byłoby znaleźć jakąś księgarnie, bibliotekę (super - z okolic Poznania) która specjalizowała by się w tej tematyce.
KTOKOLWIEK WIDZIAŁ KTOKOLWIEK WIE proszę o odp. dzięki :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Hmm , no jak on jest 8 latkiem to sam nie wiem:)

Ale prawda jest taka, że 90 % książek o dinozaurach ma katastrofalne błędy jeśli ma być zgodna - to kup mu Dinosaurus The Encyclopedia:)

Jestem posiadaczem książek Dinosaurs The Encyclopedia Supplement 5 oraz
Dinosaurus The most complete up to date encyclopedia for dinosaur lovers of all ages obie polecam

No ale tak na poważnie to nie wiem bo one jednak po angielsku i musiałabyś jes sprowadzić przez amazon. Pozatym ta 1 to wydatek obecnie rzędu 400-500 zł :( to nawet mnie zniechęca natomiast 2 no płaciłem 95 zł wraz z przesyłką z anglii, myśle, że gdyby nie to że jest po angielsku była by dobra bo jednak Dinosaurs The Encyclopedia poszczególne tomy, mogły by być niezrozumiałe dla niego bo są to książki pisane naukowym językiem. To zależy czy on zna coś angielski:)

Ale z drugiej strony nie znalazłem jeszcze póki co w księgarni dobrej książki o dinozaurach w języku polskim więc nie wiem:)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

A może coś w stylu tych książek:
  • 1000 dinozaurĂłw, Helmut Werner, 2008 rok, 336 stron, cena około 60zł
    Obrazek
  • Encyklopedia dinozaurĂłw, Jinny Johnson, 2000 rok, 95 stron, cena około 30zł (bardzo ciekawa książka dla ośmiolatka, szkoda tylko, Ĺźe trochę przestarzała, a raczej mało aktualna ;) )
    Obrazek
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

1.000 dinozaurów dość dobra jest (wiem, bo mam), ale istnieją nadinterpretacje np. o zębach Bradycneme znanego chyba tylko z kości udowej oraz nieco przestarzałe informacje (np. Ultrasauros, czy dużo o jajożerności owiraptora). Encyklopedia dinozaurów jak zostało wyżej napisane jest porządna, choć nieco przestarzałe informacje (np. gigantozaur abelizaurydem, owiraptorozaury krewnymi ornitomimozaurów). A może jakieś iflmy o prehistorycznym życiu jeśli ksiązka się nie znajdzie ? Np. "Wędrówki z dinozaurami", "Wędrówki z bestiami" "Wędrówki z potworami", "W cieniu dinozaurów", "Odyseja ludzkiego ciała", "Wędrówki z dinozaurami czy "Dinozaury zabójcy" (świetny film, trochę odbarwia podkolorozowanego welociraptora).
Ale zaczynam schodzić z tematu.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

"Encyklopedia dinozaurów" - mam ją. Ona jest nie tyle "nieaktualna", co dziwna. Błędne informacje w niej zawarte są wyniekiem czegoś innego niż wiek książki.

Jak już pisałem pani na PW, to najlepszym źródłem informacji o dinozaurach po polsku jest Dinozaury.com! (idealne nie jest, ale pracujemy nad tym :mrgreen: ) i częściowo wikipedia (także coraz lepiej). :D
dunia514 pisze:nie szukam niczego dla dzieci
Książki o dinozaurach po polsku są albo "dla dzieci" (=popularnonaukowe) albo po angielsku półporfesjonalne (np. te o których Danu pisze) albo naukowe - też oczywiście po angielsku (czyli np. The Dinosauria, albo po prostu publikacje w czasopismach, czaem wydawane zbiorczo). Mi się jednak wydaje, że książki popularnonaukowe wystarczą. :wink:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

No Tomasz mam obie te książki co wymieniłeś i nistety obie zawierają dosyć karygodne błędy wieć bym ich nie polecał, szczególnie 1000 Dinozaurów właśnie ma kupe błędów, już chyba pisałem gdzieś na forum jej recencje, tylko nie wiem czy to na Pw czasem nie było.

Natomiast no jeśli umie angielski to myśle, że Dinosaurus The most complete up to date encyclopedia for dinosaur lovers of all alges byla by najodpowiedniejsza , no bo zgodze się, że jest to książka poluarnonaukowa napisana zresztą w miare prostym językiem, no a książki typu The Dinosauria i Dinosaurus The Encyclopedia oraz jej supplementy to jednak już dosyć skomplikowane:)

A z Polskich książek to naprawe nie wiem, mam 9 encyklopedi w domu polskich trudno mi powiedzieć która najlepsza, nie wiem może Dinozaury Przewodnik?? Taka zielonkawa i dosyć gruba no ale oczywiście też ma błędy. To zależy jaką on ma wiedze, bo np dla nas tu takie książki są chyba poto, żebyśmy je mogli krytykować:)
Tribute to Dinosaurs 2020

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Ja się "wychowałem" na Wielkich dinozaurach Špinara i Currie'ego (ISBN 83-85558-18-7) oraz Księdze dinozaurów Lamberta (ISBN 83-85056-26-2) :) Bardzo fajnie mi się te książki czytało - polecam, choć z uwagi na wiek obie już raczej nie do dostania, no i oczywiście niektóre informacje się siłą rzeczy przeterminowały. Wędrówki z dinozaurami (ISBN 83-7200-579-6) też są w porządku, no i z pewnością łatwiej byłoby je kupić :) (chociaż też głowy nie dam, dawno nie rozglądałem się za żadnymi książkami o dinozaurach, zwłaszcza po polsku)

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Natomiast no jeśli umie angielski to myśle, że Dinosaurus The most complete up to date encyclopedia for dinosaur lovers of all alges byla by najodpowiedniejsza
Nie wydaje mi się, żeby 8 latek tak biegle posługiwał się angielskim by swobodnie czytać tego typu książki, a i wydaje mi się, że te dwie które podałem w tym wieku wystarczą. Błędów nie ma w nich aż tak dużo, a i nie są one aż tak katastroficzne. A gdy dorośnie, nauczy się języka lub zarejestruje się u nas na forum to szybko skoryguje te błędy i będzie mógł już w bardziej naukowy sposób zacząć interesować się paleontologią ;) Takie moje zdanie :)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Martyna
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 5
Rejestracja: 11 marca 2009, o 18:51

Post autor: Martyna »

Kupiłam tę książkę ''1000 dinozaurów'' Helmuta Wernera. I serdecznie ją polecam.Jest bardzo fajna i warta przeczytania. :D

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

No może i masz rację Tomku :D Chcoiaż powiedziałbym, że błędy są katastrofalne ale w sumie ja też dorastałem na tego typu książkach :D
Więc mogę ją polecić komuś kto zaczyna z dinozaurami :D
Tribute to Dinosaurs 2020

d_m

Post autor: d_m »

Prawda jest taka, że postęp wiedzy zachodzi tak szybko i tak wielotorowo, że w nauce, nawet w tak "wąskiej" specjalizacji jak dinozaurologia, nie ma osoby, która miałaby poprawne lub aktualne wyobrażenie o każdym zagadnieniu. Wymienione przez Was książki z pewnością zawierają i błędy i archaizmy, tak jak zawierają je "Dzieje życia na Ziemi" i tak jak zawiera je moja książka, która - o ile zgodnie z planem - ukaże się pod koniec roku, niewątpliwie doczeka się szczegółowej krytyki na Forum :mrgreen:

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Dawid Mazurek pisze:tak jak zawiera je moja książka, która - o ile zgodnie z planem - ukaże się pod koniec roku
a można wiedzieć o czym dokładnie mowa, jaka jest (będzie) dokładna tematyka

d_m

Post autor: d_m »

To taka książeczka atlas-encyklopedia dla młodzieży o dinozaurach. Kilka ogólnych rozdziałów plus opisy kilkudziesięciu rodzajów. Napisałem na zamówienie wydawnictwa Pascal. Miało wyjść pod koniec zeszłego roku, ale przesunęło się o rok - zobaczymy... W każdym razie to już nie mój problem, bo wypłatę dostałem :P No a ilustratorką była (i jeszcze chyba będzie - bo miała coś dorysować) Justyna - była pod ręką :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Heh Dawidzie, to liczę, że dasz znać i może jakoś sobie od ciebie zakupię:)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Dawid Mazurek pisze:To taka książeczka atlas-encyklopedia dla młodzieży o dinozaurach. Kilka ogólnych rozdziałów plus opisy kilkudziesięciu rodzajów. Napisałem na zamówienie wydawnictwa Pascal. Miało wyjść pod koniec zeszłego roku, ale przesunęło się o rok - zobaczymy... W każdym razie to już nie mój problem, bo wypłatę dostałem :P No a ilustratorką była (i jeszcze chyba będzie - bo miała coś dorysować) Justyna - była pod ręką :)
Zapowiada się interesująco :D Na pewno kupię jak będzie dostępna. Mam pytanie: ile ma ona mniej więcej stron ? W edytorze tekstu oczywiście. Może warto pod jej koniec dać link do Dinozaury.com (o ile już nie jest umieszczony, co jest wysoce prawdopodobne)?

Bajgieł
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 10
Rejestracja: 21 sierpnia 2008, o 13:46

Post autor: Bajgieł »

A może taka książka jak "Jak żyły Dinozaury" wydawnictwa "BGW" Autorem tekstu jest chyba Steve Parker o ile dobrze pamiętam bo gdzieś mi się zgubiła. Książka na całkiem dobrym poziomie ale nie wiem czy są w niej aktualne informacje bo jest z 1991 roku :D

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

BajgieĹ‚ pisze:A moĹźe taka książka jak "Jak Ĺźyły Dinozaury" wydawnictwa "BGW" Autorem tekstu jest chyba Steve Parker o ile dobrze pamiętam bo gdzieś mi się zgubiła. Książka na całkiem dobrym poziomie ale nie wiem czy są w niej aktualne informacje bo jest z 1991 roku :D
Z pewnością nie jest zbyt aktualna - od 1991 roku opisano mnóstwo waznych i ciekawych gatunków. W dodatku miałem tę książkę w rękach i wydaje mi się, że jest niezbyt ciekawa (a z pewnością nie dla kogoś, choćby dziecka, które ma już opanowane pewne podstawy). Może dlatego, że nie ma (lubianego przeze mnie) schematu encyklopedii.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Bajgieł
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 10
Rejestracja: 21 sierpnia 2008, o 13:46

Post autor: Bajgieł »

Wiem, ale trudno wybrac coś dla ośmiolatka. No ale jak nie to to ja także polecam "1000 Dinozaurów" :D. Choc była jeszcze książka (dla ośmiolatka powinna byc ciekawa, zresztą nie tylko dla ośmiolatka) książka z serii "Co i jak" pod tytułem "Dinozaury" jest z 1999 roku wiec juz mniej przestarzała. :D

Chirostenotes
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 57
Rejestracja: 18 maja 2009, o 13:49

Post autor: Chirostenotes »

Tomasz pisze:1000-dinozaurow_Helmut-Werner
Dobra ksiązka. To tak jakby dinozaury.com w formie książki. Chętnie
sobie ją kupię. Czy ktoś wie gdzie można ją kupić ?

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Chirostenotes pisze:
Tomasz pisze:1000-dinozaurow_Helmut-Werner
Dobra ksiązka. To tak jakby dinozaury.com w formie książki. Chętnie
sobie ją kupię. Czy ktoś wie gdzie można ją kupić ?
Np. w Auchanie w Żorach. I nie aż taka dobra - brak informacji o materiale kopalnym, nadinterpretacje (skąd oni znają budową zębów bradykneme, skoro znaleziono kość udową), brak JAKICHKOLWIEK informacji klasyfikacyjnych itp.
Raczej dinozaury.com w książce to nie jest.

Chirostenotes
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 57
Rejestracja: 18 maja 2009, o 13:49

Post autor: Chirostenotes »

Ale dla ośmiolatka dobra.

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Ja też mam tą książkę i bardzo mi się podoba. Jeśli jest mało informacji o danym rodzaju, to sobie poszukam w internecie. a klasyfikację też ściągnąłem z internetu :lol: sporo z Dinozaury.com :lol:
Obrazek

Chirostenotes
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 57
Rejestracja: 18 maja 2009, o 13:49

Post autor: Chirostenotes »

A może książka " DINOZAURY Od Allozaura do Tyranozaura " Autorstwa Gerrie McCall. Obrazki pochodzą z seri
" Dinozaury ! " DeAgostini z lat 1994 - 1996 :?: Można ją kupić w kauflandzie.

Awatar użytkownika
Paleoleo
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 133
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 16:20

Post autor: Paleoleo »

Posiadam tą książkę. Fajna, tylko sporo błędów i przesadzeń. Ale każda książka ma błędy :D

Alien_12
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 35
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 14:49
Lokalizacja: BaranĂłw, Wielkopolska
Kontakt:

Encyklopedie dinozaurĂłw

Post autor: Alien_12 »

Zna ktoś jakąś z najnowszymi informacjami (i ilustracjami z opierzonymi tyranoraptorami a nie ,,łysymi")? Proszę w odpowiedzi podać wydawnictwo i tytuł, będę bardzo wdzięczny.
[img]http://www.geocities.com/logosaurus/spinosaurus.gif[/img]

ODPOWIEDZ