Drzewa iglaste-czy oznacza to inny rodzaj tlenu?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Martyna
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 5
Rejestracja: 11 marca 2009, o 18:51

Drzewa iglaste-czy oznacza to inny rodzaj tlenu?

Post autor: Martyna »

Witam! Ciekawi mnie jedna rzecz. Kiedy dinozaury panowały na ziemi dominowały drzewa iglaste.A drzewa liściaste pojawiły się znacznie później. Tak więc czy możliwe jest że wymarcie dinozaurów spowodowane zostało dominacją drzew liściastych.Pytam o to ponieważ po głębszym zastanowieniu drzewa iglaste nie zmieniają się przez cały rok (nie tracą igieł na zimę) , a drzewa liściaste wręcz przeciwnie. A gdy drzewa liściaste tracą liście to chyba wydają mniej tlenu.Więc czy to moźliwe że dinozaury nie mogły oddychać nową mieszanką tlenu? Z góry dziękuję za odpowiedż.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Więc czy to moźliwe że dinozaury nie mogły oddychać nową mieszanką tlenu?
Zmiana roślinności nie stała się z dnia na dzień.. działo się to stopniowo, dlatego dinozaury mogłyby się do niej bez problemu przystosować. Także teoria z "mieszanką tlenową" jest "lekko" naciągana. To również nie wydarzyło by się tak szybko, by unicestwić wszystkie dinozaury, a było ich podczas późnej kredy na pewno kilka tysięcy gatunków ;) A w dodatku taka zmiana dosięgła by także inne grupy zwierząt np. ssaki, ptaki czy nawet inne gady takie jak krokodyle czy żółwie :)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Klimat w kredzie był znacznie cieplejszy i wilgotniejszy niż obecnie. W dzisiejszym świecie rośliny w niskich szerokościach geograficznych nie zrzucają liści, a w ogromnej większości są to ośliny kwiatowe, tak więc niedobór tlenu nie mógł by być spowodowany zmianą roślinności. Poza tym okrytonasienne produkują znacznie więcej tlenu niż nagonasienne. Przecież w zimie się nie dusisz :D , choć nie ma liści, a wydaje mi się że nagonasienne w minusowych temperaturach nie fotosyntezują

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Po za tym tlen produkowany przez okrytonasienne jest taki sam jak ten produkowany przez nagonasienne. Żadnej zmiany jakościowej nie było.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ