Szukam informacji: eustreptospondyl, barionyks, T. rex

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Szukam informacji: eustreptospondyl, barionyks, T. rex

Post autor: krzysiek10ar »

Jestem nowym użytkownikiem i interesują mnie bardzo podane dwa gatunki dinozaurow i informacje znajdują się tylko na wikipedii, a poza tym nic. Interesuje mnie głuwnie jakie mają rozmiary (dużo gatunków jest żle napisana np dunkleosteus wszędzie pisze wielkośc 6-8 m a na wikipedi 8-10). Ja tam nie chce sie z nikim kłucic ale to moje zdanie.
Z góry dzęki :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Eustreptospondyl i barionyks

Post autor: nazuul »

rozmiary baryonyksa: 8,5-9m. W Afryce znaleziono Suchomimus, który być może jest tym samym rodzajem co baryonyks. On jest nieco większy - znaleziony niedorosły osobnik miał 11, a prawdopodobnie wyrośnięty miał coś koło 12.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

W Afryce znaleziono Suchomimus, który być może jest tym samym rodzajem co baryonyks.
No nie wiem, różnice w budowie np. czaszki są dość duże. To już spinozaur jest bardziej podobny do baryonyksa pod względem budowy czaszki.

A jeśli chodzi o Eustreptospondylus to osiągał on około 5-7 m czyli dość sporo jak na jurajskiego drapieżcę z terenów europy ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:
W Afryce znaleziono Suchomimus, który być może jest tym samym rodzajem co baryonyks.
No nie wiem, różnice w budowie np. czaszki są dość duże. To już spinozaur jest bardziej podobny do baryonyksa pod względem budowy czaszki.
http://en.wikipedia.org/wiki/Baryonyx#Classification pisze:In 2004, paleontologists Hutt and suggested that Suchomimus tenerensis should be redefined as Baryonyx tenerensis due new discoveries that showed the vertebrae of Baryonyx were more similar to those of Suchomimus than previously thought
Temat nadaje się do przesunięcia do teropodów.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Post autor: krzysiek10ar »

To mój pierwszy wątek i nie znałem jeszcze forum teraz takiego błędu nie popełnię :wink: ale wracając do tematu raczej suchomim nie jest najbliższym krewnym barionyksa, gdy czytałem to było dużo różnic np jak już wspomniana budowa czeszki faktycznie bardziej jest podobna do spinozaura. Ale też nie dawno zauważyłem, że suchomim (na wikipedi) do podrodziny barionyksów.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

suchomim nie jest najbliĹźszym krewnym barionyksa
Tego nie kwestionuje bo być może są najbliższymi krewnymi, jednak nie wydaje mi się, że te dwa dinozaury są jednym rodzajem. Ale niestety jestem tylko tzw. hobbystą i nie wiem na ten temat zbyt dużo oraz nie mam dostępu do skamieniałości obu gatunków, dlatego jest to tylko moje zdanie - ogólnie nic nie znaczące ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

krzysiek10ar
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 10 września 2008, o 21:11

Post autor: krzysiek10ar »

O barionyksie już dużo poczytałem, bo znalazłem strony, ale o eustreptospondylu jeszcze mało czym się żywił, historia skamieniałości itd.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz pisze:jednak nie wydaje mi się, że te dwa dinozaury są jednym rodzajem.
Jak juz pisalem - to przeciez zupelnie obojetne. Ja nie mialbym np. nic przeciwko temu, gdyby sie nie uzywalo nazwy Mapusaurus roseae, ale Giganotosaurus roseae... Nie mamy zadnej maszyny, ktora by nam powiedziala, jak duza musi byc roznica by uznac zwierze za odrebny rodzaj (nie mowiac juz o tym, ze "rodzaj" to zbedna ranka taksonomiczna...).

Jesli chodzi o stosunki wsrod Baryonychinae, to polecam ciekawy komentarz Mickey'ego Mortimera na jego stronie: TU. ;)

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Jesli chodzi o stosunki wsrod Baryonychinae, to polecam ciekawy komentarz Mickey'ego Mortimera na jego stronie: TU. ;)
Dzięki za ciekawy link :D
ale o eustreptospondylu jeszcze mało czym się żywił, historia skamieniałości itd.
Wystarczy poszukać:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Eustreptospondyl - wiem, że nie lubisz naszej wiki (to tak jak ja), ale akurat dane na temat tego dinozaura są tam w porządku ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Daniel Madzia pisze:(nie mowiac juz o tym, ze "rodzaj" to zbedna ranka taksonomiczna...).
Czemu zbędna? A kto by nawymyślał tyle nazw dla poszczególnych gatunków? :wink:

Poprawiłem kodowanie - Tomek
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Czemu zbędna?
Daniel wszystko wyjaśnił:
Nie mamy zadnej maszyny, ktora by nam powiedziala, jak duza musi byc roznica by uznac zwierze za odrebny rodzaj
Dlatego też trudno jest określić czy dany gatunek jest na tyle zróżnicowany od innego by stworzyć nowy rodzaj, lub na tyle podobny by zaliczyć do tego samego rodzaju. Najważniejsze jest by znaleźć różnice pomiędzy nimi, a nie rozważać nad ich "siłą".
A kto by nawymyślał tyle nazw dla poszczególnych gatunków? ;)
I tak trzeba je tworzyć... (każdy gatunek ma zarówno epitet gatunkowy jak i nazwę rodzajową) tyle, że nie było by już problemu z nazwami poszczególnych rodzai ;P
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

BartekChom
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 51
Rejestracja: 7 lutego 2009, o 18:29

Post autor: BartekChom »

Tomasz pisze: Daniel wszystko wyjaśnił:
Nie mamy zadnej maszyny, ktora by nam powiedziala, jak duza musi byc roznica by uznac zwierze za odrebny rodzaj
Dlatego też trudno jest określić czy dany gatunek jest na tyle zróżnicowany od innego by stworzyć nowy rodzaj, lub na tyle podobny by zaliczyć do tego samego rodzaju. Najważniejsze jest by znaleźć różnice pomiędzy nimi, a nie rozważać nad ich "siłą".
Trzymam się wersji, że dobrze rozłożone jednostki ułatwiają zapamiętanie pokrewieństw i cech.
Tomasz pisze: I tak trzeba je tworzyć... (każdy gatunek ma zarówno epitet gatunkowy jak i nazwę rodzajową) tyle, że nie było by już problemu z nazwami poszczególnych rodzai ;P
Nazw rodzajów jest mniej, a epitety mogą się powtarzać.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz pisze:Daniel wszystko wyjaśnił:
Nie mamy zadnej maszyny, ktora by nam powiedziala, jak duza musi byc roznica by uznac zwierze za odrebny rodzaj
Dlatego też trudno jest określić czy dany gatunek jest na tyle zróżnicowany od innego by stworzyć nowy rodzaj, lub na tyle podobny by zaliczyć do tego samego rodzaju. Najważniejsze jest by znaleźć różnice pomiędzy nimi, a nie rozważać nad ich "siłą".
Istnieje pewna (dobrze dzialajaca) mozliwosc, jak eliminowac problemy z splitterstwem/lumperstwem. Na razie o tym jednak nie chce pisac, bo to jeszcze nie mam do konca "gotowe". ;) Gatunkow to oczywiscie nie dotyczy...

agnieszka64
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 13 grudnia 2010, o 01:09

Pytanie

Post autor: agnieszka64 »

Witam

Czy może ktoś wie gdzie mogę znaleźć informację na temat tyranozaura ?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Pytanie

Post autor: szerman »

agnieszka64 pisze:Witam

Czy może ktoś wie gdzie mogę znaleźć informację na temat tyranozaura ?
Diagnoza, synonimy i materiał kopalny T. rex:
http://home.comcast.net/~eoraptor/Tyran ... osaurusrex

Gdy wpiszesz tu Tyrannosaurus będziesz mieć do wyboru wiele gatunków nieważnych + ważny wcześniej podany T. rex:
http://home.comcast.net/~eoraptor/Alpha%20List.html

Artykuł o tyranozauroidach:
viewtopic.php?f=6&t=3140

Temat o poruszaniu się T. rex na forum (uwaga, brak polskich znaków):
viewtopic.php?f=6&t=28

Szkielet tyranozaura "Stan":
http://www.bhigr.com/catalog/product_pa ... saurus.pdf

Jeden z najbardziej kompletnych szkieletów tyranozaura "Ivan":
http://www.worldtreasures.org/worldtrea ... ?name=Ivan

Opis T. rex na forum (brak polskich znaków, poza tym opis sprzed ponad 4 lat więc może być częściowo nieaktualny):
viewtopic.php?f=6&t=764

Aktualniejszy opis (po angielsku):
http://en.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus

I po polsku:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tyranozaur

Wątek na forum na temat padlinożerności i drapieżności T. rex (brak polskich znaków):
viewtopic.php?f=6&t=11

Chyba wystarczy na początek :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Szukam informacji: eustreptospondyl, barionyks, T. rex

Post autor: Triceratops »

Eustreptospondylus został odnaleziony w skałach pochodzących z dna oceanu. Prawdopodobnie utonął, lecz może to również oznaczać, że - tak jak w "Wędrówki z Dinozaurami: Okrutne Morze" był padlinożercą żyjącym na plaży. Osiągał ok. 7-9 m długości, miał niewielkie grzebienie nad oczami i - prawdopodobnie - rząd łusek (czy raczej kolców) wzdłuż kręgosłupa.

(Tyle o nim wiem, szczerze mówiąc tylko z książek, do wikipedii nie patrzałam...)
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Szukam informacji: eustreptospondyl, barionyks, T. rex

Post autor: Utahraptor »

Zobacz sobie opis tego dinozaura na naszym forum:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=2493
Znajdziesz tam dużo więcej informacji :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szukam informacji: eustreptospondyl, barionyks, T. rex

Post autor: Tomasz Singer »

W przedostatnim poście dołączona jest akurat rekonstrukcja herrerazaura z pozycji, która w Polsce miała tytuł "Księga dinozaurów".
Natomiast tekst pod spodem to fragment artykułu z polskiego wydania "National Geographic" o odkryciu w Lisowicach dotyczący "Smoka" naszego dinozaura drapieżnego.
Przepraszam, nie zwróciłem uwagi w pierwszym rzędzie, że to taki wielki podpis nasz nowy kolega na forum triceratops posiada. :shock: :wink:
Jeszcze raz przepraszam przed chwilą zauważyłem, koleżanka Triceratops.
Ostatnio zmieniony 27 kwietnia 2011, o 17:48 przez Tomasz Singer, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Szukam informacji: eustreptospondyl, barionyks, T. rex

Post autor: Triceratops »

Tomaszu, nie chcę się czepiać, ale raczej koleżanka. A o eustreptospondylu mało wiem, mam tylko taką książkę "Dinozaury" z zielonym allozaurem na okładce, dostałam ją od Grzegorza Niedźwiedzkiego, mało w niej informacji o eustreptospondylu...
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szukam informacji: eustreptospondyl, barionyks, T. rex

Post autor: Tomasz Singer »

Kolega Utahraptor powyżej mojego poprzedniego postu dał link do informacji o tym dinozaurze.
Jak oprócz tego znajdę coś ciekawego w tym temacie to podrzucę również.
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ