[OPIS] Xinjiangovenator (sinciangowenator)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Xinjiangovenator (sinciangowenator)

Post autor: nazuul »

Xinjiangovenator (sinciangowenator)

Długość: 2,5-4,2 m
Masa: 20-160 kg
Miejsce występowania: Chiny - Region Autonomiczny Sinkiang-Ujgur (formacja Lianmugin)
Czas występowania: 140-99 Ma
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
? Maniraptora
? Paraves


Xinjiangovenator to tajemniczy celurozaur żyjący we wczesnej kredzie na terenie obecnych Chin. Holotyp (IVPP V 4024-2) to artykułowane kości kończyny tylnej: kość piszczelowa, strzałkowa, skokowa i piętowa. Początkowo uznano te je za należące do Phaedrolosaurus ilikensis, którego szczątki (niestety tylko zęby) znaleziono na tym samym obszarze, ale nieco dalej. Nie można jednak wykluczyć, że są to szczątki zwierząt z tego samego gatunku.

Analiza kladystyczna Rauhuta i Xu (2005) wykazała, że Xinjiangovenator jest bliskim krewnym późnokredowego, mongolskiego Bagaraatan i że oba należą do Paraves. Jednak analiza ta może nie oddawać rzeczywistości - materiał porównawczy jest skąpy i nie da się jednoznacznie określić pozycji filogenetycznej obu rodzajów, dopóki nie znajdzie się więcej skamieniałości. Pokrewieństwo Bagaraatan i Xinjiangovenator jest dyskusyjne - oba rodzaje łączy tylko jedna cecha budowy a kości piszczelowe obu dinozaurów różnią się dość znacznie. Xinjiangovenator mógł być bardzo bazalnym celurozaurem (Choiniere i in., 2010).

Xinjiangovenator mógł być niewielkim lub średniej wielkości drapieżnikiem, polującym na takie dinozaury jak Psittacosaurus xinjiangensis, młode zauropody (znany z zębów Asiatosaurus) i Wuerhosaurus homheni. Jeśli Xinjiangovenator był bazalnym parawialem, to wg pewnych hipotez bardziej prawdopodobne jest to, że był (przynajmniej częściowym) roślinożercą (zob. Coelurosauria#Dieta).

Nazwa Xinjiangovenator znaczy "łowca z Sinciang", a epitet gatunkowy odnosi się do niewielkich rozmiarów zwierzęcia, paravus znaczy bowiem po łacinie tyle co mały.


Spis gatunków:
Xinjiangovenator Rauhut i Xu, 2005
X. parvus Rauhut i Xu, 2005


Obrazek
Rekonstrukcja Tianyuraptor - Xinjiangovenator mógl wyglądać podobnie, jeśli był parawialem. Autor: Edyta Felcyn. Rysunek pochodzi z tej strony.

Obrazek
Rekonstrukcja nienazwanego celurozaura, przedstawionego w filmie produkcji Discovery Channel "Wędrówki dinozaurów" - Xinjiangovenator mógl wyglądać podobnie, jeśli był bazalnym celurozaurem.


Źródła:
Choiniere, J.N., Clark, J.M., Forster, C.A. & Xu, X. (2010) "A basal coelurosaur (Dinosauria: Theropoda) from the Late Jurassic (Oxfordian) of the Shishugou Formation in Wucaiwan, People's Republic of China" Journal of Vertebrate Paleontology, 30(6), 1773-1796. doi: 10.1080/02724634.2010.520779

Rauhut, O. W. M., i Xu, X. (2005). "The small theropod dinosaurs Tugulusaurus and Phaedrolosaurus from the Early Cretaceous of Xinjiang, China" Journal of Vertebrate Paleontology. 25(1), 107-118.
Ostatnio zmieniony 1 marca 2009, o 20:37 przez nazuul, łącznie zmieniany 6 razy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

sinjangowenator/ksinjiangowenator/sinkiangowenator)
to trzecie
poza tym ok
brawo

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Chyba Ĺźe ksindziangowenator :P

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Poprawna polska nazwa to sinkiangowenator, a rzadsza i chyba niedokońca poprawna forma/odmiana to sindziangowenator (śindźiangowenator). To wszystko dlatego, że Xinjang czyta się po polsku Sinkiang, a po chińsku czyta się sin-dziang (śin-dźiang). Nie wiem czy lepiej będzie używać zlatynizowanej, a następnie spolszczonej nazwy (pierwsza), czy drugiej z lokalną wymową tegoż pięknego słowa :lol: Czekam na wasze zdanie

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Początkowo uznano te szczątki za należące do Phaedrolosaurus ilikensis, którego szczątki
może zamiast "te szczątki" wstawić "je" ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Sebastian pisze:Poprawna polska nazwa to sinkiangowenator, a rzadsza i chyba niedokońca poprawna forma/odmiana to sindziangowenator (śindźiangowenator). To wszystko dlatego, że Xinjang czyta się po polsku Sinkiang, a po chińsku czyta się sin-dziang (śin-dźiang). Nie wiem czy lepiej będzie używać zlatynizowanej, a następnie spolszczonej nazwy (pierwsza), czy drugiej z lokalną wymową tegoż pięknego słowa :lol: Czekam na wasze zdanie
Można podać kilka spolszczeń, ale tylko w tytule opisu; w ciągu tekstu używając oryginalnej, łacińskiej nazwy, tak jak to właśnie zostało zrobione.

ODPOWIEDZ