[OPIS] Leptoceratops

Wszystko o "rogatych twarzach"
kara 32
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, o 08:53

[OPIS] Leptoceratops

Post autor: kara 32 »

Leptoceratops (Leptoceratops Grasilis)

Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd marginocefale
Infrarząd ceratopsy
Nadrodzina neoceratopsy
Rodzina leptoceratopsy
Rodzaj leptoceratops
Gatunek Leptoceratops Grasilis

Wielkość:
- Długość ciała: 2,5 metra długości
- Masa: około 45 kg
- Wysokość: 0,75 m

Występowanie:
- Czas: Późna Kreda - 67 MLT
- Miejsce: Ameryka Północna , Australia

Nazwa leptoceratops Grasilis oznacza "delikatne smukłe rogate oblicze". Skamieniałe szczątki tego Dinozaura znajduje się w Kanadzie (prowincja Alberta) USA (stany Wyoming, Montana) i prawdopodobnie również w Australii. Miał jak inne ceratopsy dużą głowę. Posiadał niewielką kryzę z tyłu czaszki i mogła służyć jako tarcza osłaniająca kark. W razie niebezpieczeństwa bardzo zwinnie poruszał się na tylnych kończynach. Podczas marszu i niskiego żerowania mógł poruszać się czworonożnie. Leptoceratops nie posiadał rogów takich jak np. u Pentaceratopsa czy Styrakozaura (z wyjątkiem małego guza na nosie).Leptoceratopsy posiadały też duży dobrze umięśniony dziób, który służył do odcinania twardych roślin. Mógł służyć też do ochrony przed agresorami. Leptoceratopsa odkrył Barnum Brown w 1914r. Kości nóg wskazują że leptoceratops mógł bardzo szybko biegać. Jak na razie odkryto niewiele skamieniałości tego dinozaura rogatego (5 czaszek i niewielki materiał kopalny).

Obrazek

Zmieniłem fote ponieważ tamta była za duża i rozciągała forum - Tomasz
Ostatnio zmieniony 1 listopada 2007, o 10:55 przez kara 32, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Generalnie dobry opis. Mam tylko pare uwag w kwesti systematyki to dobrze być konsekwentnym jeżeli używamy polskich określenia to niech zawsze będzie małą, jeżeli natomiast chcemy używać nazw naukowych to z dużej litery i z kursywą np. neoceratopsy lub Neoceratopsia, nazwę rodzajową originalnie piszemy kursywą i dużą literą, natomiast gatunkową zawsze małą. (Na forum jest możliwość pisania kursywą i wytłuszczonym drukiem, na początku sam miałem z tym problemy, ale już
się nauczyłem.) W kwesti wieku to żył on pod koniec późnej kredy około 67 mln lat temu. Starsze szczątki przypisywane wstępnie temu rodzajowi, posłużyły do utworzenia nowego rodzaju Cerasinops. Miejsce znalezienia to Kanada (Alberta) i Stany Zjednoczone (Montana i Wyoming). Natomiast kość łokciowa ze skał wczesno kredowych Australii, która wstępnie została określona jako Leptoceratops sp. wykorzystana została do opisu nowego rodzaju (przez niektórych uznawana jako nomen dubium) Serendipaceratops arthurclarckei. Co do wyglądu to posiadał on na nosie niski guz o zaokrąglonej powierzchni. :wink:
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2008, o 10:44 przez Tomasz Singer, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Singer

DINOZAURY

kara 32
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, o 08:53

Post autor: kara 32 »

dziękuję ci Tomaszu za te uwagi a co do miejsca znalezisk to uwzględniłam je w opisie a w występowaniu umieściłam gdzie żył

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Tomasz Singer pisze:(...)w kwestii systematyki to dobrze być konsekwentnym jeżeli używamy polskich określenia to niech zawsze bedzie małą, jezeli natomiast chcemu używać nazw naukowych to z dużej litery i z kursywą np. neoceratopsy lub Neoceratopsia
Kursywą pisze się chyba tylko nazwę gatunkową i rodzajową, wyższe jednostki systematyczne (rodziny, rzędy itp.) należy pisać bez kursywy, więc nadrodzinę Neoceratopsia należy napisać bez kursywy.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Dziekuje. oczywiście musiałem kursywe wbić z rozpędu. :oops:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Kara 32.... identyczny opis widnieje w polskiej wikipedii :? - dlaczego kopiujesz cudze teksty?? Nie lepiej napisać coś od siebie. Głupio to wygląda jak na wikipedi i Dinozaury.com! będzie widniał identyczny opis :| Nawet rysunek z wikipedi skopiowałaś. :roll:

PS. To samo tyczy się opisu sinozauropteryksa

----------

A jeśli chodzi o uwagi do opisu:
Leptoceratops (Leptoceratops Grasilis)
Gatunek Leptoceratops Grasilis
Nazwy gatunkowe piszemy z małej litery
Nazwa leptoceratops Grasilis oznacza "delikatne smukłe rogate oblicze".
Pisze się "Leptoceratops grasilis" a nie "leptoceratops Grasilis"
Skamieniałe szczątki tego Dinozaura znajduje się w Kanadzie (prowincja Alberta) USA (stany Wyoming, Montana) i prawdopodobnie również w Australii.
1. Dlaczego dinozaura z duĹźej litery??
2. Informacje o australijskim gatunku leptoceratopsa są troche przestarzałe, obecnie wiadomo że kości te przypisano do rodzaju Serendipaceratops ;)
3. Nie lepiej było by napisać "Stanach Zjednoczonych" niż "USA" ??
4. Dokładne miejsca odkrycia szczątków leptoceratopsa:
- formacja Scollard, Alberta,
- formacja Lance, Wyoming,
- formacja Hell Creek, Montana,
Posiadał niewielką kryzę z tyłu czaszki i mogła służyć jako tarcza osłaniająca kark.
Nie lepiej było by: "Posiadał niewielką kryzę z tyłu czaszki, która mogła służyć jako tarcza osłaniająca kark."
Mógł służyć też do ochrony przed agresorami.
Raczej obrony... ;)
Jak na razie odkryto niewiele skamieniałości tego dinozaura rogatego (5 czaszek i niewielki materiał kopalny).
Według mnie, 5 czaszek to i tak dość sporo... inne dinozaury opisuje się na podstawie np. jedynie górnej szczęki i zębów :P.

Do tego mogłabyś napisać coś o drugim gatunku leptoceratopsa. - L. cerorhynchus, opisanym przez Browna i Schlaikjera w 1942 roku, którego szczątki odkryto w formacji St. Mary River w Montanie. W 1951 roku Sternberg utworzył dla niego nowy rodzaj: Montanoceratops.
Szczątki leptoceratopsa, któremu nadano nazwe Leptoceratops sp. (2) odkryto w Pinyon Conglomerate w stanie Wyoming.
Ostatnio zmieniony 5 czerwca 2008, o 19:43 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

leptoceratops

Post autor: Palik »

A oto moja wersja opisu :P

Leptoceratops (Leptoceratops gracilis)

Długość: 2,5 metra
Wysokość: 0,75 metra
Waga: do 45 kg
Okres występowania: późna kreda (mastrycht) 68-65 ma
Miejsce występowania: Stany Zjednoczone, Kanada
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Leptoceratopsidae
Leptoceratops
Leptoceratops gracilis


Nazwa Leptoceratops gracilis oznacza delikatną, smukłą rogatą twarz. Leptoceratops, tak jak inne dinozaury rogate miał dużą czaszkę, duży zakrzywiony bezzębny dziób, kostną kryzę i powoli wyrastający róg w postaci słabo rozwiniętego guza nad pyskiem, a nie, tak jak u bardziej zaawansowanych ceratopsów w pełni rozwiniętego. Kryza mogła służyć jako tarcza osłaniająca kark, a także mogła służyć jako znak rozpoznawczy w stadzie. Jego kryza była nieznacznie rozwinięta z najwyższą częścią na samym środku, która opadała ku końcom. Leptoceratops bardzo szybko poruszał się na dwóch nogach ale mógł też żerować na wszystkich czterech kończynach. Silne mięśnie szczęk powodowały, że dziób mógł służyć jako funkcja obronna, ale głównie nadawał się do ścinania nawet twardych części roślin. Dinozaur ten był roślinożercą (tak jak wszystkie ceratopsy). Żerował pewnie na paprotnikach, sagowcach i okrytonasiennych. Jego dość długie kończyny przednie mogły służyć do wygrzebywania z ziemi, np. larw i korzonków. Mógł też uzupełniać swoją dietę o owady i padlinę. Leptoceratops miał z tyłu pyska wiele małych zębów dzięki którym łatwo przeżuwał pokarm. Mógł posiadać także żebra mostkowe. Oprócz typowego gatunku Leptoceratops gracilis odkryto jeszcze jeden L. cerorhynchus, opisanym przez Browna i Schlaikjera w 1942 roku, którego szczątki odkryto w formacji St. Mary River w Montanie. W 1951 roku Sternberg utworzył dla niego nowy rodzaj: montanoceratops. Szczątki leptoceratopsa, którym nadano nazwę Leptoceratops sp. (2) odkryto w Pinyon Conglomerate w stanie Wyoming. Leptoceratopsa odkrył Barnum Brown w 1910 roku. Jak na razie odkryto 5 czaszek i materiał pozaczaszkowy. Szczątki leptoceratopsa odkryto jak dotąd w osadach kanadyjskiej formacji Scollard w Albercie oraz amerykańskich formacjach Lance w stanie Wyoming i Hell Creek w stanie Montana. Dawniej uważano, że leptoceratops żył również w Australii, ale okazało się, że jest to nowy rodzaj dinozaura. Nadano mu nazwę Serendipaceratops arthurcclarkei. Leptoceratopsydy odkrywano także w Europie. W Szwecji znaleziono zęby i kręgi przedstawiciela rodziny leptoceratopsów, co może świadczyć o większym zasięgu tej grupy. U leptoceratopsa mogły występować pióra na grzbiecie i ogonie. U młodych były one zapewne większe aby móc ukryć się w trawie przed drapieżnikami. Obok leptoceratopsa żyły też inne ceratopsy, np. triceratops i torozaur. Leptoceratops padał ofiarą drapieżników, takich jak troodon, młodych tyranozaurów, nieopisanych jeszcze welociraptorynów (być może to Saurornitholestes) i cf.Dromaeosaurus. Zapewne te dinozaury mogły tworzy mieszane stada (tak jak dzisiaj robią to antylopy i zebry) z ceratopsami i hadrozaurami. Zapewne podczas ucieczki przed drapieżnikami ratował się szybkimi skrętami i innymi manewrami. Gad ten mógł biegać zarówno na czterech, jak i na dwóch tylnych kończynach. Przy drugiej opcji podkulał kończyny przednie pod brzuch (podobnie jak na poniższym obrazku). Prędkość jaką osiągał leptoceratops nigdy nie była obliczana i jest obecnie nieznana. Leptoceratops był ostatnim przedstawicielem swojej rodziny i jako jeden z ostatnich dinozaurów wyginął 65 milionów lat temu.

Obrazek
Leptoceratopsy i triceratopsy.

Historia odkryć

Leptoceratops gracilis
Szczątki pierwszego leptoceratopsa zostały odkryte w 1910 roku w Red Deer Valley w Albercie (Kanada), a opisano go cztery lata później. Autorem opisu był Barnum Brown. Czaszka pierwszego osobnika była niekompletna, jednakże Charlesowi Sternbergowi udało się w 1947 r. odkryć kompletną skamieniałość z dobrze zachowanymi dotychczas brakującymi elementami. Kolejne szczątki zostały znalezione kilkadziesiąt lat później, mianowicie w roku 1978, w Bighorn Basin w północnej części stanu Wyoming.
L. cerorhynchus
Skamieniałości, które odkryto w 1942 r. w Montanie zostały nazwane Leptoceratops cerorhynchos przez Barnuma Browna i Erich M. Schlaikjera, jednak takson ten został później gatunkiem typowym rodzaju Montonoceratops nazwanego przez Sternberga w 1951 roku.
Leptoceratops sp. (2)
Szczątki tego leptoceratopsa składające się jedynie z zębów, zostały odkryte w 1970 przez McKenna i Love w "sosnowym zlepieńcu" w północno-zachodniej części stanu Wyoming, wewnątrz basenu Bighorn, nieopodal formacji Harebell. Występował w późnym mastrychcie podobnie jak Leptoceratops gracilis i może być przedstawicielem tego gatunku.

Gatunki:
Leptoceratops Barnum Brown, 1914
L. gracilis Barnum Brown, 1914
L. cerorhynchus Brown i Schlaikjer, 1942
= Montanaceratops cerorhynchus Sternberg, 1951

Obrazek
Obrazek

inna rekonstrukcja
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2009, o 17:26 przez Palik, łącznie zmieniany 39 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

68-65Ma - Hell Creek, Scollard i Lance Creek mają tyle (Leptoceratops występuje we wszystkich trzech).
Palik pisze:Nazwa Leptoceratops grasilis oznacza delikatną smukłą rogatą twarz, albo małą rogatą twarz
Wystarczy jedno wyjaśnienie :wink:
Palik pisze:powoli wyrastający rógw postaci zaostrzonego guza nad pyskiem
Może słabo rozwinięty guz nad pyskiem?
Palik pisze:jak u innych ceratopsĂłw
jak u bardziej zaawansowanych ceratopsĂłw
Palik pisze:Oprócz głównego gatunku
typowego

Kursywujemy nazwy rodzajowe i gatunkowe (łacińskie).
Dziób nie może być umięśniony.
Palik pisze:delikatną smukłą
przecinek pomiędzy
Palik pisze:kończynach..
2 kropki
Palik pisze:Jego dziób mógł służyć jako funkcja ochronna
...mógł pełnić funkcję obronną...
Palik pisze:odkrywano w formacja Scollard, Alberta, formacja Lance, Wyoming, formacja Hell Creek, Montana,
formacjI
Kropka na końcu.
Palik pisze:Gatunki:
Leptoceratops - Barnum Brown, 1914r
L. grasilis - Barnum Brown - 1914r
L. cerorhynchus Brown i Schlaikjer - 1942r
L. cerorhynchus Brown i Schlaikjer - 1942r = Montanoceratops Sternberg, 1951

Generalnie fajny opis :P
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Post autor: d_m »

formacjI
Konkretniej to w osadach formacji, nie można czegoś wykopać po prostu w formacji :wink:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:L. cerorhynchus Brown i Schlaikjer - 1942r = Montanoceratops Sternberg, 1951
Uwaga :!: Podstawowy blad. Nie mozna synonimizowac dwie rozne rangi systematyczne. Gatunek jest zawsze synonimem gatunku, rodzaj rodzaju. Ewentualnie mozna dopisac, ze jakis gatunek jest obecnie zaliczany do rodzaju, ale nigdy nie mozna uzyc znak rownania miedzy gatunkiem i rodzajem.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dopisano tekst ale nadal sa błędy:
1.Europa i Szwecja z duĹźej litery.
2.TakĹźe
3.
Palik pisze:Dawniej uważano że leptoceratops żył również w Australii
Przecinek przed "Ĺźe"
4.
Palik pisze:znaleziono zęby i kręgi leptoceratopsa
przedstawiciela rodziny leptoceratopsĂłw chyba a nie rodzaju
5. Wcześniej zakomunikowane przeze mnie błędy są nadal
6.
Palik pisze:Klasyfikacja:
dinozaury ptasiomiedniczne
Genasauria
Cerapody
Marginocefale
Ceratopsy
Neoceratopsy
leptoceratopsy
Jeżeli po polsku "dinozaury gadziomiedzniczne" to dalej też spolszczone np. Genazaury (jest takie coś w j. polskim?) - ale to chyba można opuścić. Są jakieś wytyczne które jednostki powinny być a które nie?
Można np dopicać Coronosauria lub Hetrodontosauriformes, tylko będzie trochę dużo. Są jakieś wytyczne które jednostki klasyfikacyjne powinny być a które nie?
MoĹźe lepiej tak?
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Leptoceratopsidae
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

Poprawiłem różne rzeczy :mrgreen: . Dino czy wrzucisz opis do encyklopedii. :D

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Palik pisze:Dino czy wrzucisz opis do encyklopedii. :D
Drogi kolego, dlaczego spamujesz??... Każdy wie, że dino wrzuca opisy do ED alfabetycznie, a obecnie jest przy literze C. Tak więc opis leptoceratopsa poczeka jeszcze troche na dodanie do encyklopedii.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

Wiecie może jakie znaleziono kości leptceratopsa poza czaszkami?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Wciąż są gdzie niegdzie błędy:
Nazwa Leptoceratops grasilis oznacza
>>brak kursywy
Silne mięśnie szczęk pwodowały że
>>"powodowały" i brak przecinka przed "że"
odkrywano takrze w Europie
>>"takĹźe"
nazwe Leptoceratops sp
>>nazwę
Szczątki pierwszego Leptoceratopsa zostały odkryte w 1910 r. a opisanego cztery lata później, przez Barnuma Browna
>>"Szczątki pierwszego leptoceratopsa zostały odkryte w 1910 r., a opisanego cztery lata później przez Barnuma Browna"
nazwane Leptoceratops cerorhynchos przez
brak kursywy
typowym rodzaju Montanoceratops nazwanego
>>albo kursywa albo z małej litery
rodzaj: Montanoceratops.
tutaj to samo
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Re: poprawa opisu leptoceratopsa

Post autor: Palik »

Palik pisze: Leptoceratops grasilis
Leptoceratops gracilis, czy Leptoceratops grasilis. Spotkałem się z obiema. Która wersja jest poprawna?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Leptoceratops gracilis jest poprawna ;) Błąd zapewne wynika z opierania się na polskiej wikipedii na której widnieje L. grasilis.

EDIT: Poprawiłem na polskiej wiki
Ostatnio zmieniony 19 maja 2008, o 19:23 przez Tomasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Leptoceratops padał ofiarą drapieżników takich jak noazaur i trodont.
może i padał ofiarą troodona ale na pewno nie noazaura - w ogóle nie umieszczał bym go w opisie ponieważ to dość niepewny gatunek. Może zamiast noazaura dopisać tyranozaura, albertozaura lub np. gorgozaura.

Zapewne te dinozaury mogły tworzyć mieszane stada (tak jak dzisiaj robią to antylopy i zebry) z ceratopsami i hadrozaurami.
Zapewne podczas ucieczki przed drapieżnikami ratował się szybkimi skrętami i innymi manewrami. Prędkość wynosiła zapewne ok. 60 km/h*.
skąd takie informacje - według mnie bardzo przesadzone
Podczas biegu podkulał on kończyny przednie pod brzuch. Jak widać na obrazku poniżej. (to zdanie ujął bym w nawias lub w ogóle usunął)
Jego dość długie kończyny przednie mogły służyć do wygrzebywania z ziemi bulw i korzonków.
Czy w mastrychcie napewno występowały rośliny bulwiaste?
Szczątki leptoceratopsa odkrywano w osadach formacji Scollard, Alberta, formacja Lance, Wyoming, formacja Hell Creek, Montana.
>"Szczątki leptoceratopsa odkryto jak dotąd w osadach kanadyjskiej formacji Scollard w Albercie oraz amerykańskich formacjach Lance w stanie Wyoming i Hell Creek w stanie Montana" <- może coś takiego?

EDIT:
Barnuma Browna w Red Deer Valley w Albercie
A skąd wiesz, że Brown opisał leptoceratopsa właśnie w dolinie Red Deer?
C. M. Sternbergowi
nie lubię skrótów - może po prostu "Charlesowi Sternbergowi"
w Bighorn Basin w Wyomingu Północnym
>"w basenie Bighorn w północnej części stanu Wyoming" :)
Erich M. Schlaikjera
>"Ericha Marena Schlaikjera"
rodzaju montanoceratops
>"rodzaju Montonoceratops"
Ostatnio zmieniony 4 czerwca 2008, o 18:32 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:
Leptoceratops padał ofiarą drapieżników takich jak noazaur i trodont.
może i padał ofiarą troodona ale na pewno nie noazaura - w ogóle nie umieszczał bym go w opisie ponieważ to dość niepewny gatunek. Może zamiast noazaura dopisać tyranozaura, albertozaura lub np. gorgozaura.ż
Raczej troodona, tyranozaura i ornitomima, oraz nieopisanych jeszcze welociraptorynĂłw

poprawny spis, bez myślników i "r" po roku oraz z przecinkami
Leptoceratops Barnum Brown, 1914
L. gracilis Barnum Brown, 1914
L. cerorhynchus Brown i Schlaikjer, 1942
= Montanaceratops cerorhynchus Sternberg, 1951
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

ornitomima
Czy Ornithomimus i inne ornitomimy w ogóle odżywiały się mięsem? A raczej czy same polowały czy wszamały padlinę :| ;)

EDIT: A dlaczego nie albertozaur i gorgozaur?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

Tomasz pisze:
Zapewne podczas ucieczki przed drapieżnikami ratował się szybkimi skrętami i innymi manewrami. Prędkość wynosiła zapewne ok. 60 km/h*.
skąd takie informacje - według mnie bardzo przesadzone
>>Zaniżyłem prędkość
Jego dość długie kończyny przednie mogły służyć do wygrzebywania z ziemi bulw i korzonków.
Czy w mastrychcie napewno występowały rośliny bulwiaste?[/quote]

>>Tu poczekajmy na odpowiedĹş ekspertĂłw

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

>>Zaniżyłem prędkość
Ale skąd w ogóle wziąłeś takie informacje, są wymyślone czy oszacowane na podstawie innych stworzeń - a może znasz jakieś źródło?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:Czy Ornithomimus i inne ornitomimy w ogóle odżywiały się mięsem? A raczej czy same polowały czy wszamały padlinę
Co jadly ornitomimy? Tego Ci nikt nie powie, ale ważne że tam wtedy one żyły, ale oczywiście można je pominąć.
Jeszcze jest elmizaur! Może on polował na leptoceratopsy?
Leptoceratops tak jak inne dinozaury rogate miał dużą czaszkę,
przecinek po „Leptoceratops”
duży zakrzywiony bezzębny dziób, kostną kryzę i powoli wyrastający róg w postaci słabo rozwiniętego guza nad pyskiem a nie tak jak u bardziej zaawansowanych ceratopsów w pełni rozwiniętego.
...pyskiem, a nie, tak jak ...(przecinki)
Silne mięśnie szczęk powodowały, że dziób mógł służyć jako funkcja obronna,
mógł pełnić funkcję obronną
Jego doś długie kończyny przednie mogły służyć do wygrzebywania z ziemi bulw i korzonków.
Dość
Mógł też uzupełnia swoją dietę o owady.
uzupełniać
i padlinę
Leptoceratops miał z tyłu pyska wiele małych zębów dzięki którym łatwo przeżuwał pokarm.
Przecinek po „ zębĂłw”
Mógł posiada także żebra mostkowe.
posiadać
Oprócz typowego gatunku Leptoceratops gracilis odkryto jeszcze jeden L. cerorhynchus, opisanym przez Browna i Schlaikjera w 1942 roku, którego szczątki odkryto w formacji St. Mary River w Montanie. W 1951 roku Sternberg utworzył dla niego nowy rodzaj: montanoceratops.
Lepiej tak:
Oprócz typowego gatunku - Leptoceratops gracilis - odkryto jeszcze jeden (L. cerorhynchus), który został opisany przez Browna i Schlaikjera w 1942 roku. Jego szczątki odkryto w formacji St. Mary River w Montanie. W 1951 roku Sternberg utworzył dla niego nowy rodzaj - Montanoceratops.
Szczątki leptoceratopsa, któremu nadano nazwę Leptoceratops sp. (2)
ktĂłrym
odkryto w Pinyon Conglomerate w stanie Wyoming. Leptoceratopsa odkrył Barnum Brown w 1910roku.
Spacja
Jak na razie odkryto 5 czaszek i inny materiał kopalny.
Materiał pozaczaszkowy
Leptoceratopsy odkrywano takĹźe w Europie.
Leptoceratopsydy
W Szwecji znaleziono zęby i kręgi przedstawiciela rodziny leptoceratopsów co może
przecinek po „ leptoceratopsĂłw”
Leptoceratops gracilis
Szczątki pierwszego leptoceratopsa zostały odkryte w 1910 r,. a opisanego cztery lata później, przez Barnuma Browna w Red Deer Valley w Albercie (Kanada).
Szczątki pierwszego leptoceratopsa zostały odkryte w 1910 roku w Red Deer Valley w Albercie (Kanada), a opisano go cztery lata później. Autorem opisu był Barnum Brown.
Czaszka pierwszego osobnika była niekompletna, jednakże C. M. Sternbergowi udało się w 1947 r. odkryć kompletną skamieniałość z dobrze zachowanymi dotychczas brakującymi elementami (co było rzeczywiście bardzo wyjątkowym znaleziskiem).
Po co to? Wyjątkowe znalezisko to jest np. Dakota :)

EDIT1
Tomasz pisze:EDIT: A dlaczego nie albertozaur i gorgozaur?
bo one żyły wcześniej!

a wg mnie prędkość wynosiła zapewne ok. 32 km/h, no może nawet 36,5km/h, bo tak mi sie wydaje :P

A masz jakieś źródła?

EDIT2
pod rysunkiem:
Leptoceratopsy i Triceratopsy.
triceratopsy z małej

EDIT3
a ten szkielet to nie jest leptoceratops, tylko prenoceratops.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

bo one żyły wcześniej!

a wg mnie prędkość wynosiła zapewne ok. 32 km/h, no może nawet 36,5km/h, bo tak mi sie wydaje :P
A racja - troszkę wcześniej :P

A jeśli chodzi o prędkość to nie podawałbym wogóle takich "swoich" danych ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

Tomasz pisze:
>>Zaniżyłem prędkość
Ale skąd w ogóle wziąłeś takie informacje, są wymyślone czy oszacowane na podstawie innych stworzeń - a może znasz jakieś źródło?
Patrzyłem na budowę szkieletu i porównywałem z innymi ptasiomiednicznymi.

Ps. Jeśli chodzi o literę "ć" to klawiatura mi nie wstukuje.

Zablokowany