[Opis] Secernosaurus (sekernozaur)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Secernosaurus (sekernozaur)

Post autor: Tomasz »

Secernosaurus (sekernozaur)

Wielkość:
- długość: 3 m??
- wysokość: 1,2 m??
- waga: 200-400 kg??
Występowanie:
- czas: późna kreda, 93-92 Ma (późny cenoman-wczesny turon) lub 70-65 Ma (mastrycht)
- miejsce: formacja Bajo Barreal, prowincja Rio Negro (Argentyna)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Ornithopoda
Saurolophidae (?=Hadrosauridae)
(?) Saurolophinae (?=Hadrosaurinae)

Secernosaurus to późnokredowy rodzaj hadrozauryda, który żył na obszarze obecnej prowincji Rio Negro. Jest to jeden z nielicznych odkrytych w Ameryce Południowej hadrozaurów, stąd też pochodzi nazwa która oznacza "oddzielony jaszczur". Typowy gatunek, S. koerneri, został opisany przez Michaela Bretta-Surmana w 1979 roku, na podstawie niekompletnego szkieletu pozaczaszkowego oraz czaszki odkrytych w 1923 roku w osadach formacji Bajo Barreal. Jest to dość mały dinozaur kaczodzioby, dorosły osobnik osiągał jedynie około 3 metrów długości oraz 200 do 400 kilogramów wagi. Niestety dość mało wiadomo o tym dinozaurze.

Gatunki:
Secernosaurus Brett-Surman, 1979
Secernosaurus koerneri Brett-Surman, 1979

Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 maja 2008, o 13:56 przez Tomasz, łącznie zmieniany 3 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Secernosaurus (sekernozaur)

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:]Jest to jedyny, odkryty hadrozaur zamieszkujący Ameryke Południową, stąd też pochodzi nazwa która oznacza "oddzielony jaszczur".
Amerykę
Tomasz pisze:]Typowy gatunek, S. koerneri, został opisany przez Bretta-Surmana w 1979 roku, na podstawie niekompletnego szkieletu oraz czaszki
szkieletu pozaczaszkowego
Ostatnio zmieniony 12 maja 2008, o 21:18 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Re: [Opis] Secernosaurus (sekernozaur)

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:
Tomasz pisze:- czas: późna kreda, 93-92 Ma (późny cenoman-wczesny turon) lub 70-65 Ma (mastrycht)
Wszystko wprowadziłem... jedynie jestem ciekaw dlaczego zacytowałeś powyższy fragment? Czy coś jest w nim nie tak? Jest tak rozbierzny, ponieważ na dinodata jest podane "mastrycht", a na THESCELOSAURUS! "późny cenoman-wczesny turon" ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: [Opis] Secernosaurus (sekernozaur)

Post autor: KrzysiekLichota »

Tomasz pisze:]Jest to jedyny, odkryty hadrozaur zamieszkujący Ameryke Południową, stąd też pochodzi nazwa która oznacza "oddzielony jaszczur".

co to znaczy jest to jedyny, odkryty hadrozaur? czy może miało być jest to jedyny odkryty w Ameryce Południowej hadrozaur?
i jakie logiczne powiązanie ma pierwsza część zdania z drugą?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Re: [Opis] Secernosaurus (sekernozaur)

Post autor: Tomasz »

krzysiu_dino pisze:
Tomasz pisze:]Jest to jedyny, odkryty hadrozaur zamieszkujący Ameryke Południową, stąd też pochodzi nazwa która oznacza "oddzielony jaszczur".

co to znaczy jest to jedyny, odkryty hadrozaur? czy może miało być jest to jedyny odkryty w Ameryce Południowej hadrozaur?
dla mnie nie ma róşnicy, ale zaraz zmienie
krzysiu_dino pisze:i jakie logiczne powiązanie ma pierwsza część zdania z drugą?
chodzi o to, że był on oddzielony od innych krewnych gatunków ponieważ żył w Ameryce Południowej, a inne hadrozaury w Euroazji i Ameryce Północnej. Już rozumiesz?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Secernosaurus (sekernozaur)

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:
nazuul pisze:
Tomasz pisze:- czas: późna kreda, 93-92 Ma (późny cenoman-wczesny turon) lub 70-65 Ma (mastrycht)
Wszystko wprowadziłem... jedynie jestem ciekaw dlaczego zacytowałeś powyższy fragment? Czy coś jest w nim nie tak? Jest tak rozbierzny, ponieważ na dinodata jest podane "mastrycht", a na THESCELOSAURUS! "późny cenoman-wczesny turon" ;)
Moja pomyłka, chciałem o tym poszukać, ale stwierdziłem to co Ty - sprzeczne dane. I zostało przez nieuwagę...

Swoją drogą, ciekawe skąd wziął się w Argentynie hardozaur - przepłynął? Tak samo z alamozaurem, czytełem kiedyś pracę, z której wynikało, że alamozaur jest emigramtem. Znacie jeszcze inne dinozaury z Ameryki Południowej, których powinno tam nie być?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: [Opis] Secernosaurus (sekernozaur)

Post autor: KrzysiekLichota »

Tomasz pisze: JuĹź rozumiesz?
tak :) dzięki

ODPOWIEDZ