[OPIS] Leptoptilos titan

Czyli o potomkach dinozaurów - zwierzętach z kladu Avialae
Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

[OPIS] Leptoptilos titan

Post autor: Piotr G. »

LEPTOPTILOS TITAN Wetmore,1940

Kopalny gatunek marabuta. Holotyp (MGSNI 3313) składa się z prawie kompletnej lewej kości stępowo-śródstopowej. Okaz pochodzi z grn. plejstocenu, z Watoealang (przy rzece Solo, śr. Jawa; Indonezja). Co ciekawe na podobnych tarasach, nad tą samą rzeką , lecz w innych stanowiskach (Ngandong), znaleziono szczątki człowieka wyprostowanego (Homo erectus), więc gatunki te wystepowały prawdopodobnie obok siebie.
Znaleziony okaz bardzo przypominał największy współczesny gatunek bociana - marabuta indyjskiego(Leptoptilos dubius), był jednak znacznie większy.
Wetmore (1940), porównując znalezisko z przedstawicielami współczesnych rodzajów Ephippiorhynchus i Jabiru, zauważył, że kość stępowo-śródstopowa, oprócz tego że jest u nich mniejsza, to również bardziej wysmukła.
Wg. autora przednia powierzchnia trzonka kości stępowo-śródstopowej miała mniej głębokie wyżłobienie, co miało różnić okaz od innych istniejących gatunków rodzaju Leptoptilos. Jednak Louchart i in. (2005), stwierdzili że nie jest to cechą charakterystyczną, zaznaczając przy tym że Wetmore nie porównał znaleziska z innym dużym, kopalnym gatunkiem marabuta - Leptoptilos falconeri (pliocen, Afryka i pd. Azja), mimo to przychylając się do statusu odmiennego gatunku dla L. Titan, że względu na różnice w wieku znalezisk obu gatunków. Louchart i in. (2005), zauważają również że oba gatunki mogą reprezentować tą samą linię ewolucyjną.


Opis wg.:
Wetmore, A. 1940 "Avian remains from the Pleistocene of central Java"
Journal of Paleontology 14:447-450
oraz
http://www.app.pan.pl/article/item/app50-549.html
Ostatnio zmieniony 1 października 2008, o 17:26 przez Piotr G., łącznie zmieniany 10 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Re: [OPIS] Leptoptilos titan

Post autor: Tomasz »

Chciałbym przypomnieć, że nazwy rodzajowe i gatunkowe kursywujemy ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Leptoptilos titan

Post autor: nazuul »

Piotr G. pisze:Holotyp(No.3313),składa się
Holotyp(No.3313),składa się (bez przecinka :wink: )
Piotr G. pisze:Okaz pochodzi z grn.plejstocenu Watoealang
Okaz pochodzi z grn.plejstocenu z Watoealang
Piotr G. pisze:wiec gatunki te wystepowały prawdopodobnie obok siebie.
więc gatunki te występowały prawdopodobnie obok siebie.
Piotr G. pisze:Wetmore(1940),porównując znalezisko z przedstawicielami współczesnych rodzajów Ephippiorhynchus i Jabiru,zauważył że kość
Wetmore(1940),porównując znalezisko z przedstawicielami współczesnych rodzajów Ephippiorhynchus i Jabiru,zauważył, że kość

Brakuje w wielu miejscach spacji!!
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Dzięki za zwrócenie uwagi poprawiłem ww.blędy.Z tym że blędny jest tekst "...pochodzi z grn.plejstocenu Watoelang"nie zgadzam sie,ale już poprawilem dla św.spokoju(bo ta druga forma też jest prawidłowa).Podobne zwroty widzialem już w paru opisach,ale nieważne,nie bede sie spierał o takie drobnostki.Myśle że najważniejsze są informacje zawarte w tekście.Jakby ktoś coś jeszcze przyuważył w moich opisach niech pisze, to poprawie.Tomku kursywowanie we wszystkich opisach zrobie "na dniach".
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Piotrze opisy robisz naprawde fajne i bardzo przydatne ;) Jednak mam małą prośbe - gdy będziesz "kursywował" w swoich opisach, to czy mógł byś powstawiać "spacje" po znakach interpunkcyjnych?? Tak aby to było poprawnie?? Gdyż naprawde, cięzko sie to czyta, gdy tych przerw brak ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

OK ! Jak będę miał chwile to usiąde i popoprawiam swoje opisy.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

nich mniejsza, to równiez bardziej wysmukła
rĂłwnieĹź
wyżłobienie,co miało

spacja
gatunkĂłw.Louchart et al.
spacja

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Kormoran »

link w 1. poście przestał działać. przynajmniej mi.
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Abstrakt i link do całego artykułu są tu:
http://www.app.pan.pl/article/item/app50-549.html

Archiwum APP:
http://www.app.pan.pl/archives.html
:)

Naniosłem drobne poprawki - spacje i przecinki, oraz do holotypu dodałem MGSNI
Piotr G. pisze:LEPTOPTILOS TITAN Wetmore, 1940

Kopalny gatunek marabuta. Holotyp (MGSNI 3313) składa się z prawie kompletnej lewej kości stępowo-śródstopowej. Okaz pochodzi z grn. plejstocenu, z Watoealang (przy rzece Solo, śr. Jawa; Indonezja). Co ciekawe, na podobnych tarasach, nad tą samą rzeką, lecz w innych stanowiskach (Ngandong), znaleziono szczatki człowieka wyprostowanego (Homo erectus), więc gatunki te wystepowały prawdopodobnie obok siebie.
Znaleziony okaz bardzo przypominał największy współczesny gatunek bociana - marabuta indyjskiego (Leptoptilos dubius), był jednak znacznie większy.
Wetmore (1940), porównując znalezisko z przedstawicielami współczesnych rodzajów Ephippiorhynchus i Jabiru, zauważył, że kość stępowo-śródstopowa, oprócz tego że jest u nich mniejsza, to również bardziej wysmukła.
Wg. autora przednia powierzchnia trzonka kości stępowo-śródstopowej miała mniej głębokie wyżłobienie, co miało różnić okaz od innych istniejących gatunków rodzaju Leptoptilos. Jednak Louchart et al. (2005), stwierdzili, że nie jest to cechą charakterystyczną, zaznaczając przy tym, że Wetmore nie porównał znaleziska z innym dużym, kopalnym gatunkiem marabuta - Leptoptilos falconeri (pliocen, Afryka i pd. Azja), mimo to przychylając się do statusu odmiennego gatunku dla L. titan, że względu na różnice w wieku znalezisk obu gatunków. Louchart et al. (2005), zauważają również, że oba gatunki mogą reprezentować tą samą linię ewolucyjną.


Opis wg.:
Wetmore, A. 1940 "Avian remains from the Pleistocene of central Java"
Journal of Paleontology 14:447-450
oraz
http://www.app.pan.pl/acta50/app50-549.pdf
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Dzięki Nazuul!
Popoprawiałem. Zastanawia mnie tylko z kąd wziąłeś te MGSNI. Ja mam ksero oryginalnego opracowania na temat tego gatunku z 1940 r. Nie ma tam tego oznaczenia. W pracy Loucharta i in. (2005) też tego nie widziałem.
U mnie też stary link przestał działać, więc bardzo dziekuje Ci Nazuul za nowe namiary.
Pozdrawiam
Piotrek
GW OTOP

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Piotr G. pisze:Zastanawia mnie tylko z kąd wziąłeś te MGSNI.
Jest w APP, str 556 - tabela. Samo MGSNI to:
MGSNI - Mining and Geological Survey, Department Netherland In−
dies (stored at the Quaternary Geological Laboratory, Geolog−
ical Research and Development Center, Bandung, Indonesia);
T, Colorado Tunisian Collection, Service GĂŠologique (Tunis).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Dzięki! Faktycznie. Niezauważyłem.
Pozdrawiam
Piotrek
GW OTOP

ODPOWIEDZ