[OPIS] kalamospondyl (Calamospondylus)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] kalamospondyl (Calamospondylus)

Post autor: Sebastian »

Calamospondylus (kalamospondyl)- nomen dubium

Długość: 2 m???
Wysokość: 0,9 m???
Masa: 10 kg???
Czas: ok. 125 Ma
Miejsce: Anglia
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Compsognathidae?


Opis:
Calamospondylus to rodzaj wczesnokredowego teropoda, którego skamieniałości odnaleziono w Anglii. Został on opisany przez Foxa w 1866 roku, ale na podstawie bardzo małej ilości szczątków. Nazwa dinozaura oznacza „kolczasty kręg”. Nie jest wykluczone, że kalamospondyl jest tym samym zwierzęciem co kalamozaur, czy aristosuch. Powszechnie uważa się go za bazalnego celurozaura lub przedstawiciela rodziny Compsognathidae. Nazwa gatunkowa C. oweni została nadana na cześć angielskiego paleontologa Richarda Owena. Inny epitet C. foxi jest natomiast uhonorowaniem autora opisu Calamospondylus. Kalamospondyl osiagał około 2 metrów długości.

Historia:
Historia tego rodzaju jest niewątpliwie związana z teropodomi takimi jak Calamosaurus, Aristosuchus, Laevisuchus i Poekilopleuron. Oto opis odkryć związanych właśnie z kalamospondylem:

Pierwszy gatunek tego teropoda- Calamospondylus oweni- został opisany przez Foxa w roku 1866, na podstawie szczątków odkrytych w Anon. W 1889 roku Lydkker opisuje drugi gatunek (Calamospondylus foxi) na podstawie dwóch materiałów kostnych- BMNH R901 (dwa kręgi szyjne) i BMNH R186, które odkrył w Formacji Wessex. W 1891 roku Bizarrely oraz sam Lydkker uznają Calamospondylus oweni i Calamospondylus foxi za synonimy. Według nich nie ma wystarczających dowodów na to, że są one oddzielnymi taksonami oraz zbyt mało materiału kopalnego, by tak twierdzić. Później jednak badacz zmienia swoją decyzje i sądzi, że C. foxi to nowy rodzaj, który w ostateczności opisuje jako Calamosaurus. Według przeprowadzonych jednak niedawno porównań, które na podstawie szczątków komsogantydów zostały wykonane przez Jaime’a, wynika jasno, że Lydkker błędnie powiązał kręgi szyjne z pozostałymi kośćmi. Po pierwsze: skamieniałości te dają dwa różne wyniki co do obliczeń rozmiarów ich właściciela; po drugie: zostały one odnaleziono nie na tyle blisko, aby rzeczywiście uznać je za należące do jednego rodzaju. Jamie sądzi, że kręgi te należą do rodzaju Calamospondylus, a pozostałe szczątki do jakiegoś innego celurozaura- najprawdopodobniej ornitomimozaura lub tyranozauroida. Rauhut (2003) proponuje natomiast, aby holotyp BMNH R901 uznać po prostu za nowy gatunek rodzaju Calamosaurus. Jego zdanie popiera także Naish.

Bardzo dziwne jest także sprawa samych początków opisania Calamospondylus oweni przez Foxa. Badacz jako holotyp dinozaura oprócz oryginalnego kręgu uznał także fragmenty kości biodrowej (BMNH R178), która w 1876 roku została przez Owena zaliczona do gatunku Poikilopleuron pusillus. Później jednak paleontolog zmienił nazwę na poprawną Poekilopleuron, pozostawiając jednocześnie ten sam epitet gatunkowy. W 1887 Seeley uznał opisany 11 lat wcześniej holotyp za nowy rodzaj- Aristosuchus (gat. pusillus). Obecnie uważa się, że teropod ten był mniejszy od Compsognathus, ale niewątpliwie z nim spokrewniony (Olshevsky 1991, Naish et al. 2001, 2004, Hutt et al. 2001, Naish 2002, Rauhut 2003, Hwang et al. 2004). Nieco wcześniej jednak większość naukowców podważała ważność obu rodzajów, uznając je za synonimy. W 1990 roku Norman wychodzi naprzeciw tej tezie i uznaje, że kręg aristosucha nie należał kalamospondyla, a tym samym nie jest jego młodszym synonimem. W 2004 roku Novas uznaje opisany jako Laevisuchus przez Huene’a i Matley’a w roku 1933 kręg, za należący do Aristosuchus. Zgadza się jednocześnie z twierdzeniem Normana. Ostatecznie w swojej pracy traktuje jednak lewisucha jako nomen dubium.

W 2002 roku Naish uznaje, że holotyp BMNH R178 (Aristosuchus) nie należy do Calamospondylus oweni, jak to sugerowali Weishampel (1990), Insole i Hutt (1994) Blows (1998) i Kirkland (1998). Zaznacza jednak, że szczątki te posiadają kilka detali bardzo zbliżających te dwa teropody do siebie, dlatego nie wykluczone, że kręg ten należy do jakiegoś innego gatunku kalamospondyla (pozstałe szczątki aristosucha według niektórych badaczy należą do jakiegoś abelizauryda lub noazauryda). Naish (2001) uznaje również Calamospondylus oweni jako nomen dubium, oraz że nie jest to rodzaj, który należy ponownie zdefiniować (nomen nudum).

Podsumowanie:
Okazuje się, że Calamospondylus (C. oweni) nie jest synonimem Calamosaurus. Opisany przez Foxa pierwszy gatunek jest nazwą wątpliwą, lecz nadal obowiązującą i niezsynonimizowaną. Natomiast kręgi szyjne Calamosaurus foxi należą zapewne do nowego gatunku kalamospondyla, a pozostałe szczątki do własciwego kalamozaura (będacego tyranoraptorem). Do tej pory Calamosaurus był uważany za najmniejszego przedstawiciela ornitomimozaurów, lecz jak się okazuje szacowania te zostały sporo zaniżone właśnie przez owy kompsogantydowy kręg. Aristosuchus natomiast ma jak dotąd niepewną sytuację. Może on być nowym gatunkiem Calamospondylus lub jego bliskim krewnym. Wtedy jednak jako holotyp aristosucha uznanyby musiał zostać tylko BMNH R178, gdyż jak już wcześniej było wspomniane, pozostałe kości należą najprawdopodobniej do jakiegoś abelizauroida.

Spis gatunków:
Calamospondylus- Fox, 1866 -> nomen dubium
Calamospondylus oweni- Fox, 1866 -> nomen dubium
?"Calamospondylus" ?foxi- Lydkker, 1889 (kręg Calamosaurus foxi- Lydkker, 1891) -> nomen nudum
?Calamospondylus sp. gen. nov. (kręg Aristosuchus pusillus- Seeley, 1887) -> nieopisany

Obrazek
Być może tak wyglądał Calamospondylus

Obrazek
Kręg Calamospondylus w kilku rzutach

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Drobne poprawki wprowadziłem + linki.
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... iew&id=226

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

kalamozaur, czy aristosuch
niepotrzebny przecinek
Kalamospondyl osiagał
>>osiągał
kostnych-
celurozaura-
brak spacji przed myślnikiem
pozstałe szczątk
>>pozostałe
Calamospondylus oweni jako nomen dubium, oraz Ĺźe nie jest to rodzaj
niepotrzebny przecinek przed "oraz"
brak przecinka przed "Ĺźe"
do własciwego kalamozaura
>"właściwego
będacego tyranoraptorem
>będącego
Wtedy jednak jako holotyp aristosucha uznanyby musiał zostać tylko BMNH R178
?? :|
Calamospondylus- Fox, 1866 -> nomen dubium
Calamospondylus oweni- Fox, 1866 -> nomen dubium
?"Calamospondylus" ?foxi- Lydkker, 1889 (kręg Calamosaurus foxi- Lydkker, 1891) -> nomen nudum
niepotrzebne myślniki
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ