[PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
misio
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 220
Rejestracja: 26 czerwca 2006, o 10:31
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Pytania misia

Post autor: misio »

Mam kilkanaście pytań.Oto one:

1.Jaki poziom inteligencji miał tyranozaur?
2.Jaką rozpiętość skrzydeł miał argentawis?
3.Czym żywił się Diplocaule?
4.Jaki był największy belemnit?
5.Czy triceratops naprawdę ważył tyle co mała ciężarówka?
6.To ile w końcu megalania miała metrów długości?
7.Jak długi był Liopleurodon?
8.Jaki duży był największy amonit?
9.Czy był jeszcze jakiś duży waran,oprócz megalani?
10.Jakiej wysokości był Mamut Cesarski?
11.Z jakich zwierząt wyewulowały dinozaury?
12.Czy plakodonty były spokrewnione z żółwiami?
13.Malowidło człowieka na trzy litery.
14.Jeden z większych Teropodów na siedem liter!
PS.Ma on "A" na początku, "A" w środku i "A" na końcu.

Proszę,odpowiedzcie na nie! :D
Ostatnio zmieniony 1 lipca 2007, o 13:55 przez misio, łącznie zmieniany 3 razy.
http://pl.tunele.wikia.com/wiki/Tunele_Wiki - moja własna wiki o serii książek "Tunele" Rodericka Gordona i Briana Williamsa :)

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

1) Tego nie da się określić! Ale sądząc po trybie życia oraz wielkości mózgoczaszki oraz to, że nieźle sobie radził (choć można uznać go za kalekę) to jego inteligencję można oceń w skali od 1 do 10 gdzieś na 4 lub 5. Czyli był równie mądry co ptaki/ssaki drapieżne (sępy/tygrysy)

2) Rozpiętość skrzydeł Argentavis wynosiła od 5,7 do 8,3 m

3) Diplocaule nie istniej to błedna nazwa! Poprawna (o którą chyba ci chodziło) to Diplocaulus. Tak czy inaczej zwierzę to było rybożerne.

4) Najdłuższym (bo chyba o to ci chodziło- belemnity nie mogły rywalizować w szerokości :lol: ) był Megateuthis gigantea.

5) Nie! Najmniejsze samochody ciężarowe mają masę dopuszczalną do 11700 kg czyli 11,7 t. Przypomne, że Triceratops ważył ok. 7 t.

6) Jakieś 5-6 m

7) Dorosły osobnik dorastał do 10 m długości

8) Największy to chyba Lytoceras taharoaense?

Widze, że interesujesz się wymarłymi głowonogami. Znalazłęm ciekawą stronkę: http://www.geol-alp.com/z_complements/a ... alpha.html
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2007, o 15:37 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.

Robsonek01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 13
Rejestracja: 5 sierpnia 2007, o 23:24

[PYTANIA] Jak to czasem bywa nowy zadaje duzo pytan :)

Post autor: Robsonek01 »

No wiec chcialbym sie dowiedziec kilku rzeczy...
(Prosze o wyrozumialosc jesli dla uzytkownikow tego forum jest to oczywiste. Po prostu poszukuje odpowiedzi :D )

Wiec tak:

1. Czy T-Rex byl padlinozerca czy miesozerca?
2. Najwiekszy i najlepszy jednoczenie drapieznik-dinozaur. Spinozaur czy Tyranozaur?
3. Lektura dla poczatkujacego... Sa jakies naukowe pozycje czy mam sie zaglebiac w swiat M. Crichtona? :)

Prosze o szybka odpowiedz:)
Ostatnio zmieniony 6 sierpnia 2007, o 23:49 przez Robsonek01, łącznie zmieniany 2 razy.
Welcome to Jurassic Park...

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

1. To jest niestety głupie pytanie, bo nie da się tego rozstrzygnąć, ale możesz sobie poczytać tu: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=11
2. Obecnie spinozaur uważany jest za największego teropoda, tyranozaur spada na czwarte miejsce w rankingu.
3. Jak chcesz książek dla początkującego, to NIE masz się zagłębiać w świat Michaela Crichtona, bo zrobi ci wodę z mózgu. O wartościowych książkach możesz poczytać tu: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=182 oraz tu: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=165.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

1) Polecam także opis tyranozaura w dziale teropody (który będzie przeze mnie uzupełniany)
2) Spinosaurus osiągał od 14 do 17 metrów długości, chociaż na podstawie jednej z żuchw szacuje sie, iż jej własciciel miał 24-25 metrów. Najdłuższy tyranozaur to natomiast 'Sue"- 12,8 m, jest także "Celeste" (C-rex), której szkielet ma ponoć 14,1 m długości.
3) Polecam:
"Historia Ĺźycia na Ziemi"- Richard Southwood
"Dzieje Ĺźycia na Ziemi"- Stephan Jay Gould
"Atlas prehistorii"- Douglas Palmer

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Co do źródeł to możesz także korzystać z stron internetowych na niektórych znajdziesz wiarygodne informacje, o to one:
www.dinoruss.com
www.dinosaurier-web.de
www.dinodata.org (coż tu ostatnio robi się nieco mętnie)
oraz oczywiście
www.dinozaury.com
Tribute to Dinosaurs 2020

Robsonek01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 13
Rejestracja: 5 sierpnia 2007, o 23:24

Post autor: Robsonek01 »

Powiedzmy, że jestem w takiej sytuacji: Od września czeka mnie liceum, profil humanistyczny, a moje przyszle zycie zawodowe chcialbym powiazac z dinozaurkami:) Prosze o rade typu: na jakie uczelnie zwracac uwage, jakie przedmioty na maturze, etc. Wiem, że w dzisiejszej Polsce zawod paleontolog nie jest oplacalny, no ale coz jak na razie nie mysle o kasie, ale o tym takim przyswajaniu ciekawej wiedzy... I jeszcze ewentualnie gdyby mi sie poszczescilo gdzie ten zawod zawiodlby :D mnie za kilka lat, po studiach...

Z gory dziekuje... :)
Welcome to Jurassic Park...

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Cóż na stadia można iść do
Katowic tam jest wydział paleontologii, no a jeśli chodzi o maturę to chyba jest potrzebna geografia i biologia
Tribute to Dinosaurs 2020

Robsonek01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 13
Rejestracja: 5 sierpnia 2007, o 23:24

Post autor: Robsonek01 »

No i jeszcze jedno pytanie:)

A wiec:

W Jurassic Park 3 Alan Grant przedstawial teorie o zdolnosci velociraptorow do artykuowania dzwiekow co wyjasnialo ich inteligencje, zgranie, etc.

Czy ta teoria istnieje rzeczywiscie czy wymyslono ja na potrzebe filmu?
Ostatnio zmieniony 6 sierpnia 2007, o 20:52 przez Robsonek01, łącznie zmieniany 1 raz.
Welcome to Jurassic Park...

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

No cóż welocyraptory były zapewne jednymi z najinteligentniejszych dinozaurów, ich stosunek masy ciała do masy mózgu był równy mniejwięcej 5 a człowieka wynosi 7, mimo to w filmie Jurassic Park raczej pokazano, że były bardziej inteligentne niż w rzeczywistości.
Tribute to Dinosaurs 2020

Robsonek01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 13
Rejestracja: 5 sierpnia 2007, o 23:24

Post autor: Robsonek01 »

Coz bardziej mi chodzilo o to czy rzeczywiscie posiadaly w czaszce taka komore rezonansowa, dzieki ktorej wydawaly dzwieki ulatwiajace wzajemna komunikacje? :)
Welcome to Jurassic Park...

Awatar użytkownika
KONDZIUŚ
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 71
Rejestracja: 9 stycznia 2007, o 18:52
Lokalizacja: Zawichost

Post autor: KONDZIUŚ »

Robsonek01 pisze:Powiedzmy, że jestem w takiej sytuacji: Od września czeka mnie liceum, profil humanistyczny, a moje przyszle zycie zawodowe chcialbym powiazac z dinozaurkami:) Prosze o rade typu: na jakie uczelnie zwracac uwage, jakie przedmioty na maturze, etc. Wiem, że w dzisiejszej Polsce zawod paleontolog nie jest oplacalny, no ale coz jak na razie nie mysle o kasie, ale o tym takim przyswajaniu ciekawej wiedzy... I jeszcze ewentualnie gdyby mi sie poszczescilo gdzie ten zawod zawiodlby :D mnie za kilka lat, po studiach...

Z gory dziekuje... :)
Nie musisz być paleontologiem jak nie zabardzo się opłaca nim być. Możesz mieć inny zawód a np. być paleontologiem jako hobby. Pamiętam, że na Discovery Scienice był taki gostek co był prawnikiem a co pewien czas wyjeżdżał gdzieś dla hobby, żeby poszukać kości jakiś dinozaurów.

Robsonek01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 13
Rejestracja: 5 sierpnia 2007, o 23:24

Post autor: Robsonek01 »

KONDZIU?š pisze:Nie musisz być paleontologiem jak nie zabardzo się opłaca nim być. Możesz mieć inny zawód a np. być paleontologiem jako hobby. Pamiętam, że na Discovery Scienice był taki gostek co był prawnikiem a co pewien czas wyjeżdżał gdzieś dla hobby, żeby poszukać kości jakiś dinozaurów.
No tak, zapewne masz racje, jednak jak to mlodzienczy mozg kombinuje i swoja przyszlosc potrafi ulozyc w ciagu kilku godzin :) Jako siedmiolatek obejrzalem Jurassic Park i stal sie on dla mnie inspiracja. Ponadto jestem kompletnie zielony i nic mi nie wiadomo o wykopywaniu szczatek dla rozwijania hobby. Myslalem ze jest to dostepne jedynie dla paleontologow - zawodowcow :D Wiem tez ze w Polsce dzieje sie cos w miejscowosci Krasiejowo, (o ile to jest ta miejscowosc i nie zrobilem literowki) i to tyle co wiem na temat, wiec powiem to w naszym od nie dawna drugim jezyku :D : I NEED HELP! :)
Welcome to Jurassic Park...

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Danu pisze:Co do źródeł to możesz także korzystać z stron internetowych na niektórych znajdziesz wiarygodne informacje, o to one:
www.dinoruss.com
www.dinosaurier-web.de
www.dinodata.org (coż tu ostatnio robi się nieco mętnie)
oraz oczywiście
www.dinozaury.com
Ja bym nie ufał drugiej, któa podałeś, a od pierwszej trzymać się z daleka na milion kilometrów. Sa w niej informacje przestarzałe nawet o kilkadziesiąt lat- nikt chyba jej od dłuższego (bardzo długiego) czasu nie aktualizował. Nie ma w niej nowych rodzajów po roku 2000, a np. BRUHATHKAYOSAURUS traktuje się jako 40-metrowego teropoda!

:arrow: http://www.dinoruss.com/de_4/5a63f79.htm

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

Obecnie spinozaur uważany jest za największego teropoda, tyranozaur spada na czwarte miejsce w rankingu.
T-rex jest piąty w rankingu wyprzedzają go:
1. Spinozaur
2. Giganotozaur
3. Zaurofaganaks
4. Karcharadontozaur
5. Tyranozaur

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Tak, lae kiedy ja to pisałem. Natomiast według Wikipedii tyranozaur jest teraz szósty w rankingu:
1. Spinozaur
2. Giganotozaur
3. Karacharodontozaur
4. Deltadrom
5. Tyranotytan
6. Tyranozaur
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

1. Spinozaur
2. Giganotozaur
3. Karacharodontozaur
4. Deltadrom
5. Tyranotytan
6. Tyranozaur
A co Zaurofaganaksem :? :?:

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Palik pisze:
1. Spinozaur
2. Giganotozaur
3. Karacharodontozaur
4. Deltadrom
5. Tyranotytan
6. Tyranozaur
A co Zaurofaganaksem :? :?:
Robinsonek pytał kto jest większym mięsożercą, spinozaur czy tyranozaur. Takowa odpowiedź została udzielona, więc dalsze dyskusje związane z listą największych drapieżców proponuje przenieść do tematu "Rozmiary dinozaurów" :)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Palik pisze:A co Zaurofaganaksem :? :?:
Byc moze nie taki duzy, jak go maluja. Tu masz troche o nim: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 0638#20638 :wink:

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Jeżeli chodzi o wielkość, to można powiedzieć, że T. rex jest 4 (no ale też zależy o co się pyta, czy o drapieznika, czy o teropoda?? Bo jezeli to drugie to Therizinosaurus mogł być większy, może nie dłuższy, ale masywniejszy. Najwiekszy osobnik miał koło 10 m i szacuje się, że ważył w przedziale 6-7 ton. No i ciekawa tez sprawa z Deinocheirus. Gdyż nie wiadomo czym sie odżywiał, a wlasciciel tych "rączek" mogł byc całkiem duzym teropodem, ale patrzac na jego krewnych mogł byc lekko zbudowany ;)). Wyprzedza go Spinosaurus, Giganotosaurus (ten z 2000 roku, choć to tylko fragment dolnej szczęki) i prawdopodobnie Carcharodontosaurus iguidensis, którego oszacowania długosci podają 13-14 m, a długość czaszki 1,75 m. C. saharicus (czaszka około 1,6 m) obecnie szacuje sie na długość około 12-13 m, więc prawdopodobnie był porównywalny z T. rex, może nawet lżejszy. Deltadromeus był prawdopodobnie teropodem, mogącym przekroczyć 13 m (oszacowania na podstawie osobnika o miedzyinnymi długiej na 1,22 m kości udowej), jednak patrząc na holotyp i jego budowe, szacuje się ciężar tego ~13 m osobnika na przedział 3-4 ton. Co do Saurophaganax, to była dyskusja w jego opisie... Największy wydaje się być właściciel długiej na 54,5 cm kosci ramiennej, którego długośc po porównaniu z topotypem Allosaurus można szacować na około 13 m (a własciciele tych kości konczyn dolnych tj. jeden od udowej, drugi od piszczelowej zapewne prawdopodobnie mieli długość w przedziale 9-11 m). Jednak trzeba pamiętac, że to jest tylko jedna kość i takie szacunki są bardzo ryzykowne... moga się okazac w miare dobre, ale i nie ;) Puki co jednak, osobniki zaurofaganaksa znamy tylko z pojedynczych kości i niewiadomo jak bardzo podobny anatomicznie był do Allosaurus - prawdopodobnie całkiem bardzo hehe. Zreszta nawet i u osobników tego samego gatunku, moga wystepywać różnice w proporcjach poszczególnych kości wzgledem długosci ciała. Daniel już to ładnie opisał przy okazji tyranozaura (i próby szacowań długosci, na podstawie poszczególnych kosci - fakt faktem, że niekótre osobniki które fragmentarycznie znamy mogły byc olbrzymie, ale mogły byc tez mniejsze od Sue) ;)
Warto tu tez wspomnieć o Torvosaurus sp. z Portugalii. Znaleziona w 2006 roku maxilla (63 cm) sugeruje (po porównaniu z T. tanneri) długość czaszki około 1,6 m! Więc całe zwierze można szacować na około 12-13 m, może i więcej, ale moze i mniej ;) Co do "Monster von Minden" to w tym już starym artykule, Mortimer wspomina, że długośc odkrytej maxilli sugeruje długość czaszki równą około 1 m i, że na podstawie tego faktu jak i długości kości strzałkowej (znanej bodajże tylko fragmentarycznie) można szacowac to zwierze na 7-8 m ;)
Aaa i jeszcze kwestia Tyrannotitan. Znany z dwoch osobników. Większy z nich o kości udowej o długości 1,4 m. Jego gługośc można szacowac na 12-12,5 m. Dlaczego?? Poniewarz podobna kośc udową (1,43 m) ma holotyp giganotozaura, którego długość została oszacowana na przedział 12-12,5 m ;) Ciekawiły mnie zawsze stare szacunki, które do dzis krąza gdzies po necie mówiące o 13,7-15,2 metrach... Ciekawie na jakiej podstawie hehe :)

PS. upsss Daniel uprzedził co do zaurofaganaksa ;)

Pozdrawiam
Theropods... yeah :D

dinek
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 84
Rejestracja: 4 maja 2008, o 18:00
Imię i nazwisko: Sebastian Mucha
Lokalizacja: Skoroszów/Wrocław

Post autor: dinek »

8. Największy amonit to Parapuzosia suppenradensis * z Niemiec.

9.Z tego co wiem to co najwyżej skamieniałe szczątki Warana z Komodo 8)
10. do 4 m


* kursywą
dinek

Bastek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 3
Rejestracja: 12 czerwca 2009, o 18:34
Lokalizacja: Jaworzno

Jaki to "dinuś"?

Post autor: Bastek »

Witam szanowne grono. Korzystając z chwili nie wiedzy :mrgreen: mam małe pytanko, a nie wiem gdzie je zadać. Pod podanym linkiem (bezpieczny) znajduje się obrazek z dinozaurami. Moje pytanie to: jaki to dinozaur o barwie pomarańczowo- niebieskiej o przednich łapach z trzema palcami? Owy "dinuś" znajduje się pod jakimś łbem zielonym nie znanym mi również dinozaura.

A oto link do tego dinusia :mrgreen:

http://www.dinosaur-world.com/feathered ... saurs2.jpg

Z góry dzięki za rychłą odpowiedź. Pzdr

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Jaki to "dinuś"?

Post autor: nazuul »

Witam serdecznie! :D
Bastek pisze:dinozaur o barwie pomarańczowo- niebieskiej o przednich łapach z trzema palcami
Therizinosaurus
Bastek pisze:[z] łbem zielonym
Erlikosaurus

Na tej stronie są też inne:
http://www.dinosaur-world.com/feathered ... drewsi.htm

Bastek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 3
Rejestracja: 12 czerwca 2009, o 18:34
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Bastek »

Wielkie dzięki nazuul oraz za ten link. Teraz mogę spokojnie poznawać te, których nie znałem do tej pory. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Re: Pytania misia

Post autor: Przyszły paleontolog »

misio pisze: 11.Z jakich zwierząt wyewulowały dinozaury?
Z ArchozaurĂłw, takich jak euparkeria.

Obraz :arrow: http://www.seirim.net/SeirimSite/D&P/Euparkeria.jpg

ODPOWIEDZ