(Artykuł) Rozmiary dinozaurów.

Dyskusje na temat "strasznych jaszczurów"
Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Czyli, może być większa od giganotozaura :D, no chyba, że nie od tego największego... Jednak mi się wydaję, że te dwa gatunki tej samej długości, to T. rex cięższy, ale może sie i myle :P... Trzeba czekać na dokładniejsze badania Celeste i wydobycie tego olbrzymiego giganotozaura ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Co do masy to nie był bym przekonany, że Tyranozaur cięższy, hmm..., trudno powiedzieć, oba były bardzo masywne, np Deltadromeus który osiągał max 13,3 m, ważył tylko jakieś 3-4 ton, no nie wiem który mógł by być cięższy, trudno określić, napewno oba robiły ogromne wrażenie.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Moja wersja tego co zrobiłeś, czy też zrobiliśmy. Zrobiłem trochę poprawek twojego artykułu, nową formę tabeli i skalę najdłuzszych dinozaurów (na razie tylko zauropodów)

Rozmiary dinozaurĂłw

Dinozaury wymarły 65 milinów lat temu pozostały po nich tylko kości, jaja, ślady i bardzo rzadko również organy wewnętzne. I w tym tkwi problem, bowiem na podstawie samego szkieletu (który bardzo często zachowuje się w znikomych ilościach, w postaci pojedynczych kości) bardzo trudno jest oszacować rozmiary zwierzęcia, nie mówiąc już o masie ciała. Jeśli chodzi o długość to jest to trudne z tego względu, że zmierzenie samego szkieletu nie wystarcza. Nie wiadomo ile zajmowała reszta- skóra i organy wewnętrzne, dlatego długość jest tylko przybliżona, lecz mimo to w miarę dokładna. Inna sprawa to ustalenie długości średniej. Aby ustalić którąkolwiek z nich, trzeba mieć doczynienia z większą liczbą okazów, im więcej ich będzie tym będzie ona dokładniejsza. Gorzej natomiast gdy do dyspozycji jest tylko jeden okaz. Kolejny problem to długość maksymalna- najtrudniejsza do ustalenia (właściwie prawie nie możliwa, gdyż zawsze będzie to wartość przybliżona, a więc teoretycznie nie można by wykluczyć rozmiarów, daleko przekraczających to z czym skłonni są zgodzić się paleontolodzy). Długości, wzrostu czy masy maksymalnej nie da się ustalić u rzadnego organizmu i to nie tylko u tych rosnących przez całe życie. U każdego bowiem produkcja hormonu wzrostu jest inna. Stąd te częste różnice, które moga być spowodowane także uposledzeniem w produkcji hormonu wzrostu (gigantyzm). Najlepszym na to przykładem jesteśmy my sami. Ludzie chorzy na karłowatość nie przekraczają nawet metra wysokości, zaś ci, u których hormony produkują zbyt dużo h. wzrostu osiagają niewiargodnie ludzkie rozmiary (najwyższy człowiek na świecie miał 2,74 m wzrostu). Jeżeli nie można ustalić wzrostu maksymalnego u człowieka, to tym bardziej u dinozaura, gdzie sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Jeszcze trudniej jest z ustalaniem masy ciała dinozaura, ponieważ na to oczywiście nie składają się same kości. Stąd, jeśli chodzi o szacacowanie wymiarów dinozaurów, istnieje tak wiele różnic w podawanych informacjach, dlatego najbezpieczniej byłoby przed każda wartością dodawać przedrostek "ok.". Niewarto też spierać się o to czy dany dinozaur mierzył 10 czy 11 m , zwłasza, że jego maksymalna wielkość
nie jest znana, a ta równie dobrze mogła wynosić przykładowo 20 m. Specjaliści obliczyli, że maksymalna masa przy której zwierzę mogło by się poruszać po lądzie to ok. 130 ton, a więc można przyjąć, że tyle mniejwięcej mogły ważyć największe spośród dinozaurów, jakie kiedykolwiek istniały (chociaż to też nie jest pewne na 100 %). Lista największych dinozaurów według porządku systematycznego:

Śred.- wartość średnia
Maks.- wartość maksymalna

Śred./Maks.- pierwsza w. średnia/ druga w. maksymalna

ZAUROPODY:
W poniższej skali i tabelach zabrakło następujących zauropodów:
1) Nienazwany zauropod (tytanozaur?) z zachodniej Australii, którego rozmiary są zbliżone do tych jakie osiągał Amphicoelias. Pierwsze szacowania mówią o długości od 40 do 50 metrów. Jego szczątki pochodzą z kredy i odkryto je w 1994 roku.
2) Tytanozaur z Argentyny, którego odkryto w 2000 roku. Jego długość wynosi 48-51 m
3) Diplodokoid, którego ogormne ślady odkryto w Zachodniej Australii. jego długość wynosiła ok. 45 m, choć tak naprawdę mogą one należeć do pierwszowspomnianego zauropoda.

Obrazek
Dostępna jest także wersja w wyższej rozdzielczości

Najdłuższe:
1) ??? Amphicoelias fragillimus- 40-48 m/ ?58 m
2) Bruhathkayosaurus matleyi- 28-34 m/ ?44 m
3) Argentinosaurus huinculensis- 30-37 m/ 40 m
3) ??? "Antarctosaurus" giganteus- 35 m/ ??? m*
4) Puertasaurus reuili- 35 m/ ?40 m
4) ??? "Futalongkosaurus"- 35 m/ ??? m
5) Supersaurus vivianae- 30-35 m/ ?40 m
6) Turiasaurus riodevensis- 30 m/ 37 m
7) Diplodocus (Seismosaurus) hallorum- 32 m/ 36 m
8.) Paralititan stromeri- 24 m/ 32 m
9) Sauroposeidon proteles- 25 m/ ?30 m

Najcięższe:
>>> górna granica masy, z jaką zwierzę może się poruszać wynosi ok. 130 t.

1) Bruhathkayosaurus matleyi- 100-115 t/ 130 t
2) ??? Amphicoelias fragillimus- 80-100 t/ 122 t
2) ??? "Antarctosaurus" gigateus- 80-100 t/ ??? t
3) Argentinosaurus huinculensis- 80-90 t/ 100 t
4) ??? "Futalongkosaurus"- 80 t/ ??? t
5) Puertasaurus reuili- 70-80 t/ 90 t
6) Paralititan stromeri- 65 t/ 80 t
7) Antarctosaurus wichmannianus- 33-40 t/ ?70 t
8.) Sauroposeidon proteles- 50-55 t/ 65 t


TEROPODY:
W poniższej skali i tabelach zabrakło następujących teropodów:
1) Nienazwany karcharodontozauryd z Argentyny (Patagonia), którego rozmiary są zbliżone do tych jakie osiągał Giganotosaurus. Został odkryty przez Phila Currie'a i Rodolfa Coria'ę.
2) Tzw. "Potwór z Minden", którego skamieniałości zostały odkryte w Wiehengebirge w Niemczech w roku 1999. Jego skamieniałości pochodzą z późnej jury. Szacowania mówią o średniej (!) długości wynoszącej 14 m. Megalozauryd ten wciąż czeka na nazwanie i formalny opis.
3) Krewny Torvosaurus z Portugalii większy o rozmiarach zbliżonych do "Potwora z Minden". Być może jest to ten sam rodzaj megalozauryda

Najdłuższe:
1) Spinosaurus aegyptiacus- ok. 14 m/ 17,4 m (do ?25 m)**
2) Giganotosaurus carolinii- 13-14 m/ ??? m***
3) Saurophaganax maximus- 12-14 m/ ?15 m
4) Carcharodontosaurus iguidensis- 13 m/ 14 m
5) Tyrannotitan chubutensis- 12-13 m/ ?14 m
5) Tyrannosaurus rex- 12 m/ 12,8 m (do ok. ?14 m)****
6) Deltadromeus agilis- 12 m/ 13,3 m
7) Mapusaurus roseae- 11 m/ 12,6 m
8.) Allosaurus (Epanterias) amplexus- 11 m/ 12,1 m
9) Therizinosaurus cheloniformis- 10-11 m/ 12 m
10) Deinocheirus mirificus- 10-11 m/ 12 m (do ?13 m)
11) Carcharodontosaurus saharicus- 11 m/ ?12 m
12) Edmarka rex- 10-11 m/ ?12 m

Najcięższe:
1) Spinosaurus aegyptiacus- ok. 7 t/ 9 t (do ?12 t)
2) Tyrannosaurus rex- 5-6 t/ ok. 6,5 t (do ?7-?8 t)
3) Giganotosaurus carolinii- 5 t/ 6,2 t
4) Tarbosaurus bataar- 5 t/ 6 t
4) Carcharodontosaurus iguidensis- 5 t/ 6 t
5) Therizinosaurus cheloniformis- 3-4 t/ 6,2 t
6) Saurophaganax maximus- ok. 4 t/ 5-?6 t
7) Allosaurus (Epanterias) amplexus- 4,5 t/ 5 t
8.) Mapusaurus roseae- 4 t/ ?5 t
9) Edmarka rex- 3-4 t/ ?4,5 t
10) Suchomimus tenerensis- 3 t/ 4,8 t
11) Carcharodontosaurus saharicus- 3 t/ ?4 t


ORNITPODY:

W poniższej skali i tabelach zabrakło następujących teropodów:
1) Nienazwany hadrozaur z Prowincji henan odkryty w 2007 roku. Jego długość wynosi 18-20 m.

Obrazek
Dostepna jest także wersja w wyższej rozdzielczości

Najdłuższe:
1) Zhuchengosaurus maximus- 16 m/ 16,6 (do ?17) m
2) ??? "Lambeosaurus" laticaudus- 15 m/ 16,5 m
3) Shantungosaurus giganteus- 14 m/ 14,7-15 m
4) Charonosaurus jiayinensis- 13 m/13 m
5) Saurolophus angustirostris- 12 m/ 12 m
6) Edmontosaurus- 9-12 m/ 12 m
7) Iguanodon bernissartensis- 10-11 m/ ?13 m
8.) Kritosaurus sp.- 11 m/ 11 m
9) Corythosaurus casuarius- 10 m/ 11 m
10) Tanius sinensis- 10 m/ 10 m
10) Tsintaosaurus spinorhinus- 10/ 10 m

Najcięższe:
1) ??? "Lambeosaurus" laticaudus- 23 t/ ?25 t
2) Zhuchengosaurus maximus- ?15-?16 t/ ?20 t
3) Shantungosaurus giganteus- 10-12 t/ ?17,5 t
4) Edmontosaurus- 4 t/ 4,5 t
4) Hypracosaurus- 4 t/ 4,5 t


TYREOFORY:

Najdłuższe:
1) Ankylosaurus magniventris- 7,5-9 m/ 10,7 m
2) Dacentrurus armatus- 6-8 m/ 10 m
3) Stegosaurus- 7-8 m/ 9 m
4) Tarchia gigantea- 7-8 m/ 8,5 m
5) Edmontonia- 7 m/ ?8 m
6) Panoplosaurus mirus- 5,5 m/ 7 m
7) Euoplocephalus tutus- 5-6 m/ 6 m

Najcięższe:
1) Ankylosaurus magniventris- 5 t/ 7 t
2) Stegosaurus- 3-5 t/ 6 t (do ?7 t)
3) Tarchia gigantea- 4 t/ ?5 t
4) Edmontonia- 3 t/ 4 t
5) Panoplosaurus mirus- 3 t/ 3,5 t
6) Dacentrurus armatus- 2 t/ 2,5 t
6) Euoplocephalus tutus- 2 t/ 2,5 t


CERATOPSY:

Najdłuższe:
1) Triceratops- 8 m/ 9 m
1) Diceratops hatcheri- 8 m/ 9 m
2) Torosaurus latus- 7-7,5 m/ ?8 m
2) Pentaceratops sternbergii- 7-7,5 m/ ?8 m
3) Einiosaurus procurvicornis- 6 m/ 7,6 m
4) Pachyrhinosaurus canadensis- 6 m/ 6 m
5) Achelousaurus chorneri- 5,5 m/ 6 m
5) Arrhinoceratops brachyops- 5,5 m/ 6m
6) Centrosaurus- 5-6 m/ 6 m

Najcięższe:
1) Triceratops- 6-8 t/ 12 t
1) Diceratops hatcheri- 6-8 t/ ?12 t
2) Torosaurus latus- 7 t/ 8 t
3) Pentaceratops sternbergii- 5,5 t/ ?6 t
4) Achelousaurus chorneri- 5 t/ 6 t
5) Einiosaurus procurvicornis- 4-4,5 t/ ?5t
6) Pachyrhinosaurus canadensis- 3 t/ ?4 t
7) Centrosaurus- 2,5 t/ 3 t
8.) Arrhinoceratops brachyops- 2 t/ ?3 t


Objaśnienia:
* "Antarctosaurus" giganteus to niepewny gatunek antarktozaura o rozmiarach zbliżonych do argentinozaura. Dokładne dane nie zostały jeszcze ustalone, a sama przynależność do Antarctosaurus nie jest pewna.
** Powszechnie uznaje się, że najdłużyszm spinozaurem był osobnik o długości 17,4 m, lecz istnieje także holotyp, którego właściciel mógł osiągać 24-25 m długości.
*** W długości i masie maksymalnej u Giganotosaurus carolinii nie podano danych, gdyż odkryto ponoć bardzo dużego przedstawiciela tego gatunku. Dane nie są jednak znane, mimo to gigantozaur plasuje się na drugim miejscu.
**** Popularnie największym tyranozaurem jest „Sue”- 12,8 m długości. Odkryto bowiem większy szkielet ochrzczony „Celeste” (C-rex) o długości ponad 14 m i wadze dochodzącej do 6,2 t. NiektĂłrzy jednak twierdzą, Ĺźe tyranozaury były cięższe, a ich waga dochodziła maksimum do 8 t!!!
Ostatnio zmieniony 12 grudnia 2007, o 17:32 przez Sebastian, łącznie zmieniany 20 razy.

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Widze, ze co do teropodów to głownie opierałeś sie na oszacowania Mortimera ;) On podaje, że 17 m Spinosaurus miał około 8 ton ( i właśnie tu mnie ciekawi. Mortimer podaje swe szacunki w tons, czy chodzi tu o krótkie tony które mają nieco ponad 907 kg, czy o takie normalne 1000 kilogramowe tony?? ). I czy nie lepiej jak Danu podawać w przybliżeniu jedno - max dwa oszacowania długości i masy ( ewentualnie w wymagających tego przypadkach jeszcze jedno w nawiasie ze znakami zapytania w przypadkach np. C-rexa czy spinozaura giganta )?? Bo te takie srednie i max. oszacowania to wydaję mi sie takie troche naciągane, i pójście na głęboko wodę :P I te hadrozaury.... Nie za duż ata masa?? Równierz widziałem w necie podobne szacunki, jednak najbardziej dziwią mnie w tym te różnice. 15 m Shantungosaurus podaje się że mógł ważyć 8 - 9 ton, a nawet i więcej, a już 13m Anatotitan tylko 4 tony?? Między nimi nie było raczej jakiejś olbrzymiej różnicy w budowie i masywności ciała?? i dlaczego u stegozaurów tak mało wagi??
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2007, o 12:41 przez Broker, łącznie zmieniany 2 razy.
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

te szacowania sa oparte tylko i wyłącznie na podstawie źródeł z wikipedii oraz szacowań samego Mortimera. Jeśli chodzi o onowego hadrozaura-giganta to są już moje obliczenia (w przybliżeniu rzecz jasna) oparte na proporcjach ciała Shantungosaurus.

Jeśli natomiast chodzi o te tony to sa tezy rodzaje tych ton- brytyjska, amerykańska i ogólnoeuropejska (1000 kg). Mortimer jest Anglikiem, czy Amerykaninem (znam przeliczniki, dlatego szybo naprawię błędy dotyczące rozmiarów spinozaura i karcharodontozaura :wink:

P.S- skala może być? Jeszcze disiaj postaram się dokończyć hadrozaury

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Mimo, iż nie wiem jakiej narodowości jest Mortimer to wydaje mi się, że gdyby chciał podać mase w krótkich tonach napisałby "short tons", albo w amerykańskich "tons (US)" :wink:

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

To może ja zaproponuje jeszcze teropody, i się potem zbierze wszystko do kupy i powybiera tak, żeby wszystko pasowało do siebie i szacunków które można zanleźć w internecie :P

Najdłuższe mięsożerne teropody

1.) Spinosaurus aegyptiacus - ok. 17m ( 25m??? )
2.) Saurophaganax maximus - ok. 14??? - 15m???
3.) Giganotosaurus carolinii - ok. 13,5 - 14m ( > 14m??? )
4.) Tyrannotitan chubutensis - ok. 13m ( 13,5m???)
5.) Deltadromeus agilis - > 13m
6.) Tyrannosaurus rex - ok. 12 - 13m ( 14m ???)
7.) Carcharodontosaurus sp. nov. - ok. 13m
8.) Mapusaurus roseae - ok. 12,5m
9.) Epanterias ( Allosaurus ) amplexus - ok. 12m
10.) Acrocanthosaurus atokensis - ok. 12m
11.) Suchomimus tenerensis - ok. 11m ( 12-13m??? )
12.) Edmarka rex - ok. 11m - 12m???


Najcięższe mięsożerne teropody

1.) Spinosaurus aegyptiacus - ok. 7-9 ton ( 15 ton??? )
2.) Giganotosaurus carolini - ok. 6,5 - 7 ton ( > 7 ton??? )
3.) Tyrannosaurus rex - ok. 6 - 6,5 tony ( > 7 ton??? )
4.) Tyrannotitan chubutensis - ok. 6 - 6,5 tony
5.) Carcharodontosaurus sp. nov. - ok. 6 ton
6.) Saurophaganax maximus - ok 6 ton???
7.) Mapusaurus roseae - ok. 5 - 6 ton
8.) Tarbosaurus bataar - ok 4,5 - 5 ton
9.) Suchomimus tenerensis - ok. 4 ton ( 5 ton??? )
10.) Epanterias ( Allosaurus ) amplexus - > 4 tony
11.) Acrocanthosaurus atokensis - > 4 tony
12.) Edmarka rex - ok. 3 - 4 tony???


Co do skali jest całkiem fajna, tylko dlaczego diplodok taki wysoki?? ;) Można też dodać Therizinhosaurus i być może Deinocheirus jednak wtedy trzeba usunąć to "mięsożernych", chyba, że Deinocheirus jadał pokarm zwierzęcy ;) co do Bahariasaurus ingens to sie zastanawiałem, czy jest on aktywny i z takimi rozmiarami czy nie, ale sie zdecydowałem i go umieściłem - teraz już go nie ma. I może warto też coś wspomnieć o tym olbrzymim portugalskim torwozaurze??
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2007, o 21:41 przez Broker, łącznie zmieniany 9 razy.
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dobra tylko jeszcze jedno ale- Bahariasaurus to chimera kości tytanozura i małego teropoda :wink: Co nieco poprawiłem :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Bahariasaurus- oprócz tego, że to chimera to jescze sam teropod nie osiągał aż 12 m długości to stare dane, nowsze wskazują ,że miał ok. 8 m długości. Sebastian świetna robota, nasze obliczenia minimalnie się czasami róźnią, ale to bez znaczenia, jeszcze co do ceratopsów, to można napisać o osiągającym 9 m- rodzaju Diceratops bo ostatnio nie uznaje się go już z synonim Triceratops, a i jeszcze poraw ten opis, bo tam gzie pisałem o długości średniej i maksymalnej to ty trochę zmieniłeś ale zapomniałeś to zrobić też dalej i zdanie jest nie logiczne, przeczytaj to sobie jeszcze raz, to taki nie wielki błąd językowy, co do skali jest świetna :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Skala jest też dotepna w większej rozdzielczości (szkoda, że amficelias jest widzinay tylko od połowy :( ). teraz akurat kończe hadrozaury. Zaraz poprawię to ddanie. Pzodro- sprawdzę też tego diceratopsa :wink:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Ok, ale nie sugeruj się niemiecką stroną, bo tam jeszcze jest jako synonim, poszukaj na wikipedii, i na innych stronach, ale myślę, że spokojnie można go wpisać, jako odrębny gatunek. I jeszcze zapomniałeś o Saurophaganax długość ok 14-15 m, masa ok 5-6 ton :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Już dodałem tego alozauryda- też sie ostatnio zastanwiałem, że czegoś brakuje w teropodach. A tak w ogóle masa która podajesz to masa maks. Średnia nie przekraczała 4 t :wink:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

No możliwe, że był nie co lżejszy w końcu przedstawiciele allosauroidae, byli nie co szczuplejsi np od dinozaurów z carcharodontosauridae, luknij teraz na Diceratops
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Zrobione- zajme się teraz tymi hadrozaurami- powiem szczerze sa one bardziej kłopotliwe do zrobienia niż zauropody :roll:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Nie wiem, czy Stegosaurus nie był cięższy 2 tony, to raczej sporo zamało, no i tak patrzę teraz to Argentinosaurus raczej był większy niż Puertasaurus, a co do masy tych hadrozaurów, hmm, no nie wim wydaje mi się, że jednak nie powinniśmy przekraczać granicy 15-16 ton, te 23 tony, to już chyba przesada, no chociaż teoretycznie porównując go z zauropodem, no to byłoby to możliwe, sam już nie wiem jak to jest z tą masą u wielkich hadrozaurów. :D
Pozdro!!!
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

To wszystko to obliczenia paleontologów- wole więc ich nie podważać bo nim (jeszcze) nie jestem :wink:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Co do Stegosaurus to trochę poszperałem no i mógł ważyć jakieś 4-5 ton, max nawet 7 ton, kiedyś pan Karol Sabath napisał, że jego zdaniem te 7 ton jest możliwe, wiem bo sam go o to pytałem :D , no ale chyba raczej napewno Argentinosaurus był większy od Puertasaurus, ten pierwszy 35-42 m, 80-110 ton, drugi 40 m, 80-100 ton. :D i znowu ten błąd nie Supersaurus hallorum tylko Seismosaurus hallorum, :D
pozdro
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Co do Argentinosaurus i Puertasaurus, to oszacowania ich rozmiarów przez naukowców są bardzo podobne. Najwiekszy argentynozaur ma bodajże około 37 metrów i szacuje się go na 80 - 100 ton. Co do rozmiarów Puertasaurus to mowa tu jest o przedziale 35 - 40 m i 80 - 100 ton wagi, przy czym naukowcy w obu wypadkach przychulają się bardziej tej nizszej wartości masy.... W ostatnim czasie wogole obnizoną masę zauropodom, chocby np. Brachiosaurus z 80 do 38 ton ;)

--------------------------------------------------------------------
Mnie ciekawi ten fragment z angielskiej wiki dotyczący argentynozaura ;)
More recent estimates based of Saltasaurus, Opisthocoelicaudia and Rapetosaurus suggest sizes around 22-26 meters (72 - 85 ft)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Ale niektóre gatunki diplodoka też tyle maja i np. Datousaurus, a my tu mówimy o najnajnaj... wiesz o co biega. Wiele zauropodów tyle osiągało, a nasza tabela przekształciłaby się w istna wyliczankę.

Zdaje sie jednak, że te trzy zauropody dawniej szacowane były na mniejsze wartości, dlatego wiki o tym własnie wspomina. Tak na marginesie też natknąłem sie na ten fragment, ale jak już wspomniałem, co do artykułu nie należy brać go pod uwagę :wink:

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Mnie to zaciekawiło, bo tutaj mowa o tym jakie oszacowano rozmiary dla argentynozaura bazując na szkieletach tych wymienionych zauropodów ;)
Do długości teropodów dodałem suchomima. Mimo, ze jego holotyp i zarazem najwiekszy okaz ma 11m, to jednak nie jest to dorosły osobnik, więc niektórzy naukowcy sugerują, ze mógł być metr - dwa wiekszy ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Wszystko gra tarara- dodałem jeszcze skalę z największymi ornitopodami. teraz kolej na ceratopsy. Później tyrfory, a na końcu najtrudniejsze chyba teropody :wink:

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Ornitopdoy wyszły naprawdę fajne :D Mimo iz charonozaur, jakiś taki troche dziwny, to reszta wygląda ciekawie ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Skala hadrozaurów, wyszła całkiem nieźle, jak i zauropodów, to całkiem niezły pomysł :D

PS: O co chodzi z tym Datousaurus bo napisałeś coś, że podobne rozmiary osiągały diplodoki i np Datousaurus ? :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Broker pisze:Mnie ciekawi ten fragment z angielskiej wiki dotyczący argentynozaura ;)
More recent estimates based of Saltasaurus, Opisthocoelicaudia and Rapetosaurus suggest sizes around 22-26 meters (72 - 85 ft)
Chodzi o porównanie datozaura i diplodokoidów ze saltazaurem, opistocelikaudią i rapetozaurem, które uważane były za kilkunastometrowe zauropody, a jak sie okazuje mogły mieć nawet do 26 m długości :wink:

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Sebastian pisze:Chodzi o porównanie datozaura i diplodokoidów ze saltazaurem, opistocelikaudią i rapetozaurem, które uważane były za kilkunastometrowe zauropody, a jak sie okazuje mogły mieć nawet do 26 m długości :wink:
Tu nie o to chodzi o to :P Mowa o tym, że oszacowania długości Argentinosaurus na podstawie tych 3 zauropodów wynoszą 22 - 26 m ;) dla Paralititan 20 - 24 m, a dla Bruhathkayosaurus 28 - 34 m ;). Datousaurus to jakieś 15 m ;)
Theropods... yeah :D

ODPOWIEDZ