Micropachycephalosaurus - czyżby najmniejszy z dinozaurów?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Micropachycephalosaurus - czyżby najmniejszy z dinozaurów?

Post autor: Dominik »

Micropachycephalosaurus hongtuyanensis, bardzo ma??y ro??lno??erny pachycefalozaur zamieszkujÄ?cy wschodniÄ? czÄ???Ä? Azji. Jest to dinozaur o bardzo d??ugiej nazwie rodzajowej - jednej z najd??u??szych w??r??d dinozaur??w. ??y?? w p????nej kredzie.

Rozmiary - d??. 50 cm, wys. 17 cm, ciÄ???ar nieznany.

Czy sÄ?dzicie, ??e ten niewielki pachycefalozaur m??g?? byÄ? najmniejszym dinozaurem w historii?

Awatar użytkownika
tmina
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 125
Rejestracja: 6 kwietnia 2006, o 16:50

Post autor: tmina »

Nie zgadzam siÄ? poniewa?? Microraptor by?? troche kr??tszy mia?? jedyne 40 cm d??ugo??ci.
MAKRELUS

d_m

Post autor: d_m »

A ile cz??owiek ma wzrostu? ;)

Awatar użytkownika
Pawfunia
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 180
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:04
Lokalizacja: Przemysl,Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Pawfunia »

1.50cm-2.10cm

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Wiecie jak ciezko, ustalic wielkosc czy wysokosc dinozaura na kilku kosciach, a po co robic awantury na forum o jakies zbedne centymetry i nabijac posty.
Mozna powiedziec tak ze dinozaur miescil sie w granicach 1-2m i wtedy bedzie dobrze a nie, ze jeden tak mowi drugi tak i wychodzi zamieszanie i z takiego tematu robi sie jedno wielkie kolo z ktorego nic nie wynika. I post za postem identyczny ciagle jakies sprzeciwy ze ten dinozaur mniejszy od tego o jakies 20-30cm, a nawet o te 5-10cm ktore i tak nie maja znaczenia. Dawid dobrze napisal >>A ile czlowiek ma wzrostu???. To domyslcie sie ze nie warto prowadzic spory o jakies kilka zbednych centymetrow.

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Myślę, że ta dyskusja zwróciła uwagę na parę spraw:
1) fascynację liczbami i rekordami (największy, najmniejszy itp.).
Specjaliści raczej nie przykładają wagi do tego typu szczegółów - wystarczy, że na zdjęciu jest skala :-) Dla paleontologów ważniejsze są szczegóły anatomiczne, ale oczywiście wystarczy sobie poczytać oryginalne artykuły naukowe, żeby się przekonać, że ich treść jest dość niestrawna dla ludzi spoza branży. Dlatego szersza publiczność - media - raczej odnotują, że odnaleziono największego czy najmniejszego dinozaura/krokodyla/pterozaura itp. (choćby to był kawałek szczęki czy nogi znanego już gatunku) niż, że rozstrzygnięto jakiś ważny problem naukowy.
2) problem rozrzutu wielkości (przedziału zmienności) w biologii. Jak pokazuje pytanie o wzrost człowieka - a jeszcze lepiej o masę - np. co jest większe - kot czy pies (ratlerek czy kot perski, a może lew i wilk?) - większość tego rodzaju pytań jest od początku obarczona wielkim marginesem błędu. A co dopiero mówiąc o formach kopalnych. Co nas prowadzi do
3) dokładności szacowania rozmiarów wymarłych zwierząt. O ile można dość dokładnie zmierzyć wielkość (np. długość) konkretnego kompletnego szkieletu, o tyle trudno jest uznać jedyny znany okaz za rekordowo dużego (albo małego) przedstawiciela danego gatunku. A więc nie mamy pewności, czy znaleźliśmy okaz średni, czy może młody, albo rekordowo duzego osobnika. A trzeba pamiętać o zmienności wiekowej, różnicach między płciami, czy po prostu zmienności osobniczej.
Jeszcze mniej dokładne są szacunki oparte na obliczaniu rozmiarów zwierzęcia na podstawie porównań jednej kości nietypowych rozmiarów z całym szkieletem.
Wreszcie, nawet jeśli poprawnie określimy długość czy wysokość zwierzęcia, oszacowanie masy (a ta jest uniwersalną miarą, które zwierzę jest "większe" - raczej słoń niż anakonda, chociaż to wąż jest dłuższy) jest jeszcze bardziej wątpliwe - zresztą wiadomo, że nawet człowiek określonwgo wzrostu może mieć bardzo różną masę. A co dopiero dinozaur, którego miękkiej anatomii nie znamy bezpośrednio...
Zgadzam się z Krzystofem, że spieranie się o to, czy dinozaur A był o 10 cm dłuższy od dinozaura B jest dość jałowe (i nawet gdyby komisyjnie zmierzyć oba, zawsze może się pojawić nowy okaz, który odwróci porządek na podium rekordzistów...). Ale warto wykorzystać tę okazję do uświadomienia sobie, co w paleontologii jest istotne, a co jest najwyżej ciekawostką do ksiegi Guinessa... :-)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Najmniejsze odkryte dinozaury to przedstawiciele nowej rodziny- Scansoriopterygidae- Epidendrosaurus- 12cm d??ugo??ci, i 5cm wzrostu, masa 100g ?, Scansoriopteryx- 18cm d??ugo??ci, 7cm wzrostu, ok 100g ? i nale??acy do innej rodziny(chyba jeszcze nawet nie wiadomo)- Shenzhouraptor o d??ugo??ci 20cm.

Dalszą dyskusuę proszę prowadzić tu:
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2575
Tribute to Dinosaurs 2020

Zablokowany