OPIS: CITIPATI

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

OPIS: CITIPATI

Post autor: Krzysztof »

http://www.dinodata.net/Dd/IMAHTM/IMAIL ... olskae.jpg

Ta czaszka, sposrod tego typu dinozaurow, nalezy do Citipati osmulskae byla jedyna najlepiej zachowana i byla bardzo podobna do czaski Oviraptoroid (Owiraptora) oraz dobrze poznana. Ta czaszka nalezala do wysmuklego i szczuplego dinozaura. Ten dinozaur byl tak podobny do innych celurozaurow i maniraptorow, Citipati byla pokryta zaawansowanym upierzeniem i posiadala szerokie i obszerne skrzydla, ktore sluzyly do schronienia sie a takze izolowania gniazda przed warunkami atmosferycznymi( miedzy innymi mozna zobaczyc to na zdjeciach).Citipati opiera sie na wszystkim pozostalych przedstawicielach Oviraptoroid, przy zakladaniu ze Citipati posiadala pewien podporzadkowany gatunek, oraz odzobny i dekoracyjny koniec ogona, a takze upierzenie tworzylo jakby wentylator. piora doskonale ubarwione. Dinozaur poznany wedlug rozmaitych kompletnych szkieletach oraz ewntualnie zarodka, Citipati to duzy owiraptor dlugosci 2m, 6ton i podobnie jak jego bliski krewny owiraptor, Citipati posiadala duzy rog, prawdopodobnie byla to dekoracja na czaszce. Ten owiraptor zywil sie prawdopodobnie wszystkim od miesa do orzechow, czy owocow. Citipati byla znana z poznej kredy w Mongolii i zyla obok innych slawnych dinozaurow takich jak owiraptor, protoceratops czy welociraptor.

http://www.studiotsunami.it/minmi/ovirapt/Citipati5.jpg
http://www.studiotsunami.it/minmi/ovirapt/Citipati7.jpg

Nie pobierac tego opisu na zadne inne forum.

Awatar użytkownika
Diapsyd
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 57
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:45
Lokalizacja: Pomorze a konkretniej Gda??sk

Post autor: Diapsyd »

Gdzie?? czyta??em ??e to ten sam Dinozaur co Owiraptozaur tylko inna nazwa.
To prawda ?
Microraptor and his feather's

Justyna
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 132
Rejestracja: 15 marca 2006, o 20:15
Lokalizacja: Opole

Post autor: Justyna »


Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Tylko jedna czaszka jest pokazana z lewej, a druga z prawej. Jak się je odwróci, stają się bardzo podobne...
Ale prawdziwa czaszka Oviraptor philoceratops - ta nazwana w latach 20. - wygląda inaczej: http://paleo.amnh.org/fossil/img_show.h ... 517-01.jpg .

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OPIS: CITIPATI

Post autor: Karol Sabath »

Krzysztof pisze: Citipati osmulskae [osmolskae] byla bardzo podobna do czaski [czaszki] Oviraptoroid (Owiraptora) [???nie ma zwierzęcia "Oviraptoroid" - owiraptoroidy to grupa, do której należy Citipati, Oviraptor, Caudipteryx itp.] Citipati opiera sie na wszystkim pozostalych przedstawicielach Oviraptoroid [?], przy zakladaniu ze Citipati posiadala pewien podporzadkowany gatunek[?], oraz odzobny [ozdobny] i dekoracyjny koniec ogona, a takze upierzenie tworzylo jakby wentylator [??? - w ogóle o co tu chodzi - miała gatunek, ogon, i wentylator?]. piora doskonale ubarwione [??? kto widział pióra Citipati i jakiego były koloru]. Dinozaur poznany wedlug rozmaitych kompletnych szkieletach [styl] oraz ew[e]ntualnie zarodka, Citipati to duzy owiraptor dlugosci 2m, 6ton [????? 6 ton?!!! - to było smukłe zwierzę wielkości powiedzmy strusia emu (z ogonem), więc jak mogło ważyć tyle co największe słonie? masa wydaje mi się zawyżona stukrotnie!] i podobnie jak jego bliski krewny owiraptor.
Trochę się popastwiłem na fragmentach tego opisu (na priva posłałem parę dni temu więcej komentarzy do sylwetek dinozaurów by Krzysztof, ale na razie nie widzę korekty, więc wrzucam tu wybrane uwagi), bo sadzę, że na błędach Krzysztofa (sorry, że akurat wybrałem Ciebie na instruktażowy przykład) mogą się nauczyć wszyscy forumowicze...
Myślę, że wszyscy zamieszczający opisy - które docelowo mogą wzbogacić tutejszą encyklopedię dinozaurów - powinni przed wysłaniem postu staranniej wygładzić jego język, żeby uniknąć spiętrzenia błędów gramatycznych, stylistycznych i ortograficznych. Poza tym dbajmy o poprawną pisownię - nazwy łacińskie rodzajów i gatunków kursywą (przycisk "i" nad okienkiem wpisywania), rodzajowa wielką literą, gatunkowa małą), nazwy wyższych rang systematycznych - rodzin, rzędów - zwykłą czcionką, wielką literą. Nazw łacińskich nie odmieniamy. Nazwy polskie – małą literą, odmieniane. Poza nazwami geograficznymi, nazwiskami, itp. oszczędnie stosujemy wielkie litery (np. "mln lat", nie "Mln lat").
No i najważniejsze - dbamy o poprawność treści - od poprawnej pisowni nazw, prawidłowych danych liczbowych, po rzetelność opisu. Warto rozróżniać między tym, co wiadomo, a tym co sobie możemy wyobrażać. Skupiajmy się raczej na faktach, zamiast na gdybaniach (jak tu - nie wiadomo, jakie pióra mia??a Citipati, a tym bardziej jak była ubarwiona; podobnie w opisie Siamotyrannus jest mowa o jego zębach czy liczbie palców u rąk, choć znaleziono tylko miednicę i ogon. W ten sposób powstają fałszywe "pseudoinformacje". No i dobrze trzymać się pewnego schematu sylwetek (wg standardowego układu haseł encyklopedii na stronie Dinozaury.com - z danymi o wielkości, wieku, miejscu pochodzenia wypisanymi osobne). Warto też pamiętać o podaniu nazwiska autora nazwy i daty opisania (a także synonimów, czyli innych nazw używanych dla danego taksonu).
Uff, pomarudziłem, ale lepiej chyba od razu wkrótce po starcie forum, żeby następne opisy były lepsze od pierwszego zamieszczenia.
PS. Wiem, że nie wszystko się udaje za pierwszym razem, i nie da się uniknąć błędów, ale chodzi o to, żeby spróbować wykonać opis jak najstaranniej umiemy.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Dziekuje za wszelkie uwagi co, do tego opisu a na przyszlosc bede juz pamietal jak poprawnie, zabrac sie do opisow.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Pan Karol nie??le siÄ? napracowa?? - ale w opisie nie widze za bardzo poprawek np. pierwsze zdanie:

"Ta czaszka, sposrod tego typu dinozaurow, nalezy do Citipati osmulskae byla jedyna najlepiej zachowana i byla bardzo podobna do czaski Oviraptoroid (Owiraptora) oraz dobrze poznana."

>> troche przekombinowane :?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz pisze:Pan Karol nie??le siÄ? napracowa?? - ale w opisie nie widze za bardzo poprawek np. pierwsze zdanie:
Opis trzeba zrobic na nowo. :!: Takie hasla sie nie nadaja, a robia jedynie gulasz w glowie... :?

Mysle, ze sam pan Karol, poprawiajac opis Krzysztofa, zdal sobie sprawe z tego, ze taka praca jest absolutnie niedostateczna. Za opisy trzeba sie zabierac starannie - w pierwszym rzedzie powinny byc napisane w Wordzie!

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Czy znajdzie się jakiś śmiałek, który podejmie się poprawy opisu?

Grzybu6
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 102
Rejestracja: 30 maja 2006, o 15:41
Lokalizacja: Bielsko Bia??a

Post autor: Grzybu6 »

Citipati

Nazwa:
„citi”- pogrzebowy stos
„pati”- władca
„Citipati”- władca pogrzebowego stosu
„Citipati”- w folklorze buddystów z Tybetu są to dwaj mnisi pozbawieni głów przez rozbójników, którzy są pogrążeni w medytacyjnym transie. Przedstawieni jako para tańczących w kręgu ognia szkieletów, stąd nadanie nazwy dla pięknego szkieletu tego owiraptoryda
Citipati osmolskae- nazwa nadana przez Clarka w hołdzie dla paleontolog Halszki Osmólskiej, która badała owiraptorydy i inne teropody z Gobi

Długość: 3 m
Wysokość: 0,7 m
Miejsce: Azja, Mongolia, pustynia Gobi
Czas: 82-78 Ma

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Oviraptoriformes
Oviraptora
Citipati

Materiał kostny:
Citipati osmolskae- kompletne szkielety
Citipati sp.- IGN 100/42 (kompletny szielet, jaja z zarodkami)

W 1995 roku został znaleziony okaz owiraptoryda (IGN 100/42 lub GIN 100/42) znaleziony w pozie wysiadującej tzw. „Big Mama”, opisany w 1999. Okaz siedzi na szczycie gniazda, kończyny przednie zakrywają jaja. Ta wysiadująca poza występuje dzisiaj tylko u ptaków i dowodzi teorii pochodzenia ptaków od teropodów. Gniazdująca poza owiraptoryda dowodzi teorii według której owiraptorydy miały opierzone kończyny. Z ramionami rozpostartymi nad obwodem gniazda, większość z jaj mogła być przykryta przez ciało dinozaura o ile garnitur piór był prezentowany. Na początku okaz był opisany jako Oviraptor philoceratops, jednak grzebień na czaszce ma więcej cech wspólnych z rodzajem Citipati niż z Oviraptor (niewykluczone że jest to całkiem nowy rodzaj owiraptoryda). Materiał kostny owiraptora jest zbyt fragmentaryczny i uszkodzony by go pewnie zrekonstruować, tak więc nie można z całą pewnością wykluczyć należności do owiraptora (popularne ilustracje owiraptora przedstawiają citipati. Aktualnie IGN 100/42 jest przypisywany Citipati sp.

Chociaż skamieniałe jaja dinozaurów są rzadkie, jaja citipati i innych owiraptorydów generalnie są względnie poznane. Jaja citipati są podobne do jaj owiraptora, mają kształt wydłużonego owalu, różni je jednak od siebie rozmiar, jaja citipati mają 18 cm długości, a jaja owiraptora dla kontrastu tylko 14 cm długości. W gnieździe jaja są ułożone w koncentryczny krąg złożony z trzech rzędów, kompletny lęg mógł liczyć do dwudziestu dwóch jaj.

Spis gatunków:
-Citipati- Clark, Norrel & Barsbold, 2001
-Citipati osmolskae- Clark, Norrel & Barsbold, 2001
-Citipati sp.- Clark, Norrel & Barsbold, 2001

Obrazki:
-porównanie głów dwóch gatunków citipati
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... files1.jpg
-szkielet citipati
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... an0009.jpg
-IGN 100/42
[url]ttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Citipati_IGM_100_979.jpg[/url]
-fragment jaja citipati z zarodkiem
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 00_971.jpg
-rekonstrukcja citipati wysiadującego jaja
http://www.studiotsunami.it/minmi/ovirapt/Citipati5.jpg
-czaszka Citipati osmolskae
http://www.studiotsunami.it/minmi/ovirapt/Citipati7.jpg

Czekam na komentarze :)
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 2008, o 01:31 przez Grzybu6, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Opis bardzo dobry.. gratuluje!!

Jednak w niektórych miejscach zapomniałeś skursywować:
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Oviraptoriformes
Oviraptora
Citipati
Spis gatunkĂłw:
-Citipati- Clark, Norrel & Barsbold, 2001
-Citipati osmolskae- Clark, Norrel & Barsbold, 2001
-Citipati sp.- Clark, Norrel & Barsbold, 2001
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Grzybu6
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 102
Rejestracja: 30 maja 2006, o 15:41
Lokalizacja: Bielsko Bia??a

Post autor: Grzybu6 »

Dzięki...:D poprawiłem już :)

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Jeszcze drobne poprawki:
Grzybu6 pisze: Materiał kostny:
Citipati sp.- IGN 100/42 (kompletny szkielet, jaja z zarodkami)

(...)

Materiał kostny owiraptora jest zbyt fragmentaryczny i uszkodzony by go pewnie zrekonstruować, tak więc nie można z całą pewnością wykluczyć przynależności citipati do tego rodzaju <- [powtórzenie](popularne ilustracje owiraptora przedstawiają właśnie tego dinozaura). Aktualnie IGN 100/42 jest przypisywany Citipati sp.
I jeszcze spacje przed "-".

513 opis w ED :D
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... iew&id=984

ODPOWIEDZ