[OPIS] Mei

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Obejrzyj "Ziemia-Planeta cud??w" cz.4 to siÄ? dowiesz i powiem ??e dziÄ?ki tym workom powietrznym dinozaury zaw??adnÄ???y ZiemiÄ?.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Dinosaur Man »

Przykro mi, ale nie mam mo??liwo??ci.
System, o kt??rym m??wi??em, by?? bardzo wydajny i spe??nia?? niekiedy wymogi sta??ocieplno??ci. Opierzenie mog??o byÄ? kolejnym krokiem do niej. Chyba gdzie?? czyta??em o jakich workach, kt??re wystÄ?powa??y m.in. u owiraptor??w, kt??re mog??y ju?? byÄ? sta??ocieplne.
Odbiegamy od tematu, wiÄ?c nie bÄ?dÄ? przed??u??a??.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Pozwole sobie zacytowac czesc swego artykulu ( :oops: ):
D.M. w artykule Dzisiaj zjadlem dinozaura pisze:D??ugo w??r??d ludzi panowa??o przekonanie, ze „ptasia maszyneria oddechowa”, czyli worki powietrzne, jest ich w??asnym wynalazkiem. PoglÄ?d ten zosta?? zaktualizowany z pomocÄ? nowych bada?? naukowych przedstawicieli Theropoda, u kt??rych potwierdzono obecno??Ä? work??w powietrznych.

Na poni??szej rekonstrukcji po prawej stronie jest krÄ?g piersi ptaka gatunku ??uraw indyjski, po lewej za?? odpowiadajÄ?cy mu krÄ?g teropoda gatunku Majungatholus atopus.

Obrazek

NaP i CeP sÄ? otworami work??w powietrznych. Nie powinno wiÄ?c byÄ? ??adnych pretensji, co do obecno??ci „ptasich“ narzÄ?d??w oddechowych u dinozaur??w. Gatunek teropoda, kt??remu nale??a?? wy??ej rekonstruowany krÄ?g piersiowy, Majungatholus atopus, ??y?? przed oko??o 67 Ma...

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Wracajmy do tematu, bo moderatorzy ostro nam pokasuja posty :) A wiÄ?c Mei by?? trodonem, unenglanÄ? czy jakim?? innym dromeozaurem :?: Zapraszam do ponownej dyskusji 8)

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Wracajmy do tematu, bo moderatorzy ostro nam pokasuja posty :) A wiÄ?c Mei by?? trodonem, unenglanÄ? czy jakim?? innym dromeozaurem :?: Zapraszam do ponownej dyskusji 8)
Dlaczego sie znow puszczac do spekulacji? :?
I tak tego nie rozstrzygniemy...

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Chyba czyta??em, ??e Mei long uwa??any jest za wczesnego troodna czy te?? ich przodka.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Daniel Madzia pisze:
Sebastian pisze:Wracajmy do tematu, bo moderatorzy ostro nam pokasuja posty :) A wiÄ?c Mei by?? trodonem, unenglanÄ? czy jakim?? innym dromeozaurem :?: Zapraszam do ponownej dyskusji 8)
Dlaczego sie znow puszczac do spekulacji? :?
I tak tego nie rozstrzygniemy...
DyskusjÄ? o workach powietrzynych nale??a??oby przenie??Ä? do tematu o tym jak oddycha??y teropody, czy co?? w tym stylu. Je??li takiego tematu nie ma to go utw??rz.

Je??li chodzi o meja, to w dyskusji, kt??rÄ? ponownie chcÄ? wprowadziÄ?, go??cie forum powinni udowadniaÄ? klasyfikacjÄ? dinozaura poprzez dawanie link??w i pewnych dowod??w. dyskusja to nie jest gdybanie typu A co by by??o, a wed??ug mnie...? Tu chodzi o dowody.

Tak wiÄ?c pytam po raz kolejny: SÄ? jakie?? artyku??y o Mei long wraz z jego pewnÄ? klasyfikacjÄ? :?:

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Chcesz wiarygodnÄ? klasyfikacjÄ??
http://en.wikipedia.org/wiki/Mei_long
Mi towystarczy. Wikipedii angileskiej mo??na chyba wierzyÄ? (polska Wiki to ju?? inna rzecz)
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Xyphactinus pisze:Chcesz wiarygodnÄ? klasyfikacjÄ??
http://en.wikipedia.org/wiki/Mei_long
Mi towystarczy. Wikipedii angileskiej mo??na chyba wierzyÄ? (polska Wiki to ju?? inna rzecz)
Tak czyta??em wikipediÄ? angielskÄ? i to dziÄ?ki niej napisa??em w opisie klasyfikacjÄ? Mei long. MyslÄ?, ??e mo??na obaliÄ? teoriÄ? meja jako Unenglania, wiÄ?c nie bÄ?dÄ? ju?? paskudzi?? opisu.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:DyskusjÄ? o workach powietrzynych nale??a??oby przenie??Ä? do tematu o tym jak oddycha??y teropody, czy co?? w tym stylu. Je??li takiego tematu nie ma to go utw??rz.
Dilong i Dinosaur Man prowadzili dyskusje na temat oddychania nieptasich dinozaurow, wiec nie mysle, ze odskoczylem od tematu. Najwyzej odskoczylismy wszyscy trzej...
Sebastian pisze:Je??li chodzi o meja, to w dyskusji, kt??rÄ? ponownie chcÄ? wprowadziÄ?, go??cie forum powinni udowadniaÄ? klasyfikacjÄ? dinozaura poprzez dawanie link??w i pewnych dowod??w.
Internet nie na darmo nazywany jest smietnikiem. Mozesz znalezc wszystko, co chcesz i nie zawsze musi sie to zgadzac z faktami. Goscie forum, jesli nie sa zawodowymi paleontologami, na pewno nie beda w stanie dawac dowody. Jesli juz, to proponowalbym podawac linki do PDFow na temat meja...
Sebastian pisze:dyskusja to nie jest gdybanie typu A co by by??o, a wed??ug mnie...? Tu chodzi o dowody.
O tym caly czas pisze, wiec nie wiem, dlaczego mnie powtarzasz :mrgreen:

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Daniel Madzia pisze:
Sebastian pisze:DyskusjÄ? o workach powietrzynych nale??a??oby przenie??Ä? do tematu o tym jak oddycha??y teropody, czy co?? w tym stylu. Je??li takiego tematu nie ma to go utw??rz.
Dilong i Dinosaur Man prowadzili dyskusje na temat oddychania nieptasich dinozaurow, wiec nie mysle, ze odskoczylem od tematu. Najwyzej odskoczylismy wszyscy trzej...
Sebastian pisze:Je??li chodzi o meja, to w dyskusji, kt??rÄ? ponownie chcÄ? wprowadziÄ?, go??cie forum powinni udowadniaÄ? klasyfikacjÄ? dinozaura poprzez dawanie link??w i pewnych dowod??w.
Internet nie na darmo nazywany jest smietnikiem. Mozesz znalezc wszystko, co chcesz i nie zawsze musi sie to zgadzac z faktami. Goscie forum, jesli nie sa zawodowymi paleontologami, na pewno nie beda w stanie dawac dowody. Jesli juz, to proponowalbym podawac linki do PDFow na temat meja...
Sebastian pisze:dyskusja to nie jest gdybanie typu A co by by??o, a wed??ug mnie...? Tu chodzi o dowody.
O tym caly czas pisze, wiec nie wiem, dlaczego mnie powtarzasz :mrgreen:
Sory, ale mo??e ??le to wszystko odebra??e??. Uwaga do przeniesienia tematu o workach powietrznych nie tyczy ciebie lecz osoby, kt??ra go utorzy??a (a wiec w tym przypadku Dinosaur man-a).

Co do internetu jako ??mietnika to masz racjÄ? bo nie zawsze nieaktualne informacje sÄ? na trwa??e usuwane. WiÄ?kszo??Ä? to stare i przeterminowane wiadomo??ci. Rzadko mo??na trafiÄ? na co?? ??wierzego (jak w Biedronce :lol: ). Zgadzam siÄ? z tobÄ?, tylko paleontolodzy mogÄ? m??wic prawdÄ?. Amatorskim stronom interntowym nie mozna ju?? ufaÄ? :!:

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Sebastian pisze: Amatorskim stronom interntowym nie mozna ju?? ufaÄ? :!:
Ale my chyba tez jestesmy amatorskÄ? stronÄ?, przecie?? paleontologiem jest tylko pan Karol.
4 8 15 16 23 42

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Chodzi mi o strony typu ,,moje wiÄ?c prawdziwe''. Wiekszo??Ä? prywatnych stron ma ju?? dawno przeterminowane wiadomo??ci. Nie mogÄ? tego powiedzieÄ? o naszej stronie dinozaury.com bo ona jest na bierzaco z dinozaurami i ciekawostkami paleontologicznymi. To paleontolodzy (pan Karol), moderatorzy ( Krzysztof), administradorzy (Dino) oraz z??oci dinkowie (Daniel Madzia) poprawiajÄ? nasze b??Ä?dy. To oni sÄ? na bierzaco z paleontologiÄ?.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Wedlug mnie Mei long jest Trodontem, poniewa?? cechuje go duy??a puszka m??zgowa typowa dla Trodont??w i r??wnie typowe oczodo??y. Sprawdzcie zdjÄ?cia szkieletu.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

dilong pisze:Wedlug mnie Mei long jest Trodontem, poniewa?? cechuje go duy??a puszka m??zgowa typowa dla Trodont??w i r??wnie typowe oczodo??y. Sprawdzcie zdjÄ?cia szkieletu.
Jeju, czy trzeba powtarzaÄ? po raz x ??e nie majÄ? sensu posty "wed??ug mnie"? Du??e oczodo??y to nie wszystko - niekt??re ma??e ornitopody (lielynazaura) te?? mia??y du??e oczy ale nie sÄ? zaliczane do troodont??w. Nie mo??na siÄ? skupiaÄ? na jednej z cech, bo w takim razie uranozaura zaliczymy do spinozauroid??w itp.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Zapomnia??e?? o du??ej puszce m??zgowej.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dino pisze:
dilong pisze:Wedlug mnie Mei long jest Trodontem, poniewa?? cechuje go duy??a puszka m??zgowa typowa dla Trodont??w i r??wnie typowe oczodo??y. Sprawdzcie zdjÄ?cia szkieletu.
Jeju, czy trzeba powtarzaÄ? po raz x ??e nie majÄ? sensu posty "wed??ug mnie"? Du??e oczodo??y to nie wszystko - niekt??re ma??e ornitopody (lielynazaura) te?? mia??y du??e oczy ale nie sÄ? zaliczane do troodont??w. Nie mo??na siÄ? skupiaÄ? na jednej z cech, bo w takim razie uranozaura zaliczymy do spinozauroid??w itp.
W??a??nie Dino :!: Dzisiejsze kondory i jastrzebie by??y ??Ä?czone dawniej w rzÄ?d ,,ptak??w drapie??nych'', gdy?? mia??y podobne cechy. A co sie okaza??o :?: Kondory sÄ?..... krewnymi bocian??w. Ha

Awatar użytkownika
Zbiczek
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 40
Rejestracja: 15 marca 2006, o 10:47
Lokalizacja: Szprotawa

Post autor: Zbiczek »

Czyli nie ma siÄ? o co k??uciÄ?. Mei NA PEWNO nale??a?? do Troodont??w, je??li to ju?? nastÄ?pna strona potwierdzajÄ?ca jego klasyfikacjÄ?.

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Czyta??em te??, ??e trodony nie by??y deinonychozaurami tylko ornitomimozaurami. Dawniej zaliczano je do nich, bo mia??y ,,pazur'' na stopie. Podobno trodony i alwarezaury nale??Ä? w 100% do Ornithomimosauroidea.

Jestem za tÄ? teoriÄ? :P

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Klasyfikacja Alvaresauridae jako czÄ???ci Ornithomimosauria jest niepewna, choÄ? popiera jÄ? np. Paul Sereno. Troodntidae nale??Ä? do Deinonychosauria i nic mi nie wiadomo o jakiej?? innej klasyfikacji.
P.S. Gdzie czyta??e??, ??e kondory sÄ? krewnymi bocian??w? To?? to bzdura, kondory nale??Ä? do jastrzÄ?biowatych...
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Mo??e wkurzÄ? trochÄ? administrator??w i moderator??w piszÄ?c o ptakach, ale s??ysza??e?? mo??e o znanej ksiÄ???ce niemieckiego zoologa Hans'a D. Dossenbach'a ,,Leksykon zwierzÄ?t''. By??a ona tworzona ze wsp????pracÄ? z wieloma wibitnymi naukowcami. Pisze tam, ??e rzÄ?d ptak??w drapie??nych jest ju?? przesz??o??ciÄ?. Podzielono je na cztery odrzÄ?dne rzÄ?dy: jastrzÄ?biowate, soko??owate, sowy i kondorowe. Pisze r??wnie??, ??e po przeanalizowaniu DNA kondor??w okaza??o siÄ?, ??e najnajnajbli??szymi ich kruzynami sÄ? bociany i czaple. Napisane jest tam tak??e, ??e podobie??stwa anatomiczne pomiÄ?dzy kondorami i jastrzebiami wynikaja jedynie z podobnych warunk??w i trybu ??ycia.

Ok. wrazam do tematu, bo mi moderatorzy pokasujÄ? po pietach :lol:

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Jak wynika z analiz kladystycznych przeprowadzonych przez Makovicky'ego i in. oraz Mortimera, Mei lokuje siÄ? najbli??ej sinowenatora - a wiÄ?c wczesnego troodonta (a tak??e Byronosoaurus) - zob. http://dml.cmnh.org/2005Oct/msg00477.html.

I mo??e warto dodaÄ?, ??e Mei to najkr??tsza nazwa rodzajowa dinozaura (a i z gatunkowÄ? chyba te??).

Co do kondor??w i ??cierwnik??w, to obecnie uwa??ane sÄ? rzeczywi??cie za bli??szych krewnych bocian??w ni?? ptak??w drapie??nych Starego ?šwiata (soko??owych czy "jasterzÄ?biowatych") - zob. http://en.wikipedia.org/wiki/New_World_vulture (przy okazji jest tam trochÄ? o formach kopalnych, w tym olbrzymich teratornisach).

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [OPIS] Mei

Post autor: Dawid Mika »

Sebastian pisze:
Jak wynika z analiz kladystycznych przeprowadzonych przez Makovicky'ego oraz Mortimera, Mei jest najbli??szym krewnym Sinovenator (wczesnego trodonta), Byronosoaurus i Protoavis.
:shock:

Przecież sam Mortimer uważa go za chimerę, więc jakim cudem jego zdaniem może być on krewnym Mei ?
Wprawdzie do pracy nie zaglądałem, ale już na pierwszy rzut oka informacja wydaje się dziwna.

Protoawis to ten domniemany pierwszy ptak z triasu, który naprawdę jest chimerą (większość badaczy oprócz skrajnych BAND-owców tak twierdzi).

Po za tym opis jest bardzo dobry.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Mei

Post autor: nazuul »

Makovicky - nie znalazłem pracki którą by sam opublikował. Jest za to głównym autorem tej:
Makovicky, P. J., S. ApesteguĂ­a and F. L. Agnolin. 2005. The earliest dromaeosaurid theropod from South America. Nature 437(7061):1007-1011.

i tam faktycznie Mei tworzy klad z Sinovenator i oba sa najbardziej bazalnymi troodontydami. Byronosoaurus jest bardziej zaawansowany, a Protoavis tam nie ma.

Mortimer zapewne zmienił swoją stronkę. Pewnie rzeczywiście te 4 zwierzęta tworzyły klad troodontydów w jakieś wcześniejszej jego analizie.
Dawid Mika pisze:oprĂłcz skrajnych BAND-owcĂłw
:wink:

(dla niezorientowanych - to skrĂłt od "Birds are not dinosaurs")

Dawid Mika pisze:Po za tym opis jest bardzo dobry.
OprĂłcz tego:

Tetanurae
Neotheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora/Tyrannoraptora???
Deinonychosauria/Ornithomimosauriformes
Troodontidae

Naniosłem stosowne poprawki do klasyfikacji i zdania zacytowanego przez Dawida.

PS
Dawid Mika pisze:1) Przecież sam Mortimer uważa go za chimerę,

2) więc jakim cudem jego zdaniem może być on krewnym Mei ?
oba twierdzenia wbrez pozorom nie są sprzeczne. To, że coś jest chimerą, nie oznacza automatycznie, że część skamieliny należąca do jakiegos realnego taksonu nie może być czyimś krewnym. Można sobie wyobrazić, że część protoawisa ma cechy łączące tą część z troodontydami.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Mei

Post autor: szerman »

Poprawione krzaczki, literówki, czas i miejsce występowania. Dopisany materiał kopalny, w resztę opisu nie ingerowałem. Opis oczywiście pozostaje autorstwa Sebastiana.
EDIT
EDIT 2
EDIT 3

Wprowadzone zmiany i poprawy zasugerowane przez Dawida i nazuula :)

:arrow: EDIT Poprawione czcionki.
Autor: Sebastian; Korekta: Dawid Mika, Maciej Ziegler, Marcin Szermański pisze:Mei:
Długość: 0,53 m (holotyp, niedorosły osobnik)
Wysokość: ?
Waga: ?
Czas: wczesna kreda (barrem; 130-125 Ma)
Miejsce: Chiny (Liaoning); formacja Yixian

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Paraves
Deinonychosauria
Troodontidae

Materiał kopalny:
Holotyp (IVPP V12733) (530 mm, niedorosły): niekompletna czaszka (53 mm), sclerotic plates ?, niekompletna żuchwa (56 mm), 10 kręgów szyjnych (67 mm), kręgi grzbietowe (92 mm), żebra, gastralia, kość krzyżowa (30 mm), kręgi ogonowe (257 mm), szewrony, łopatki (45 mm), kości krucze, widełki obojczykowe, elementy mostka (?), kości: ramienna (42 mm), promieniowa (39 mm), łokciowa, śródręcza I, paliczek I-1, pazur I, śródręcza II, paliczek II-1, paliczek II-2, pazur II, paliczek III-2, paliczek III-3, pazur III, kość biodrowa, kości miednicy, kulszowa, udowa (81 mm), piszczelowa (106 mm), strzałkowa, kości skokowe, dystalne kości stępu, śródstopia I, paliczek I-1, pazur I, śródstopia II, paliczek II-1, paliczek II-2, pazur II, śródstopia III (58 mm), paliczek III-1, paliczek III-2, paliczek III-3, pazur III, śródstopia IV, paliczek IV-1, paliczek IV-2, paliczek IV-3, paliczek IV-4, pazur IV, śródstopia V.

Opis:
W Chinach odkryto skamieniałości śpiącego dinozaura sprzed około 130-125 mln lat. Nazwano go Mei long, co znaczy "zdrowo śpiący smok". Mały drapieżnik zginął w czasie snu, prawdopodobnie przysypany gorącym popiołem wulkanicznym. Do ostatniej drzemki ułożył się z tylnymi kończynami podwiniętymi pod ciało, głową wtykając pod przednie kończyny i owijając się ogonem. Podobnie wyglądają śpiące ptaki, chowając głowę pod skrzydłami (dzięki temu tracą mniej ciepła). Pozwala to sądzić, że Mei, podobnie jak inne dinozaury był stałocieplny.

Podobnie jak inne troodontydy Mei miał charakterystyczny podłużny pysk zaopatrzony w cienkie i ostre zęby. Być może jego przednie kończyny pokryte były lotkami, a reszta ciała izolującym puchem.

Jak wynika z analizy kladystycznej przeprowadzonej przez Makovicky'ego i innych (2005), Mei jest najbliższym krewnym Sinovenator (wczesnego troodonta).

Spis gatunków:
Mei Xu i Norell, 2004
Mei long Xu i Norell, 2004


Obrazek
Szkielet Mei long


Obrazek
Rekonstrukcja śpiącego Mei
Ostatnio zmieniony 20 sierpnia 2010, o 19:15 przez szerman, łącznie zmieniany 5 razy.

ODPOWIEDZ