Kiedyś to dopiero były kaszaloty (Livyatan)

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Darek M
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 27
Rejestracja: 24 sierpnia 2010, o 11:20
Imię i nazwisko: Dariusz Mirek
Lokalizacja: Stróża

Kiedyś to dopiero były kaszaloty (Livyatan)

Post autor: Darek M »

Na pustyni w południowym Peru paleontolodzy znaleźli szczątki morskiego drapieżnika o paszczy wszech czasów

http://www.nature.com/news/2010/100630/ ... 0.322.html
http://tygodnik.onet.pl/1,48757,druk.html

Założyłem ten temat, bo nie znalazłem nic podobnego na forum

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Kiedyś to dopiero były kaszaloty

Post autor: szerman »

Wg szacunków (18 m) był nieco mniejszy niż samce dzisiejszych kaszalotów (do 22 m), ale miał o wiele większe zęby. Lambert sądzi, że polował na przodków dzisiejszych waleni, które były raczej mniejsze niż żyjące obecnie. Ciekawe czy istniał jakiś prehistoryczny waleń dorównujący współczesnemu płetwalowi błękitnemu? Może jakaś większa zdobycz tłumaczy obecność jego ogromnych zębów (przystosowanie ewolucyjne)?
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedyś to dopiero były kaszaloty

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:Wg szacunków (18 m) był nieco mniejszy niż samce dzisiejszych kaszalotów (do 22 m), ale miał o wiele większe zęby. Lambert sądzi, że polował na przodków dzisiejszych waleni, które były raczej mniejsze niż żyjące obecnie. Ciekawe czy istniał jakiś prehistoryczny waleń dorównujący współczesnemu płetwalowi błękitnemu? Może jakaś większa zdobycz tłumaczy obecność jego ogromnych zębów (przystosowanie ewolucyjne)?
W środkowym miocenie żyli już przedstawiciele kladu Balaenoptera (a może nawet i same płetwale błękitne, choć tego nie jestem pewien), więc zapewne mieli rozmiary zbliżone do współczesnych płetwali. Lambert et cohortes sugerują, że Livyatan polował na młode sztuki (poniżej 10 m długości), ale nawet taki wieloryb to spora bestia, więc stąd zapewne zwiększenie rozmiarów zębów. Współczesny kaszalot ma mniejsze zęby, ale on nie poluje na duże kręgowce, tylko na kałamarnice (które zresztą "wsysa", a nie zagryza), więc duże zęby nie są mu potrzebne.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: Kiedyś to dopiero były kaszaloty

Post autor: hanys »

Nie wydaje mi się by w środkowym miocenie były walenie porównywalne do płetwala błękitnego, oceany były wtedy jeszcze zbyt ciepłe i co za tym idzie za mało produktywne by wykarmić takie kolosy. Poza tym w śr. miocenie było bardzo dużo gatunków małych i średnich rozmiarów wielorybów, więc możliwe że był to niespokojny czas i specjalizacje się po prostu nie opłacały. Duże zęby były potrzebne do szybkiego uśmiercenia ofiary bo oczywistym jest, że małe fiszbinowce były od niego szybsze. Zaznaczam, że to tylko moje osobiste uwagi 8-)
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedyś to dopiero były kaszaloty

Post autor: Ag.Ent »

hanys pisze:Nie wydaje mi się by w środkowym miocenie były walenie porównywalne do płetwala błękitnego (...)
Oczywiście nie aż tak duże :) Ale w formacji Pisco (czyli tej, z której pochodzi Livyatan) znaleziono szczątki całkiem sporych waleni - nieco mniejszych od "lewiatana" lub dorównujących mu rozmiarami (do ok. 13 m dł.), więc całkiem możliwe, że to na nie polował.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: Kiedyś to dopiero były kaszaloty

Post autor: hanys »

Ag.Ent pisze:
hanys pisze:Nie wydaje mi się by w środkowym miocenie były walenie porównywalne do płetwala błękitnego (...)
Oczywiście nie aż tak duże :) Ale w formacji Pisco (czyli tej, z której pochodzi Livyatan) znaleziono szczątki całkiem sporych waleni - nieco mniejszych od "lewiatana" lub dorównujących mu rozmiarami (do ok. 13 m dł.), więc całkiem możliwe, że to na nie polował.
13 metrów to nie jest żadne szaleństwo 8-) i raczej polował na nie, bo coś musiał jeść. Poza tym miał konkurenta w postaci megalodona, który (wydaje mi się) był szybszy więc to rekin mógł polować na mniejsze (ok. 7-9 metrów) i sprawniejsze walenie
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

ODPOWIEDZ