[opis] pachyrinozaur (Pachyrhinosaurus)

Wszystko o "rogatych twarzach"
KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

protoceratopsy nie mia??y
a te?? nale??Ä? do ceratops??w

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

dilong pisze:A poza tym ile by to zajÄ???oby milion??w lat by ze sta??ego rogu jaki ma np: Centrosaurus do takiego rzucanego corocznie rogu jaki z ma??Ä? prawdopobno??ciÄ? posiada?? Parchirhinosaurus.
???
Przemek pisze:No tak i jeszcze skoro znaleziono wszystkie czaszki bez rog??w to pewnie ich nie posiada??. Mo??e to taki stereotyp kt??ry nakazuje my??leÄ?, ??e wszystkie ceratopsy mia??y rogi. :wink:
Czemu stereotyp? Przeciez wiemy, ze starsze ceratopsy go nie mialy. Poza tym, juz napisal pan Karol:
pan Karol pisze:(...)albo ??e r??g by?? rogowy i uleg?? rozk??adowi (czyli co?? jak u nosoro??ca - na ??adnej czaszce nosorozca te?? nie zachowa??by siÄ? r??g).
Tu wazne jest czy:
pan Karol pisze:(...)kto?? nie opisa?? w????kien Sharpeya z tej naro??li pachyrinozaura - mog??yby ??wiadczyÄ?, ??e co?? du??ego stamtÄ? wyrasta??o.
Wtedy byloby bardzo prawdopodobne, ze pachyrinozaur rog (ten keratynowy) posiadal.

A w ogole mam takie pytanie - czy jest konieczne reagowac na post przytaczajac "wasze zdania"? Pan Karol cos napisze, a wy zawsze odpowiadacie stylem "Nie, bo moim zdaniem...", czy "to jest nieprawdopodobne, bo moim zdaniem...", "raczej to bylo tak [ze moim zdaniem :roll: ]...". Po raz "n"-ty powtarzam, ze nasze osobiste zdania, ktore nie sa naukowo potwierdzone ("mi sie wydaje, ze to bylo tak, a nie inaczej" - powtarzyjac kilkanascie razy w jednym watku) nie powinnismy uwazac za jedyny mozliwy wariant. Tak, oczywiscie dyskutujcie na te tematy, ale blagam was,inspirujcie sie w swoich wypowiedziach badaniami naukowymi (ksiazki dla dzieci, choc posiadaja ladne rysunki, rzeczywiscie nie wystarczaja). Oprocz tego gdybym mial wypisac wszystkie posty, ktore zaczynaja sie na "Wlasnie...", "Ja tez..." i "Zgadzam sie...", a nie wnosza nic do dyskusji (jedynie wstrzymuja innych uzytkownikow, ktorzy chca sie przedrzec przez nie do jakiegos sens dajacego postu) bylbym tu do wieczora...
Wiec apeluje do administracji - powtarzajac to, na co pan Karol juz w kilku(nastu) watkach zwracal uwage - by czesciej usuwala tego typu posty.
Ostatnio zmieniony 16 września 2006, o 11:30 przez Daniel Madzia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pepo13
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 444
Rejestracja: 13 sierpnia 2006, o 21:43
Lokalizacja: lublin

Post autor: pepo13 »

Ale po to jest forum :wink: Wed??ug Cieie jedna osoba powinna napisac temat a druga odpowiedziec i nale??y go ju?? zamknÄ?Ä?, tak? :wink: Ka??dy ma prawo swojego g??osu i wypowiedzi.

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

Ale Pepo!!Daniel ma przecie?? racjÄ?.Posty typu zgadzam sie... nie zgadzam sie... tylko za??miecajÄ? forum i przez to p????niej forum jest zamykane w po??owie miesiÄ?ca i trzeba czekaÄ? do nastÄ?pnego.ZresztÄ? jak jest tyle niepotrzebnych ??mieci to kto?? mo??e siÄ? zgubiÄ? na forum i jak temat jest np o wymar??ych ??????wiach a rozmawia siÄ? o czym innym mo??na pomy??leÄ? ??e na forum sÄ? stare baby plotkary kt??re nawet same nie wiedzÄ? co m??wiÄ?.
pozdro

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Oj przepraszam ja nie wymy??li??em tego ??e Pachyrhinozaur nie mial rogu bla,bla... Tylko to sa stwierdzenia naukowe. W internecie te?? siÄ? z tym spotka??em, ??e ten ceratops mia?? naro??l zamiast rogu i s??u??y??a do bezpo??redniego atakowania rywala lub wroga w r????ne miejsca, np: brzuch, ko??czyny, szczÄ?ka.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

dilong pisze:(...)sa stwierdzenia naukowe.(...)
Jesli to sa stwierdzenia naukowe, to na pewno nie tylko mnie bedzie interesowal PDF...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: nazuul »

Autorzy: Dawid Mazurek, Łukasz Czepiński i Maciej Ziegler, Korekta: Karol Sabath, Marcin Szermański pisze:Pachyrhinosaurus (pachyrinozaur)

długość: 6-8 m
masa: 2-4 t
miejsce: Alaska (USA), Alberta (Kanada)
czas: 73,5-69 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Marginocephalia
Ceratopsia
Ceratopsidae
Centrosaurinae
Pachyrhinosaurini
Pachyrostra


Pachyrinozaur to późnokredowy ceratops z Ameryki Północnej.

Odkrycie
Pierwsze jego szczątki odkrył w Albercie (Kanada) w 1946 roku, a nazwał w 1950, Charles Mortram Sternberg (1885 - 1981), amerykański paleontolog i kolekcjoner skamielin, który wsławił się odkryciem i opisaniem także skamieniałości Brachylophosaurus, Parksosaurus i Edmontonia. Nawiasem mówiąc, jego ojciec, Charles Hazelius Sternberg (1850 - 1943; brał udział w słynnych "wojnach o kości", w obozie Cope'a), jak i dwaj bracia (George i Levi), również odnieśli sukces na polu dinozaurologii.

Był, podobnie jak inne ceratopsy, gatunkiem roślinożernym, a jego najbliższym krewnym jest Achelousaurus.

Nazwa Pachyrhinosaurus znaczy "grubonosy jaszczur".

Budowa
Pachyrinozaur mierzył od 6 do 8 metrów długości, a jego masę szacuje się na 2-4 tony. Czasem przedstawia się pachyrinozaura z rogiem wyrastającym z przodu czaszki. Nie znaleziono jednak u żadnego osobnika (z wyjątkiem młodych P. lakustai) rogów wyrastających z charakterystycznego zgrubienia na nosie. Nie można jednak wykluczyć jego istnienia - być może po prostu nie był on stworzony z kości, jak u innych ceratopsów lub po prostu odpadał i dlatego się nie zachował. Dopóki nie odnajdzie się niezbitych dowodów na istnienie rogu, należy przyjąć, że pachyrinozaury go nie posiadały.


Znamy trzy gatunki:

P. canadensis
długość: 7-8 m
miejsce: Alberta - formacja Horseshoe Canyon (Kanada)
czas: 73,5-73 Ma

To gatunek typowy rodzaju Pachyrhinosaurus. Żył przy końcu kampanu. Prawdopodobnie kształt i wielkość kryzy były cechami indywidualnymi i być może zależnymi od wieku i płci osobnika. W sumie z terenów Alberty i Alaski znanych jest obecnie 12 fragmentarycznych czaszek i sporo elementów szkieletu pozaczaszkowego, jednak większość materiału trafiła do opracowania dopiero w latach 80. XX wieku lub później - stąd powolny postęp w poznawaniu tego dinozaura.


P. lakustai
długość: 6 m
miejsce: Alberta - formacja Waptiti (Kanada)
czas: 73-72,5 Ma

W roku 1972 Al Lakusta odkrył w Albercie nagromadzenie szczątków pachyrinozaura. Skamieniałości skończono wydobywać dopiero pod koniec lat 80. Okazało się, że na jednym metrze kwadratowym znajdowało się aż do 100 kości! W sumie wydobyto 14 czaszek i 3,5 tysiąca innych elementów kostnych. To masowe cmentarzysko wskazuje na to, że prawdopodobnie dinozaury te żyły stadnie i zostały zaskoczone przez powódź. Obecność kilku grup wiekowych zdaje się zaś wskazywać na pewien rodzaj opieki nad potomstwem. Odmiennie od P. canadensis, narośl u P. lakustai jest widoczna tylko u dorosłych osobników - młode posiadały rogi, podobne do tych u innych ceratopsów. P. lakustai różni się również od typowego gatunku mniejszymi rozmiarami ciała i szczegółami w ornamentacji kryzy. Jego nazwa oznacza "grubonosy jaszczur Lakusty", od nazwiska Ala Lakusty. P. lakustai jest jednym z najdokładniej przebadanych dinozaurów. Przed opisaniem w 2008 roku znany był jako "pachyrinozaur z Pipestone".


P. perotorum
długość: 6 m
miejsce: Alaska - formacja Prince Creek (USA)
czas: 70-69 Ma

Jest to najmłodszy przedstawiciel Centrosaurinae. Wydaje się, że centrozauryny nie dotrwały do końca ery dinozaurów lecz zostali jedynie przedstawiciele Chasmosaurinae. W masowym cmentarzysku Kikak-Tegoseak na Alasce odnaleziono co najmniej 10 osobników tego gatunku. P. perotorum został tak nazwany dla uczczenia rodziny Perot (Margot i H. Ross Perot I ich dzieci), którzy wspierali naukę i edukację. Różnił się od swoich krewniaków m.in. parą krótkich, spłaszczonych rogów wrastających w okna na kryzie.


Spis gatunków:
Pachyrhinosaurus Sternberg, 1950
P. canadensis Sternberg, 1950
P. lakustai Currie, Langston i Tanke, 2008
P. perotorum Fiorillo i Tykoski, 2011/2012
Ostatnio zmieniony 7 października 2009, o 20:37 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

W pewnej książce widziałem ceratopsa, który miał identyczną czaszkę z Pachyrhinosaurus canadensis. Tyle, że nazywał się Pachyceratops. Czy był to błąd w książce? :| Nic na internecie nie ma na jego temat, a z wyglądu i z podobnej nazwy pasuje do pachyrinozaura.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Nie ma takiej nazwy = literówka. Albo chodzi o brachyceratopsa, ale jego czaszka nie jest tak do tej występującej u pachyrhinozaura (zresztą nie jest do końca znana).

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: szerman »

nazuul pisze:To masowe cmentarzysko wskazuje na to, że prawdopodbnie dinozaury te żyły stadnie i zostały zaskoczone przez powódź.
prawdopodobnie

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: Ceratopsian24 »

szerman pisze:
nazuul pisze:To masowe cmentarzysko wskazuje na to, że prawdopodbnie dinozaury te żyły stadnie i zostały zaskoczone przez powódź.
prawdopodobnie
Mi się wydaje że te dinozaury żyły na pewno stadnie, nie bez powodu w wszystkich filmach (tych lepszych) oraz książkach/podręcznikach pokazywane są stadnie, podobnie jak większość średnich i dużych Ceratopsów.

Oficjalnie to mój ulubiony gatunek Ceratopsa, i dinozaura! :D a miłość do niego narodziła się po obejrzeniu "Dinozaura" z 2000 r., pamiętacie krwawy początek? :)
to właśnie on pokazał mi piękno tych dinków :mrgreen:
poza tym został on bardzo efektownie pokazany w tej bajce, wydaje mi się że to podgatunek p.lakustai ,ale pewny nie jestem (patrzę na górne rogi i narośl na nosie, podobno pozostałe gatunki miały wyrastające rogi z tej narośli,ale nie jest to pewne):

A Wy co myślicie o pokazanym wyglądzie Pachyrinozaura w Dinozaurze? :D
Według Mnie jest piękny :wink:

Przypomnienie:
Obrazek
:)
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: Danu »

wydaje mi się że to podgatunek p.lakustai
to jest gatunek a- Pachyrhinosaurus to jest rodzaj a gatunek to lakustai, nazwa łacińska składa sie z dwóch części najpierw rodzaj potem gatunek, o podgatunku mowa wtedy kiedy mamy np, Python molurus molurus
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: Ceratopsian24 »

Danu pisze:
wydaje mi się że to podgatunek p.lakustai
to jest gatunek a- Pachyrhinosaurus to jest rodzaj a gatunek to lakustai, nazwa łacińska składa sie z dwóch części najpierw rodzaj potem gatunek, o podgatunku mowa wtedy kiedy mamy np, Python molurus molurus
Przecież wiem, tak samo jest z gatunkiem zebry,np. Equus Quagga Boehmi ,ciekawe dlaczego tylko dlaczego Mnie poprawiłeś, nie odpowiadając na pytanie, w sumie twoja wypowiedź nie miała sensu, chyba że miała służyć jako zwykłe nabicie punktów... czyż nie?
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: hanys »

wydaje mi się że to podgatunek p.lakustai
A powyższym zdaniu popełniłeś trzy błędy, które Danu Ci tylko poprawił. Poprawnie powinieneś napisać to tak: gatunek P. lakustai.
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: Danu »

Ceratopsian nie chciałem Cię uraźić jeżeli tak to odebrałeś to przepraszam. Mnie na tym forum poprawiano dziesiątki razy, nie odbieraj tego tak jako , że ktoś chce być nie miły, przeciwnie to bardzo pomoga jak inni udzielają rad można się wiele nauczyć i porównać, także przepraszam jeżeli odebrałeś to jako coś nie miłego z mojej strony.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: Ceratopsian24 »

Danu pisze:Ceratopsian nie chciałem Cię uraźić jeżeli tak to odebrałeś to przepraszam. Mnie na tym forum poprawiano dziesiątki razy, nie odbieraj tego tak jako , że ktoś chce być nie miły, przeciwnie to bardzo pomoga jak inni udzielają rad można się wiele nauczyć i porównać, także przepraszam jeżeli odebrałeś to jako coś nie miłego z mojej strony.
Nie,nie.. nie chodzi o to że mnie uraziłeś, tylko zaskoczyło Mnie to że tylko to zrobiłeś,a nie odpisałeś na moje pytanie które zadałem wpisując swój wcześniejszy post oraz z załączonym zdjęciem.. tylko to mnie mogło trochę zdenerwować....

a za poprawienie przecież się cieszę, zawsze mi się myliły podziału do poszczególnych grup gatunków, podgatunków itp... więc dzięki :)
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: nazuul »

Ceratopsian24 pisze:Przecież wiem, tak samo jest z gatunkiem zebry,np. Equus Quagga Boehmi
Equus quagga boehmi to podgatunek a nie gatunek, bo nazwa ma trzy części. Equus quagga to gatunek a Equus to rodzaj.
Drugi i ewentualny trzeci człon piszemy małą literą.

To rzeczywiście wygląda na P. lakustai, zob. ryc. 8 tu: http://app.pan.pl/archive/published/app ... 110033.pdf
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: Ceratopsian24 »

nazuul pisze:
Ceratopsian24 pisze:Przecież wiem, tak samo jest z gatunkiem zebry,np. Equus Quagga Boehmi
Equus quagga boehmi to podgatunek a nie gatunek, bo nazwa ma trzy części. Equus quagga to gatunek a Equus to rodzaj.
Drugi i ewentualny trzeci człon piszemy małą literą.

To rzeczywiście wygląda na P. lakustai, zob. ryc. 8 tu: http://app.pan.pl/archive/published/app ... 110033.pdf
Tak,masz rację, to jest P.lakustai ,widać to wyraźnie po górnych rogach, charakterystycznie zakrzywionych w dół, oraz rogach wyrastających nad oczami ,zobacz:
Obrazek
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
Jakub02122003
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 11
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 12:18
Imię i nazwisko: Jarek Adamus
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: Jakub02122003 »

pachyrinozaur żył od 73 do 65,5 mln lat temu

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: nazuul »

Nie za bardzo, bardziej dokładne dane są tu: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... hinosaurus
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: Lythronax »


Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] pachyrinozaur

Post autor: nazuul »

Trochę późno, ale poprawiłem, choć tylko częściowo:
https://www.encyklopedia.dinozaury.com/ ... ldid=27166

Coś nie tak jest z fragmentem:
"wiele różnych środowisk, w tym morskie siedliska przybrzeżne i przyboczne oraz siedliska przybrzeżne"

Ten "Odcisk skóry P. lakustai" to raczej błąd - mając z jednej strony anonim z wikipedia commons i dementujące słowo Tanke, to biorę pod uwagę to drugie.

Nie kojarzę aby to zostało opublikowane:
Frederickson, J. (2011). Sexual dimorphism is a derived condition in the evolution of horned dinosaurs (Ornithischia, Neoceratopsia): evidence from growth series of Pachyrhinosaurus lakustai and Protoceratops andrewsi. Geol S Am, 43, 119. https://gsa.confex.com/gsa/2011NE/webpr ... 85036.html

Abstrakt z SVP 2010 Fredericksona:
CRANIOFACIAL ONTOGENY IN PACHYRHINOSAURUS LAKUSTAI: EVIDENCE FOR SEXUAL DIMORPHISM IN AN ORNITHISCHIAN DINOSAUR pisze:Pachyrhinosaurus lakustai is a ceratopsid dinosaur known from a monodominant bone bed
in Alberta, Canada. These fossils were classified into three growth stages based on size as
juveniles, subadults, and adults. These growth stages are problematic because they do not
specify the relative maturity of the individual specimens to one another. My goal was to
test the three-stage hypothesis of ontogeny through a cladistic reconstruction of the growth
series. Using the primary literature, I found 67 hypothetical growth characters among 42
specimens. The data were analyzed in PAUP with all characters equally weighted. The analysis
calculated 71,600 trees with the shortest length of 94 steps and a CI of 0.65. The strict
consensus tree collapsed into a single polytomy, so a 50% majority rule consensus was obtained
to summarize the hierarchical structure in the data. Instead of recovering three growth
stages, a continuous growth series was obtained, where the most mature specimens split into
two sister branches. This divergence may represent sexual dimorphism because (1) both
skull types share an identical sequence of seven growth changes and (2) each adult skull type
develops unique characteristics. One morph has seven defining characters: a rostral comb, a
tall nasal boss, wide nasal walls, a tall vaulted parietal bar, a tall horn on the median parietal
bar, a radially constricted base on the median parietal horn, and twisted caudal parietal horns
(P3). The other morph has six defining characters: a long nasal boss, deep palisades on the
nasal boss, middle parietal horns (P2) with a constricted base, middle parietal horns (P2) that
cross the midline, a deep sulci system on the middle parietal horns (P2), and straight caudal
parietal horns (P3). The two morphs reveal that many of the diagnostic traits of P. lakustai,
such as the anteroventral twist in the lateral parietal horns and the rostral comb, are only
expressed in one of the adult skull types (presumably male), but not in the other (presumably
female). These results enable a hypothesis of sexually selected characters for this species.
Foto: http://tyrannosauroideacentral.blogspot ... ology.html
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [opis] pachyrinozaur (Pachyrhinosaurus)

Post autor: Lythronax »

Przede wszystkim dodałem przypisy w datowaniu każdego gatunku i okazu TMP 2002.76.1, aby wiadomo skąd pochodzą.
https://www.encyklopedia.dinozaury.com/ ... ldid=27352

W przypadku datowania P. canadensis są dwa nowsze badania, które sugerują wiek ok. 72,7-71,7 Ma. Wiek z pracy Fowler (2017) wydaje mi się nieaktualny, to samo dotyczy centrozaurynów z Wahweap i P.lakustai.

W P. lakustai zmieniłem również datowanie.

P .canadensis odnaleziono również w formacji St. Mary River i nie wiem dlaczego stoi tam znak zapytania, w pracy Fowler (2017) znajduje się ta informacja.

Praca Frederickson (2011) nie została zacytowana w opisie.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] pachyrinozaur (Pachyrhinosaurus)

Post autor: nazuul »

Pablo T pisze:
9 września 2022, o 17:33
P .canadensis odnaleziono również w formacji St. Mary River i nie wiem dlaczego stoi tam znak zapytania, w pracy Fowler (2017) znajduje się ta informacja.
i nie tylko, to błąd zapewne.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [opis] pachyrinozaur (Pachyrhinosaurus)

Post autor: Lythronax »


ODPOWIEDZ