Strona 1 z 1

[OPIS] Eoceratops

: 2 października 2010, o 12:10
autor: nazuul
Eoceratops (eoceratops)

długość: ?
masa: ?
czas: 77-75 Ma (kampan, późna kreda)
miejsce: Kanada - Alberta (formacja Dinosaur Park)
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithishia
Ceratopsia
Ceratopsidae
Chasmosaurinae


Wstęp
Eoceratops canadensis to prawdopodobnie nieważny rodzaj chasmozauryna. Godfrey i Holmes (1995) oraz Maidment i Barrett (2011) zynonimizują go z Chasmosaurus belli. Longrich (2010) uznał Eoceratops canadensis za nomen dubium lecz – co trzeba uznać za niekonsekwencję - tymczasowo przypisał jego holotyp do ustanowionego przez siebie Mojoceratops perifania. Jeśli obie nazwy odnoszą się do tego samego gatunku - a z tego, co napisał Longrich wynika, że tak, przynajmniej tymczasowo - to E. canadensis jest starszym synonimem M. perifania oraz "Chasmosaurus" kaiseni. Niestety typowy okaz eoceratopsa nie zawiera większości kości ciemieniowej, w oparciu o którą głównie zdiagnozowano mojoceratopsa (o ile to rzeczywiście cechy diagnostyczne - zostały uznane przez Maidment i Barretta (2011) za "ekstremalnie subtelne" i zależne od zmienności osobniczej).

Etymologia
Nazwa Eoceratops to połączenie słów: eos (z greckiego "świt"), ceras (z greckiego "róg") oraz ops (z greckiego "twarz"), co odnosi się do przypuszczenia, że Eoceratops jest przodkiem Triceratops i reprezentuje etap ewolucji ceratopsów wiodący do późniejszych, kulminacyjnych form z wielkimi rogami (Triceratops i Diceratops - dziś Nedoceratops, będący prawdopodobnie synonimem tego pierwszego). Epitet gatunkowy zapewne pochodzi od miejsca znalezienia - Kanady.

Materiał kopalny
Holotyp (NMC 1254) to niekompletna czaszka - kość łuskowa, fragment ciemieniowej, jarzmowa, podstawa rogu zaoczodołowego i niekompletna dolna szczęka - oraz kręg grzbietowy młodego osobnika.


Spis gatunków:
Eoceratops Lambe, 1915 [nomen dubium?] ?=Chasmosaurus
E. canadensis (Lambe, 1902) Lambe, 1915 [nomen dubium?] ?=Chasmosaurus belli
= Monoclonius canadensis Lambe, 1902
= Chasmosaurus canadensis (Lambe, 1902) Lehman, 1989
= Ceratops canadensis (Lambe, 1902) Hatcher, Marsh i Lull, 1907
?= "Chasmosaurus" kaiseni Brown 1933 [nomen dubium?]
?= Mojoceratops perifania Longrich, 2010


Obrazek
Szkic holotypu Eoceratops (z Lambe, 1902).


Źródła:
Godfrey, S.J, & Holmes, R. (1995) "Cranial Morphology and Systematics of Chasmosaurus (Dinosauria: Ceratopsidae) from the Upper Cretaceous of Western Canada" Journal of Vertebrate Paleontology, 15(4), 726-742.

Lambe, L. M. (1902) "New genera and species from the Belly River Series (mid-Cretaceous)" Geological Survey of Canada Contributions to Canadian Palaeontology, 3(2), 25-81.

Longrich, N.R. (2010) "Mojoceratops perifania, A New Chasmosaurine Ceratopsid from the Late Campanian of Western Canada" Journal of Paleontology, 84 (4), 681–694.

Maidment, S.C.R. & Barrett, P.M. (2011) "A new specimen of Chasmosaurus belli (Ornithischia: Ceratopsidae), a revision of the genus, and the utility of postcrania in the taxonomy and systematics of ceratopsid dinosaurs" Zootaxa, 2963, 1–47.

http://www.dinosauria.com/dml/names/dinoe.htm

http://dml.cmnh.org/2010Sep/msg00333.html

Re: [OPIS] Eoceratops

: 13 czerwca 2011, o 20:06
autor: polonozuch
Wg angielskiej Wikipedii Eoceratops to synonim mojoceratopsa.

Re: [OPIS] Eoceratops

: 13 czerwca 2011, o 20:42
autor: szerman
polonozuch pisze:Wg angielskiej Wikipedii Eoceratops to synonim mojoceratopsa.
Nazuul tak właśnie napisał w tekście i spisie gatunkowym, tyle że synonimizacja nie jest do końca pewna. Fajnie, że nie tylko piszesz od podstaw opisy, ale też starasz się sprawdzać inne :)

Re: [OPIS] Eoceratops

: 19 grudnia 2011, o 11:12
autor: szerman
Rzeczywiście zawiła ta jego kwestia taksonomiczna.
nazuul pisze:Niestety typowy okaz eoceratopsa nie zawiera większości kości ciemieniowej, w oparciu o którą głównie zdiagnozowano mojoceratopsa.
Ale ten wyrostek (kolec?) na kryzie wydaje się być dość unikalny w połączeniu z krótkimi różkami brwiowymi a'la chasmozaur.

Re: [OPIS] Eoceratops

: 19 grudnia 2011, o 11:45
autor: nazuul
Ten "wyrostek" to część kości ciemieniowej, na podstawie tej ilustracji trudno wyciągać jakies wnioski co do unikalności tego. Długość rogów chasmozaurynów, jak i wiele innych elementów ozdobnych czaszki, jest dość zróżnicowana w ramach gatunku - raczej różnice między osobnikami ale w grę mogą wchodzić też zmiany gatunku w czasie, ontogeneza czy płeć.