[opis] Koreaceratops (koreaceratops)

Wszystko o "rogatych twarzach"
Awatar użytkownika
szerman
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Posty: 3965
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

[opis] Koreaceratops (koreaceratops)

Post autor: szerman »

Jeszcze można o nim pisać i pisać, starałem się najważniejsze informacje umieścić w opisie. Jakby były błędy albo/i czegoś brakowało - pisać! Notka nt. formalnego opisu koreaceratopsa od Tomasza Singera.
PS spróbowałem też opcji "ocena" i także automatycznie jest już 7 ocen... :?
-----------------------------------------------------------------------------------

Koreaceratops (koreaceratops):
Długość: ? m
Wysokość: ? m
Masa: ? t
Czas: wczesna kreda (alb)
Miejsce: Korea Południowa (Basen Tando); warstwy Tando

Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Koreaceratops

Materiał kopalny:
Holotyp KIGAM VP 200801 to prawie kompletny ogon (ok. 813 mm), obie kości kulszowe, części dystalne kończyn tylnych i kości stóp.

Diagnoza:
Bardzo długie wyrostki neuralne - ponad pięciokrotnie dłuższe niż trzony - dystalnych kręgów ogonowych, z wyjątkiem ostatnich; powierzchnia kości stępu przylegająca do dystalnego końca kości piszczelowej podzielona na dwa doły przez wystający czaszkowo-ogonowy(?) grzbiet; kość piętowa w kształcie trójkąta jest 1,5 razy czaszkowo-ogonowo dłuższa niż kości stępu w widoku proksymalnym.

Historia odkryć:
Holotyp koreaceratopsa został odkryty w 2008 roku w datowanych na alb warstwach Tando Basenu o tej samej nazwie w Korei Południowej. Szczątki znajdowały się w bloku skalnym złożonego z czerwonego, drobnoziarnistego piaskowca o wymiarach 80x60x80 cm. Blok ten znajdował się na nasypie tamy zbudowanej w 1994 roku zlokalizowanej pomiędzy dokiem a portem Jeongok niedaleko miasta Hwaseong. Prawdopodobnie pochodzi z dolnej warstwy Tando, natomiast jej górne pokłady są datowane na 103 miliony lat (± 0,5 Ma).

Opis:
Koreanosaurus to rodzaj bazalnego, małego neoceratopsa. Jest to pierwszy dinozaur rogaty (ceratops) odkryty na terenie dzisiejszej Korei Południowej. Analiza filogenetyczna tego dinozaura ptasiomiednicznego umieszcza go między Archaeoceratops a bardziej zaawansowanymi neoceratopsami. Jego cechami unikalnymi (autapomorfiami) są unikalna budowa kości stępu oraz wyjątkowo długie wyrostki neuralne dystalnych kręgów ogonowych. Niezwykła długość tych wyrostków zarówno u Koreaceratops, jak także u Bagaceratops, Montanoceratops, Protoceratops i Udanoceratops wydają się być homoplazją (występowanie tych samych cech u różnych taksonów), co sugeruje niezależną adaptację do otaczającego go środowiska, być może służącą do pływania. Budowa szkieletu wskazuje na przejście dwunożnych neoceratopsów w pełną czworonożność (klad Coronosauria) poprzez fakultatywną czworonożność. Mimo że praca opisująca tego dinozaura została udostępniona w Internecie na początku listopada, to najprawdopodobniej zostanie on ważnym taksonem w 2011 roku, gdyż wtedy publikacja będzie spełniała kryteria ważności taksonu przewidziane przez ICZN (czyli wydamoe nie tylko w formie elektronicznej).

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Koreaceratops znaczy "koreański ceratops", czyli inaczej "koreańskie rogate oblicze". Epitet gatunkowy hwaseongensis został zaczerpnięty z nazwy miasta Hwaseong.

Spis gatunków:
Koreaceratops Lee, Ryan i Kobayashi, 2011
Koreaceratops hwaseongensis Lee, Ryan i Kobayashi, 2011

Bibliografia:
Lee, Yuong-Nam; Ryan, Michael J. & Kobayashi, Yoshitsugo (w druku). "The first ceratopsian dinosaur from South Korea" Naturwissenschaften, DOI: 10.1007/s00114-010-0739-y

Rekonstrukcja przyżyciowa:
Obrazek
Gold
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 6642
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [opis] Koreaceratops (koreaceratops)

Post autor: nazuul »

Poprawiona diagnoza – Twojego tłumaczenia craniocaudal jako czaszkowo-ogonowo nie jestem pewny:
Bardzo długie wyrostki neuralne - ponad pięciokrotnie dłuższe niż trzony - dystalnych kręgów ogonowych, z wyjątkiem ostatnich; powierzchnia kości stępu przylegająca do dystalnego końca kości piszczelowej podzielona na dwa doły przez wystający czaszkowo-ogonowy grzbiet; kość piętowa w kształcie trójkąta jest 1,5 razy czaszkowo-ogonowo dłuższa niż kości stępu w widoku proksymalnym.
szerman pisze:Holotyp koreaceratopsa został odkryty w 2008 roku w warstwach Tando datowanych na alb Basenu Tando w Korei Południowej.
może:
Holotyp koreaceratopsa został odkryty w 2008 roku w datowanych na alb warstwach Tando Basenu o tej samej nazwie w Korei Południowej
szerman pisze:Mimo że praca opisująca tego dinozaura została zaakceptowana na początku listopada, to najprawdopodobniej zostanie on opisany formalnie w 2011 roku, gdyż wtedy będzie oficjalnie wydana (czyli nie tylko w formie elektronicznej).
Poprawniej:
Mimo że praca opisująca tego dinozaura została udostępniona w Internecie na początku listopada, to najprawdopodobniej zostanie on ważnym taksonem w 2011 roku, gdyż wtedy publikacja będzie spełniała kryteria ważności taksonu przewidziane przez ICZN (czyli wydamoe nie tylko w formie elektronicznej).

Zmieniłem "zaakceptowana" na "udostępniona w internecie" i (choć to nie jest konieczne) "opisany formalnie" na "ważnym taksonem/rodzajem/gatunkiem" oraz "oficjalnie wydana" na "spełniała kryteria ważności taksonu przewidziane przez ICZN"

Zaakceptowanie pracy następuje z natury procesu publikowania wcześniej (często znacznie) niż jej pojawienie się w Internecie i później też na papierze
szerman pisze:Lee, Yuong-Nam; Ryan, Michael J.; and Kobayashi, Yoshitsugo (in press). "The first ceratopsian dinosaur from South Korea"
wypadało by podać periodyk i DOI, a nie tylko autorów i tytuł:
Lee, Yuong-Nam; Ryan, Michael J. & Kobayashi, Yoshitsugo (w druku). "The first ceratopsian dinosaur from South Korea" Naturwissenschaften, DOI: 10.1007/s00114-010-0739-y

Dzięki, poprawione :)
MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1319
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [opis] Koreaceratops (koreaceratops)

Post autor: Tomasz Singer »

Co zaś tyczy się kręgów ogonowych to poprawniej w tym wypadku należy porównać wysokość trzonu z wyrostkiem ościstym, tak jak to pisze w abstrakcie.
Troszkę dziwne wydaje mi się oszacowanie długości całego ogona w porównaniu zachowanej części i ilości kręgów (główna część to od 2 do 29 kręgu) z których się składa. Według moich pomiarów i oszacowania wynikałoby, że sam ogon mógł mierzyć około 1m długości, a całe zwierze do 2m długości.
Wspomniane tu jest o caudalmost, prawdopodobnie chodzi o końcowe (dystalne) kręgi ogonowe, które też widać obok tego artykułowanego fragmentu szkieletu.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2067
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [opis] Koreaceratops (koreaceratops)

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:(...) być homoplazją (występowanie tych samych cech u różnych taksonów)
"Takie same" cechy występujące u kilku taksonów mogą też być synapomorfią. Homoplazje z kolei z definicji są niehomologiczne, tzn. niezależnie nabyte. Ale nie wiem, czy opis to nie nazbyt szczegółowe miejsce na takie uwagi.
Let's keep evolving!
_________________
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...
_________________
Trust me, I'm a palaeontologist.

ODPOWIEDZ