Strona 1 z 1

[Opis (nowa wersja)] Leptoceratops

: 14 sierpnia 2009, o 09:51
autor: Palik
Aktualna wersja opisu: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... toceratops


Się sprężyłem i już opis gotowy :)

Leptoceratops (leptoceratops)

długość: 2,5 m
masa: ok. 45 kg
czas: 68-65 ma (mastrycht)
miejsce: USA - Wyoming, formacja Lance
- Montana, formacja Hell Creek
Kanada - Alberta, formacja Scollard
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Leptoceratopsidae

Wstęp
Leptoceratops to niewielki rodzaj dinozaura rogatego (ceratopsa) należą…cego do rodziny leptoceratopsów. Żył 68-65 milionów lat temu w okresie późnej kredy (mastrycht) na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Jak większość dinozaurów jest to takson monotypowy obejmują…cy jedynie jeden gatunek Leptoceratops gracilis. Jego skamieniałości znajdywano w stanach Montana i Wyoming.
Leptoceratops był roślinożernym zwierzęciem, które mogło się paść na czterech kończynach, bą…dź być sprawnym biegaczem poruszają…c się na dwóch nogach. Przy długości 2,5 metra, wysokości 0,75 metra i wadze w okolicach 45 kg plasuje się wśród małych dinozaurów rogatych. W swoim czasie był to dinozaur na, którego mogły polować takie teropody jak Tyrannosaurus lub „raptory” podobne do drapieżnika z rodzaju Dromeosaurus.

Morfologia
Leptoceratops jako, że był przedstawicielem prymitywnej rodziny leptoceratopsów, nie posiadał rogów, jedynie niewielki guz w miejscu gdzie u bardziej zaawansowanych ceratopsów znajdował się róg, który jest jedną… z charakterystycznych cech ceratopsów. Posiadał natomiast dwie pozostałe cechy, czyli rogowy dziób na przodzie pyska oraz kryzę z tyłu czaszki. Ta ostatnia była jednak słabo rozwinięta i mogła pełnić jedynie funkcję ozdobną…, np. podczas zalotów. Jej niewielkie rozmiary nie umożliwiały dostatecznej ochrony karku podczas ataku drapieżników. Rogowy dziób doskonale się nadawał do zrywania i cięcia nawet twardych części roślin. Mógł go używać także podczas walk godowych oraz o przywództwo w stadzie. Mógł służyć też jako obrona przeciwko drapieżnikom. Posiadał "rogi" po bokach głowy podobne do tych jakie były u niektórych gatunków psittakozaura oraz protoceratopsa. Prawdopodobnie mogły służyć popisom i walkom godowych u samców tego gatunku. Miał dość dużą… i okrą…głą… żuchwę, lecz nie tak wydatną… jak u jego krewniaka z rodzaju Udanoceratops. W porównaniu z większymi gatunkami dinozaurów rogatych, np. Triceratops miał stosunkowo małe otwory nosowe, a duże oczodoły. Tak więc zapewne miał nieco słabszy węch, który nadrabiał lepszym wzrokiem. Widział w prawdopodobnie trójwymiarze na co wskazują… oczodoły skierowane do przodu. Zęby leptoceratopsa miały kołkowaty kształt oraz krawędzie służą…ce do cięcia i rozcierania pokarmu. Tkwiły ciasno upakowane w szczękach za kostnym dziobem, lecz nie tworzyły baterii zębowych takich jak u innych ceratopsów. Ogon nie był zbyt długi, ale nadal nieco dłuższy niż u jego bardziej zaawansowanych ewolucyjnie krewnych. Długość jednak była nadrabiana masywnością… stanowią…cą… dobrą… przeciwwagę dla masywnej czaszki podczas poruszania się na dwóch kończynach. Pięciopalczasta dłoń była już przystosowana do podpierania ciężaru przedniej części ciała podczas poruszania się w postawie czworonożnej. Dłoń była podobna do tej u bardziej zaawansowanych neoceratopsów. Kości ramienia i przedramienia były długie i mało masywne w porównaniu z czworonożnym protoceratopsem. Kości ręki były zbliżone do siebie rozmiarami, jednak dzięki mniejszej i lżejszej czaszce nie były tak obcią…żone jak u innych zaawansowanych ceratopsów. Kość piszczelowa oraz kości śródstopia są… wydłużone w stosunku do kości udowej, co umożliwiało szybkie poruszanie się na dwóch kończynach. Czteropalczasta stopa przypominała tę występują…ca u bazalnych ornitopodów ("hypsilofodontów"), jednak u tych drugich jest ona trójpalczasta.

Klasyfikacja
Leptoceratops jest członkiem rodziny leptoceratopsów, która należy do infrarzędu neoceratopsów. Przedstawiciele tej grupy są… wyżej rozwinięci ewolucyjnie od bazalnych ceratopsów takich jak ,np. Psittacosaurus. Wszystkie ceratopsy miały kostne dzioby podobne do tych jakie mają… papugi. Neoceraptosy posiadały kryzy osłaniają…ce kark, a te bardziej zaawansowane także rogi służą…ce do obrony przed agresorami. Dawniej leptoceratopsa często brano jako przedstawiciela protoceratopsów ze względu na podobieństwo do rodzaju Protoceratops. Dziś powszechnie uznaje się go za przedstawiciela leptoceratopsów, choć w wielu ksią…żkach można znaleźć jeszcze informacje o przynależności do protoceratopsów. Do obecnego poglą…du na temat jego przynależności przyczyniło się odnalezienie jego krewniaków Udanoceratops i Prenoceratops, które wykazują… duże podobieństwo do rodzaju Leptoceratops i wystarczają…ce różnice aby oddzielić ich od kladu Protoceratopidae.

Historia odkryć i nazwa
Nazwa Leptoceratops oznacza "smukła rogata twarz", którą… zawdzięcza smukłej budowie szkieletu. Pochodzi od greckich słów 'lepto-/λεπτο-' ("smukły") 'cerat-/κερατ-' ("rogaty") oraz '-ops/ωψ' ("twarz"). Gatunkiem typowym jest Leptoceratops gracilis. Pierwsze szczą…tki odkrył Branum Brown w Albercie, w osadach formacji Scollard w roku 1910, a opisał je cztery lata później w 1914. Holotyp o numerze katalogowym AMNH 5205 składa się na dwa niekompletne szkielety. Paratypy to trzy niekompletne szkielety, z czego dwa posiadały czaszki (NMC 8887, NMC 8888, NMC 8889) oraz kolejne dwa fragmentaryczne szkielety o numerach TMP 93.95.1 oraz TMP 95.86.1. Szczą…tki tego dinozaura znajdowano również w Wyoming w formacji Lance opisane przez Ostroma w 1978 roku (niekompletny szkielet pozaczaszkowy, YPM 18133) oraz w Pinyon Conglomerate opisane przez McKenna'e i Love'a w 1970 roku (pojedynczy zą…b, AMNH 2571). Opisany w roku 1942 przez Browna i Schlaikjera w Montanie w formacji St. Mary's River drugi gatunek leptoceratopsa o nazwie L. cerorhynchus występował we wczesnym mastrychcie. Holotyp składał się na szkielet oraz niekompletną… czaszkę (AMNH 5464). Skamieniałości L. cerorhynchus odkryli również Chinnery wraz z Weishampelem w roku 1998. Szczą…tki składały się na powią…zane ze sobą… kości wraz z czaszką… (Mor 542). W roku 1951 Charles Mortram Sternberg ze względu na duże różnice w porównaniu z L. gracilis stworzył dla gatunku L. cerorhynchus nowy rodzaj, mianowicie Montanoceratops. Odkrycia nie poprzestają… jedynie na gatunku Leptoceratops gracilis i monatnoceratopsie, wykopywane są… szczą…tki leptoceratopsów, które mogą… okazać się nowymi gatunkami bą…dź rodzajami. W roku 1939 Gilmore w formacji Two Medicine w Montanie odkrył kilka fragmentarycznych szkieletów Leptoceratops sp.(USNM 113863, USNM 13864) datowanych na późny kampan. Kolejnym Leptoceratops sp. był dinozaur odkryty w Australii. W stanie Wiktoria para małżeńska Patricka i Tom Rich odkopała kość łokciową… (NMV P186385). Począ…tkowo myśleli, że należy do przedstawiciela teropodów lecz po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że należy do ceratopsa podobnego do leptoceratopsa. Dinozaur przybrał nazwę Leptoceratops sp., a oficjalną… nazwę uzyskał w roku 2003 jako Serendipaceratops arthurcclarkei. Nazwa Serendipaceratops arthurcclarkei oznacza „Przypadkowo odkryta rogata twarz”. Epitet gatunkowy nadano na cześć Artura C. Clarka, autora ksią…żek o tematyce science fiction. W 2001 roku Ott i Buckley ogłosili, że w roku 1998 odkryli niekompletną… czaszkę leptoceratopsa w formacji Hell Creek (Montana) i opisali ją… jako Leptoceratops cf. gracilis.

Prawdopodobieństwo występowania piór
Leptoceratops to przedstawiciel kladu Heterodontosauriformes do której wchodzą… grupy Marginocephalia (ceratopsy i pachycefalozaury) oraz heterodontozaurydy (Niektórzy jednak uważają…, że do tego kladu wchodzą…c wszystkie ptasiomiedniczne z wyją…tkiem Pisanosaurus). U przedstawicieli tej grupy, a konkretnie u ceratopsa psitakozaura oraz niedawno odkrytego heterodontozaura z rodzaju Tianyulong wykryto obecność piór. Pióra zapewne były już wykształcone u bazalnych przedstawicieli dinozaurów. Można więc twierdzić, że pióra występowały już u przedstawicieli dinozauromorfów. Z drugiej strony mogły być to twory które kształciły się niezależnie u obu grup dinozaurów. Trzecią… możliwością… jest, że pióra Tianyulong i psittakozaura wytworzyły się niezależnie i były doskonalone w dalszej ewolucji. Przy tych założeniach można twierdzić, że Leptoceratops i jego najbliżsi krewni posiadali pióropodobne twory podobne do tych jakie znamy u psitakozaura lub heterodontozaura Tianyulong. Jest mało prawdopodobne, by te twory występowały jedynie u tych dwóch dinozaurów. Odciski pierzastych tworów są… rzadko spotykane (kilka szkieletów archeopteryksa nie miało odcisków piór). Przy pozycji systematycznej leptoceratopsa prawdopodobieństwo wystą…pienia tworów pióropodobnych jest dość wysokie, ale na ostateczne potwierdzenie tej tezy trzeba czekać do odkrycia szczą…tków opierzonego leptoceratopsa.

Pożywienie
Leptoceratops jak wszystkie ceratopsy był zwierzęciem roślinożernym. Na pożywienie składały się głównie paprocie, sagowce oraz liście krzewów i niskich drzew. Twardy dziób doskonale nadawał się do cięcia na twardych części roślin takich jak korzonki i gałą…zki. Możliwe także, że na dietę leptoceratopsa składały się rośliny wodne rosną…ce u brzegów rzek i zbiorników wodnych. Jego dość długie kończyny przednie mogły służyć do wygrzebywania z ziemi, np. larw i korzonków. Swoją… dietę mógł też uzupełniać o owady.

Paleoekologia
W Ameryce Północnej w późnej kredzie środowisko było mocno zróżnicowane. Leptoceratops, żył przede wszystkim w środowisku leśnym, a także na terenach nizinnych i równinnych. Późny mastrycht to okres występowania wielu zróżnicowanych dinozaurów. Obok leptoceratopsa żyły inne ceratopsy. Bardzo pospolity Triceratops i nieco rzadziej występują…ce torozaury i nedoceratopsy. Występowały tam różne pachycefalozaury takie jak Dracorex, Stygimoloch, Pachycephalosaurus oraz Sphaerotholus. W tym okresie nie występowało wiele hadrozaurów, lecz wcią…ż bardzo pospolity był Anatotitan. Występowały wtedy także teskelozaurydy bugenazaura i teskelozaur. Wśród drapieżników trzeba wyróżnić tyranozaura, dromeozaura, obok nich żyły wszystkożerne ornitomimy, cenagnaty, prymitywne ptaki i ssaki, takie jak dydelfodon, Purgatorius, a także krokodyle, champsozaury, jaszczurki, węże, żółwie, żaby i płazy ogoniaste. W powietrzu zostało niewiele pterozaurów. Dominował tam olbrzymi kecalkoatl. W morzach dominowały mozazaury i rekiny. Roślinność to przede wszystkim rośliny okrytonasienne, które w późnej kredzie były podstawowym składnikiem flory lą…dowej. Wśród roślinności morskiej dominowały jednokomórkowe glony – kokolity, które (zwłaszcza w późnej kredzie) były bardzo pospolite.

Paleobiologia
U dinozaurów zachowują… się ich kości, które nie dają… dużo informacji. Inne szczą…tki są… bardzo rzadkie. Więc dużo jest spekulacji dotyczą…cych, np. ubarwienia, jednak patrzą…c na porównania z innymi zwierzętami można wywnioskować zachowania i inne różne cechy.
Dymorfizm płciowy
Tak samo jak u innych dinozaurów rogatych, u leptoceratopsa mógł występować dość wyraźny dymorfizm płciowy. Cechy takie jak guz na nosie oraz długie kości policzkowe przypominają…ce rogi mogły występować jedynie u samców i służyć do walk godowych, bą…dź o przywództwo w stadzie. Kryza zapewne była większa u samców i służyła do popisów, podobnie jak pawi ogon. Także kolor kryzy jak i przypuszczalnych piór, mogły być elementami dymorfizmu płciowego. Rozmiary tego dinozaura też prawdopodobnie były oznaką… różnic między osobnikami różnych płci. Samce zapewne osią…gały większe rozmiary od samic.
Postawa
Leptoceratopsa przedstawia się przeważnie jako dinozaura czworonożnego, lecz równie często poruszał się na dwóch kończynach. Na dwóch nogach poruszał się głównie podczas biegu i szybkiego chodu. Przedstawiany jest na lekko ugiętych kończynach tylnych i wyprostowanych przednich z ogonem uniesionym w powietrzu stanowią…cym przeciwwagę dla przedniej części ciała.
Kończyny
Leptoceratops posiadał jak większość dinozaurów długie kończyny tylne i krótkie przednie. Długie kości śródstopia oraz dłuższa od kości udowej kość piszczelowa zapewniały dobre proporcje do szybkiego biegu. Kości ręki były podobnej długości, a dłoń była przystosowana do dźwigania ciężaru ciała. Łopatka był krótka w porównaniu ze spokrewnionym z nim protoceratopsem.
Poruszanie się
Dzięki swojemu szkieletowi Leptoceratops był przystosowany do poruszania się zarówno w postawie czworonożnej jak i dwunożnej. Długi i ciężki ogon pomagał w utrzymywaniu równowagi podczas dwunożnego chodu lub biegu, a także stanowił dobrą… przeciwwagę dla ciężkiej przedniej części ciała oraz czaszki. Niestety nie znaleziono tropów mogą…cych pomóc w oszacowaniu prędkości z jaką… poruszał się Leptoceratops.
Zachowania stadne
Leptoceratops zapewne jak większość dinozaurów ptasiomiednicznych tworzył stada liczą…ce dziesią…tki, niekiedy nawet setki osobników. Podczas żeru kilka dinozaurów musiało stać na warcie i doglą…dało niebezpieczeństw. Po zlokalizowaniu drapieżnika wartownik ogłaszał alarm, aby stado uciekało. Leptoceratopsy nie miały dostatecznej ochrony przed drapieżnikami więc całym stadem musiały uciekać. Zapewne często tworzyły stada mieszane wraz z hadrozaurami i innymi ceratopsami.
Gody i rozród
Samce leptoceratopsów, jako zwierzęta przypuszczalnie stadne, pewnie rywalizowały ze sobą… o samice. Podczas rywalizacji prawdopodobnie dochodziło do walki między samcami która była poprzedzona popisami i rykami. Jeżeli to nie dawało skutków dochodziło do pojedynku. Wykorzystywane były w jej trakcie guz na nosie albo "rogi" po bokach głowy. Zwycięzca walki otrzymywał zapewne prawo do kopulacji z samicą…. Jak większość dinozaurów roślinożernych leptoceratopsy prawdopodobnie wędrowały stadami na miejsca lęgowe, aby tam samice składały jaja podobne do tych jakie znosiły protoceratopsy (jeżeli je znamy, większość odkrytych należy do owiraptora). Jaja były składane do dziury wykopanej w ziemi po czym przykrywane liśćmi i gałą…zkami, które gniją…c zapewniały im izolację termiczną….

Leptoceratops w kulturze masowej
Leptoceratops wystą…pił w grze konsolowej The Lost World: Jurassic Park. Poza tym nie był bohaterem filmów oraz ksią…żek o tematyce przygodowej i science-fiction. Jednakże jest on popularnym dinozaurem i pojawia się w wielu ogólnodostępnych ksią…żkach popularnonaukowych.

Spis gatunków
Leptoceratops Brown, 1914
L. gracilis Brown, 1914
L. cerorhynchus Brown i Schlaikjer, 1942 = Montanaceratops cerorhynchus Sternberg, 1951

Obrazek
rysunek pochodzi z tej strony

Źródła
http://www.biology.ualberta.ca/faculty/ ... opsian.pdf
http://www.ucpress.edu/books/pages/2601 ... 1.ch22.pdf
http://www.DinoData.org/
Wikipedie polska i angielska
Stara wersja opisu.

Re: [Poprawa Opisu] Leptoceratops

: 14 sierpnia 2009, o 10:08
autor: szerman
Bardzo dobry opis :) Parę błahostek:
Palik pisze:Przy długości 2,5 metra, wysokości 0,75 metra i wadze w okolicach 45 kg plasuje się raczej do małych dinozaurów rogatych.
Wręcz na pewno :wink:
rogowy dziĂłb na przedzie pyska
przodzie
miał stosunkowo małe otwory nosowe, a duże oczowe.
duże oczodoły
Leptoceratops jest członkiem rodziny leptoceratopsów, która leży w nadrodzinie neoceratopsów.
naleĹźy do rodziny
Także kolor kryzy jak i przypuszczalnych piór, mogły być elementami dyformizmu płciowego.
dyforfizmu

Re: [Poprawa Opisu] Leptoceratops

: 14 sierpnia 2009, o 10:13
autor: Palik
szerman pisze:Bardzo dobry opis :)
Dzięki
szerman pisze:
Leptoceratops jest członkiem rodziny leptoceratopsów, która leży w nadrodzinie neoceratopsów.
naleĹźy do rodziny
chyba nadrodziny
szerman pisze:
Także kolor kryzy jak i przypuszczalnych piór, mogły być elementami dyformizmu płciowego.
dyforfizmu
Dokladniej to dymorfizmu

Poprawki oczywiście wprowadzam

: 14 sierpnia 2009, o 10:23
autor: Dawid Mika
Zaznaczyłem pogrubioną czcionką błędy ortograficzne i literówki.
Po za tym opis świetny. Gratulacje !
Wykorzystywane były w jej trakcie guz na nosie albo "rogi" po bokach głowy. Zwycięzca walki otrzymywal prawo do kopulacji z samicą. Jak większość dinozaurów roślinożernych leptoceratopsy wędrowały stadami na miejsca lęgowe, aby tam samice składały jaja podobne do tych jakie znosiły protoceratopsy. Jaja były składane do dziury wykopanej w ziemi po czym przykrywane liśćmi i gałązkami, które gnijąc zapewniały im izolację termiczną.
To tylko spekulacje, dlatego należałoby napisać ''być może, przypuszczalnie, najprawdopodobniej''. I czy znamy w końcu jaj protoceratopsa ? Czy oby na pewno wszystkie one należą do owiraptora ?
W swoim czasie był to dinozaur na ktĂłrego mogły polować takie teropody jak Albertosuarus lub „raptory” podobne do drapieĹźnika z rodzaju Dromeosaurus.
Przecinek po raptory i na.

Leptoceratops jako, że był przedstawicielem prymitywnej rodziny leptoceratopsów, nie posiadał rogów, jedynie niewielki guz w miejscu gdzie u bardziej zaawansowanych ceratopsów znajdował się róg, który jest jedną z charakterystycznych cech ceratopsów. Posiadał natomiast dwie pozostałe cechy, czyli rogowy dziób na przedzie pyska oraz kryzę z tyłu czaszki.
Przed nie posiadał kropka, a nie przecinek.

Róg nie jest cechą charakterystyczną ceratopsów, tylko kość rostralna i papuzi dziób oraz parę innych detali.
Czteropalczasta stopa przypominała tą występującą u niewielkich dinozaurów roślinożernych (Hypsilofodontów, z tym, że u tych stopa ma trzy palce).
Hypsilofdonty to grupa sztuczna obejmująca niespokrewnione bazalne ornitopody. Lepiej by było napisać: czworopalczasta stopa przypominała tę występująca u bazalnych ornitopodów ("hypsilofodontów"), jednak u tych drugich jest ona druga trójpalczasta.

articulated specimen - artykulowany okaz
Leptoceratops to przedstawiciel kladu Heterodontosauriformes do której wchodzą grupy Marginocephalia (ceratopsy i pachycefalozaury) oraz Heterodontozaury. U przedstawicieli tej grupy, a konkretnie u ceratopsa psitakozaura i niedawno odkrytego heterodontozaura z rodzaju Tianyulong wykryto obecność piór. Pióra wykształciły się również u przedstawicieli teropodów podobnie starych jak wyżej wspomniany Tianyulong.
Hterodontozaury = Heterodontozaurydy.
Heterodontosauriformes to klad nieaktywny. Heterodontozaurydy z małej.
Ostatniego zdania w ogóle nie rozumiem. Jeśli to homologia dinosauria to wykszałciły je pierwotne dinozaury, a nie teropody.
Jednakże jest on popularnym dinozaurem i pojawia się w wielu ogulnodostępnych książkach popularnonaukowych.
To tyle, później opis przejrzę dokładniej i przeiseję z literówek, błędów merytorycznych itp.

: 14 sierpnia 2009, o 10:54
autor: Palik
wprowadziłem poprawki, tylko nie wiem za bardzo jak poprawnie sformuowac zdanie o artykuowanym okazie :?

: 14 sierpnia 2009, o 13:43
autor: nazuul
Dawid Mika pisze:Heterodontosauriformes to klad nieaktywny.
Oczywiście, że aktywny, bo prawidłowo zdefiniowany. Nie można uznać kladu za nieaktywny tylko tylko dlatego, że nie jesteśmy pewni jak szeroki ma zasięg - patrz http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2996

fajny opis, tylko błędów jest co niemiara, i to już na samym początku:
Leptoceratops (leptoceratops)
kursywujemy nazwy naukowe, nie polskie
Palik pisze:Jego skamieniałości znajdywano w stanach Montana i Wyoming.
wczęsniej podałeś tez konadyjską prowincję Alberta :wink:
Kość łokciową przypisywaną leptoceratopsowi odkryto rĂłwnieĹź w Australii (Victoria – formacja Wonthaggi).
jednak jest to skranie niepewne przypisanie
Leptoceratops był roślinożernym zwierzęciem, który mógł się paść na czterech kończynach
które mogło
Przy długości 2,5 metra, wysokości 0,75 metra i wadze w okolicach 45 kg plasuje się do małych dinozaurów rogatych.
plasuje się wśród
W swoim czasie był to dinozaur na, ktĂłrego mogły polować takie teropody jak Albertosaurus lub „raptory”, podobne do drapieĹźnika z rodzaju Dromeosaurus.
bez przecinka
Albertosaurus znaleziono we wcześniejszych osadach, bardziej pasuje Tyrannosaurus
Leptoceratops jako, że był przedstawicielem
przestawiony szyk:
Jako że Leptoceratops był przedstawicielem
W porównaniu z większymi gatunkami dinozaurów rogatych, np. Triceratops miał stosunkowo małe otwory nosowe, a duże oczodoły. Tak więc nieco słabszy węch nadrabiał dobrym wzrokiem.
czy na pewno jedno wynika z drugiego? Tak mi się wydaje, że o tym jak dobre są te zmysły nie decyduje wielkość otworów
Tkwiły ciasno upakowane w szczękach za kostnym dziobem lecz nie tworzyły baterii zębowych takich jak u hadrozaurów.
, między podkreślonymi
baterie zębowe miały też ceratopsydy, które tu bardziej pasują
Kości ręki były zbliżone do siebie rozmiarami, jednak dzięki mniejszej o lżejszej czaszce nie były tak obciążone jak u innych zaawansowanych ceratopsów.
i
Leptoceratops jest członkiem rodziny leptoceratopsów, która należy do nadrodziny neoceratopsów.
hmm to chyba nie jest nadrodzina, bo nie ma końcówki -idea. Wśró Ceratopsia wyróżnia się jedną nadrodzinę - Ceratopsoidea, która zaiwera Ceratopsidae i Zuniceratops
w pracce do której podałeś linka Neoceratopsia funkcjonuje jako infrarząd
Przedstawiciele tej nadrodziny są wyżej rozwinięci ewolucyjnie od bazalnych ceratopsów takich jak ,np. Psittacosaurus.
grupy?
Wszystkie neoceratopsy miały kostne dzioby podobne do tych jakie mają papugi. Większość tych dinozaurów posiadała kryzy osłaniające kark oraz rogi służące do obrony przed agresorami.
Powinno być inaczej sformułowane:
Wszystkie ceratopsy miały kostne dzioby podobne do tych jakie mają papugi. Neoceraptosy posiadały kryzy osłaniające kark, a te bardziej zaawansowane także rogi służące do obrony przed agresorami.
bo:
kostne dzioby to cecha wszytkich ceratopsĂłw
kryzy to cecha wszystkich a nie większości neoceratopsów
rogi to cecha ceratopsoidĂłw
Do obecnego wyglądu jego przynależności przyczynili się jego krewniacy Udanoceratops i Prenoceratops, którzy wykazali duże podobieństwo do rodzaju Leptoceratops i wystarczające różnice aby oddzielić ich od kladu Protoceratopidae.
dinozaury to nie ludzie, więć nie "przyczynili się" ani nie "wykazali". Może tak:
Do obecnego pogldu na temat jego przynależności przyczyniło się odnalezienie jego krewniaków Udanoceratops i Prenoceratops, które wykazują duże podobieństwo do rodzaju Leptoceratops i wystarczające różnice aby oddzielić ich od kladu Protoceratopidae.
Nazwa Leptoceratops oznacza "smukła rogata twarz",
kursywa
Pierwsze szczątki odkrył Branum Brown w Albercie, formacji Scollard w roku 1910, a opisał je cztery lata później w 1914.
w osadach formacji Scollard
Szczątki tego dinozaura znajdowano również w Wyoming w formacji Lance przez Ostroma w 1978 roku (Niekompletny szkielet poza czaszkowy, YPM 18133) oraz w Pinyon Conglomerate przez McKenna'e i Love'a w 1970 roku (Pojedynczy ząb, AMNH 2571).
przez -> opisane przez
poza czaszkowy -> razem
dlaczego piszesz w nawiasie z duĹźej litery?
Odkryty w roku 1942 przez Browna i Schlaikjera w Montanie w formacji St. Mary's River drugi gatunek leptoceratopsa o nazwie L. cerorhynchus występował we wczesnym mastrychcie . Holotyp składał się na szkielet oraz niekompletną czaszkę (AMNH 5464). Skamieniałości L. cerorhynchus odkryli również Chinnery wraz z Weishampelem w roku 1998. Szczątki składały się na atrykuowany okaz wraz z czaszką (Mor 542).
w 1 zdaniu po ostatnim wyrazie, przez kropką jest niepotrzebna spacja
piszesz "dokryty, odkryli" - a czy czasem nie "opisali"?
W roku 1951 Charles Mortram Sternberg ze względu na duże różnice w porównaniu z L. gracilis stworzył dla gatunku L. cerorhynchus nowy rodzaj, mianowicie Montanoceratops cerorhynchus.
bez nazwy gatunkowej - samo Montanoceratops
Odkrycia nie poprzestają jedynie na tych dwóch gatunkach,
sam przed chwilą napisałeś, że drugi z gatunków przeniesiono do nowego rodzaju - więc jest 1 gatunek
W roku 1939 Gilmore w formacji Two Medicine w Montanie odkrył kilka fragmentarycznych szkieletów Leptoceratops sp.(USNM 113863, USNM 13864) datowanych na późny kampan.
tak się zastanawiam, czy te szczątki nie przeniesiono czasem do Cerasinops albo Prenoceratops. Nie ma ktoś czasem dostępu do tych pracek:
Chinnery, BJ (2004). "Description of Prenoceratops pieganensis gen et sp. nov. (Dinosauria: Neoceratopsia) from the Two Medicine Formation of Montana.". Journal of Vertebrate Paleontology 24 (3): 572–590.

Chinnery, Brenda J.; and Horner, John R. (2007). "A new neoceratopsian dinosaur linking North American and Asian taxa". Journal of Vertebrate Paleontology 27 (3): 625–641.

Tam zapewne jest dopiwiedĹş
Kolejnym Leptoceratops sp. był dinozaur odkryty w Australii. W stanie Wiktoria para małżeńska Patricka i Tom Rich odkopała kość łokciową (NMV P186385). Początkowo myśleli, że należy do przedstawiciela teropodów lecz po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że należy do ceratopsa podobnego do leptoceratopsa. Dinozaur przybrał nazwę Leptoceratops sp., a oficjalną nazwę uzyskał w roku 2003 jako Serendipaceratops arthurcclarkei.
Leptoceratops sp. także jest nazwa ofiicjalną.

Skoro tan L. sp przeniesiono do nowego rodzaju, nie powinieneś w ogóle o nim pisać na początku, bo wprowadzasz w błąd:
Kość łokciową przypisywaną leptoceratopsowi odkryto rĂłwnieĹź w Australii (Victoria – formacja Wonthaggi).
wykreśl to
Epitet gatunkowy nadano na cześć Artura C. Clarca,
Clarka
Leptoceratops to przedstawiciel kladu Heterodontosauriformes do której wchodzą grupy Marginocephalia (ceratopsy i pachycefalozaury) oraz Heterodontozaurydy.
patrz http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2996
Heterodontozaurydy z małej
Pióra wykształciły się u bazalnych przedstawicieli dinozaurów.
nie - sam za chwilę poddasz to w wątpliwość
Z drugiej strony mogły być to twory które kształciły się niezależnie u obu grup dinozaurów.
konkretnie chodzi o celurozaury. Nie wykluczaj też że "piórka" tianyulonga i psitakozaura pojawiły się niezależnie, mamy więć może aż 3 grupy
Przy tych założeniach można twierdzić, że Leptoceratops i jego najbliżsi krewni posiadali pióropodobne twory podobne do tych jakie znamy u psitakozaura lub heterodontozaura Tianyulong. Jest mało prawdopodobne, by te twory występowały jedynie u tych dwóch dinozaurów. Odciski pierzastych tworów są, rzadko spotykane (kilka szkieletów archeopteryksa nie miało odcisków piór).
bez ","
Przy pozycji systematycznej leptoceratopsa prawdopodobieństwo wystąpienia tworów pióropodobnych jest bardzo wysokie, ale na ostateczne potwierdzenie tej tezy trzeba czekać do odkrycia szczątków opierzonego leptoceratopsa.
no bo ja wiem czy takie "bardzo wysokie"? :roll:
twardy dziób doskonale nadawał się do cięcia na twardych części roślin takich jak korzonki i gałązki.
z duĹźej nowe zdanie
Drakorex, Stygimoloch, Pachycefalozaur oraz Sferotol.
te nazwy ni to polskie, ni to łacińskie - zdecyduj się na jedne
W tym okresie nie występowało wiele hadrozaurów, lecz wciąż bardzo pospolity był Edmontosaurus.
?=Anatotitan
Dominował tam olbrzymi Kecalkoatl.
z małej litery
W morzach dominowały mzazaury i rekiny.
mozazaury
U dinozaurów nie zachowują się tkanki miękkie jedynie ich kości, które nie dają dużo informacji,
Zachowują się nie tylko kości, sam pisałeś w opisie o piórach
przedstawiany jest na lekko ugiętych kończynach tylnych i wyprostowanych przednich z ogonem uniesionym w powietrzu stanowiącym przeciwwagę dla przedniej części ciała.
nowe zdanie z uĹźej litery
Leptoceratops posiadał jak większość dinozaurów długie kończyny tylne i krótkie przednie.
,
Długie kości śródstopia oraz dłuższa kość piszczelowa od udowej zapewniały dobre proporcje do szybkiego biegu.
dłuższa kość piszczelowa od udowej -> dłuższa od kości udowej kość piszczelowa
Dzięki swojemu szkieletowi Leptoceratops jest przystosowany do poruszania się zarówno w postawie czworonożnej jak i dwunożnej.
był
a także stanowił dobrą przeciwwagę dla ciężkie przedniej części ciała oraz czaszki
ciężkiej
Niestety nie znaleziono tropów mogących pomóc w oszacowaniu prędkości z jaką poruszał się Leptoceratops.
kursywa
Leptoceratops podobnie jak większość dinozaurów ptasiomiednicznych tworzył stada liczące dziesiątki, niekiedy nawet setki osobników. Podczas żeru kilka dinozaurów stało na warcie i doglądało niebezpieczeństw. Po zlokalizowaniu drapieżnika wartownik ogłaszał alarm, aby stado uciekało. Leptoceratopsy nie miały dostatecznej ochrony przed drapieżnikami więc całym stadem musiały uciekać. Zapewne często tworzyły stada mieszane wraz z hadrozaurami i innymi ceratopsami.
skąd wiesz?
Leptoceratopsy jako, że były zwierzętami stadnymi, samce musiały rywalizować ze sobą o samice.
stylistycznie karkołomne zdanie, lepiej tak:
Samce leptoceratopsów, jako zwierzęt przypuszczalnie stadnych, pewnie rywalizowały ze sobą o samice.
Podczas rywalizacji prawdopodobnie dochodziło do walki między samcami która była poprzedzona popisami i rykami. Jeżeli to nie dawało skutków dochodziło do pojedynku. Wykorzystywane były w jej trakcie guz na nosie albo "rogi" po bokach głowy. Zwycięzca walki otrzymywał zapewne prawo do kopulacji z samicą. Jak większość dinozaurów roślinożernych leptoceratopsy wędrowały stadami na miejsca lęgowe, aby tam samice składały jaja podobne do tych jakie znosiły protoceratopsy (jeżeli je znamy, wiekszośc odkrytych należy do owiraptora). Jaja były składane do dziury wykopanej w ziemi po czym przykrywane liśćmi i gałązkami, które gnijąc zapewniały im izolację termiczną.
to sa jenak tylko przypuszczenia
Leptoceratops Barnum Brown, 1914
L. gracilis Barnum Brown, 1914
piszemy tylko nzwisko, czli Brown
L. cerorhynchus Brown i Schlaikjer, 1942
= Montanaceratops cerorhynchus Sternberg, 1951
oba gatunki w jednaj linii co będzie wskazywało, że obecnie obowiązuje nazwa Montanaceratops dla tego zwierzęcia. Popraw też niestaranne kursywowanie

Palik pisze:wprowadziłem poprawki, tylko nie wiem za bardzo jak poprawnie sformuowac zdanie o artykuowanym okazie :?
a jak to brzmiało na początku? Bo nie mogę zlokalzować tego fragmentu. Artykułowany tzn. po prostu tyle, że kości były ze soba połączone (a nie rozsypane przypadkowo w osadach)

: 14 sierpnia 2009, o 14:00
autor: Palik
nazuul pisze:fajny opis, tylko błędów jest co niemiara, i to już na samym początku
Dzięki. Człowiek uczy się na błędach. Skoro są blędy to znaczy, że można popracować nad wiedzą. Poprawki wprowadze jutro, dziś już nie mam czasu. Dość trochę opisu to przypuszczenia. Niekiedy zapomniałem dodac "zapewne", "przypuszczalnie".

Re: [Poprawa Opisu] Leptoceratops

: 28 stycznia 2010, o 22:13
autor: szerman
Jeszcze kilka literĂłwek ;):
Palik pisze:Leptoceratops był roślinożernym zwierzęciem, które mógło się paść na czterech kończynach(...)
mogło
Palik pisze:Szczątki składały się na powiązane ze soba kości wraz z czaszką (Mor 542).

sobą
Palik pisze:(Niektórzy jednak uważają, że do tego kladu wchodząc wszystkie pasiomidniczne z wyjątkiem Pisanosaurus). U przedstawicieli tej grupy, a konkretnie u ceratopsa psitakozaura oraz niedawno odkrytego heterodontozaura z rodzaju Tianyulong wykryto obecność piór. Pióra zapewne były juz wykształciłcone u bazalnych przedstawicieli dinozaurów.

ptasiomiednicze
już wykształcone
Palik pisze:Inne szczątki są bardzo, żadkie.

:!: rzadkie
Palik pisze:Kości ręki były podobnej długości, a dłoń była przestosowana do dźwigania ciężaru ciała.

przystosowana
Palik pisze:(...)(jeżeli je znamy, wiekszość odkrytych należy do owiraptora).

większość

: 4 marca 2010, o 12:43
autor: Palik
Wie może ktoś czy przedstawiciele Leptoceratopsidae posiadali zrośnięte kręgi szyjne?

: 4 marca 2010, o 16:40
autor: nazuul

: 4 marca 2010, o 16:48
autor: Palik
Dzięki wielki :)
Mam jeszcze jedno pytanie:
Obrazek
Jak się nazywa ta kość?

: 4 marca 2010, o 16:56
autor: nazuul
kwadratowa :)

Re: [Opis (nowa wersja)] Leptoceratops

: 21 września 2014, o 09:03
autor: nazuul
Poprawiłem wreszcie ten opis:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=11738

Jest to obecnie jedyne poprawne i choćby w miarę rozbudowane hasło o nieceratopsydowym ceratopsie (poprawne, lecz nierozbudowane to np. http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... hoceratops czy wymagający aktualizacji (zob. Makovicky w The Complete Dinosaur http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... kaceratops )). Kiedy nadejdzie pora na Psittacosaurus i Protoceratops?
Zająłem się przede wszystkim korektą merytoryczną hasła – jak widać po wprowadzonych zmianach, jest ona znacząca, starałem się jednak zachować jak najbardziej pierwotny kształt artykułu (np. struktura artykułu - zob. Spis treści - wydaje mi się nieodpowiednia i pewnie warto ją zmienić).
Żeby nie „utechniczniać” opisu, wiele dopowiedziałem (zwłaszcza własne interpretacje) w przypisach (osobny akapit).
Mam wątpliwości do do widzenia stereoskopowego i najchętniej bym to wykreślił - zdanie „Być może mógł widzieć w trójwymiarze (...)”.
Można uzupełnić o rysunki z Brown, 1914 http://hdl.handle.net/2246/1372
Uszczupliłem część o montanoceratopsie i odkryciach nie będących leptoceratopsem. Może warto przywrócić (lub wykorzystać w innych hasłach), ale wtedy należy prześledzić koleje przypisywania tych okazów. Usunąłem również akapit „Prawdopodobieństwo występowania piór”, bo to nie miejsce na takie dyskusje (jest np. w opisie Tianyulong), akapit nie wnosił niczego nowego i zwłaszcza nie chce mi się tego aktualizować, teraz ani w przyszłości (zapewne nikt nie będzie pamiętał, że taka dyskusja jest w opisie leptoceratopsa i w ten sposób dawno nieaktualne informacje będą sobie wisiały latami).

Re: [Opis (nowa wersja)] Leptoceratops

: 23 lutego 2015, o 19:49
autor: Dino
Mam wątpliwości do do widzenia stereoskopowego i najchętniej bym to wykreślił - zdanie „Być może mógł widzieć w trójwymiarze (...)”.
Zgadzam się z Tobą i wykreślam.
U jednego z osobników miał 38 kręgów a u drugiego, większego, 48 kręgów, ten drugi miał też proporcjonalnie dłuższy ogon. Może to sugerować wydłużanie ogona w trakcie rozwoju (You i Dodson, 2004).
You i Dodson (p. 488) rzeczywiście wskazują na obecność dwóch kompletnych serii kręgów ogonowych u leptoceratopsa. Dosyć trudno jednak mi jest wyobrazić sobie w jaki sposób miałoby dochodzić do przyrastania kolejnych kręgów - rozumiem, że na samym krańcu powinna znajdować się nieskostniała tkanka, z której wytwarzałyby się kolejne kręgi w ontogenezie? Wydaje mi się, że zmienność wewnątrzgatunkowa byłaby wystarczającym wyjaśnieniem, zwłaszcza przy tak ograniczonej próbie.

poprawiłem nieco stylistykę, jak choćby fragment:
dokładny skład jego diety jest jednak nieznany
a zaraz potem następuje wyliczenie (dosyć dokładne) jego diety :)

trochę za dużo gdybania w rozdziale o paleobiologii, ale właśnie w takich ważniejszych taksonach powinny one się znajdować (do nich to docelowo miałyby odnosić się opisy słabiej poznanych form siostrzanych).

dodałem również kaldogram z akwilopsa (wnioski dla leptoceratopsydów identyczne co w Ryan i in. 2012)
Kiedy nadejdzie pora na Psittacosaurus i Protoceratops?
Na pewno będę je przerabiał w swoim czasie, póki co nie rezerwuję.

Re: [Opis (nowa wersja)] Leptoceratops

: 24 lutego 2015, o 17:24
autor: nazuul
Dino pisze:
U jednego z osobników miał 38 kręgów a u drugiego, większego, 48 kręgów, ten drugi miał też proporcjonalnie dłuższy ogon. Może to sugerować wydłużanie ogona w trakcie rozwoju (You i Dodson, 2004).
You i Dodson (p. 488) rzeczywiście wskazują na obecność dwóch kompletnych serii kręgów ogonowych u leptoceratopsa.
ten fragment wygląda właśnie tak jak powinien: You i Dodson nie tylko "wskazują na obecność dwóch kompletnych serii kręgów ogonowych u leptoceratopsa" (no wynika to z pracy gdzie zostały opisane - chyba Sternberg, 1951), ale też to co za tym ("... suggesting an ontogenetic increase in caudal count").
Dino pisze:Dosyć trudno jednak mi jest wyobrazić sobie w jaki sposób miałoby dochodzić do przyrastania kolejnych kręgów - rozumiem, że na samym krańcu powinna znajdować się nieskostniała tkanka, z której wytwarzałyby się kolejne kręgi w ontogenezie?
żeby podważać to w haśle, należałoby to dobrze uargumentować, więc dobrze, że zostawiłeś tak jak jest
Dino pisze:Wydaje mi się, że zmienność wewnątrzgatunkowa byłaby wystarczającym wyjaśnieniem, zwłaszcza przy tak ograniczonej próbie.
na pewno

co do poprawek nie mam uwag, choć nie wszystkie są niezbędne
Dino pisze:dodałem również kaldogram z akwilopsa (wnioski dla leptoceratopsydów identyczne co w Ryan i in. 2012)
półśrodek: powinny powstać spisy kladogramów jak dla np. Hadrosauridae. Najpilniejsze są dla zauropodomorfów.
Odesłanie do "Jak czytać kladogramy" prowadzi donikąd

Re: [Opis (nowa wersja)] Leptoceratops

: 24 lutego 2015, o 17:44
autor: Dino
nazuul pisze:
Dino pisze:Wydaje mi się, że zmienność wewnątrzgatunkowa byłaby wystarczającym wyjaśnieniem, zwłaszcza przy tak ograniczonej próbie.
na pewno
myślę, że można byłoby wprowadzić tego typu zdanie do opisu.
Odesłanie do "Jak czytać kladogramy" prowadzi donikąd
poprawione