Strona 1 z 1

[OPIS] Brachyceratops

: 20 listopada 2008, o 16:44
autor: nazuul
Brachyceratops (brachyceratops)

długość: ? (młode 1,5-2 m)
masa: ?
miejsce: Stany Zjednoczone - Montana (formacja Two Medicine)
czas: 75-74 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Ceratopsia
Ceratopsidae
Centrosaurinae


Brachyceratops to nazwa nadana szczątkom dinozaura rogatego żyjącego w kampanie (późna kreda) na terytorium Stanów Zjednoczonych. Zaliczany jest do jednego z dwóch kladów właściwych ceratopsów (Ceratopisidae), charakteryzujących się krótszymi czaszkami i często długimi rogami nosowymi, nazwanych Centrosaurinae.

Nieważność taksonu
Długo uważano rodzaj Brachyceratops za ważny. Jednak nowe badania dotyczące zmian budowy osobników wraz ze wzrostem wśród centrozaurynów ukazują, że cechy uważane za diagnostyczne brachyceratopsa są wątpliwe. Skamieniałości mają zbyt słabo zachowane tylne obszary kryzy, dzięki którym - podobnie jak ich potencjalni bliscy krewni albo synonimy - mogły by zostać zdianozowane. Bardzo możliwe, że brachyceratops to w rzeczywistości młody Einiosaurus albo Rubeosaurus, ale obecnie nie sposób tego stwierdzić (Brachyceratops został nazwany wcześniej, więc to ta nazwa miałaby pierwszeństwo).
Zaliczany wcześniej do Brachyceratops osobnik USNM 14765 był znacznie większy i został zlokalizowany około 1,5 km od pozostałych szczątków. Został on uznany przez McDonalda (2011) za niedorosłego Rubeosaurus.

Odkrycie i materiał kopalny
Szczątki tego ceratopsa odnalazł w 1913 roku amerykański paleontolog C. W. Gilmore na terenie Rezerwatu Czarnych Stóp. Opis naukowy ukazał się rok później. W jednym miejscu Gilmore odnalazł 5 młodych osobników długości 1,5-2 m. Wszystkie skamieniałości znajdują się obecnie w Instytucie Smithsona w Waszyngtonie (USNM). Holotypem jest niekompletna czaszka oznaczona USNM 7951.

Etymologia
Nazwa Brachyceratops znaczy "krótkie rogate oblicze" (gr. brachy- "krótki", cerat - "róg" i -ops "oblicze"). Epitet gatunkowy odnosi się do miejsca znalezienia - stanu Montana na północnym-zachodzie USA.


Spis gatunków:
Brachyceratops Gilmore, 1914 [nomen dubium]
B. montanensis Gilmore, 1914 [nomen dubium]

: 20 listopada 2008, o 18:06
autor: hanys
tylko to
pozwalały mu uporać się nawet z twarda roślinnością
twardą

Re: [OPIS] Brachyceratops

: 30 czerwca 2012, o 07:47
autor: Dawid Mika
W opisie w ED poprawiłem literówkę i spis gatunków (było B. mongoliensis zamiast B. montanensis).

To ja podam link do opisu na ED :
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... hyceratops

Re: [OPIS] Brachyceratops

: 23 września 2022, o 10:51
autor: Lythronax
Czy Brachyceratops mógł być młodym S.ovatus?

Re: [OPIS] Brachyceratops

: 23 września 2022, o 22:28
autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21853043/- Według autorów tego artykułu tak.

Re: [OPIS] Brachyceratops

: 23 września 2022, o 22:45
autor: Lythronax
Tą pracę kojarzę, ale ciekawi mnie czy są jakieś nowsze badania na ten temat, bo nie mogłem znaleźć, chyba, że ich nie ma.

Re: [OPIS] Brachyceratops

: 1 października 2022, o 11:06
autor: nazuul
Styracosaurus ovatus to prawdopodobnie Styracosaurus albertensis, więc trudno mówić, że Brachyceratops montanensis to S. ovatus (właściwie odwrotnie, B. montanensis miałby pierwszeństwo).
Tego się na podstawie morfologii nie da stwierdzić, bo typowy materiał B. montanensis jest młody i niekompletny. Pozostaje stratygrafia jeszcze - we wskazanej pracy jest "The type quarry of Brachyceratops is approximately 60 meters below the contact between the Two Medicine and Bearpaw formations". Patrząc do pracy o Stellasaurus, to on jest właśnie z tego przedziału.