Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 19 lutego 2020, o 12:59

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [OPIS] Eotriceratops
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 13:50 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
dałem tez nieco zmieniony do wikipedii
_____________________________________________________________
Eotriceratops (eotriceratops)

długość: 7-11 m*
masa: 4-17 t*
miejsce: Kanada - Alberta (formacja Horseshoe Canyon)
czas: 68-67,6 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Ceratopoidea
Ceratopsidae
Chasmosaurinae
Triceratopsini


* oszacowanie własne; zob. "Rozmiary" poniżej.

Wstęp
Eotriceratops to rodzaj wielkiego rogatego dinozaura żyjącego w późnej kredzie na terenie Ameryki Północnej. Jego okrycie jest ważne, ponieważ wypełnia on lukę w dziejach ceratopsów z wczesnego i późnego mastrychtu. Może się okazać, że miał największą czaszkę wśród zwierząt lądowych. Osiągał podobne rozmiary co triceratops i torozaur a być może był od nich większy.

Odkrycie
W 2001 roku ekspedycja z Royal Tyrrell Museum of Palaeontology i Canadian Museum of Nature rozpoczęła systematyczną eksplorację górnych osadów formacji Horseshoe Canyon na terenie prowincji Alberta w Kanadzie, szczególnie w Parku Prowincjonalnym Dry Island Buffalo Jump. Glan Guthrie odkryła duży szkielet ceratopsyda niedaleko brzegu rzeki Red Deer, w skałach z najmłodszej części formacji Horseshoe Canyon.
Barnum Brown pisał już o tym znalezisku w notatkach w 1910 roku jako o jednym z pierwszych znalezisk jego ekipy w tym sezonie w Albercie. Postanowił jednak nie zbierać skamielin, ponieważ uznał je za kiepskiej jakości, w porównaniu do innych z tej okolicy - np. szczątków dużych teropodów, które obecnie znane są jako cmentarzysko tyranozaurydów z rodzaju Albertosaurus.

Etymologia
Nazwa Eotriceratops nawiązuje do wieku i klasyfikacji zwierzęcia, oznacza bowiem "wczesny triceratops".
Natomiast epitet gatunkowy (xerinsularis) znaczy "z suchej wyspy" i odnosi się do miejsca znalezienia szczątków - Parku Prowincjonalnego Dry Island Buffalo Jump (w wolnym tłumaczeniu - "sucha wyspa skaczących bawołów"). Pierwsza część nazwy (xer) pochodzi od greckiego xeres - "suchy", a druga (insularis) od wyrazu insula, oznaczającego wyspę.

Materiał kopalny
Dotychczas odnaleziono tylko holotyp (RTMP 2002.57.7) - niekompletny i nieartykułowany szkielet, zawierający: kość rostralną, obie kości przedszczękowe i szczękowe, lewy rdzeń rogu z kością łzową, kość przedczołową, kość czołową, kość zaoczodołową i kość jarzmową, lewą kość nadjarzmową, prawą kość kwadratowo-jarzmową, lewą kość kwadratową, częściową kość ciemieniową, lewą kość łuskową z kryzy, puszkę mózgową, zrośnięte kręgi szyjne, czwarty i piąty kręg szyjny, fragment kręgosłupa składający się z połączonych tylnych kręgów szyjnych i przednich grzbietowych, żebra i fragmenty skostniałych ścięgien (które u Ornithischia występują pospolicie w postaci beleczek).
Na rekonstrukcji czaszki widać jaki materiał odnaleziono - jest wyraźnie ciemniejszy i chropowaty, a odtworzone fragmenty są gładkie.

Budowa
Mimo że znaleziono tylko kości czaszki i kilka kręgów oraz żeber, na podstawie porównań z innymi ceratopsami można wysnuć wniosek, że również eotriceratops był czworonożnym roślinożercą. Jego głowa miała klasyczny układ rogów chasmozaurynów - jeden mały róg na nosie i dwa długie nad oczami. Cechą wyróżniającą go spośród innych dinozaurów rogatych są głębokie i lekko ukośne ślady po naczyniach krwionośnych spotykające się z poprzecznymi odciskami naczyń na przedzie rogu nosowego, wysoki, płytkokształtny wyrostek nosowy kości przedszczękowej bez żadnych zagłębień i z górną krawędzią położoną znacznie nad wewnętrzną krawędzią okna międzyprzedszczękowego ostry, stożkowaty rożek na kości jarzmowej (epijugal) z wyrażnym proksymalnotylnym wyrotkiem i oddzielnym, wyglądającym jak dołek powierzchiami stykającymi się z kością jarzmową i kwadrato-jarzmową oraz wyraźnie rozgraniczone eliptyczne wgłębienie położone na dolnym przedzie powierzchni kości łuskowej (która znajdowała się na bokach kryzy). Niezwykle szerokie i spłaszczone różki na jej krawędziach, niektóre przekraczające 15 cm szerokości i stykające się ze sobą mogą być związane z wiekiem zwierzęcia (Horner i Goodwin, 2006; Scannella i Horner, 2010).

Rozmiary
Niezwykłą cechą eotriceratopsa są rozmiary czaszki - mierzyła ona około 3 metrów długości, a więc obok Torosaurus była największa wśród wszystkich zwierząt lądowych. Wskazuje to na olbrzymie rozmiary tego gada. Wielkość dinozaura pozostaje nieznana, lecz sami autorzy opisu podają, że był wielki, duży (large). Angielska wikipedia powołując się na periodyk The Sun podaje, że eotriceratops mógł dorastać do 12 m i ważył 13 ton. Inne nieoficjalne szacunki wskazują jednak, że był mniejszy i miał 7 (Longrich), 8,5 (Paul) albo 9 (Holtz) metrów długości. Porównując wymiary do największego zmontowanego okazu Triceratops (7,1-7,9 m, czaszka 2,2 m) o którym pisze Dodson (1996), można obliczyć długość eotriceratopsa na 9,7-10,8 m. Masę triceratopsa ocenia się na 4-10 t, eotriceratops mógł więc wtedy osiągać 7-17 t. Gdy porówna się rekonstrukcję czaszki eotriceratopsa (w której wiele zostało uzupełnione - rzeczywiste wymiary kryzy są nieznane) z okazem torozaura (?=triceratopsa) MOR 981 to nie można zdecydować, który jest większy (przy czym nie chodzi tu o większą kryzę u torozaura, gdyż MOR 981 ma ją stosunkowo krótką, porównywalną z eotriceratopsem). Wydaje się więc, że eotriceratops nie był większy od późniejszych krewniaków. Wszystkie te oszacowania są bardzo niepewne, lecz wskazują, że prawdopodobnie ceratops ten był największym zwierzęciem w swoim środowisku. Byłby tylko niewiele krótszy od swojego pobratymca - hadrozauryda Edmontosaurus regalis, jednak był od niego dużo masywniejszy i miał zapewne wiele krótszy ogon, co czyniło by go największym (poza występującym na południu tytanozaurem Alamosaurus) zwierzęciem w tym okresie w Ameryce Północnej.

Pozycja filogenetyczna
Eotriceratops, jak wynika z analiz filogenetycznych, należy do Triceratopsini - kladu zaawansowanych ceratopsów, tworzonego przez rodzaje Titanoceratops, Triceratops, Nedoceratops, Torosaurus i Ojoceratops (trzy ostatnie to potencjalne synonimy Triceratops). Eotriceratops to prawdopodobnie bazalny przedstawiciel Triceratopsini, lecz bardziej zaawansowany niż Titanoceratops. Jeżeli jednak ten ostatni jest wyrośniętym pentaceratopsem a inne triceratopsyny to synonimy Triceratops, to jest on jedynym, obok Triceratops, przedstawicielem Triceratopsini. Można uznać, że Eotriceratops xerinsularis jest po prostu gatunkiem triceratopsa (T. xerinsularis), co zostało już nieoficjalnie zaproponowane przez Paula (2010).

Paleoekologia
Eotriceratops, jak inne rogate dinozaury, żywił się zapewne roślinami - zrywał je mocnym dziobem i rozdrabniał za pomocą baterii zębowych. Eotriceratops żył w otoczeniu innych dinozaurów - malutkiego alwarezauryda Albertonykus, czy zapewne jego głównego wroga - Albertosaurus. Prawdopodobnie żyły tam też rodzaje: Edmontosaurus, Edmontonia, Ornithomimus, Struthiomimus i Troodon.


Spis gatunków:
Eotriceratops Wu, Brinkman, Eberth i Braman, 2007
E. xerinsularis Wu, Brinkman, Eberth i Braman, 2007


Obrazki:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Eotriceratops_BW.jpg

http://darthsantuzzo.deviantart.com/art/The-Last-One-110750664

Obrazek
Zdjęcie pochodzi z tej strony.

Źródła:
Dodson, P. (1996) "The Horned Dinosaurs" wyd. Princeton University, New Jersey, 1-346.

Horner, J.R. & Goodwin, M.B. (2006) "Major cranial changes during Triceratops ontogeny" Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 273 (1602), 2757-2761.

Wu, X-C., Brinkman, D.B., Eberth, D.A., and Braman, D.R. (2007). "A new ceratopsid dinosaur (Ornithischia) from the uppermost Horseshoe Canyon Formation (upper Maastrichtian), Alberta, Canada." Canadian Journal of Earth Science, 44(9): 1243-1265.

Scannella, J. & Horner, J.R. (2010) "Torosaurus Marsh, 1891, is Triceratops Marsh, 1889 (Ceratopsidae: Chasmosaurinae): synonymy through ontogeny" Journal of Vertebrate Paleontology, 30(4): 1157 – 1168

Sampson, S.D., Loewen, M.A., Farke, A.A., Roberts, E.M., Forster, C.A., Smith, J.A. & Titus, A.L. (2010) "New Horned Dinosaurs from Utah Provide Evidence for Intracontinental Dinosaur Endemism" PLoS ONE, 5(9), e12292 doi:10.1371/journal.pone.0012292

Longrich, N.L. (2011) "Titanoceratops ouranous, a giant horned dinosaur from the Late Campanian of New Mexico" Cretaceous Research, doi: 10.1016/j.cretres.2010.12.007

http://scienceblogs.com/tetrapodzoology ... rt_iii.php

http://www.ucalgary.ca/~longrich/Albert ... ealis.html

http://www.geol.umd.edu/~tholtz/dinoapp ... er2010.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Horseshoe_Canyon_Formation

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/ne ... 516666.ece


Ostatnio edytowano 23 października 2009, o 20:13 przez nazuul, łącznie edytowano 28 razy

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 13:54 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2006, o 14:51
Posty: 1660
Lokalizacja: Wisła
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Wygląda na to, że po wielu latach zmienił on na czele największych ceratopsów triceratopsa. Był więc o jakieś 2 tony cięższy i o 3 m dłuższy niezły gigant.

_________________
"nie wystarczy być dobrym graczem, trzeba jeszcze dobrze grać"
-----------------------------------------------------
http://img291.imageshack.us/img291/7815/userbar5ws.png


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 13:57 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Danu napisał(a):
niezły gigant.
A biorąc pod uwage to, że edmontozaury, wśród których żył miały 13m, lecz dużo dłuższy ogon, to był chyba w swoim środowiksju największy. :D O ile rzeczywiście osiągął te rozmiary.

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 15:11 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 września 2007, o 09:44
Posty: 1290
Lokalizacja: Warszawa
Dla jasności te podkreślone zwroty w opisie to : rostrum pojedyńcza kość rostralna (być może zachowała sie tylko jej prawa półówka), epijugal k. nadjarzmowa, synservical zrośnięte kręgi szyjne, posterior tylne i anterior przednie.

_________________
Tomasz Singer

DINOZAURY


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 15:33 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Dziękuję za wyjaśnienie :)
W części opisu (dałem link, na końcu mojego opisu) poświęconej holotypowi (str. 1245) jest "right rostral", a na stronie 1249 jest obrazek podpisany "left rostrum". O co tu chodzi? Zachował się cały i piszą raz że prawa a raz że lewa część kości rostralnej?

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 17:40 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
Chasmosaurinae/Ceratopinae


No właśnie: Który z tych kladów jest obecnie aktywny? Taxon Search (jednak nie aktualizowano tej strony od 2005 roku :roll:) i wikipedia angielska podają, że Ceratopsinae, dinodata zaś, że Chasmosaurinae. :| Wie ktoś jak to jest?

A co do opisu to jest chyba bezbłędny (tak na pierwszy rzut oka ;) )

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 17:48 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Cytuj:
Chasmosaurinae/Ceratopinae
Ceratopsinae
Wie ktoś jak to jest?
A powinno być Ceratopinae (bez "s") czy Ceratopsinae, bo też są różne wersje

Cytuj:
A co do opisu to jest chyba bezbłędny (tak na pierwszy rzut oka ;) )
To się przyjrzyj dokładniej :wink:

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 17:57 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
A powinno być Ceratopinae (bez "s") czy Ceratopsinae, bo też są różne wersje


Ceratopsinae ;)

Cytuj:
To się przyjrzyj dokładniej ;)

Ja tylko będę miał więcej czasu to przejrzę dokładniej :D

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 18:43 
Offline
Permski gad ssakokształtny
Permski gad ssakokształtny

Dołączył(a): 23 lipca 2006, o 09:37
Posty: 669
Lokalizacja: okolice Poznania
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Cytuj:
Cytuj:
Cytat:
To się przyjrzyj dokładniej


Ja tylko będę miał więcej czasu to przejrzę dokładniej

to ja to zrobię za Ciebie
Cytuj:
lądowych oraz

przecinek między
Cytuj:
eptriceratopsa) jest

> eotriceratopsa
>> przecinek za nawiasem
Cytuj:
Dotychczas odnaleziono tylko holotyp (RTMP 2002.57.7) to niekompletny i nieartykułowany szkielet, zawierający kość rostralną

dziwnie skonstruowane zdanie
może lepiej: 'Dotychczas odnaleziono tylko holotyp (RTMP 2002.57.7), składający się na niekompletne i nieartykułowane(?) fragmenty szkieletu, takie jak: kość rostralna...
Cytuj:
ciąg kręgów tylne kręgi szyjne i przednie piersiowe, żebra i fragmenty skamieniałych wiązadeł.

o co chodzi?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 18:47 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
Cytuj:
ciąg kręgów tylne kręgi szyjne i przednie piersiowe, żebra i fragmenty skamieniałych wiązadeł.
o co chodzi?


a nie powinno być: "ciąg kręgów: tylne szyjne i przednie piersiowe, żebra i fragmenty skamieniałych wiązadeł."? ;)

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 18:58 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
krzysiu_dino napisał(a):
nieartykułowane(?)
czyli niepołączone, zmieniłem to zdanie, może być?
krzysiu_dino napisał(a):
Cytuj:
ciąg kręgów tylne kręgi szyjne i przednie piersiowe, żebra i fragmenty skamieniałych wiązadeł.

o co chodzi?
ciąg (ang. string) skłądający się z kręgów z końca szyki i początku grzbietu. Przeradagowałem, może teraz być?

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 20:44 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
Nazwa gatunkowa odnosi się do Dry Island Buffalo Jump Provincial Park, gdzie znaleziono skamieniałości.


:| ale co ma nazwa xerinsularis do prowincjalnego parku Dry Island Buffalo Jump?? Aby nie było, że spamuje ( :P): można by było właśnie spolszczyć "Provincial Park" na "prowincjalny park" :)

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 20:58 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Tomasz napisał(a):
Cytuj:
Nazwa gatunkowa odnosi się do Dry Island Buffalo Jump Provincial Park, gdzie znaleziono skamieniałości.


:| ale co ma nazwa xerinsularis do prowincjalnego parku Dry Island Buffalo Jump??
Hehe ktoś to zauważył :P . Odpowiem jak polityk: badzo dobre pytanie, ale też nie mam pojęcia. W pracy tego nie piszą, albo piszą nie tam gdzie powinni i nie widzę.
Tomasz napisał(a):
Aby nie było, że spamuje ( :P):
To wg mnie nie jest spam, ale bardzo celna uwaga :D
Tomasz napisał(a):
można by było właśnie spolszczyć "Provincial Park" na "prowincjalny park" :)
spolszczyłem, ale zrobiłem z dużej

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Ostatnio edytowano 20 czerwca 2008, o 21:02 przez nazuul, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 21:00 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
Hehe ktoś to zauważył :P też nie mam pojęcia, w pracy tego nie piszą, albo piszą nie tam gdzie powinni.


No właśnie też przeglądałem prace opisującą eotriceratopsa, ale znalazłem tyle co na dinodata ;) Może chodzi o jakieś dokładne miejsce w tym Prowincjalnym Parku :)

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 21:08 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Tomasz napisał(a):
Może chodzi o jakieś dokładne miejsce w tym Prowincjalnym Parku :)
Ładny numer wywinęli autorzy publikacji, albo to z nami jest coś nie tak, że nie możemy skojarzyć tej nazwy :mrgreen:
A w podpisie nad mapką jest źle napisana nazwa gatunkowa: zamiast xerinsularis jest insularis. Może ta praca co znalazłem jest jakaś trefna :?

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 21:16 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Znalazłem coś takiego:
Cytuj:
Eo-triceratops xerinsularis eo : eos (Gr. ηως, 새벽) tri : treis (Gr. τρεις, three) cerat : ceras (Gr. κερας, 뿔) ops : ops (Gr. ωψ, 얼굴) xer : xeres (Gr. ξηρος, dry) insularis : insula (L


Wynika z tego, że "xer" pochodzi od "xeres" które znaczy po grecku "Dry" (czyli część nazwy), a "insularis" pochodzi od "insula" to coś związane z mózgiem i puszką mózgową - po polsku znaczy "Wyspa" (może to dziwne, ale nie trudno skojarzyć z "Island" w nazwie owego prowincjalnego parku) ;)

Nazwa tego parku też trochę dziwna - na polski: "Sucha wyspa skaczących bawołów"?? (jednak znając mój angielski to coś przekręciłem) ;) :|

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 czerwca 2008, o 21:52 
Offline
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2007, o 20:48
Posty: 318
Lokalizacja: Zet Gie
Danu napisał(a):
Wygląda na to, że po wielu latach zmienił on na czele największych ceratopsów triceratopsa. Był więc o jakieś 2 tony cięższy i o 3 m dłuższy niezły gigant.

Jeżeli by był o 3 m dłuższy i miał podobne ciało, to byłby wieeecej niż 2 tony cięższy. Te 13 ton wydaje się być dobre dla 12 m "byka", skoro takie najbardziej racjonalne oszacowanie masy dla 8-9 długiego triceratopsa to 6-7 ton ;)

_________________
Theropods... yeah :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 czerwca 2008, o 11:12 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Rozszerzyłem nieco opis w kilku miejscach
A i oczywiście poprawiłem błędy.
Bardzo dziekuję wszystkim za cenne uwagi. :)

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 czerwca 2008, o 19:41 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
Pierwsza częśc nazwy (xer) pochodzi od greckiego xeres - "suchy", a druga część (insularis) od wyrazu insula, oznaczającego wyspę.


> część
>> może lepiej coś w rodzaju "zaś druga.." lub po prostu "a druga" - powtarza się wyraz "część" ;)

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2008, o 10:14 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 marca 2006, o 12:39
Posty: 1609
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Tomasz napisał(a):
Cytuj:
Chasmosaurinae/Ceratopinae


No właśnie: Który z tych kladów jest obecnie aktywny? Taxon Search (jednak nie aktualizowano tej strony od 2005 roku :roll:) i wikipedia angielska podają, że Ceratopsinae, dinodata zaś, że Chasmosaurinae. :| Wie ktoś jak to jest?


Ceratops byl opisany wczesniej niz Chasmosaurus, wiec jako "podrodzina" powinna byc "aktywna" Ceratopsinae (to, ze gatunek C. montanus jest nomen dubium (w rzeczywistosci prawdopodobnie synonim T. horridus) nie gra roli, poniewaz "rodzine" Ceratopsidae uzywa sie nadal). Chasmosaurinae jednak uzywa wiekszosc (o ile nie wszyscy) "ceratopsydologow", wiec uzyl bym raczej tej nazwy.

Tomasz napisał(a):
Cytuj:
A powinno być Ceratopinae (bez "s") czy Ceratopsinae, bo też są różne wersje


Ceratopsinae ;)


Gramatycznie nie. Poprawnie jest Ceratopinae, ale ICZN nie pozwolilo tak tylko sobie mienic gramatycznie niepoprawne nazwy.

Dlatego "poprawnie" jest rowniez Bambiraptor feinbergi (zamiast gramatycznie poprawnego feinbergorum), Seismosaurus halli (zamiast S. hallorum; oczywiscie podaje go jako przyklad, w jego wypadku chodzi o mlodszy synonim D. longus), Utahraptor ostrommaysi (zamiast ostrommaysorum), Tenontosaurus tilleti (zamiast tilletorum)...

_________________
Wild Prehistory


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2008, o 10:30 
Daniel Madzia napisał(a):
Dlatego "poprawnie" jest rowniez Bambiraptor feinbergi (zamiast gramatycznie poprawnego feinbergorum), Seismosaurus halli (zamiast S. hallorum; oczywiscie podaje go jako przyklad, w jego wypadku chodzi o mlodszy synonim D. longus), Utahraptor ostrommaysi (zamiast ostrommaysorum), Tenontosaurus tilleti (zamiast tilletorum)...


... czy Silesaurus opolensis zamiast Silesaurus opoliensis :wink:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2008, o 10:35 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6576
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Daniel Madzia napisał(a):
Chasmosaurinae jednak uzywa wiekszosc (o ile nie wszyscy) "ceratopsydologow", wiec uzyl bym raczej tej nazwy.
Argumentum ad populum? :P
Ale zrobiłem tak jak uważasz, mimo że wydaje mi się że poprawnie było by Ceratopsinae.

Daniel Madzia napisał(a):
Gramatycznie nie. Poprawnie jest Ceratopinae, ale ICZN nie pozwolilo tak tylko sobie mienic gramatycznie niepoprawne nazwy.

Czyli tak jest dobrze?
Ceratopsia
Neoceratopsia
Ceratopsidae
Chasmosaurinae

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2008, o 10:46 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 marca 2006, o 12:39
Posty: 1609
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Dawid Mazurek napisał(a):
... czy Silesaurus opolensis zamiast Silesaurus opoliensis :wink:


Naprawde? O tym nawet nie wiedzialem. Myslalem, ze "opolensis" jest poprawnie skoro do miejscowosci dodaje sie koncowki "ensis". :)

BTW, ze znanych przykladow przypomnial mi sie rowniez Tarbosaurus bataar (poprawnie baatar). :)

nazuul napisał(a):
Daniel Madzia napisał(a):
Chasmosaurinae jednak uzywa wiekszosc (o ile nie wszyscy) "ceratopsydologow", wiec uzyl bym raczej tej nazwy.

Argumentum ad populum? :P


Ne pewno jest lepszy argument (skoro tak wszyscy uzywaja :P), ale nie chce mi sie tego teraz szukac. :mrgreen:

_________________
Wild Prehistory


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2008, o 11:14 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2006, o 14:51
Posty: 1660
Lokalizacja: Wisła
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
A nie czasem jednak Tarbosaurus bataar :D

_________________
"nie wystarczy być dobrym graczem, trzeba jeszcze dobrze grać"
-----------------------------------------------------
http://img291.imageshack.us/img291/7815/userbar5ws.png


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 czerwca 2008, o 13:32 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 marca 2006, o 12:39
Posty: 1609
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Danu napisał(a):
A nie czasem jednak Tarbosaurus bataar :D


Forma Tarbosaurus bataar jest "poprawna", ale nie gramatycznie. ;) Mongolski bohater to "baatar". ;)

_________________
Wild Prehistory


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL