[opis] Glishades (glishades)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Glishades (glishades)

Post autor: szerman »

Wykorzystałem to:
viewtopic.php?f=5&t=794&p=49873&hilit=glishades#p49873
może teraz starczy.

Autorzy: MSz; Korekta: DM, MZ, DM
___________________________________________________________
Glishades (glishades)
Długość: ? m
Masa: ? t
Czas: późna kreda (kampan; prawdopodobnie 74,5-74 Ma)
Miejsce: USA – Montana, hrabstwo Glacier; formacja Two Medicine

Klasyfikacja
Dinosauria
Ornithischia
Ornithopoda
Hadrosauroidea
? Hadrosauridae
? Saurolophinae

Wstęp
Glishades ericksoni to gatunek późnokredowego hadrozauroida z terenów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Znany jest z bardzo fragmentarycznych pozostałości. Według autora naukowego opisu tego dinozaura ptasiomiednicznego jest on taksonem siostrzanym względem Bactrosaurus johnsoni.

Materiał kopalny
Holotyp o numerze AMNH 27414 to częściowa lewa i prawa kość przedszczękowa.

Historia taksonu
Skamieniałości tego dinozaura zostały zebrane przez Browna, Kaisera i Johnsona w 1915 roku w South Milk River, 30 mil na zachód od Sweetgrass w hrabstwie Glacier (stan Montana). Tkwiły w pokładach formacji Two Medicine (późna kreda, kampan). Zostały one następnie zbadane i opisane dopiero w 2010 roku przez Alberta Prieto-Márqueza jako nowy gatunek hadrozauroida – G. ericksoni.

Według Campione i innych (2013) jest to nomen dubium, młodociany Saurolophinae, gdyż jego unikalne cechy – na podstawie których dokonano diagnozy – mają być widoczne także u Prosaurolophus, Gryposaurus i Maiasaura, a więc nie mogą być cechami unikalnymi.

Etymologia
Nazwa rodzajowa Glishades to zlepek słów: łacińskiego glis (błoto) i greckiego hades (niewidzialny), więc swobodnie można go przetłumaczyć na "ukryty w błocie". Albert Prieto-Márquez zdecydował się na taką nazwę, gdyż jego szczątki tkwiły w warstwach osadowych. Co więcej, w mitologii greckiej istniał władca ciemności, bóg świata pozagrobowego i podziemnego – Hades. Zatem nazwa odnosi się również metaforycznie świata podziemnego, w którym tkwią skamieliny. Epitet gatunkowy ericksoni honoruje doktora Gregory’ego Ericksona, za jego ważne dokonania w lepsze poznanie paleobiologii archozaurów.

Spis gatunków
Glishades Prieto-Márquez, 2010 nomen dubium?
Glishades ericksoni Prieto-Márquez, 2010 nomen dubium?

Bibliografia
Campione, N.E., Brink, K.S., Freedman, E.A., McGarrity, C.T., Evans D.C. (2013) ‘Glishades ericksoni’, an indeterminate juvenile hadrosaurid from the Two Medicine Formation of Montana: implications for hadrosauroid diversity in the latest Cretaceous (Campanian-Maastrichtian) of western North America. Palaeobiodiversity and Palaeoenvironments. 93(1), 65-75. doi:10.1007/s12549-012-0097-1 [http://link.springer.com/article/10.100 ... 012-0097-1]

Prieto-Márquez, A. (2010) Glishades ericksoni, a new hadrosauroid (Dinosauria: Ornithopoda) from the Late Cretaceous of North America. „Zootaxa”. 2452, s. 1–17, 2010 [http://www.dinosaures-web.com/sites/def ... oni_-1.pdf]
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [opis] Glishades (glishades)

Post autor: Dawid Mika »

Opis całkiem w porządku, mam tylko pewne zastrzeżenia co do następującego fragmentu.
szerman pisze:Co więcej, w mitologii greckiej istniał bóg świata pozagrobowego i podziemnego – Hades – Władca Ciemności, według Platona jeden z dwunastu bogów olimpijskich.

:shock:
Na pewno Platona? Jakoś nie wydaje mi się by Platon zajmował się kwestiami teogonii i teologii (no, może pomijając "Timajosa", ale tam głównie jako uzupełnienie do kosmogonii i pojedyncze odwołania się do bóstw w innych dialogach, zwłaszcza w "Uczcie" i "Fajdrosie"). W każdym razie jakiś spójnej, jednoznacznej wizji bogów (zwłaszcza określenia ich liczby) u Platona raczej nie ma.
Początki greckich mitów to Homer i Hezjod, a nie Platon (zresztą ci pierwsi panowie wymieniali więcej bogów niż dwanaście, u Hezjoda jest ich chyba ok. 300 wspomnianych).
Tak po za tym: czemu zwrot "Władca z ciemności" z dużej?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Glishades (glishades)

Post autor: szerman »

Dawid Mika pisze:Na pewno Platona?
Wg polskiej Wiki tak:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bogowie_olimpijscy
Dawid Mika pisze:Początki greckich mitów to Homer i Hezjod, a nie Platon (zresztą ci pierwsi panowie wymieniali więcej bogów niż dwanaście, u Hezjoda jest ich chyba ok. 300 wspomnianych).
Oczywiście że było ich znacznie więcej niż marne 12, chodzi o to, że ta 12 miała zamieszkiwać Olimp ;) Ale jak widzę tam Hefajstosa, Posejdona czy właśnie Hadesa to sobie tak myślę, co oni tam robią? [EDIT - pewnie chodzi o najważniejszych i patrząc na skład pewnie tak jest] OK, może faktycznie niepotrzebnie to dopisałem zwłaszcza, że Prieto-Marquez o tym nie wspomina.
Dawid Mika pisze:Tak po za tym: czemu zwrot "Władca z ciemności" z dużej?
Faktycznie u Prieto-Marqueza jest "dark lord" z małych liter. To pewnie tak podświadomie zmieniłem przez Władcę Pierścieni ;) Poprawiam na małe.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [opis] Glishades (glishades)

Post autor: Dawid Mika »

A więc się myliłem :wink: Wniosek na przyszłość dla mnie: nie wypowiadać się na temat Platona, dopóki się nie przeczyta wszystkich jego dzieł (mniej więcej połowa jednak jak się okazało nie wystarczy).
W każdym razie zwracam honor.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Glishades (glishades)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Wykorzystałem to:
viewtopic.php?f=5&t=794&p=49873&hilit=glishades#p49873
może teraz starczy.

Autorzy: MSz, DM; Korekta: DM.
Dawida nie powinieneś uwzględniać w autorach

wiek to prawdopodobnie 74,5-74 Ma
szerman pisze:Według Campione i innych (w druku) jest to nomen dubium, młodociany Saurolophinae, gdyż jego unikalne cechy – na podstawie których dokonano diagnozy – mają być widoczne także u Prosaurolophus, Gryposaurus i Maiasaura, a więc nie mogą być cechami unikalnymi.
Campione i in. będą w numerze marcowym
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Glishades (glishades)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Dawida nie powinieneś uwzględniać w autorach
Dlaczego, w końcu 1 - istotne - zdanie jest jego autorstwa.

Poprawiłem wiek i rok Campione'a.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Glishades (glishades)

Post autor: nazuul »

Kwestia wyważenia. Jeśli jedna osoba (albo kilka) zdecydowanie więcej niż inne zrobiła do opisu, to ona powinna być uważana za autora.
Tak samo zresztą z korektą - Dawid Mika miał jedną uwagę, ja z kolei porównałem całość opisu z cytowanymi źródłami, ale to już jest mniej ważne.
Myślę jeszcze, że w cytowaniu Campione i in. możesz dopisać publikację papierową: 93(1), 65-75 oraz skreślić "[abstrakt]"

OK, zmienione ;) MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Glishades (glishades)

Post autor: Danu »

Glishades (glishades)
Długość: ? m
ok 5,5 m ? (Holtz 2012)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Glishades (glishades)

Post autor: szerman »

Danu pisze:
Glishades (glishades)
Długość: ? m
ok 5,5 m ? (Holtz 2012)
Wpisałbym, gdyby było więcej niż 2 fragmentaryczne kości czaszki (albo chociaż jedna kość długa którejś z kończyn). Nie wiem, czy na podstawie takiego materiału na jakiego składa się glishades nie jest to karkołomne (poza tym Campione i in. wskazują, że ma to być osobnik młodociany jakiegoś zaurolofina).
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Glishades (glishades)

Post autor: Danu »

Też słyszałem, że może to być młodociany osobnik jakiegoś bardziej znanego rodzaju.

Faktycznie może Holtz przesadził..
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ