[opis] Huaxiaosaurus

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Huaxiaosaurus

Post autor: szerman »

"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [opis] Huaxiaosaurus

Post autor: Dinosaur Man »

Fajnie ta encyklopedia wygląda :D
Co do opisu, to mam jedną uwagę, lecz nie wiem, czy wartą uwzględnienia, mianowicie 11,3 metrów wysokości to chyba nieco naciągnięta przez Chińczyków wartość przy tej trochę nienaturalnej dla dinozaura, kangurzej pozycji i chyba jest wartością absolutnie maksymalną. Natomiast ciężko mówić o wysokości w kłębie u zauropodów, gdyż jest to pojęcie typowo ssacze (nasada szyi w której zbiegają się więzadła karkowe). Można mówić o odpowiedniku kłębu u niektórych Macronaria, gdzie nasada szyi była dość wyraźnie wyodrębniona, i gdzie obręcz barkowa stanowiła najwyższy punkt tułowia, lecz byłbym ostrożny ze stosowaniem tego pojęcia (które z resztą występuje w zootechnice do określania wysokości koni i psów)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Huaxiaosaurus

Post autor: szerman »

Dinosaur Man pisze:Co do opisu, to mam jedną uwagę, lecz nie wiem, czy wartą uwzględnienia, mianowicie 11,3 metrów wysokości to chyba nieco naciągnięta przez Chińczyków wartość przy tej trochę nienaturalnej dla dinozaura, kangurzej pozycji i chyba jest wartością absolutnie maksymalną.
Też mam takie wrażenie, że ta rekonstrukcja nie jest z 2011, a 1911 ;) Pewnie im chodziło o maksymalny zasięg wyciągnięcia pyska po roślinki. Tyle, że nie wiadomo czy hadrozaur ten był w stanie się tak wyprostować (z kolei zadziwiająco krótkie przednie kończyny też są tajemnicze - efekt złożenia szkieletu z osobników w różnym wieku?).
Dinosaur Man pisze:Natomiast ciężko mówić o wysokości w kłębie u zauropodów, gdyż jest to pojęcie typowo ssacze (nasada szyi w której zbiegają się więzadła karkowe).
Właśnie nie wiedziałem, czy napisać "kłąb" czy "bark" :) Jeżeli faktycznie kłąb to pojęcie zarezerwowane dla kopytnych i psowatych, to je zmienię :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [opis] Huaxiaosaurus

Post autor: Dinosaur Man »

Spotkałem się kilka razy z pojęciem kłąb u dinozaurów, ale wydaje mi się nieadekwatne, tym bardziej, że ciocia wikipedia mówi, że już bydło mierzy się już od poziomu bioder, więc chyba kłąb jest zarezerwowany.
1911 :D Tak, jak z resztą wszystkie ilustracje w tej pracy.
Poza tym, że rekonstrukcja jest trochę do kitu, to kończyny przednie wydają mi się względnie proporcjonalne (ramienna ok. 2x krótsza od udowej). Pomijam, że jedno przedramię różni się od drugiego dość znacznie.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Huaxiaosaurus

Post autor: nazuul »

Klasyczny szantungozaur miał ok. 15 m, w The Dinosauria oceniony na 16 ton. Huaxiaosaurus powinien mieć wtedy 31 t. "Dakota" przy 9 m została oceniona na 3,5 t, co też daje 31 t.
Z tym 100 Ma to też nie należy brać tego poważnie, szantungozauronośne osady sa późniejesze (kampan?). Jestem przekonany, że Huaxiaosaurus podzieli los Zhuchengosaurus, czyli zostanie uznany za Shantungosaurus.
Na DML zwrócono uwagę na podobieństwo abstraktu z prac o Huaxiaosaurus i Zhuchengosaurus, są prawie identyczne :lol:
Autor(zy) opisu Huaxiaosaurus klasyfikują go w obrębie kladu Hadrosauridae
oni raczej nie mieli na myśli kladu ale rodzinę
w pracy pojawia się:
Hadrosauridae Cope, 1969
Hadrosauridae Lambe, 1918
dlatego myślę, że te drugie to literówka i miało być Hadrosaurinae (~= Saurolophinae)
Całkiem możliwe, że Huaxiaosaurus to kolejny osobnik dinozaura
osobnik, gdy jest wiele osobników?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Huaxiaosaurus

Post autor: szerman »

(Zanim wprowadzę poprawki):
nazuul pisze:
Hadrosauridae Cope, 1969
Hadrosauridae Lambe, 1918
dlatego myślę, że te drugie to literówka i miało być Hadrosaurinae (~= Saurolophinae)
Też to zauważyłem - ale wcześniej pomyślałem, że Cope (1969) to Hadrosauroidea, lecz TPD potwierdził że to Hadrosauridae.
To zuczengozaur jest już formalnie uznany za młodszy synonim szuntengozaura :?:
nazuul pisze:
Całkiem możliwe, że Huaxiaosaurus to kolejny osobnik dinozaura
osobnik, gdy jest wiele osobników?
Synonim i będzie git :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Huaxiaosaurus

Post autor: nazuul »

szerman pisze:To zuczengozaur jest już formalnie uznany za młodszy synonim szuntengozaura :?:
Jeśli rozumieć przez to, że ukazała się publikacja, której autorzy tak stwierdzają i uzasadniają swoje zdanie, to tak.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [opis] Huaxiaosaurus

Post autor: Dinosaur Man »

I może znów poruszę mało istotną kwestię, ale sformułowanie, że głowa huaksiaozaura znajdowała się wyżej niż barki niektórych zauropodów jest trochę niefortunne, tym bardziej, że niewiele zauropodów miało barki na wysokości 11,3 metrów, natomiast wiele z nich zapewne z dosięgało głową do tej wysokości. To tylko 0,8 metra mniej niż Giraffatitan.

Racja, zmienię na "porównywalny wzrost z zauropodami", albo coś w tym stylu. MSz

ODPOWIEDZ