[opis] Abrictosaurus

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[opis] Abrictosaurus

Post autor: Dino »

Proszę o rozbudowę serii starych opisów, które nie są dostępne na forum, a które publikowane były na starych D.com. Wszelkie zmiany proszę dokonywać edytując ten post (jeśli dana osoba ma takie uprawnienia; sam nie będę mógł się zajmować poprawianiem opisów wg zaleceń), dopisując się do listy autorów i publikując w kolejnym poście zmiany, które wprowadzacie (lub np. kwestie dyskusyjne). Dziękuję!
__________________________________________________
Autor: Łukasz Czepiński, styczeń 2007; Korekta: BartoszS

Abrictosaurus (abriktozaur)
długość: 1,2 m
masa: 2,5 kg
czas: 204-195 Ma
miejsce: Lesotho
klasyfikacja:
Ornithischia
Ornithopoda
Heterodontosauridae

Abrictosaurus consors żył wśród czerwonych skał Afryki Południowej, około 200 milionów lat temu. Naukowcy sądzą, że występowały wówczas pory suche i deszczowe. Podczas suszy brakowało pokarmu, więc Abrictosaurus prawdopodobnie wtedy odpoczywał, oczekując na deszcze i wzrost nowych roślin.

Wszystkich informacji o A. consors dostarczyły badanie jego jedynej czaszki znalezionej w 1975 r. w Lesotho w Południowej Afryce przez Hopsona. Chociaż brak w niej zębów, tak bardzo przypomina czaszkę Heterodontosaurus, że część paleontologów sądziła, iż Abrictosaurus jest samicą tego samego gatunku. Niektórzy twierdzą, że Abrictosaurus wraz z innymi ornitopodami wynalazł sposób na przeżuwanie pokarmu np. tak jak to czynią dzisiejsze wielbłądy. Wtedy szczęki Abrictosaurus przesuwałyby się w tył i w przód, co było przyczyną zużywania się zębów. Takie przystosowanie wymagało jednak specjalnych policzków.

Inni paleontolodzy uważają, iż podczas okresów suszy Abrictosaurus estywował (zapadał w sen letni). Leżał wówczas w bezruchu w jakimś cieniu oszczędzając energię.

Podczas estywacji Abrictosaurus nie przyjmował pokarmów; jego zużyte zęby prawdopodobnie wtedy odrastały. Choć nie da się udowodnić żadnej z powyżej podanych teorii, jednak dają one pogląd na to, jak mogło wyglądać życie tego niewielkiego ornitopoda.

Abrictosaurus consors znaczy dokładnie "kapeluszowy jaszczur"

Spis gatunków:
Abrictosaurus Hopson, 1975
A. consors Hopson, 1975
Abrictosaurus, Lycorhinus, Stormbergia<br />Autor: Kahless
Abrictosaurus, Lycorhinus, Stormbergia
Autor: Kahless

BartoszS
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 125
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:14

Re: [opis] Abrictosaurus

Post autor: BartoszS »

Chociaż brak w niej zębów, tak bardzo przypomina czaszkę Heterodontosaurus, że część paleontologów sądziła, iż Abrictosaurus jest samicą tego samego gatunku. Niektórzy sądzą, że Abrictosaurus wraz z innymi ornitopodami wynalazł sposób na przeżuwanie pokarmu np. tak jak to czynią dzisiejsze wielbłądy. Wtedy szczęki Abrictosaurus przesuwałyby się w tył i w przód, co było przyczyną zużywania się zębów. Takie przystosowanie wymagało jednak specjalnych policzków.

Inni paleontolodzy sądzą, iż podczas okresów suszy Abrictosaurus estywował (zapadał w sen letni).
(podkreślone) Radzę używać synonimów (wtedy lepiej brzmi :) ) :
sądzić - uważać, twierdzić, przypuszczać, itp.

Poprawione
MSz
Obrazek

ODPOWIEDZ