[OPIS] Anasazisaurus (anasazizaur)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7033
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

[OPIS] Anasazisaurus (anasazizaur)

Post autor: nazuul »

Anasazisaurus (anasazizaur)

długość: ok. 9 m
masa: ok. 3 t
miejsce: USA - Nowy Meksyk (ogniwo Farmington, formacja Kirtland)
czas: 74-73 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Ornithopoda
Hadrosauridae
Saurolophinae

Wstęp
Anasazisaurus to rodzaj płaskogłowego hadrozauryda, żyjącego w późnej kredzie na południu Ameryki Północnej.

Etymologia
Nazwa rodzajowa odnosi się do kultury archeologicznej Anasazi, rozwijającej się na obszarach Wielkiej Kotliny Amerykańskiej. Epitet gatunkowy nadano na cześć amerykańskiego paleontologa, znawcy hadrozaurydów, który jako pierwszy opisał holotyp anasazizaura w 1992 roku - Jacka Hornera.

Materiał kopalny
Holotyp (BYU 12950) znajduje się w Brigham Young University (Provo, Utah). Jest to niekompletna czaszka mierząca około 90 cm długości i część prawej dolnej szczęki - kawałek wyrostka kości wieńcowej, baterie zębowe i kość przedzębowa.

Anasazisaurus a Kritosaurus
Jack Horner wydobył typowego osobnika Anasazisaurus w 1992 roku i uznał go za kritozaura (Kritosaurus navajovius). W 1993 roku Hunt i Lucas stwierdzili, że holotyp K. navajovius jest niediagnostyczny i takson ten został uznany za nomen dubium. Utworzyli więc nowy rodzaj i gatunek - Anasazisaurus horneri. Status taksonomiczny A. horneri pozostaje niepewny. Niektórzy uważają go za młodszy synonim Kritosaurus navajovius, a inni za ważny gatunek. Do roku 2006 nie spreparowano, nie opisano kompletnie ani nie zilustrowano jego szczątków. Unikalną cechą anasazizaura jest mały grzebień nad oczami tworzony przez kość nosową. Nieznana jest struktura kości nosowych u holotypu K. navajovius, więc nie można porównać tych dwu gatunków. Typowy materiał K. navajovius jest także młodszy geologicznie. W najnowszym badaniu, w 2006 roku, Spencer i współpracownicy uznali Anasazisaurus horneri i Kritosaurus navajovius za odrębne taksony.

Spis gatunków:
Anasazisaurus Hunt i Lucas, 1993 =? Kritosaurus
A. horneri Hunt i Lucas, 1993 =? Kritosaurus navajovius

Literatura:
Lucas, Spencer G.; Spielman, Justin A.; Sullivan, Robert M.; Hunt, Adrian P.; and Gates, Terry (2006). "Anasazisaurus, a hadrosaurian dinosaur from the Upper Cretaceous of New Mexico". in Lucas, S.G.; and Sullivan, Robert M. (eds.). Late Cretaceous Vertebrates from the Western Interior. New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin, 35. Albuqueque, New Mexico: New Mexico Museum of Natural History and Science. pp. 293-297.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3805
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »


ODPOWIEDZ